Téma: Připojení sluchátek a dobíjení NiCd akupacku

Dobré ráno, prosím Vás o doporučení.
Jednak bych potřeboval na autozesilovač připojit kvůli testu sluchátka Koss Porta Pro. Bude mi stačit vřadit sériový rezistor (a jakou hodnotu)? A mohu sluchátka připojit zároveň s reproduktory, či nikoli?
A pak bych rád prodloužil životnost jednomu autíčku mého syna. Zdechla mi originální nabíječka NiCd akupacku 7,2V 700mAh. Z čeho udělat za co nejméně peněz jinou? V autě už jsem párkrát lepil nějaké mechanické díly a není jisté, jak dlouho ještě bude fungovat.

Re: Připojení sluchátek a dobíjení NiCd akupacku

No pokud chces ten zesilovac jakoby ocichavat sluchatky,  tak by si mel udelat zatez a delic, zatezovy odpor vvykonove zatizitelny na vykon zesu a pak seriovy odpor ku sluchatkam.
Lehko se to napise, tezko se to udela, pokud vystup toho PA, nema spolecnou zem.
Pak se musi pouzit plovouci zem, bud pres odpory, nebo oddelit to kondiky.

Nabijecka je nejlepsi pouzit nejaka modelarska, muze byt i levna, neni potreba balancovat, ale umozni ti to v budoucnu, pripojovat treba Lixx batriove packy. Roky pouzivam B6, od hobby king, jako napajeci zdroj, postacuje, pokud tomu nechces davat sodu, zdroj z notebooku.
Udelal sem si prkenko a na tom mam pridelane lochy na ruzne clanky. NiMh pouzivam do svitilen, prevazne typ D, ktere nechteji umrit.
Davno bych je nahradil 18650 LiIon, ale kdyz funguji, neni duvod menit.
Problem te nabijecky je v tom, ze je nutno pred nabijenim premyslet a nastavit co se nabiji.
Ale ja stim nabijim i autobaterie, motobaterie, skratka vsechno.

Re: Připojení sluchátek a dobíjení NiCd akupacku

Jo, to je přesně ono - očichávat sluchátky smile Chtěl jsem bez demontáže poslechnout, co z toho zesilovače leze. A díky za upozornění, ta absence společné země mě vůbec nedošla. A kvůli takové jednorázovce se mi rozebírat sluchátka nechce, takže to asi nechám plavat.

Co se nabíjení týče, originální nabíječka bylo malinkaté trafíčko s maximálním výstupním proudem 200mA. Za ním pak usměrňovač a sériový rezistor. Ideální by pro mě bylo pár součástek napojených na běžný 12V-DC adaptér. Odhaduji, že +- 100mA by těm článkům dělalo dobře.

Re: Připojení sluchátek a dobíjení NiCd akupacku

Tak jsem si slozil zdroj proudu (140mA, napeti na vystupu je 8,38V), ale do akupacku tece pouze 9mA. Muze to byt tim, ze lezel par tydnu zcela vybity a clanky se poskodily?

Re: Připojení sluchátek a dobíjení NiCd akupacku

Kdysi sem pouzival nabijecku pro packy NiCd a NiMh, pro radiostanice z obvodem HEF4541.
Ulepil sem to na univerzalnim plosaku, fungovalo to dobre.
Vyhodou pouziti casovace je, ze se po nastavenem case vypne nabijeni.
Neni to idealni, kdyz baterie neni zcela vybita, dojde ku jejimu castecnemu prebijeni, ale..
Clankum NiMh to nejak moc nevadilo, vydrzeli leta.
V podstate by se dalo jednoduse na tvuj ucel upravit Belzovo zapojeni, pro 9V baterie.
https://www.belza.cz/charge/nab9v.htm
Staci tam vymenit tranzistor T1, za nejaky "silnejsi" treba KU611, nebo neco ze supliku a nastavit odporem R1 /dimenzovany na potrebny stratovy vykon/

Stejne je dobre, po urcitem case, nebo urcitem poctu cyklu, baterii rozdelit a jakymsi hlubokym cyklem, sformovat clanky na novo.
Hodne to prodlouzi zivotnost clanku.
Dodnes mam v jedne historicke radiostanici z 90tych let /CT170/ baterii clanku NiCd cadnica od sanyo, ktere funguji dodnes. Neoslni kapacitou, ale dik one technologii nabijeni a jednou za cas provetranim pracuji stale.
Po letech sem zkusil methodu kondenzatoroveho impulzu, na clanky, ktere vykazovali skrat a vratili se mezi zive.
Merenim kapacity v nabijecce moderni, sem zjistil, ze maji porat kolem 500mAh, vnitrni odpor i po sokove methode ozivovani temer stejny vsechny clanky, tak je pouzivam.
NiMh clanky mi moc radosti nedelali, takze sem kde se dalo, nahradil vse za LiIon.
I do fotaku na 4 AA clanky, sem nacpal serioparalelne 14500 clanky, upravil loch a clanky nabijim v nabijecce na to urcene.
Pedanti mohou namitnout, ze zvysene napeti napajeci, muze byt smrtelne /ze 6V na 7,4/ ale nezda se mi, ze by i po nekolika letech pouzivani, fotak umiral.
Problem je, ze kvalitni clanky velikosti 14500 /velikost AA/ se blbe shani.
Mel sem stesti a sehnal sem kdysi kvalitni clanky sony US14500V, ktere byly z neceho vykuchany a slouzi dele, jak by asi meli.

Re: Připojení sluchátek a dobíjení NiCd akupacku

já na nabíjení "blbin" používám obecnej adaptér na 9V, 12V nebo co mi padne do ruky a k tomu  step down cc/cv z ali nastavenej, jak je na danou baterku třeba. Do autíčka jsem onehdy aplikoval jakýsi li-ion 2s 1Ah kostičky, tuším vykuchaný z nějaké vysílačky, autíčku je to jedno, akorát je o dost rychlejší. Samozřejmě k li-ion dávám dycky BMS, na 2s třeba tuhle cena až neuvěřitelná. sice jsem trochu rozvrtal držák baterek, ale původně bylo na 4x AA baterku, a vydržely tam nejdýl dva dni, takhle už to rok jezdí, čekám, co umře dřív. U dalšího autíčka s NiMh akupackem 7.2V kluci taky zničili nabíječku, jsou to rabijáci, budou si to muset začít spravovat sami.
Ale tunning na lithium asi proběhne i tady, místa je tam dost, a udělám zrovna nabíjecí konektor zvenku na autě.