Re: Dýhování

Ty fleky na těch kulatých místech neřeš. Záleží, jak to bylo  ze stromu řezaný. Ale ty teďka fleky ti po napouštění olejem, nebo lakování právě vykreslí kresbu dřeva.

Web

Re: Dýhování

1 fotka vyda za hodne slov: http://rayer.g6.cz/1tmp/dyha4.jpg
Takle kropenaty to ani s puvodnym opryskanym lakem nebylo, ani sem nic takovyho nevidel na jinych radiich s oblymi hranami...

Web

Re: Dýhování

Jo, s tím se u pažeb taky potkávám- všimni si, že ve středu každýho fleku je taková jakoby mikro-trhlinka. To jsou řezem přerušený žíly toho dřeva, a právě těma se mořidlo vsákne hluboko a udělá kolem tý žíly tmavší flek. Neuděláš s tím vůbec nic- už je to tam vsáklý dost hluboko, a to dřevo kolem víc nenapustíš. Jedině ještě počkat, často je to o dost tmavší jen proto, že je to vsáklý hodně hluboko, a není to v tom místě ještě vyschlý. Pak už se s tím musíš prostě smířit- je to nehomogenní přírodní materiál a ne plast, takže se s tím musí počítat. Profíci na tohle dřevo vybírají tak, aby nebylo řezaný takto nevhodně, ale na to my plebs nemáme. Já byl taky vždycky šťastnej, že jsem vůbnec sehnal nějaký dlouhý poleno na pažbu za nekřesťanský prachy, a vybírat jsem si taky nemohl, takže jsem občas skončil podobně. Ale po napuštění tungovým olejem, vytvrzení a voskování to zase tak špatně nevypadá. Nejhůř to vždycky vypadá po namoření, pak už je to jen lepší.

Web

Re: Dýhování

Já těch přířezů na pažby měl několik. Nechal jsem si z nich udělat prkýnka ke grilovacím pochoutkám. Nebylo tak těžké se k nim dostat.

Re: Dýhování

Jo, asi to bude nasakly hloubs, pac ani po tom prebrouseni se mi to nedarilo zcela zhomogenizovat. Jen me napadlo to nekolikrat namocit lihem a pretirat, aby se to barvivo z moridla dostalo z tech mist vetsi koncentrace do nizsich, jesi tam funguje neco jako difuze. Prip. to este parkrat pretrit, aby to bylo cele tmavsi-fleky uz asi neztmavnou, okoli treba ano. Pak se uvidi, jak to finalne dopadne po laku...

Web

Re: Dýhování

george napsal:

Já těch přířezů na pažby měl několik. Nechal jsem si z nich udělat prkýnka ke grilovacím pochoutkám. Nebylo tak těžké se k nim dostat.

Není přířez jako přířez- já potřeboval 150cm na celopažby, a ty jsou kriticky nedostatkový, a když už někdo má, tak toho zneužije nasazením astronomický ceny.

Web

Re: Dýhování

kriticky nedostatkový, a když už někdo má, tak toho zneužije nasazením astronomický ceny.

To je přece prastaré ekonomické pravidlo, není potřeba používat tady slovo "zneužije". Dřevo ovocných stromů roste dlouho, musí se pomalu sušit, stromů obecně ubývá a naopak ochota lidí být trpěliví a věnovat se v téhle době řemeslům a manuálním pracem klesá. Každý by chtěl všechno hned a nejradši za čínskou cenu, viz zdejší "groupbuje".
Přitom v těch přířezech není cesta ke zdrojům úplně uzavřená jako u nemovitostí nebo Picassových originálů, kterých už prostě víc nebude. Můžeš se trpělivě plahočit krajinou a hledat a přemlouvat dědky, ať ti dovolí pokácet a pořezat pokroucený klacky.. Většina těch rychlých a "čínských" lidí se ti ale bude smát.
Já třeba nedokážu vysvětlit známým, majitelům zahrad, že je děsná škoda když štípou svoje třešně hrušně a ořechy na palivový dříví (a dokonce to spalujou mokrý) a když rvu ze země ořechový pařezy na kořenici, připadám si jak šašek.

Re: Dýhování

No, zrovna nekdy predloni sem kacel na chate starou hrusen, uz byla spatna, ale na kmeni bylo este drevo dobry. Netusim kolik by za to kdo byl ochoten nabidnout. Ted uz je to nakrajeny na cca 30cm spalky, vysusene a popraskane jak to stoji venku. Ani nevim kam bych mel pripadne takovovu nabidku poslat, audioweb by bylo asi to posledni misto, co by me napadlo smile Navic to nemam cim odvezt ve vetsim celku, ono to taky neco vazi, 2 lidi by s tim kmenem meli co delat... Mozna tam este vezi naka stara sarkata svestka, ale ta bude mi nejspis uz ztrouchnivelej a vykotlanej stred kmene.

Web

Re: Dýhování

Pořezáním na špalky to dost znehodnotíš, chce to nechat v kusu a nejlíp řezné plochy zatřít barvou nebo parafínem a nechat v chládku pár let sušit. Tím to zhodnotíš v optimálním případě až na šestimístné sumy v přepočtu na m3.
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/27 … obu-pazby/
http://www.stolari-truhlari.cz/clanek/O … 267?idk=59
Samozřejmě doprava a pořezání na katru něco stojí, navíc majitel pily nebývá nadšený z řezání tvrdého dřeva a ještě s možností kamínků v kmeni.

(upravil rayer 31. 5. 2018 16:25)

Re: Dýhování

Njn, pekny palky. Ale stejne nemam zatim vhodne prostory, kde bych to mohl nechat tech 10 let susit. Jen tak venku pod otevrenym pristreskem, kde na to budou pusobit denni zmeny vlhkosti a teplot asi nebude to prave. To spis bych to byval nekomu prodal, at si to odveze a nasusi, koukam na tom druhem odkazu je i vykup, ale chteji u hrusne min 45 cm, to mel ten kmen mozna dole, nahore mene. Cenu tam nemaji, to bude predpokladam smesny zlomek za kolik to potom prodaji smile

Web

Re: Dýhování

Pres znameho jsem dostal nejake dalsi nevyuzite kousky dyh. Akorat ze ta, co by se mi hodila vzorem, je na potvoru tlusta 1,3mm. Vsechny dyhy jsou mirne vyvlnene. Da se to necim, pokud mozno rovnomerne, sbrousit na pozadovanych 0,5mm? Problem muze byt to, ze stena, na kterou bych to lepil neni rovna, ale prohnuta, takze naka freza z konst. Z by mi to serizla i se drevem...

Web

(upravil rayer 17. 6. 2018 22:06)

Re: Dýhování

Tak jsem zkusil tou darovanou dyhou cvicne odyhovat dalsi bedynku dosti zniceneho radia Trio Koncert. Koupil sem na to nake lepsi disperzni lepidlo Soudal 67A, ktere hustsi a nevsakuje se tolik. Primo na nem pisou, ze je urcene i na lepeni dyh. Tentokrat jsem to stahnul svorkama k drevenemu prknu a mezi to vlozil par listu papiru. Lisoval sem jen neco pres hodinu. Netusim jaky lisovaci tlak ty svorky vyvinou, nemam zadny silomer. Mozna by to slo porovnat hloubkou otlaku do mekkeho dreva proti zavazi zname hmotnosti, nevim.
Ted se jen modlim, aby to zase nepopraskalo, se ukaze zitra...
http://rayer.g6.cz/1tmp/TrioKoncert.jpg
Update:
Tak nic nepraska, drzi to. O vikendu sem udelal predni stenu:
http://rayer.g6.cz/1tmp/TrioKoncert2.jpg

Nejveci peklo pak budou ty zaoblene bocni steny s radiusem asi 3-4cm. Nejaky napad jak na to?

Web

(upravil mechanik 13. 6. 2018 15:35)

Re: Dýhování

Podla mna to zatial vyzerá velmi dobre. Moje pokusy s dýhovaním nedopadli nikdy dobre. Chemopren povoloval, keď sa nechal trochu odvetrať a nažehloval sa, keď nie, tak bol problém vyrovnať dýhu po priložení. Ale to bola plocha 125cm x 60cm. S disperzným, asi patex, to bolo tiež hrozné. Po položení som rýchlo dotahoval množstvo svoriek, aj tak po povolení to bolo zvlnené od nasiaknutia. Takže tieto 2 postupy, boli pre mna nepoužitelné. Ono práškové lepidlo v profi výrobe je uplná iná vec. Už sa o žiadne dýhovanie asi nikdy nebudem pokúšať. Jedine že by som mal to práškové lepidlo a urobil si vyhrievaný lis, tušim... To už si viac verím že zvládnem klavírák, keď sa nebude prehnane pedantne skúmať. Tam aspoň ide výsledok preleštiť alebo dať viac vrstiev a brúsiť...

Re: Dýhování

Postup nalepení dýhy na radius:
1) Natřeš Soudal 67A na dýhu a na radius a necháš zaschnout.
2) Přiložíš obě plochy natřenou stranou k sobě a žehličkou přežehlíš.
Nejprve si to vyzkoušej na nějakém kousku nanečisto a dopiluj postup. Já dával na jednu z ploch 2 vrstvy lepidla, jinak se to někde špatně přilepilo. Po nalepení přejeď jemně prsty přes nalepenou dýhu. Šustí to tam, kde není dobře nalepená. Tam dýhu ještě přežehli.

(upravil rayer 14. 6. 2018 18:17)

Re: Dýhování

>mechanik
To je obrovska plocha, si neumim predstavit, jak a cim si to svorkoval, aby to bylo rovnomerne zatizene. Patrne se ti to nekde prohnulo a vznikla tam 'bublina' kde se dyha zkrabatela. To se mi stalo taky, kdyz sem este pouzil zavazi misto svorek, sundal sem to pozde, uz to neslo prizehlit a muselo to jit dolu...

Jinak zatim je povrch OK, nepraska. Vcera sem nadyhoval 1 segment celni steny nahore - vzhledem ke krivosti podkladni preklizky sem musel rohy dozehlovat a zda se, ze se to chytlo dobre.

>Hippo007
jo, este vychytat ten spravny okamzik zaschnuti, aby se to lepidlo este dobre spojilo. Melo by to asi na dotek este trochu lepit. Kapanek se bojim toho ohybu, aby mi to neprasklo, ale na bokach pudou vlakna vodorovne, takze ohyb po vlaknech snad bude OK. Napadlo me, ze bych tu bocni stranu prilepil a prisvorkoval, nechal dyhu rovne trcet a po tom castecnem zaschnuti ohybal a zazehloval. Abych mel aspon naky pevny bod a nejezdilo mi to. To si necham na konec, az dolepim ten predek...

Web

Re: Dýhování

Myslím že tady nejde o nějakou "dobu lisování" ale prostě o čas potřebný k zaschnutí lepidla a po tu dobu je nutný přítlak na lepené vrstvy. A tlak prostě takový, aby se rovné plochy spojily. Na velké plochy pochopitelně nejsou doma podmínky.

Re: Dýhování

Jo, to jsem uz pochopil, u tohohle lepidla doporucujou hodinu lisovani. Akorat vyvinout ten potrebny pritlak neni uplne vzdy snadne, kdyz ma clovek uz hotovou clenitou skrinku a ne jen rovnou desku...

Web

(upravil ondra Ch 14. 6. 2018 20:06)

Re: Dýhování

Mám ověřený postup podle FilipaAudio zde: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=107&p=3, nepoužívám stužidla, ale závitové tyče a nařezané kousky jeklu podle Basstlova nápadu: http://basstl.blog.cz/1509 Naprosto geniální nápad, díky za něj...Se stužidlama to byl očistec.

Web

(upravil rayer 15. 6. 2018 16:45)

Re: Dýhování

Jo, to je fajn udelatko, ale kdyz mas poradnou tuhou benu s rovnyma stenama. Ale kdyz se restauruje naky pokrouceny vrak se stenama z 5mm preklizky, tak ten bych timhle tankem rozdrtil smile Nebo by se to uprostred prohnulo, takze za me sverky dobry...
Jinak smekam, krasna prace ty bedny.

Ten navod od FilipAudio je pekne popsany, skoda ze sem to nenasel driv, tyhle uzitecny postupy, co se casto opakujou, by mel admin nekde vypichnout, aby to bylo furt nahore a ne nekde uprostred dlouhatanskyho vlakna...

Web

(upravil rayer 19. 6. 2018 18:15)

Re: Dýhování

Tak lepeni radiusu pomoci nazehlovani selhalo. Napred jsem to zkousel s kousekm dyhy na rovnem prkynku, nechal asi 10-15min zavadnout lepidlo temer do nelepivosti (na dyze i prkynku, dyha se zkroutila skoro do rulicky), nazehlil a dobry, celkem to drzelo. Pri overovacim sundavani se to trhalo po kouskach, neslo to moc dobre.
Tak sem totez chtel udelat na te obline, ale sila dyhy byla silnejsi a odtrhavalo se to. No a mezitim, co sem se snazil tu oblou cast nejak prilepit, tak uz to zaschlo natolik, ze sem nebyl schopen prilepit poradne ani tu rovnou cast steny. Tak to slo cele dolu, dyha znicena, to lepidlo z ni uz neslo sundat. Bednu sem ocistil od zbytku lepidla a lepil znova, tentokrat sem to nechal kratsi dobu aby to este lepilo. U obliny vepredu sem to uchytil hlinikovou stangli prichycenou sverkama a pak sem se snazil napnout a zafixovat ten zbytek. Ale vzteku s tim teda bylo, podad se to vlnilo, kroutilo, praskalo, nedolehalo, no proste sileny srani. Skoncil sem s tim patlanim nekdy za svitani k ranu a s tim, ze tak zvlnena hruza asi pujde dolu, ale kdyz sem na to dopoledne koukal, tek se to celkem vyrovnalo, tak doufam ze to nepopraska.
Problem byl asi i v tom, ze ta valcova plocha nebyla dokonale valcova ale mozna mirne soudeckova, takze sem nahore a dole musel dyhu mirne sikmo nariznout, odebrat par mm a znovu prilepit aby tam nebyla vzduchova mezera. Uprostred to pritom sedi po celem obvodu toho oblouku. Je to peklo, na ty skrince neni nic skutecne rovny nebo geometricky presny jak ma bejt....

U te druhe steny uvazuju, ze asi budu lepit postupne. Zacnu obloukem, nalepim treba 1-2cm, pritlacim listou a necham zaschnout, zopakuju a nakonec dolepim tu rovnou bocni cast. Akorat musim nak zajistit, aby tam nenahrnulo lepidlo na konci lepeneho useku, ktere by tam delalo potom hrbol. Mozna olepit paskou a tu pred dalsim lepenim strhnout...

Web