(upravil danhard 24. 6. 2018 18:15)

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Tak zkus poslední variantu:
Jak to ruší, když se sondou zkratovanou zemním kablíkem připojíš na PE sítě ?
někde úplně jinde, nejlíp v nějaký jiný vesnici, jestli to neruší Katoda Olomóc smile

V tom tvým kukátku je taky spínanej zdroj, je pěkný, že to rušení "zvoní" na 30MHz, protože tam zvoní zem té osciloskopické sondy, ale o periodě hran toho rušení z těch měření víš prd.
Co ti to ukáže při jednorázovém spuštění 20us na celou obrazovku ?

(upravil zuki 24. 6. 2018 18:31)

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Jaká je opakovačka (perioda) toho "rušení" ???  Tzn. zachyť min. dvě za sebou a odečti vzd. mezi nimi. Tj. vlastně obdoba posledního bodu (teď jsem si to pořádně přečetl) od Danharda.

(upravil StavJi 25. 6. 2018 13:07)

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Trigger auto casovka 5us
https://s25.postimg.cc/rxlk70xuz/out_auto.png

Trigger single 20us
https://s25.postimg.cc/k4uwf1zln/out_single.png

Oboji mereno na vystupni zemi zdroje.

(upravil zuki 25. 6. 2018 14:10)

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Tím se mělo začít: nějaký spínaný zdroj na cca 57kHz (pokud to dobře odečítám)...
Možná něco ve stylu LM2575(6) které měly 47-58kHz.... nebo nějaký starší síťový spínaný zdroj...
Dnes to většinou maká o trochu výš...

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Proto jsem chtěl 20us na celou obrazovku, ne 20us na dílek.
A jednorázově, aby tam nebyly falešný trigry.

A teď si to vyzkoušej v nějaké jiné síti, kde nejsou PC-čka, pak tam jedinej podobnej zdroj bude v tom Rigolu smile

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

ne, síťový zdroje v "nenáročným" provedení chodí pořád do 80kHz.
Pravděpodobně je celá aféra o tom, že někdo měří a něco změřil, a neví vlastně co, a jestli to není chyba přístroje.
Ale s rušením ze sítě to bude horší a horší, nedávno jsem řešil interakci frekvenčních měničů v šicích strojích  s elektronickejma předřadníkama v zářivkách. A v podstatě nevyřešil. Ale thd proudu bylo okolo 20% , ve fabrikách to bejvá i víc, a nic nebliká. Prostě všechny komponenty jsou ok, ale dohromady je to nepoužitelný.

(upravil StavJi 25. 6. 2018 16:35)

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Tak jsem na to přišel celkem snadno.

Dělá to spínaný zdroj co používám k 3D tiskárně.

Těch 300Hz co je na tomto obrázku zase dělá multiplex na digitronových hodinách.

https://s25.postimg.cc/53x7bho97/DS1_Z_Quick_Print2.png

Otázka co se spínaným zdrojem k tiskárně a co s hodinama?

Pomuže před ten spínaný zdroj filtr? U hodin pak větší filtrace v napájení?

DPS hodin
https://s25.postimg.cc/6vq66h7mz/hodiny.png

Schéma hodin

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

StavJi napsal:

Otázka co se spínaným zdrojem k tiskárně a co s hodinama?

Těch 300Hz bych neřešil pokud nestojí hned vedle škopku a tiskárnu prostě při měření vypnout big_smile S tím zdrojem nic neuděláš, je zalitej. Proto mám rád starý zdroje typu polomost, ty takovýhle hajzlovský rušení obvykle neprodukují.

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

StavJi: Koupil jsem stejny zdroj, jen slabsi pro LED pasek nad stolem. Zarusi mi to audio "vrabci hnizdo" umistene 2m od nej, zkousel jsem ruzne filtrace i pomerne hodne overkill s cenou znacne prevysujici ten zdroj (mel jsem skladem na neco jineho). Vysledek je ocekavany, vezmi to a hod to do kose, vnitrni topologie je nejspis "vysilac" a to srani s napravou je znacne neekonomicke hmm

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Filtr před zdroj by mohl pomoci, ale musíš vědět co "a jak dělat", to samé platí pro tvoje zdroje. Dělat něco pro NF bez vstupního filtru je dnes naivita...  (bohužel tak nějak obecného filtru - aspoň od 100kHz do 30MHz, lépe až do UHF  smile

V práci měřím signál o desítkách uV až pár mV (náběžka cca 1-2ns, tzn. mám nš. zesík v pásmu 100kHz až 300MHz) a běžně se mi tam cpe vše možné ve stejném rozsahu a navíc TV a mobily... Takže pokud možno všude (i na vstupu zesíku je UHF zádrž) jsou nějaké filtry...

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Zuki: Ja tam vstupni filtr mam samozrejme, jak u predzesu tak u koncaku - a nejen na sitovem vstupu, taky to mam oboji v kovove krabici, mobil v tesne blizkosti s tim napriklad nehne, ale tohle zarusilo spolehlive. Nemam na to patent, ale tahle rada zdroju je proste maximalni sracka, to byla moje pointa.

(upravil zuki 26. 6. 2018 12:46)

Re: Rušení 30 MHz ze sítě

Někde se ke mě dostala informace, že některé zdroje k LED jsou s PWM výstupem (mám dojem, že jsem ho viděl i v reálu). Tzn. že na výstupu zdroje je obdélník asi na desítkách kHz...   

Odrušit jde skoro vše. Někdy to jde ztuha, někdy překvapivě snadno. Pokud to moc nejde, tak je většinou špatný plošnák (jeho topologie) nebo úplně blbě navržené trafo v spínaném zdroji (zejména z hlediska rušení)...

Občas výrobce "zapomíná", že když dodá "sestavu přístrojů" - např. pár spínaných zdrojů, přístrojů apod. které běží paralelně (současně - např. LED světla v hale...), tak by si měl nechat schválit odrušení celé sestavy...
To, že jeden přístroj je "s bídou" OK neznamená, že např. 2-10 na jednom síťovém přívodu bude OK...

Odrušoval jsem ( i po jiných konstruktérech) "lékařské" věci - tj. el. skalpel tj. cca 50W /500kHz-1MHz... jiný přístroj 150W/3MHz, 600Wp/27MHz.

Dále 600Wp s PWM výstupem (za FET až 300Vpp obdélníky na 3-6kHz a zátěž připojena cca 3m kabelu) ->  na to stačila (srazit hrany a potlačit rušení do sítě) výstupní tlumivka (toroid), kompenzovaná tlumivka, 2x samostatné tlumivky (KV-UHF) a pár C a jeden nebo dva RC...