Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Pasivna membrana u malych reprosustav

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: Pasivna membrana u malych reprosustav

Mate niekto skusenosti s pouzitim pasivnych membran v malych reprosustavach? Je to uplne to iste ako pocitat "velky" sub len vsetko je v mensom objeme atd...?

Pretoze poslednu dobu pozorujem ze velmi vela prenosnych bluetooth reproduktorov pouziva prave tuto technologiu a sam sa nestacim divit ako dokazu dostat tak pekne ciste a hlboke basy z tak smiesne malickych bedniciek. Sam pouzivam k notebooku reproduktory creative T12, kt. pouzivaju tiez pasivnu membranu zo zadnej strany a ich zvuk je velmi prijemny vzhladom na ich velkost a vedia hrat (vzhladom na ich objem) az neuveritelne nizko (mozno to je len dojem).

K comu ale smerujem... momentalne mam k velkemu PC aktivne bednicky Jamo P404 a hraju fakt super, ale ten uplny spodok im chyba a tiez kvalita je za danu cenu velmi dobra, ale predsa by som chcel nieco este viac, nejaky "high-end" aby to zvukovo bol absolutny top. Preto by som si chcel nieco postavit, nieco male cca podobne tym jamo repro, ale zvukovo velmi precizne. Zvazoval som Visaton Bijou (AL130 + KE25) + aktivnu elektroniku si postavim s tym nie je problem, asi nejaky celosymetricky low-power leach amp (50-70W do 8R) s preampom na dialkove ovladanie.

Moje otazky ale su:
- dalo by sa Visaton Bijou prerobit tak aby nemalo bassreflex ale pasivnu membranu zo zadu? Ak ano malo by to vobec zvukovy vyznam a hralo by to lepsie ako s BR? mala citlivost reprosustavy mi nevadi, nepocuvam velmi nahlas, skor mi ide o kvalitu a cistotu zvuku.
- toho bassreflexu u bijou sa trochu obavam aby ta malicka bednicka nezacala namiesto basovania "hukat" a aby nemala take tie tupe, nevyrazne "maloobjemove" basy = to by som prave chcel tou pasivnou membranou odtranit, pretoze vlastnil som uz viacero malych bedniciek s BR a vsetky hrali basy velmi zle. (mozno len blbe reprobedne, a visaton bude v tomto dobry a zbytocne sa bojim?)
- ak pasivna membrana, aka? kupit nejaky lacny repro a rozobrat ho? napr. nejaky WS 13 / WS 17, vykuchat magnet a pouzit len membranu s kosom... ? alebo su aj ine moznosti o ktorych neviem.... vyrobcovia pasivnych membran?

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

Keď hrali všetky BR zle, pravdepodobne boli zle naladené. Pasiv vychádza horšie než BR, vždy je to s väčším poklesom dole. Keď hladáš stredobasák čo pôjde čo najhlbšie, tak sa orientuj podla citlivosti, čím nižšia tým lepšie pre teba...

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

to s tym zlym naladenim som tiez bral ako moznost... ( preto tie jamo mam upchane ponozkou big_smile )

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_r … _(speaker)

(upravil mechanik 11. 9. 2018 8:01)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

To je fakt, BR občas môže vychádzať príliš dlhý, vtedy je pasiv lepší, tiež šetrí objemom keďže žiaden nezaberá. Mne vychádzal pasiv oproti BR bežne asi o 5Hz horšie, pri ladení "na rovno". Najlepšie zvážiť výhody a nevýhody v simulácií vo WinISD.

pre ukážku:


https://s20.postimg.cc/gipq8cvy5/BR-passive.png


V simulácií mám toho viac ale ostatné si nevšímaj... Takže BR vedie, potom 2x pasiv, potom 1x pasiv. Vždy keď som pasiv simuloval tak výsledky boli nejake takéto.

(upravil KocuR 11. 9. 2018 19:17)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

Ked uz porovnavame pasiv a br, tak dajme viac objemu tomu pasivu.

Tu je porovnanie Bijou podla Visatonu a Bijou s pasivom Dayton DS175-PR:
https://i.imgur.com/M2WEklO.png

V tomto pripade je rozdiel v praxi minimalny, a teda pasiv nevidim ako velky prinos, skor naopak (taka klasika - nizsia ucinnost, strmsi roll-off). Skor sa vyplati jeho kombinovanie s basakmi s trosku vyssim Qt.
Ja mam postavene 3l bednicky ktore maju na basoch Monacor SPH-100C a momentalne robim na 1.5l bednickach s Dayton ND91, v oboch pripadoch tam mam pasiv Peerless 830878, bassreflex by v takto malej bednicke ozaj nebolo kde vopchat. A minimalne tie s Monacorom vedia zabasovat velmi slusne, len jeden taky pasiv je zial na ten basacik malo.

(upravil mechanik 11. 9. 2018 19:49)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

objem som použil primeraný, s väčším lepšie pasív nevychádza, len tam vzniká peak na ladení a pokles nad...

(upravil kaed 11. 9. 2018 19:49)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

mám ND91 v 2l bedýnkách, a BR 30mm průměru s délkou nějakejch 11cm (tuším 65Hz) sem tam dostal celkem snadno, koupil jsem si PVC oblouk, a podle měření do přiříznul, ostatně má vnitřkem jenom 28mm. A jestli má bedýnka 1.5 nebo 2l, nemusí být venkem ani větší, tady už  je třeba rozdíl v tloušťce stěn, mám to z 10mm MDF -recyklace čehosi z číny za 400Kč z bazaru... No a když se na to dívám, tak ten peerless pasiv je za nějakejch 20USD +doprava, kousek novoduru za 1USD a doprava po cestě z práce za 0... Když už byly tak drahý ty daytony...
Je fakt, že když předvádím ty minibedničky bez zvuku, a napřed řeknu: tohle stálo dohromady nějakejch 80E za repráky, + bedýnky, výhybky, tak je to za 3kKč, tak to nikdo nechápe, ale jenom do chvíle, než to uslyší hrát. No a s pasivama už by to mohlo skoro být vyvážený zlatem smile

(upravil KocuR 11. 9. 2018 22:57)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

V tvojom pripade je ale ten BR poddimenzovany, pri plnom vykone (30W) tam vychadza v natrubku az 35m/s, cize pri vyssich vykonoch prichadzas o decibely dole. LspCAD to po zapocitani nelinearity portu vidi nejako takto:
https://i.imgur.com/tBumAtX.png
Neviem ako velmi blizko realite to bude, no toto je nieco co ti s pasivom nehrozi, ten bude fungovat ako ma az kym nedosiahnes limit jeho mechanickej vychylky (vykonova nelinearita sposobi akurat tak to, ze to uplne dole nepojde do akustickeho skratu). Tiez nehrozi ziadne prdenie. Ked ale mas miesto na dostatocne dimenzovany bassreflex, vychadza mi to ako lepsia a lacnejsia volba.

Inak cenovo to vychadza este trosku vyssie, bude tam zabudovany KAB-230

(upravil kaed 12. 9. 2018 0:12)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

Vzhledem k obvyklýmu použití bedýnek v poměrně malé místnosti na poslech z 1m u PC , tak ani při nízké citlivosti nepotřebuju používat plnej výkon. Navíc v noci bych vzbudil i sousedy přes ulici... Ale je fakt, že když to používám bez subu, tak na 50Hz něco málo přidávám na EQ. Ale měřil jsem to, a tak špatně to teda nevycházelo,  +- rovný to bylo od 60Hz, samozřejmě měření při 1W - ostatně je to ve vláknu "přenosná reprobedýnka". Rychlost vzduchu v BR je při plným výkonu jistě dost vysoká, papíry co jsou za bedýnkama se dokážou dost přemísťovat,  ale jestli to vydává nějaký pazvuky netuším, při takové hlasitosti už nic nepoznám, přemísťují se předměty po stole, rezonuje deska stolu (28mm prac. deska upevněná na víc než 8-mi  místech), rezonuje i další vybavení místnosti na některejch kmitočtech...
Když jsem to ladil, tak byl problém v tom, že číňan mizerně slepil skelety, a i poměrně drobná netěsnost způsobila, že nebyl naměřitelnej "hrb" od BR na impedančce.

(upravil mechanik 17. 9. 2018 18:49)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

Keď už sa tu riešia tie priemery BR. KocouR, nenavrhoval si tie velké reprobedne mermaid s 15" dole? Od oka, nemá to priemer BR 10cm? Podla poučky 1/5 plochy mebrány mi to vychádza na 14,5cm priemer a kedže sa hovorí že je to málo asi by neuškodilo ani 16cm... Aké straty a aké prúdenie vzduchu bude tam? Hlavne keď pri 15" sa počíta s väčšími nárokmi na SPL a pripojenie 400W/4R komerčného zosilňovača bude asi štandard.

EDIT: skúsil som si nasimulovať 160l, ladenie 25Hz, citlivosť dole do polopriestoru 87db/1W. Vychádza to na spomínaných 34m/s pri 100W príkone, pri 200W je to 48m/s, pri 300W 60m/s.

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

Málokterý výrobce je ochoten k pasivu dát plnohodnotné parametry, podle kterých by se dalo posoudit, jak dobrý je. Ideální pasiv je takový, u kterého je změna poddajnosti co nejmenší a pozvolná, v opačném případě se naladění boxu bude houpat a u nejprimitivnějších případů, jako "kupit nejaky lacny repro a rozobrat ho", to nutně musí být bída.

AL130+KE25 schvaluju, ale snad bych to Bijou malinko modifikoval s tím, že si boxy necháš změřit a doladit. První, co bych upravil, je přidat WG148R, dost to pomůže při návrhu výhybky, která pak může být velmi jednoduchá. Další věc, stojanovky bych nahradil úzkými sloupy a tady se nabízí tři varianty:

1/ větší bassreflex 15l, nějakého hučení bych se neobával, základ je neladit vysoko, úzkopásmově a udělat skelet pevný a ideálně uvnitř tak, aby se omezily stojáky. Kdysi jsem dělal na jistém 2p s 6" a použitý z jedné strany zaoblený bassreflex o prům. 4,5cm byl tak perfektně použitelný, že jsem vytvořil přepočet pro návrh v Amplionu, takže pro normální poslech bych se nebál s rozměrem 3,6cm, resp. pro 4cm průměr by jsi byl při ladění 38Hz na délce 13cm. V žádném případě bych se nezajímal o nějaké m/s... Taky bych nutně k takovému řešení asi nehledal cívku s nízkým ss odporem.

2/ pasiv ve stylu SEAS SP18R na boku, taky hezký

3/ zpožďovací vedení TL nebo TQWT, k tomu bys ale potřeboval prototypovou bednu a postupovat empiricky

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

mechanik: Kocour a KocuR su dvaja rozdielni ludia (odlisis nas podla jazyka v ktorom piseme) lol ja som s 15" na basoch robil len 1518 a aj tam som BR pozmenil tak, aby zvladal aj 500W pod 15m/s

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

aha, pardon big_smile Ja občas ani neviem či čítam SK alebo CZ príspevok, čo je tiež tým že oba jazyky počúvam od mala a to tiež akosi striedane... big_smile Ono s PA ktoré bývajú vo väčšom objeme, vyššie ladené, je to s priemerom a dlžkou pohoda... Problém nastane hlavne pri nízkoobjemových hlbokochodiacich HiFi smile Tam by si to na 15m/s nedal, jedine s nejakym komínom cez celú výšku reprobedni s objemom BR 1/4 vnútorného... Tým sa znovu dostávame k pasivu big_smile

(upravil marcin 23. 9. 2018 18:54)

Re: Pasivna membrana u malych reprosustav

Hlavná výhoda pasívu je, keď potrebuješ nízko naladiť basák v malom objeme. Tam vychádzajú brutálne dĺžky BR pri dostatočnom priemere samotného BR v pomere voči basáku. Riešil som 15'' v BR v objeme 72 l a BR s priemorom 18cm by bol skoro 1 meter. Pasív to vyriešil celkom elegantne, ale za vyššiu cenu. Strmší pokles dole mi nevadí. Čiernou je spojenie nearfield s BR a kompezáciou bafflestepu:
https://i.postimg.cc/McBHqhy7/freq_dayton_rss390ho.png

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Pasivna membrana u malych reprosustav

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£