Téma: Odhlučnění stropu

Přátelé, obracím se na ty z vás, kteří máte zkušenosti s odhlučněním stropu. Mám starý rodinný domek s dvěma patry. Horní patro má podlahy tvořené betonovými nosníky se škvárobetonovými tvárnicemi a na nich potěr s parketami a někde s dřevotřískovou podlahou. Prostup zvuku do nižšího patra je značný. Úpravu této podlahy z více důvodů nebudu provádět. Napadlo mne ve spodním patru vytvořit falešný sádrokartonový strop (cca 10 cm pod stropem) a do vzniklé mezery vložit izolant - např. minerální vatu. Prováděl to někdo z vás a z jakým účinkem?

Re: Odhlučnění stropu

A jaký typ hluku ti nejvíc vadí? Kročejový?

Re: Odhlučnění stropu

Z praxe: aby to mělo smysl, neměl být ani jeden profil kotven ve stropě, tzn. kotvit do protilehlých stěn, aby se nepřenášely vibrace. To se ale u velké místnosti zkrátka nedá. Další věc, která se stává, je kondenzace par nad podhledem a s tím vznikající plísně nejen okolo podhledu, ale i v jiných částech místnosti. Toto hrozí zejména v kuchyních.

Re: Odhlučnění stropu

Ano, jde zejména o kročejový hluk. Kondenzace par - ty páry se dostanou skrz sádrokarton?

Re: Odhlučnění stropu

s kročejovým hlukem je ten problém, že pokud se rozkmitají ty betonové nosníky, tak se to bude přenášet i stěnami - nejen stropem

Re: Odhlučnění stropu

Nejvíc mi vadí vrzání parket při došlápnutí a když se např. kutálí předmět, dole lze dle zvuku přesně odhadnout jeho polohu, takže to možná není jenom typický kročejový hluk. Proto jsem si myslel, že vrstva vaty to trochu utlumí, ale zde také platí, že myslet znamená h...o vědět.

Re: Odhlučnění stropu

njn, základní poučka však zní: hluk se nejlépe odstíní tam, kde vzniká. Chápu že se ti do předělávky podlahy nechce, ale bylo by to nejlepší řešení. Dělaj se na to desky z polyuretanové pěny, na to dáš OSB desky a na to parkety nebo plovoučku.

Re: Odhlučnění stropu

Toto je vec, ktorá sa rieši ešte počas stavby. Medzi betonovú deku (nosná podlaha horného poschodia) a poter položiť vhodnú izoláciu - určite nie na báze polystyrénu (ten prefektne roznáša hluk). Dalej po okraji poteru musí byť tiež dilatačný pás rozumnej hrúbky (1cm), ktorý zabezpečí, aby sa poter nedotýkal stien. Samozrejme pri pokládle podlahy treba dať vhodnú podložku pod podlahovú krytinu - nepoužiť najlacnejšiu (rolované pásy 1-2mm), ale niečo hrubšie a kvalitnejšie.

Re: Odhlučnění stropu

Díky za rady, jak má vypadat správná podlaha vím, ale nyní ji upravovat nemohu. Jde mi o řešení zespodu, ale to asi nebude efektivní.

Re: Odhlučnění stropu

Pára neproniká skrz sádrokarton, ale po čase se vždy ve spoji sádrokarton zeď udělá malá podélná škvíra a to úplně stačí. Pára se dostane nahoru do nevětraného prostoru. Ještě jsem neviděl napojení sádrokartonu na zeď, které by po nějakém čase nepopraskalo.

Re: Odhlučnění stropu

Pepa napsal:

falešný sádrokartonový strop (cca 10 cm pod stropem) a do vzniklé mezery vložit izolant - např. minerální vatu.

Myslím, že toto moc nepomůže.

(upravil lacikamo 24. 6. 2018 0:13)

Re: Odhlučnění stropu

PB:
Ano, nepomôže - minerálna vata nie je ideálny materiál pre tento účel. Hlavne však vloženie do akejkoľvek "vzniknutej medzery" bude vyžadovať parozábranu, kvalitne riešené (parotesne) prestupy nosníkov SDK konštrukcie.

http://knauf.sk/priestorova-akustika

V technických listoch KNAUF je takmer presne pre Teba riešenie - klasický dvojúrovňový rošt z CD profilu s prekrytím SDK v dvoch vrstvách - zatmeliť  a na ňom zavesený ďalší " dekoratívny" strop, ktorý vyslovene rieši akustické prestupy doskami ako tu :

http://knauf.sk/dierovane-dosky-cleaneo-akustik

V listoch KNAUF je tento variant stropu označený ako D112, D 116 - strop pod stropom a je protipožiarny.

http://docplayer.cz/docs-images/45/2078 … age_15.jpg

Re: Odhlučnění stropu

Tohle celý je problém nahoře. Budu to teď řešit s majitelem bytu nademnou. Odstranil škváru na který "plavala" celá podlaha s parketama. Slyšim teď uplně vše jak píšeš a měřil jsem dunění na 30Hz a nesnesytelný na 56Hz kdy mi občas až zalehnou uši. Průser je že parkety jsou přímo spojeny s betonovou podlahou. Zvuk a vibrace se řenáší přes zdi až do spodní podlahy. Nic z toho nejde odstranit dole.

(upravil kaed 24. 6. 2018 21:58)

Re: Odhlučnění stropu

to Jupi: existuje i speciální polystyrén jako kročejová izolace, ne že to polystyrén být nemůže : styrofloor T4.
Pokud to soused nad tebou takhle zprasil, tak teda nevím, jak tohle řešit. Možná na strop našroubovat nějakej exciter a zapínat tam temný hučení kdykoliv, když budeš odcházet z domu.
Já mám RD postavenej na začátku 90-tých let, kdy se tohle moc neřešilo, takže trochu tuším, o čem to je. Akorát když už se ten strop třese moc, jdu seřvat děcka a je na chvilku klid, to se sousedem asi nepůjde.
Nejhorší na tohle jsou plovoucí podlahy, a ani 10mm korek nalepenej na betonu odděleným od stropní konstrukce jenom 1cm obyč polystyrénem nic moc neodtlumí. Ku podivu dlažba na betonu není tak hlučná, jako ta plovoucí podlaha.

(upravil zuki 30. 6. 2018 7:31)

Re: Odhlučnění stropu

Bez úprav nahoře nebo jak někdo výše zmínil druhý samonosný strop ( neutlumí to co jde po zdech) to asi nepůjde...

Nejméně nákladná úprava je: Nahoře přes parkety (atd.) nalepit "pěnové lino". Má tloušťku cca 4mm a celkem dost to určitě odhluční. Mám to takhle na betonovém stropu (dříve rovná střecha dílny) a je to OK... 

Pozn: I když ten speciální polystyren jsem neměl v ruce, tak bych mu moc nevěřil. Ještě jsem neviděl takový, aby nešustil - tj. nepřenášel vysoké frekvence. Musel by to potvrdit někdo, kdo ho aplikoval - papír snese dnes opravdu hodně - např. silikonové omítky bez silikonu (v ČR nemají silikon, v Německu ho mají 10% - nedávná aféra s Knaufem... atd...).
-------------

EDIT: koberec je určitě také dobrý (viz níže), ale kdo má dnes doma koberce...  polovina dětí (i někteří dospělí) mají na něco alergii a to se s kobercem moc neslučuje...

Re: Odhlučnění stropu

nebyl by lepší ten technický zátěžový koberec?