Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 108]

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Mám KC811 a nohy tranzistorům uhnívaly, protože se používalo kyselé pájení.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

aspoň měla Tesla zajištěnej odbyt a opraváři job smile

(upravil Roxio 17. 9. 2018 20:30)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Tak kyselé pajení se používá pořád, každý kdo používá kalafunu kysele pájí, protože kalafuna, když se ohřeje a roztavý tvoří kyselý roztok, který naleptává oxidy kovů tudíž taveninu zbavuje oxidů a pájka může lépe splynout s kovem na kterém se nalézá.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Roxio, nějak se mi toto zdůvodnění nezdá (coby chemikovi sad). Není to pouhým působením horké nestabilní látky na uhlovodíkovém základě, která redukuje oxidy na kov? Nevím sice, co je kalafuna složením (nějaká přírodní organika), ale že by to mělo v sobě kyselou složku? Reakcí kyseliny s oxidem kovu by vznikla sůl a to je na plošné spoji dosti problém.

(upravil rvx73 17. 9. 2018 20:49)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

však bys taky měl po pájení tu kalafunu umejt

Otas: u organiky to zřejmě tak jednoduché nebude

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Kalafuna je destilační zbytek z pryskyřice a chemicky jde o směs slabých organických kyselin. Zbytek viz wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalafuna

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Roxio, to je sice pravda, ale za těma závadama KC8xx byla určitě silnější chemie než kalafuna. A myslím že na těch nožičkáh to rezlo i pod tím zlacením. Čili těch faktorů se na tom patrně podílelo víc.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Tak já se třeba na TESLAkejch tranzistorech s uhnilejma nožičkama nikdy nesetkal ani u germania ani u křemíku, takže jesli to taky nebylo špatným skladováním zařízení ve kterém trazistory byly a napomohlo tomu vlhko nebo vlhko a teplo.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Roxio napsal:

dělá ještě nějaký výrobce speciální tranzistory určené přímo pro diferenciální zesilovače, jak měla třeba TESLA dva tranzistory na jedné křemíkové struktuře KC810 a 811

Dřív třeba

MAT01/ MAT02

LM194/ LM394

2SA1349/ 2SC3381

BFX36 /2N2914

SSM2210/ SSM2220

uPA74/uPA75

2sc1583

SSM2212

http://www.linearsystems.com/lsnews/lsj689.html

jen dostupnost a cena bude problem big_smile

Web

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Kyselý pájení ve smyslu, že se používala kyselá vlna a potom bylo špatný mytí a tím se to dostalo na místo přechodu drát sklo, kde je ten kovar vyžíhanej a špatně pokrytej pasivací.
No a tam to začne reznout, až to urezne.
Jenom 40. let skladovaný součástky s tím problém nemají.

Kalafuna nedělá kyselý roztok, ale redukční prostředí.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

před časem o tom psal i Sinclair:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … highlight=

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Ale i tak, když se nechá věc pájená kalafunou pár let venku, tak je komplet sežraná, tak, že chybí i cesty na desce (samozřejmě bez nepájivé masky, pod tu se nedostane). když to dobře umyju a nalakuju, tak anténní předzes vydrží i 10 let, než mu uhnije krabička a konektory.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

kaed: lakuješ to čím? Jde to pak při případné opravě pájet?

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Sinclair plácá nesmysly, pocínovaný měděný drát se do kovových pouzder se sklem nikdy nepoužíval.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

lakem na plošný spoje, Smrdí strašně, koupí se třeba v tme, ges a pod. Věci, co jsou v místnosti nelakuju, pokud to má nepájivou masku, lakuju jenom co je do ztíženejch podmínek, jako je ven, do auta, do dílny a podobně, a nebo samodomo desky bez nepájivé masky.
Opravuje se to líp, než když je to shnilý.
1.) ten lak se při pájení prostě spálí.
2. ) není problém lak umýt přípravkem na čištění DPS, osvědčil se mi i čistič brzd, ale některý plasty naleptává.  Samotnej isopropyl to asi nerozpustí.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

kaed: já jsem ten lak z gme zkoušel a moc se mi právě nelíbil, takže radši používám tu nepájivou masku. Spoje to holt budou muset nějak vydržet. Pokud dělám věci určené do vlhka, tak se snažím hermetizovat celou krabici. Dneska když jde ovládat elektroniku bezdrátově (wifi, infra apod.) a tudíž tam nemusím mít čudlíky a točítka, jen dráty v průchodkách utěsněné silikonem, je to v pohodě.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Mám úplně jiný zkušenosti, nejlepší těsnění je díra, a to ze spodní strany. Nikdy to dokonale neutěsníš, a dostane se dovnitř teplý vlhký vzduch, večer zchládne a vypadne z něj kondenzační vlhkost. A tak dokola, až je aparát plnej vody jak akvárko. funguje to dokonce jako pumpa, a nasává to při změně teplot okolo vývodek, a ty nejsou nikdy IP68. Když se může vyrovnat tlak a voda odtéct, je to hned lepší, a pokud má to zařízení minimální příkon (nějaký bezdrát čidla s napájením baterkou, ty anténní zesilovače a pod),  tak si samo nezatopí, aby zabránilo kondenzaci.

(upravil Otas 18. 9. 2018 19:43)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Ano, díra zezdola má své výhody (nejen u poloviny lidstva smile ).
Mám zatavený blok řízení s vývody na stěnách plošáků a dírou průměr 3 dole u své samodomo mlhy z roku 1993. Je tam potenciometr a elektronika časovače 15s - 25 minut, dálkové ovládání, kontrola chybějící náplně atd, motorek tam ovládá KF507/KD605. Do toho bloku jsem se od zatavení nikdy nepodíval, nebylo potřeba, maká. A kolem je obvykle plno mlhového tekutého bordelu.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Zdravím pánové,
mám takovou malinkou otázku, které tranzistory jsou lepší do driveru koncových tranzistorů dvojce MJE243G/MJE253G nebo BD139/BD140(u této dvojce nemůžu nalést žádné podrobnější parametry ani ft jen v TESLáckém katalogu ke KD verzi je uveden).

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Kdyby to byly poslední dvě čtveřice na planetě,tak ta první.A jestli jsi masochista,tak ta druhá.Do napájení +-40V se dají použít i jiné typy.

Příspěvky [61 až 80 z 108]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£