Téma: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Včera v autě strašnej smrad a pak zmizely basy...
Vypadá to takto: http://imgway.cz/1jrP/Tranzistor.JPG
Schéma zdrojové části zde: http://imgway.cz/1jrQ/Schema.jpg

Myslíte si, že by stačilo jen vyměnit tranzistory Q7, Q8, Q11 a Q12? Nebo je předpoklad, že trandy neshořely jen tak a že to má jinou příčinu a že já se v tom nemám vůbec vrtat, když tomu nerozumím? Desku jsem ještě z chladiče nevyšrouboval, tak nevím, jak vypadají spoje.

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Tedka jsi na to kapnul.

Web

(upravil kaed 2. 9. 2018 21:58)

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Tohle ssebou většinou vezme i ten budící obvod, vyměnit ty IRF samotný je zbytečná práce.  Další otázka je, proč se to stalo, jestli třeba neodešlo řízení toho zdroje ( tl494 málokdy, pokud to pálení nešlo dál), nebo trafo, diody za trafem...Svěř to někomu, kdo už neco podobnýho někdy spravoval ( a má aspoň základní vybavení jako osciloskop a laboratorní zdroj) a nebo to odnes do elektroodpadu.
Edit: asi bude K.O. i ta tl494, ty mosfety jsou buzený přímo z výstupu TL494 (kladná perioda), jenom zavření je posílený těma PNP.
Takže to vidím na kompletní generálku zdroje, jestli se to vyplatí...

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Sem si myslel, že to nebude tak jednoduchý... Do elektroodpadu bych to nechtěl dát- cca v r. 2009, když ještě fungoval Sinclair, tak mi to vytunil- vyměnil všechny výkonové tranzistory a elyty za něco značkového, co mě prý přežije (moje jediná zkušenost s ním, takže si nemůžu stěžovat).

Otázka 1: Je tu někdo, kdo to umí a byl by ochoten se v tom povrtat? Samozřejmě ne zadarmo.
Otázka 2: Je tu někdo, kdo ví, kdo to umí?

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Asi předpokládal, že se v tom autě brzo zabiješ smile
minimálně 15 let stará spotřebka - otázka je, jestli to má cenu spravovat, jestli ta zdrojová část neodešla kvůli zkratu v konci (sfajrovaný výkoňáče + ještě něco k tomu), ten zdroj nemá žádnou ochranu proti přetížení ani zkratu, což běžně spínaný zdroje mají.

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Jo, vobyčejný hnědý KMH Nippony, on Sinclair uměl vždycky dobře žvanit.
Vyměň jen ty FETY, po výměně to zapínej přes 55W halogenku, na 99% nic jinýho KO nebude, pokud neuhořela deska, ty fety mají gejtstopery a ty ten TL a vše okolo ochrání, jenom je zkontroluj že neshořely, byť to podle fotky nevypadá.

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Když já jsem dycky pesimista, a při opravách elektroniky dost často zjišťuju, že jsem ještě optimistickej  pesimista smile ...

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

jarob

Ahoj.
Zavolej Pavlovi, ten Ti s tím určitě pomůže.
A že ho pozdravuji.

(upravil jarob 10. 9. 2018 20:19)

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Moc díky za tip, Pavel Ti děkuje za pozdravení, byl moc ochotný. Ve středu to k němu jede.

Teď ještě k tomu mému tuningu: Jsou ty kondenzátory a koncové tranzistory nějakej šunt?
http://imgway.cz/s/Tsp
http://imgway.cz/s/Tsq

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Tak zesilovač byl Pavlovi doručen dopoledne, teď mi psal, že je opraveno. Poškozeny prý byly jen ty vočouzený trandy. Pravděpodobná příčina: Úbytek napětí na pojistce v zesilovači (vyhřáté kontakty, natavené pouzdro nožové pojistky).

Díky všem za pomoc!

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Už je to jedno, zesilovač je opraven tak ať slouží ale přesto to napíšu.

Ne nejsou šunt. Jsou to Nippony, (byť obyčejné KMH) jedny z kvalitních kondů. Určitě je tam nech. Ty trandy budou taky origoše. Ale to už asi víš.

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Vedel by mi niekto vysvetliť ako zvýšený ubytok na pojistke zničí koncové tranzistory? smile

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

1.) to nebyly konce, ale tranzistory ve zvyšujícím měniči. Je to autozesilovač, a s 12V napájením se moc parády nenadělá.
2.) Bez nadproudové ochrany tranzistorů ve zdroji snadno - měnič na základě zpětné vazby zvyšuje střídu, protože pracuje s nižším napětím na vstupu, a tím se zvyšuje proud vinutím trafa, a samozřejmě i proud tranzistory.

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

A pro to radim, nedavejte do dulezitych obvodu auto a moto elektriky hlinikove nozove pojistky!
Vetsina pojistek prodavanych, je z hliniku, nebo jeho slitin.
Ve vrakacich, lze vyloupat ze starsich aut dostatecne mnozstvi, pojistek z bronzu, nebo Cu plechu.
Al v bronzovych svorkach casem zoxiduje, vytavi pouzdro, udela paseku a je po parade.

(upravil millano 14. 9. 2018 15:01)

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Do těch měničů dávejte pořádný trandy! IRFB3004, MFET-N,Uds=40V,Id=195A,P=380W,Ron=1.75mOhm  IRFB3006 téměř totožné parametry jen s Uds=60V

Edit2: ty kondy nemusej bejt KMH ale nízkoimpedanční KYA

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Magnat XCITE 561- něco shořelo

Na fotce jsou vidět jasně KMG obyč miniatury na 105°C.