Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » Výběr kvalitních střeďáků

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

Téma: Výběr kvalitních střeďáků

Ahoj,

předělávám svoje DIY reprobedny na lepší měniče, původně TVM. Včera jsem vyměnil ARV-104-00/8 za Monacor DT 101SK a zvuk na výškách je úplně jinde. V září z další výplaty hodlám pokračovat střeďákem. Takže prosím o radu, co vybrat za střeďák nebo středobasák s následujícíma vlastnostma:

- budu dělit na 550 Hz a 3,5 kHz
- citlivost hledám 90 až 94 db/W/m
- imp. 8R
- zatížitelnost 50W+
- vyrovnaná f. charakteristika, aby nebylo potřeba nic kompenzovat výhybkou
- ideálně 150mm (náhrada za ARP150), ale není to vyloženě podmínkou
- co nejnižší THD při hlasitostech do 95 dB/m

Mně osobně se líbí třeba:

Monacor MSH 115
Monacor SPH-130
možná i Beyma 5MP60N

Který má nejčistší zvuk, nejnižší THD? Případně, napadá někoho něco lepšího?

Zdraví Jura

Web

(upravil mechanik 23. 8. 2018 17:10)

Re: Výběr kvalitních střeďáků

To THD ti asi nikto nepovie. Musel by byť niekde test kde ich merajú v zhodných podmienkach. Meranie týchto typov som nikde ani nevidel...

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Pokud to nezměříš, tak to bude akorát drahý plácnutí do vody, vyhybka se navrhuje podle repro, ne naopak...

(upravil TheLastUnicorn 23. 8. 2018 20:30)

Re: Výběr kvalitních střeďáků

MSH-115 mám ve svých 4-pásmech a můžu říct, že splňuje v podstatě všechna kriteria. Za dané peníze je málo lepších měničů, i když vypadá tak dost obyčejně.  Kdyby chtěl někdo vidět měření, není problém, ale je to v konkrétní ozvučnici.
Měl bych dotaz, cože bude pod tím střeďáčkem?
No a jedna připomínka k DT-101SK: Jelikož si použil vejškáč, co snáší děličku i 2kHz 3.řádem (vyzkoušeno a provozováno), tak můžeš jít s dělením podstatně níže...odměnou bude vyrovnanější výkonová charka.

(upravil jura80 23. 8. 2018 21:14)

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Děkuju za názory a za pomoc. Půjdu teda do MSH-115, pokud je opravdu kvalitní, jak se tady dovídám. Né že by se chtělo do úpravy díry v ozvučnici...

To měření, pokud by bylo, budu rád (prosím, prosím).

U těch DT 101SK možná děličku do budoucna posunu níž, vlastně i proto, protože tweeter a mid. jsou docela daleko od sebe, takže i kvůli směrovosti na děličce. Ale trochu se bojím, ať pak nezvednu zkreslení na vyšších hlasitostech... Ale teď stejně ne- e. Půjdu na to postupně. Plány totiž vypadají takhle:

1. Mám DIY bedny ARN6614+ARP150-00/8+ARV104-00/8, výhybku jsem v roce 2003 (nebo tak nějak) navrhnul na míru těmhle reproduktorům, elektricky přeměřil (a pokusil se dokonce i o primitivní měření v okolí děliček aby někdo nemrčel).

2. Udělá se paskvil č. 1- přehození výškáče bez změny výhybky. Sice hraje o pár dB hlasitěji, ale neruší to, páč  má moc pěkně čisté zvuk. JEST HOTOVO. yikes

3. Udělá se paskvil č. 2- přehodí se ARP150 za MSH115. Ve výhybce se úplně zruší kompenzaca citlivosti, zahodí se i RLC obvod ke kompenzaci převýšení kolem 2,5kHz a upraví se hodnoty součástek filtrů a kompenzace impedance. Takže trochu vícero práce. Takže z toho bude ještě větší paskvil- přestředovaná a převýškovaná dvojka beden. Ale čistě hrající, bez huhlání TVM

4. Přehodí se basák. Vyhodí se RLC ke kompenzaci hrbu kolem 160Hz a výhybka se předělá na 8R impedancu.

5. Ladění, tuning, vylepšování...........

Basák zatím uvažuju Monacor SPH-8M, ale byla tady i úvaha kolem SICA 8H2CP...

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Ta problematika THD je malinko komplexnější...

Máš-li požadavek na nízké THD, zpravidla si musíš připlatit, měniče s jednoduchým motorem v principu nízké THD mít nemůžou, ve srovnávacích testech to jde hezky vidět. Pokud nesrovnáváš zcela jiné kvalitativní třídy, ne nutně cenové, rozdíly nejsou nijak markantní, samozřejmě pokud nenarazíš na vyloženě neoptimalizovaný měnič. Obyčejný motor s dobrým kmitacím systémem ale dobře stačí i na bedny za obrovskou kupu peněz.

Říkám "zpravidla připlatit", protože drahé a luxusně zpracované měniče ne nutně jsou lepší i kvalitativně. Třeba takový Eton dělá vcelku drahé a snad i luxusně zpracované měniče (vypadají tak, já je v ruce nedržel), každopádně měřením cenovka neodpovídá. Na druhé straně jsou značky jako třeba Tymphany prodávající za stejnou cenu to nej, co lze současně udělat.

Kupodivu nízké THD automaticky neznamená "posluchačem líp hodnocený zvuk", na nízkých hlasitostech může hrát víc zkreslující měnič "barevněji" a nízkozkreslující "mdle", situace se ale změní jakmile vytočíš volume řádně doprava.

Čemu bych dával pozornost jsou rezonance, protože ty způsobují nárůst zkreslení. Z těch třech by měl být nejlepší 5MP, jednak motorem je záruka lepších lichých harmonických, druhak je prakticky bezrezonanční, za toto ale ruku do ohně nedám, protože kusy, které mám změřené já, jsou bez vrchlíků, takže u běžných 5MP se nějaká rezonance může objevit. SPH/MSH bylo měřeno kdysi v KT nebo HH, jsou to vcelku rovné kusy, MSH velmi, s běžným zkreslením, ale nejspíš ne vyloženě horším než u 5MP.

Hlavně bych pohledal takovou kombinaci, aby to nebyl kočkopes ve výsledku.

Re: Výběr kvalitních střeďáků

No jasně, všechno je komplexnější a složitější, to už bohužel do života patří. Ale naštěstí nestavím High End bedny, takže budiž mně odpuštěny leaky ve vzdělání, zkušenostech, vybavení, a třeba aji sluchu. Stačí bedny, co budou hrát podstatně líp, než TVM. V rámci poslechu výškáčů to vypadá, že jsu na dobré cestě.

A jo, je to tak, na tichý poslech hrají TVM náhodou docela pěkně, hlavně v noci, když je všude kolem klid. Ale já radši točím volume doprava, takže ať jsou měniče lineární a hrají co nejpřesněji to, čím jsou krmený. TVM nahlas dost huhlají.

Když mrknu do datasheetu 5MP: https://www.dexon.cz/data/popisy/02016.pdf , ne moc se mně zamlouvá peak THD kolem 2kHz a kolem předpokládané děličky. Tak nevím... Bude to hodně slyšet? Když přidám hlasitost...

Jinak se nebráním jakýmkoli jinčím střeďákům....

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

V podstatě lze vyjádřit souhlas s Antoniem. A to THD bych zas až tolik neprožíval. Není to vůbec berná mince v rámci hodnocení měniče jako celku. Hlavně je potřeba vidět, jaký hodnoty maj jednotilivý harmonický - tudíž je potřeba mít těch grafů víc. Alespoň druhou, třetí a čtvrtou harmonickou. Pak lze udělat nějaký závěr kolem zkreslení měniče. Když to pak velmi zjednoduším, vše pod -40dB je Ok a dá se mluvit o nízkozkreslujícím reproduktoru. Avšak měnič má i jiné důležité parametry...
Pokud si spokojený s projevem DT-101SK (já ho používám v kombinaci s Energy 5DR61093 a Tesla ARN665), pak budeš myslím spokojenej i s 5MP60, SPH-130, MSH-115, RS125P, SB12NRX a jinými cenově podobnými měniči. Mnohem víc pak bude záležet, jak dobře bude odladěná výhybka.

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Tak teda děkuju za rady, až se zase trochu hnu z místa, dám vědět.;)

Asi vezmu MSH-115...

Web

(upravil mechanik 26. 8. 2018 8:50)

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Nakoniec či si mal pravdu a tá výhybka skutočne sadla by nemal byť velký problém premerať. Dnes je dostupný ako free program REW. Stačí nastaviť velkosť okna a ako celok to máš premerané hneď. Len musíš kúpiť mikrofon, napríklad DAYTON UMM-6 (za 100e) ktorý má USB konektor takže ti stačí notebook a je to...

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Ahoj,

tož, to je paráda, nevěděl jsem, že je to takhle hezky snadno dostupná záležitost. Pokud se něco nepodělá, ten mikrofon určitě pořídím a můžeme třeba dál konzultovat (budete- li ochotní helfnout). Po dalších výplatách, teď už se budu muset držet při zemi.;)

Jen ten SW jsem měl problém nainstalovat, nevím proč...

Zdraví Jura

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Nebyl by třeba lepší Peerless HDS-P830933:

https://www.tymphany.com/wp-content/the … 830933.pdf

???

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Kacirska: nebylo by lepsi ty bedny prodat a postavit/koupit neco odladeneho? Nez vyrabet takoveho kockopsa (bez mereni to bude pruser)

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

A kdo říká, že to bude bez měření? Ostatně, i u těch původních beden jsem napáchal nějaký to primitivní měření, aspoň kolem děliček... Každopádně budu kupovat tady doporučené mikrofon. REW už jsem taky nainstaloval.

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

reeb, no ale aspoň niečo robí, niečo vlastné... Keď tu bude každý kupovať stavebnice reprobední a D class z ebay tak sa to tu môže zmeniť na poradnu ako zapojiť zosilňovač na zdroj a aké kondenzátory kúpiť do výhybky... Na koniec myslím že každý kto dnes meria a niečo vie začal práve nejako takto alebo dokonca bez meraní.

(upravil jura80 2. 9. 2018 19:30)

Re: Výběr kvalitních střeďáků

No jo, pánové, ale lamentování mně tady moc nepomůže. Rád by jsem mid repráček s co nejmenším THD a přesným zvukem- poslouchám death metal, klasiku, 60's rock, prakticky všechno, no a zatím jsem se dočkal jen dost všeobecných názorů. I za ty samozřejmě děkuju, ale fakt je, že nemám peníze na to, aby jsem si každý měnič pořídil a sám přeměřil... Přitom středy jsou podle mě dost základ, ucho je tam na nepřesnosti docela citlivým...

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Tu je meranie pár monacorov   http://www.dibirama.it/le-prove/mid-woofer.html   .Stránok s meraniami je viac ale z monacoru takmer nikto nestavia a merania tiež takmer nikde niesu. Možno nejaky starší klang ton. Dosť meraní má na stránke Check alebo Zaph ale tušim žiadne monacory tam nemajú.

(upravil reeb 2. 9. 2018 21:02)

Re: Výběr kvalitních střeďáků

Pokud to budeš měřit tak to pak jo smile Sice se mi od jednoho zkušeného bednostrujce dostalo rady ze je hotových spousty hotových, odladenych projektu, ale kdo si hraje nezlobí.. smile

http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudsp … ojects.htm

https://pkaudio.webnode.cz

http://www.scan-speak.dk/?page_id=52

Web

Re: Výběr kvalitních střeďáků

to mechanik: dík za tip na zajímavou stránku. Zrovna z těch monacorů mi přijde použitelnej akorát SPH-165 všechny ostatní, i menší mají rezonanci někde u 2kHz, což je u střeďáku problém, pokud k tomu není navázaná nějaká 1.5" kalota, co snese dělit níž.
Z uvedenejch se mi namátkou celkem líbí SICA 5F1.5CP-8, i SICA 6H1.5CP-8, ale jistě by se dalo najít ledacos, otázka je, jak moc tomu měření věřit, při jakejch podmínkách to měřili, protože střeďák v "nekonečné desce" bude určitě hrát jinak, než v 2l-3l vytlumené komůrce uvnitř reprobedny.

(upravil divnypocit 3. 9. 2018 11:57)

Re: Výběr kvalitních střeďáků

A co použít nějaký 5" papírový středobas? Něco jako 5HPM 8 a nebo nějaký dayton z EU eshopu. Myslím, že papír, velký magnet, velké zatížení a citlivost kolem 93dB bude na metál apod asi ideál ne? Moc bych neřešil zkreslení protože všechno hraje líp než to hnusné ARPčko v plastovém kyblíku s malým objemem. Stejně pak bude záležet na měření a výhybce a celkovému promyšlení. Pak by to chtělo 10" ku basák smile a nakonec bych dal i jinou výšku big_smile

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » Výběr kvalitních střeďáků

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£