Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

(upravil mr.garisson 20. 6. 2019 13:14)

Téma: Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

RJ Enclosure BoomBox

Úvodem

Původní záměr projektu byl jednoduchá sestava přenosného reproduktoru bez nějakých složitých úprav s čínským osazením. Po diskusi zde na fóru jsem ale dospěl k závěru, že taková konstrukce by mě rozhodně neuspokojila.
Zrodil se tedy nápad vyrobit přenosný reproduktor pro dílnu, zahradní posezení a letní kino na dvorku.


Konstrukce a použité materiály

Konstrukce se skládá z 30 litrové polotevřené lehce zatlumené ozvučnice typu rj enclosure. Použil jsem překližku 15 mm a vnitřní výztuhy z hranolu. Celá bedna je odýhovaná. Osazený měnič je Monacor SP-205/8.


Elektronika

Napájení jsem realizoval pomocí trafa ze starého laptopu, které dodává 20 V/4.6 A. Napětí ze zdroje jde do zesilovače pomocí 6 pinového přepínače buď napřímo z trafa nebo z aku packu 4S osazeného 8 x 18650/2500 mAh. Před bateriový zdroj je připojen modul nabíječe nastavený na 16.8 V/1.0 A s automatickým odpojením. Napájení zesilovače je osazeno voltmetrem vyvedeným na hlavní panel, kde je taktéž vyveden modul s ukazatelem stavu nabití baterie, který jde přepínačem vypnout, aby nerušil.


Cena

Většinu materiálu jsem měl již někde v dílně, protože pracuji se dřevem. Ceny jsem sem dal proto, abyste měli představu, kolik by taková výroba stála, kdybyste vše museli nakupovat/shánět.

Překližka z palet: 0 ,- (dá se sehnat snadno a zdarma, kvalita je různá, chce to dobře vybrat)
Hranoly na výztuhy: 100,-
Dýha: 70,-
Lepidlo Soudal D3: 220,-
Šrouby a závrtné matice: 50,-
Závitová tyč 6 mm: 30,-
Průzvučná tkanina (KARS Brno): 150,-
Madlo – kůže, kování (KARS Brno): 60,-
Lodní lak: 450,-
Vypínače (Aliexpress 1 2): 100,-
Digi voltmetr (Aliexpress): 20,-
Ukazatel baterie (Aliexpress): 30,-
Modul zesilovače TPA3118 2x30W s Bluetooth (Aliexpress): 120,-
Modul 4S (Aliexpress): 40,-
Akumulátory ze starých baterií laptopů: 0,-
Modul nabíječe, DC/DC step down converter (Aliexpress): 35,-
Bužírky, kabely: 60,-
Tlumící rouno - filtr G4 (tovarna-plsti.cz): 70,-


Postup

1.    Před slepením bedny je potřeba v předním panelu zafrézovat vybrání pro vypínače, případně ukazatele (díry zatím nevrtejte). V mém případě jsem ukazatele nechal nezahloubené s černým okrajem, vypadá to retro. Pokud byste nefrézovali teď před slepením, později se to dělá fakt blbě. smile
2.    Po slepení, byla řada na odýhování, potom 2 vrstvy laku.
3.    Sestavení předního panelu s reproduktorem a potažení průzvučnou tkaninou. Repro je uchycené z vnitřní strany.
4.    Montáž panelu s reproduktorem na závitovky 6 mm. Závitovky nechte delší kvůli vyladění zvuku.
5.    Osazení elektroniky, zatlumení, první testování.

Po sestavení a otestování elektroniky přišlo ladění zvuku. Chce to reproduktor nejprve několik hodin trápit sinusovkou (na youtube je spousta testovacích signálů). Po rozhýbání jsem začal laborovat s polohou předního panelu s reproduktorem a množstvím tlumení. Chce to dostatek prostoru na tuhle činnost, není to hned.

Co se týká výsledného zvuku, jsem velmi překvapen. Jednak zesilovač není až taková hrůza, BT dosahuje cca na 6 metrů, a hlavně Monacor hraje perfektně. Na stremování z mobilu/tabletu nebo laptopu je to skvělé. S přehledem to na baterie ozvučí zahradní párty na cca 6 - 8 hodin.


Doplnění

Po úspěšném odpálení DC/DC konvertoru, který je na fotkách jsem použil modul LM2596 DC-DC. Bohužel tento se začal při nabíjení baterie přehřívat, něco to neustálo a do minuty bylo po něm. Rovněž při sestavování aku packu jsem poslal do nebe 4S balancer, takže na fotkách není, čekám na nový. Aku pack je přichycen koženým páskem, aby šel snadno vyměnit. S novým balancerem ještě přijde konektor pro snadnější manipulaci při výměně.


Závěrem

Pokud toužíte po portable reproduktoru se slušným zvukovým projevem, kde hlavním kritériem není skladnost (rozměr 30*30*30 do kapsy fakt nedáte), tak Monacor SP-205/8 v rj enclosure je ta pravá volba. Se stejnou elektronikou by šla vyrobit i kompaktní verze, kde by se nechaly osadit dvě menší širokopásma. Nemusíte utrácet tisíce za předražené JBL, pokud máte dostatek prostoru pro vlastní výrobu.

Celé je to zatím prototyp a stále to testuji, vaše případné připomínky/návrhy velmi ocením.

Fotodokumentace je na rajce.net

Re: Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

Paradni prace.
Virus je uz mezi lidmi..
RJ enclosure-

Dve blbe rady.
Prvni se da lehko aplikovat.
Na vybijeni, nepotrebujes balancer.
Ani Aku naradi neresi balancovani pri vybijeni a ani modelari to nepouzivaji.
Dulezite je balancovani pri nabijeni.
To udela i levna lepsi nabijecka, nemusi byt ani inteligetni, staci takova, co ma zdroj a balancer, 4 ledky na 4 Li clanky.
Pro seriove nabijeni 1-4S
Nemusi top byt nejaka ultrasilna, ani draha.

Druha rada je, ohledem te mezery v zapusteni te desky RJ systemu.
Zkousel sem i puvodni system kdy ozvucnice je uvnitr bedny a moc se mi to nelibilo. Jako by tam byl akusticky skrat.
Ta deska by mela byt nad bednou, tak nejak nezapustena.
ale fungovat to bude i tak, nastavenim vysky te desky z menicem, se da najit spravne nastaveni.

Dobra prace..
Ze se ten SP205 nezda, co dokaze..
Me ta tvoje bedna pripomela stare prenosne zesilovace klangfilm z reproduktorem.
Akorat by na tom musela byt zelena mentolova kozenka, nebo jak se rikalo te umele PVC kuzi /igelit?/

(upravil mr.garisson 22. 8. 2018 8:11)

Re: Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

Jsem moc rád, že se Ti líbí. Měl to být retro vzhled kombinovaný s novodobými prvky, což si myslím, že se i docela povedlo.
Nabíjecí modul tuším balancer nemá (indikační ledky nabito/nabíjení tam jsou), moc jsem to nezkoumal a ten dolar pade za balancer dám, bude to aspoň jistota, že mi baterky nevystřelí.
K té ozvučnici. Nechtěl jsem, aby to tolik čučelo ven, proto jsem to lehce zapustil. Zvuk mi přijde perfektní ve středním pásmu, samo, že to nemá úplně spodek, ale nijak to nevadí, celkově vyrovnaný projev, na kino a grilovačku paráda. Jak bude čas, chci znovu zalaborovat s polohou panelu, reproduktor už bude více rozehraný, tak to možná půjde doladit k lepšímu.
Co tlumení? Mám laborovat i s tlumením? Poslouchal jsem to i bez zatlumení a hrozně to bučelo. Co se zatlumí, když přidám materiál? Ještě víc se zatlumí spodek?

Re: Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

Ak máš po ruke pár súčiastok z výhybiek, tak daj do série k tomu repru 1mH, 2uF, 7R5 (rlc paralelne). Stiahne mu to trochu na stredoch a výškach do 11kHz, tým pádom viac vyniknú 12-16kHz, vyššie nezahrá. Mimochodom, mal som na pár minút v rukách a cez mikrofón menšieho bračeka - sp276/8 a ten padá až za 20k.
Na svojich sa chystám v rámci výskumu smile vyrezať dustcap a polaborujem s phaseplugmi.
Vytkol by som Ti snáď len tie ledkové haraburdy, určite to prerob a daj tam guľaté analógové "meráky".
Aký rozmer máš tej prednej dosky pred ozvučnicou a akú vzdialenosť medzi nimi? On ten reprák sa dosť rozohráva, po čase zahrá aj nižšie frekv., určite ho vyskúšaj časom trochu "pridusiť".

(upravil mr.garisson 3. 9. 2018 11:06)

Re: Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

Klasický vzhled s analogovými budíky si nechám na verzi 2 (snad pan Ali něco má). Mě se retro vzhled s digitálními ukazateli líbí, asi je to o vkusu. Navíc je to levnější a pro běžného uživatele jednodušší na přehled (to byl i záměr projektu, bo to bude ovládat i tchýně) - už mám jednu zakázku na klon tohoto projektu pro známého, tak uvidíme, jak se osvědčí.
Ukazatel stavu baterie se dá vypnout. Digitální voltmetr ukazuje napětí, co leze z baterek, když je zapnutý zesilovač, je to spíš taková parádička. V módu nabíjení nejede ani zesák, ani voltmetr. Jako šlo by to nakombinovat i jinak s 9 pinovým přepínačem, ale tohle mě nijak neuráží a opět to přidává na jednoduchosti.
S RLC členem zkusím zalaborovat . Rozměry desky a vzdálenost přidám večer, už si to z hlavy nepamatuju. Tu vzdálenost jsem ladil podle ucha. "Pridusiť", to myslíš přidat tlumení do bedny nebo zmenšit vzdálenost od oozvučnice?

(upravil pjaro77 20. 9. 2019 11:58)

Re: Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

Pekný projekt. Podobný box robím tiež, respektíve  prerábam kúpený bluetooth reprak s 8" meničom.
Zosilovač je stereo,  ale tu je len jeden monacor. Upravil ste ho na PBTL, alebo ste pripojil len jeden kanál ?
Ja chcem do boxu dať samostatný bluetooth modul, ktorý prehrá aj FLAC súbory a zosilovač s korekciami.
Čo sa týka meniča, pred SP-205/8 ma varovali,  vraj dlho nevydrží. Má malý RMS výkon, len 8W. 
Poradili mi širokopásmové  Visaton BG 20,  beyma 8AG/N,  monacor SPM-200X/4 ,  monacor SPX-200WP  alebo monacor SP-200X. 
Ja ho používam na hudbu, tak som zvolil  SPX-200WP -  https://monacor.sk/product/spx-200wp. Má síce nižšiu citlivosť , ale zato zahrá aj nejaké basy.  Ja mám len 13 litrov v boxe, na vašom 30 litráku by mal zahrať o dosť lepšie.
Prikladám jeden projekt na malý box s týmto širokáčom  http://www.repromania.net/forum/viewtop … mp;p=64185

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Portable RJ Enclosure BoomBox Monacor SP-205/8

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£