Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Připojení zesilovače k PC

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Připojení zesilovače k PC

Zdravím, přemýšlím jak ideálně připojit moduly zesilovačů s LM1875 ke zvukové karté PC. Korekce lze v PC obstarat softwarově, takže ty neřeším, jde mi v podstatě o regulátor hlasitosti - zda to též nechat na ovládání z PC, nebo použít log. potenciometr (10k? 50k?) případně zda řešit fyziologii a čím - zda něco takového https://www.belza.cz/audio/lpots.htm nebo Moskalu http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=100984

Máte s tím někdo zkušenost?

(upravil Jory 7. 7. 2018 10:52)

Re: Připojení zesilovače k PC

Já mám zesilovač k PC připojen přímo, tedy bez jakékoli regulace hlasitosti, nechávám to čistě na ovládání v PC a vyhovuje mi to. Na klávesnici mám čudlíky pro ovládání zvuku, a ty jsou blíž, než ovládání na zesilovači, takže jsem si zvykl používat ovládání na klávesnici a u nového zesilovače jsem už vůbec regulaci hlasitosti neřešil. Někteří od toho odrazují, protože zesilovač naplno zesiluje všechny nedokonalosti zvukovky (šum atd.), ale já nic špatného neslyším, takže to neřeším.

Re: Připojení zesilovače k PC

V tomto případě asi záleží na tom co je pro tebe lepší. Jestli otočit knoflíkem na zesu, nebo nějakým způsobem přes PC. Osobně jsem pro potenciometr a klidně bych dál i tu fyziologii od belzy. Taky jsem ji už dělal. Dělal jsem si tu z obr.2. Můžeš použit i menší potenciometr a přepočítat hodnoty součástek.

Re: Připojení zesilovače k PC

bizzon: když o tom tak uvažuju, tak asi tam ten potenciometr dám. Ale 50k z toho obr. 2 mi přijde dost, mám doma 10k ALPS tak tam půjde ten. Nemáš vzoreček na ten přepočet? smile

Re: Připojení zesilovače k PC

Nejdříve si vyzkoušej zvuk jen s obyčejným potenciometrem bez kurvítka a pak se rozhodni. Ten ALPS je ideální.
Jaké reprobedýnky budeš používat?

Re: Připojení zesilovače k PC

mám tady starý nevyužitý Grundig "HIFI-Lautsprecher-Box 206" https://www.radiomuseum.org/r/grundig_hifi_box_206.html + modulky z číny https://www.ebay.com/itm/20W-HIFI-Mono- … 749.l2649, akorát polovodiče a kondenzátory jsem tam dal originální

Re: Připojení zesilovače k PC

Pokud se nepletu tak všechny odpory vydělit 5 a kondenzátory vynásobit 5.

Re: Připojení zesilovače k PC

bizzon: zkusil jsem to odsimulovat v simmetrixu a nad 5kHz se ty průběhy docela rozcházeji. Čili takto triviálně to zřejmě nebude ...

Re: Připojení zesilovače k PC

No, určitě na vstup zesilovače potenciometr dát - je to dělič vstupního napětí - tím by měl být normální diy zesilovač vybaven.

Co píše Jory, třeba s tím má pozitivní zkušenost, ale když pomineme případný šum a hluk zvukové karty, tak máme z PC úrovně značně rozdílné (nejenom z Youtube) a proto možnost pohotové změny hlasitosti není jednodušší než otočit knoflíkem namísto ježdění myší a hledání kde co.

Fyziologii od Belzy jsem provozoval, není taková jako s odbočkou, ale dá se.

Do simulace se musejí vynásobit/vydělit nejen kapacity a odpory kolem fyziologie, ale také vstupní a výstupní impedance a pokud jsi na to nezapomněl, tak to bude divný simulační program...

Re: Připojení zesilovače k PC

vstupní a výstupní impedanci jsem nechal v obou případech stejnou, protože v reálu to tak přece bude. Protože pokud bych tam měl ještě dodělávat přizpůsobovací články, tak to se na to radši vyprdnu a nechám tam jen samotnej potenciometr a holt si budu muset pak donastavit korekce.

(upravil rvx73 8. 7. 2018 20:12)

Re: Připojení zesilovače k PC

když jsme u toho, tohle je zajímavá věc: http://newt.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html

(Autor varuje: začínejte odspodu, od nejmenších hlasitostí! )

Re: Připojení zesilovače k PC

Píšeš:
"Vstupní i výstupní impedanci jsem nechal obou případech stejnou, protože v reálu to tak přece bude"

No tak to už nezbývá než to prostě s tím potenciometrem+Belza zkusit, jestli se Ti to bude zvukově líbit nebo ne. Kolikrát to nepřizpůsobení na poslech ani neruší a subjektivně je zvuk líbivý.

Jenže fyziologický regulátor hlasitosti, jak známo, jako element NIKDY nefunguje sám o sobě. Je pouze součástí celého řetězce - jedné konkrétní vstupní úrovně signálu, jedné konkrétní citlivosti (nebo impedance) reproduktoru, jedné konkrétní poslechové vzdálenosti od reproduktorů atd. atd.

Hned v úvodu vlákna píšeš, že "korekce si obstaráš softwarově a neřešíš je", to znamená, dej tam ten holý kvalitní potenciometr a bude to dobrý zesilovač. A jak jsem již minule napsal, pasuj ten potenciometr třeba do role proměnného děliče vstupního napětí. Nemusí být nutně ve funkci regulátoru hlasitosti. Já vím, že je to to stejné smile

Určitě použití děliče vstupního napětí signálu u doma postaveného zesilovače je téměř nezbytností a rozšiřuje to možnosti jeho využití. Zásady stínění a podobné zásady musí být samozřejmé, tak potom ten potenciometr NEBUDE rušivým prvkem a nijak nesnižuje kvalitu zesilovače oproti zesilovači "linkovému" s jedním jediným napěťovým/výkonovým ziskem a zejména jako následný článek ze zvukové karty počítače.

Re: Připojení zesilovače k PC

jik: jj, udělám to jak říkáš - zkusím Belzu poskládat na "prkénku" a pokud bude chodit, tak udělám plošňák. Pokud ne, tak bude "dělič napětí" - jak píšeš smile

Re: Připojení zesilovače k PC

jik napsal:

Co píše Jory, třeba s tím má pozitivní zkušenost, ale když pomineme případný šum a hluk zvukové karty, tak máme z PC úrovně značně rozdílné (nejenom z Youtube) a proto možnost pohotové změny hlasitosti není jednodušší než otočit knoflíkem namísto ježdění myší a hledání kde co.

Jory napsal:

Na klávesnici mám čudlíky pro ovládání zvuku, a ty jsou blíž, než ovládání na zesilovači

Ked potrebujem rychlo stlmit zvuk z PC, nesiaham po zosilnovaci, ale mackam mute na klavesnici, je to rychlejsie a pohodlnejsie.
Ked ti nejde zo zvukovky prilis vela bordelu a mas multimedialnu klavesnicu, v regulacii v OS problem nevidim, tiez som to tak istu dobu prevadzkoval.

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Připojení zesilovače k PC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£