Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 108]

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Co tam dělá kondík 27 n (jestli ho správně čtu z obrázku), který není na schématu? To je boucherot?
Oměř, zda jsou na na R12-14 zrcadlově stejná napětí.
Měříš to se zátěží?

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Ukáž to pri 30kHz, nech je trochu vidieť že je to obdlžnik a s blokovaním napájania. Máš štastie že to nekmitá. Zosilňovač bez blokovania napájania som ešte nevidel. Pozri tú dosku symasym...

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Zdroj proudu T10 ti dělá pěknej integrátor, kterej zatěžuje kapacitně VAS smile
Protože T5 je buzen proudově, tak dá při náběžné hraně větší proud a hrana je rychlejší.
Při sestupné je tam jen proud nastavený integrací na T10, capacitě Ccb T10 a proudu R10.
Zkus zmenšit odpor R10 na polovic, jestli se to změní.

(upravil zuki 18. 8. 2018 8:00)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

....

(upravil zuki 18. 8. 2018 8:35)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Danhard řeší jen případně velmi malé zesílení T10 ( tj. pajc s betou pod 20).
Chyba je asi jinde...

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Ale někde v tom zdroji proudu bych hledal chybu taky, když "nahoru to jde normálně, "dolů" to táhne ten zdroj proudu, zkusil bych změřit T9, T10 jestli mají zesílení aspoň 80 a odpor R10 může být klidně i 5k6, bude sice trochu topit, ale tranzistor T9 má v daným zapojení malý Uce , takže není co řešit. Tohle je podle mě ta chyba. A nebo má BD139/140 takovou kapacitu Cbe že to ovlivňuje přeběh.  Jak se změní ten tvar signálu pro R6 47 ohm a 100Ohm? to může být taky problém, příliš nízký proud ze zdroje proudu do bází těch BD139/140

(upravil zuki 18. 8. 2018 10:15)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Proud do báze T10 je 0,75mA (25V/33k), tzn x zesílení (min 25) je 19mA.  Nastaveno má Ic T10 cca 10mA (dle R v emitoru T10).

Takže by to mělo stačit, přebytek bázového proudu T10 "žere T9", takže zvyšování proudu do "báze" T10 nikam nevede.  Jiná situace by byla, kdyby chtěl zvětšit proud T10 na třeba 15-20mA, pak by se nějaký větší proud do báze možná hodil ( nejspíš bude mít T10 zesílení větší než 25 a tak to asi nebude moc potřeba).


Jiná situace by byla kdyby měl budiče a koncáky nějaký "pajci" se zesílením pod 15-20...  Protože 5A/15/20= 17mA...  ( tj. potřebný proud T10).

Ale to by mu rozkmit už poměrně dost "topil"..., ale může zkusit zmenšit R v emitoru T10 na 39R (33R) a uvidí... Krátkodobě by to měl rozkmit (T5 a T10) "udejchat", nejlépe s nějakým chladícím křidélkem.... Ale nesmí mít napájecí napětí moc nad těch 25V...  Pak to může za chvilku "prohořet" skz...


Ps. U zesilovačů je před osazením dobré proměřit tranzistory aspoň na zesílení. Předejde se pak nějakým těm nečekaným překvapením...  Koncáky se měří trochu obtížnějí, ale i to jde ->  pokud je k dispozici nějaký zdroj aspoň s 1-3A ... Stačí i 5V...

(upravil Roxio 18. 8. 2018 10:52)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Nazdárek pánové, takže včera večer jsem ještě prováděl dále simulace v multisimu dotáhl sem to až tak daleko že jsem z diferenciálního zesilovače odstranil v simulaci proudové zrcadlo a nahradil jsem ho jen rezistorem pro T1 a T2 přímo na Ucc a zjistil jsem že při moc velké hodnotě R do T1. Rychlost sestupné hrany se strašně spomalí když je hodnota nad 1k. Při hodnotě 680ohm byly obě hrany na 60kHz symetrické a velmi strmé. Může být tedy problém v tom proudovém zrcadle? Jinak odsimulováný kmitočtový rozsah byl 10Hz - 90kHz sinus s aktuálním osazením což je pěkné si myslím. Jinak ten C 22nF je bucherot zapoměl jsem ho nakreslit do schematu. Jinak všechny tranzistory byly před osazením měřeny na h21e a Uce0, budiče jsou typy BD139-16 a BD140-16 tedy už z fabriky vybírané na h21e > 100.

(upravil danhard 18. 8. 2018 11:05)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Pánové, nějak moc přepokládáte, že je tam osazeno to, co je na schematu.
Stačí aby osadil R10 330k místo 33k a bude se to chovat jak píšu smile
A nejde o malou betu T10 ale o její proud buzení a zpětnovazební kapacitu.
Mám tu třeba 2SA1381, ve kterejch číňan osadil 1A chip a ty maj kapacitu Ccb kolem 30pF.

(upravil Roxio 18. 8. 2018 11:10)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Osazeno je to přesně podle schematu, protože každý rezistor jsem před zapojení měřil wink na to jsem pes pač mužeš mít rezistor v sadě klidně s jinou hodnotou a nehodlám spoléhat jen na označení a pak kolem toho lítat proč to nejde. Jinak osazení je budiče a konce ST microelectronics a ta drobotina ON semi nebo NXP kromě BC639 u toho výrobce neznám. Vše nakupováno v TME nebo u Farnell element.
Tranzistory jsem vyměřoval na BM529 kromě budičů a koncáků ty jsem dělal přes laborák.

(upravil danhard 18. 8. 2018 11:42)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Proudové zrcadlo přestane pro celkový proud 3mA diferákem správně fungovat, protože na 220R bude velký úbytek a nebudeš umět zavřít T5.
Dal bych ty odpory kolem 100R.
Jaké napětí je na té zelené LED.
Ve schema máš emitorvé odpory 0,5R, osazeno je tam co ?

R16 a R19 se dávají stejné kvůli stejnému proudovému offsetu.

Místo Rbe odporů R11, R12 je lepší jeden mezibázový odpor.
Nedochází tak k zániku proudu budiči a zlepší se nelineární zatížení VAS.
Když se ten odpor přemostí cca 1uF, tak se zlepší odolnost na příčný proud při buzení obdélníkem.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Aha no zkusím změnit ty rezistory v proudovém zrcadle jinak zelenou ledku jsem měřil pro proudy 10-20mA a napětí na ní se pohybovalo od 1,9 - 2,0 V koncáky májí v emitorech rezistory 0,33 ohm.

(upravil danhard 18. 8. 2018 11:47)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Vidíš, že to není přesně podle schematu smile

Na LEDce stačí bohatě 5mA a můžeš jí použít jak pro zdroj proudu differáku, tak pro VAS.
Tam dáš do serie s bází 1k, aby mohl jít zdroj proudu na doraz napájení.
Taky se tak zabrání ovlivnění zdroje proudu pro differák.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Nojo tak to můžeš říct o všem pač všechny součástky jsou v nějaký toleranci big_smile

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

zkusil jsem to odsimulovat v Simetrixu, teda jen s BD139/140, místo ledky 3x1N4148, tak to šlapalo jak mělo, v poho do 100kHz (při C3 100pF), obdélníky měly zaoblený vrchol náběžný hrany, dolů to šlo nádherně strmě.

(upravil Roxio 18. 8. 2018 12:06)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Tak mám asi špatnej návrh desky? sad ale kde? Jaký výkon si z toho v simulaci dostal při těch 100kHz?

(upravil rvx73 18. 8. 2018 12:25)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

na vstupu generátor 1V pk-pk, 10kohm, na BD139/140 jsem dal zátěž 100 ohm, signál měl rozkmit 20V pk-pk. Ovšem to jsou ideální modely součástek, reálné se chovají samozřejmě trochu jinak.

v desce bych chybu - až na tu blokaci napájení - až tak výraznou neviděl. Zkus vyzkoušet co radí danhard

(upravil Roxio 18. 8. 2018 14:40)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Tak pánové zesilovač chodí jak vítr do 90khz zátěž 4ohm celý problém byl v že sem blbec neměl zablokované napajecí napětí na desce zesilovače šoupl sem tam 220nF styroflex do každé větve a zesilovač se rozjel na jedničku. Taková školácká chyba.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Tak super smile Inak okolo blokovania je celkom veda. To ako to blokovanie urobíš, teda kde ho urobíš, má dopad na THD a musí sa dodržať postupnosť podla odberu prúdu a zároveň to tahať tak aby to blokovanie k niečomu bolo... Kludne ti to z THD 0,000x% urobí 0,01%...

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Je potřeba to blokovat elytem, co nejblíž koncáků, ideálně s nízkým ESR..

Web

Příspěvky [21 až 40 z 108]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£