Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 43]

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

BV Ano rozumím vlnová délka basu je veliká proto ji nelze tak lehce korigovat.

mechanik Tady nebude takový problém s foukáním. Jednak je třeba si uvědomit, že v domacích podmínkách ten reproduktor pojede na minimum jeho zatížitelnosti proto jsem chtěl i velkou plochu membrány a vysokou citlivost. Dále poslouchám akustickou hudbu, jaz, kytary, kontrabas a to jsou všechno přirozené nástroje žádné ducání neposlouchám a ani nejsem lovec varhanů big_smile Poslouchal jsem 3 různé 15palcové subwofery z toho jednu hornu a nikdy jsem neslyšel nějaké foukání. Jen u BD designu z basreflexu kde jak jsem si postěžoval, že to bylo podlazené až na 25Hz tak tam to pak fouklo z basreflexu ale kdyby byl zaoblený tak by to určitě taky znělo jinak..


Snažil jsem se spojit s někým kdo by mě píchl s měřením ale zatím bez úspěchu. Mám tady literaturu o reproboxech a samozřejmě naučit se měřit by mě bavilo ale já jsem natolik vytížený a ted od září budu lítat pracovně do Jižní Koreje a Taiwanu, že nevím jak to časově budu dávat sad

Vy mě teda dáváte. Mě nakonec donutíte abych se to naučil big_smile Ten mikrofon a aplikace vypadá pěkně. Jen na těch stránkách je taková hromada informací, že se v tom upřímně ztrácím.

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Aby jsme to rozčísly. Tak bych nakonec volil mezi těmito:

B&C 15TBX100
Beyma 15P1000FeV2
B&C 15NW76

U 15NW76 se mi líbí nejvyšší citlivost, koš, magnet ale zase má nejvyšší Vas. Naopak velkou výhodu vidím u Beymi že má velmi nízké Vas.

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

V čom vidíš výhodu tak vysokej citlivosti? Ono to bude citlivejšie vždy len hore a o to viac to budeš musieť cez DSP zrovnať. Dole by to malo byť identické uplne všetko. O tepelnú kompresiu ti asi nejde pretože to BC už nemá 4" cievku ale 3". Inak BC na subwoofery robí radu 15SW100 alebo 15SW115, vždy je tam to SW... Dobre vyzerajú aj nové feritové rady s tymito novými košmi, ale sú dosť drahé.

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

mechanik

Máš pravdu. U všech ta citlivost vychází stejně na spodních kmitočtech. Ty SW vypadají pěkně ale taky už něco stojí. Jinak parametry mi nepřipadají nějak odlišný. Všechno to je +/- podobné. Ještě jeden takový postřeh. Když se podívám na měření třeba 15SW100 8/ohm tak je tam simulace ve 120l bedně a vychází tam SPL nějakých 92dB na 40Hz. To není tak špatná citlivost a char. vyrovnaná. Tak si říkám proč to podlazovat a různě deformovat?

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Keď ti to od 40Hz stačí... Ale nepolezú z toho také tie mäkké nízke basy čo rozochvejú vzduch smile Teda dúfam že sa vie ako to myslím. Ja v ladení na 25Hz už nevidím príliš zmysel. Čo tak pozorujem tak to nahrávkam príliš netreba. Skôr vidím tie nevýhody ako že to tak neodlahčí THD a výchylku niekde vyššie, napríklad 50Hz. Že je to náročnejšie na objem a reprobedna ja väčšia. Z toho dôvodu plánujem upustiť od 25Hz a ladiť další projekt na 30Hz. Ono na 25Hz už prestáva byť počuť zvuk, je to skôr cítiť, ako to chveje dverami a všetkým možným... Takže v prípade horšieho reproduktoru pri elektronickej hudbe keby by bol takmer čistý sinus budeš počuť skôr THD reproduktoru, turbulencie reproduktoru, turbulencie BR a prípadne problémy spojene s vysokou výchylkou.

Skús si na nejakych reprobedniach s velkým rozsahom smerom dole tie kmitočty vygenerovať. Alebo si zistiť v ktorej nahrávke považuješ basy za dostatočne hlboké a skús analyzu spektra v programe audacity. Ja mám nahrávku čo som si hovoril že ide fakt "na dno" a má ostro ohraničený základ na 30Hz a nižšie ísť fakt nepotrebujem. Nahrávku čo by mala maximum na 25Hz asi ani nemám prípadne je to tam s vylkým poklesom v db tak je to jedno...

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

to nevím co jsou měkké basy smile  ale to není důležitý. No vidíš a to je právě ono příliš to nahrávkám nepomáhá, ztrácí se srozumitelnost atd.
Konec konců asi nebude problém si  udělat víc basreflexů a zkusit si to naladit na 30-40-45Hz a najít si svoje optimum že?

Než začnu simulovat je nějaké pravidlo s umístěním basreflexu (u varianty umístění na přední straně)? Jaká by měla být ideální třeba vzdálenost mezi dvěma basreflexama? Jaká by měla být ideální proporce ozvučnice?

(upravil mechanik 10. 6. 2018 14:35)

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Keď ono s tým nižším ladením sa hodí aj trochu väčší objem. Preladovanie od 30 do 45 nebude vyzerať presne tak ako by si chcel. To je vidieť v simulácií. Ozvučnica tak nízko, to bude asi jedno aký má tvar. Ono stačí spočítať podla rýchlosti vzduchu velkosť vlny a porovnať s rozmerami reprobedni. Velkosť vlny v oblasti ladenia BR je tak velká že kam dáš BR to "nevidí" a výsledok bude identický. Len sa nemá dávať celkovo k stene ale to je tiež na uváženie keď budeš mať DSP.

Počul si 25 alebo 30Hz? smile Ono je to "mäkké" aj z BC 18SW115, mal som ho doma smile Iné to byť ani nemôže...

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Kdyby byl zajem mam jedno b&c doma dam ho za dobrý peníz....15PS100/4

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Dobře děkuji za rady. Nijak zvlášt jsem se nikdy na 25,30Hz nesoustředil smile

Kamca Hodím to do simulace a uvidím co z toho vyleze. Ty co jsem si vybral mají o 4dB větší citlivost a podstatně menší VAS.
Pokud to ale vyjde dobře, bude neponičený elektricky i vizuálně tak bych ho možná vzal.

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Na štastie to nie je beyma tak by mohli byť rovnaké big_smile Ta tam mení vrchlíky, lepidlá okolo vrchlíkov, aj iné veci... big_smile

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Tak to vzdávám. Jediné co se mi podařilo z volně dostupných programů nainstalovat je VituxCad ale nejsem v tom schopný
udělat ani čárku... Tohle není moje parketa..

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Nevzdávej, třeba amplion - zde na stránkách, se ani neinstaluje...
Na nízkejch kmitočtech hraje hodně místnost, jak popisuješ to "bouchnutí" tak moje pracovna zesiluje cca 38Hz a 56Hz (a samozřejmě i další vyšší kmitočty), když to projedu tónovým generátorem, tak na těchhle kmitočtech poskakují předměty po stole už při sotva 10W příkonu subu. Díval jsem se na to měření a určitě to nebylo nějak na spodním konci natažený, trochu tou equalizací, ale nežádoucí efekty při poslechu jsou jistě od místnosti.

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Skvělé děkuji moc. Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje. Ještě jsem si stáhl BassBox6 oba programi vypadají srozumitelně.
Večer se na to podívám a něco zkusím..

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Skvělé děkuji moc. Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje. Ještě jsem si stáhl BassBox6 oba programi vypadají srozumitelně.
Večer se na to podívám a něco zkusím..

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Mohu ještě poprosit o upřesnění několika podstatných nejasností?
Nainstaloval jsem si ten Amplion. Je to parádní velmi srozumitelné ale přeci jen pár věcí mě není jasných.


Vzal jsem si Beymu 15P1000FEV2. Dal jsem si tam a uděl simulaci viz. zde:

https://s33.postimg.cc/va0graa7j/Simulace.jpg

Objem 130l
Fs 30Hz

Program doporučil (cpe to tam vždy)průměr bas nátrubku Dv= 12cm.  Délka vyšla pak Lv= 19,3cm.
Protože jsem v rychlosti koukl do Dexonu a tam mají jen největší průměr basreflexu 9,8cm tak jsem ho hodil do Amplionu.
Co mě ale zarazilo:

1) V grafu SPL se nic nezměnilo.
2) Délka Lv se změnila na 12cm. Myslel jsem, že s menším průměrem se bude délka prodlužovat
3) V programu není možnost vidět rychlost proudění vzduchu v nátrubku
4) 1Rv Ta rezonance má vycházet optimálně jaká?
5) Nv Když zadám 2 nátrubky tak vychází Lv 45,5cm. Opět myslel jsem, že když mám 2 nátrubky délka bude kratší
6) Korekce nátrubku = One Extenden by 1 box wall co je tím myšleno?

Vím, že to je hodně otázek ale posunulo by mě to zas o pěkný kus dále.

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Plocha nátrubkov (BR resp. tunela) by mala byť ideálne okolo 1/4 plochy membrány a viac, ešte akceptovateľne u subbasov je cca 1/6, u satelitných boxov čo su vyššie ladené sa niekedy ide až na 1/7-8 plochy membrány, inak to zvykne robiť pazvuky v súvislosti s prúdenm vzduchu , čo záleží dosť aj od príkonu reproduktora resp. zosilňovača. T.J. Sd parameter reproduktora ten je pre 15" cca 855  delene 4 až 6 t.j. 142-213cm2 to odpovedá priemeru +/- 13,5-16,5cm, alebo keď sa požijú dva ks BR 9,5-12. Pri priemere 9,6cm je to pri dvoch kusoch tak na hrane a pri tvojom objeme a ladení dĺžka vychádza cca 27cm. Program Amplion to aký dáš priemer BR na výsledku nezohľadňuje, ale ver mi príliš  malý basreflex nie je tak účinný, keď spravíš 130l subbas s jedným nátrubkom priemeru napr. 10cm a druhý tiež 130l ale dáš 4ks nátrubku 10cm ti garantujem že budeš počuť rozdiel (v tvojom prípade asi nereálne, pri tak nízkom ladení vyjde brutálna dĺžka).

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

djmayo Díky za jednoduché a srozumitelné vysvětlení.
Proč ale vychází s dvěma nátrubky délka 27cm (d=9.6cm) a se 4ks pak vychází už nesmyslná délka 60,5cm?
Jaký je tam vztah? Když dám nějaký standardní průměř třeba těch 10cm tak pak vychází délka normální kolem 8cm
ale pak zase nesplnuji ten poměr plochy. Chápu že nic není ideální ale tady mě to tedy moc nevychází bud z jedné nebo či z druhé strany smile

Dva porty
https://s33.postimg.cc/iftqds3un/Dva_n_trubky.jpg

Čtyři porty
https://s33.postimg.cc/9xka9hfcf/ty_i_n_trubky.jpg


Jak by mělo teda vypadat ideální ladění pro tento reproduktor? Bylo by to třeba správně takto:
Musel bych koupit 3mm silnou novodurovou trubku s průměrem 150mm a pak by Lv vycházelo 14cm.
Menší propad mezi 50-100Hz bych mohl srovnat DSP procesorem pokud je to špatně..

https://s33.postimg.cc/fa94nlntb/spr_vn_lad_n.jpg

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Basreflexový box (okrem reproduktora) sa "skladá" v princípe z dvoch častí. 1. Akustická poddajnosť ("pružnosť" vzduchu v boxe, väčší objem dáva väčšiu poddajnosť), 2. akustická hmotnosť (vzduchu v basreflexových nátrubkoch). Toto vo výsledku dáva rezonanciu boxu, niečo ako závažie na pružine. Podstatný pre nátrubky je súčet ich prierezu (celková plocha) a dĺžka, ak sa priemer zvyšuje akustická hmotnosť klesá, teda rezonancia ide hore, ak sa nátrubky predlžujú, akustická hmotnosť stúpa, teda rezonančný kmitočet klesá. Takže všetko v tej simulácii funguje tak, ako má.

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Aha všetko je dačo za dačo. Spravil som ti simuláciu v programe winisd, ktorý má výpočet výchylky pri danom príkone, aby si videl +/- ako sa to správa, keď sa hýbe objemom a ladením aký to ma vplyv na výchylku repra a maximálne SPL bez skreslenia. Príkon som zvoli tak aby výchylka = Xmax = 8mm. Šedým je "tvoj" box, žltým box optimalizovaný na maximum SPL (takto ladia boxy na techno, house a rýchle štýly) a zeleným také dačo medzi tým pre normálne PA použitie...asi tak by som to ladil ja na PA sub s takým reprom. Na grafe je vidno ako sa to prejaví na SPL pri rôznych frekvenciách. Je tam mierny prepad cca 1-1,5dB ale s tým si nerob starosti v praxi ani 2dB nepredstavujú nejaký problém, v skutočnosti frekvenčný priebeh čo repro zahrá je odlišný a aj tak je to potrebné cca 5-10Hz pod ladením basreflexu rezať low-cut filtrom tak sa to "kolienko" zjemní.

https://s22.postimg.cc/pzz1u28a9/Beyma15_P1200_Fe_V2_Xmax.jpg

Re: Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Toto je veľmi zjednodušené a navyše nie sú uvedené použité filtre, ani čo sú to za W, aj keď asi viem čo myslíš. Pri 130l/30Hz ti ukážem, že výchylkou zvládne aj +-66V. Naopak, vyššie delenie môže spôsobiť problémy ak nie je použitý high-pass filter a teda zaťažiteľnosť pôjde dole. Skrátka, tie ladenia vs. zaťažiteľnosť môžu byť aj naopak.

Příspěvky [21 až 40 z 43]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Subwoofer 15palec - pomoc s návrhem

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£