Téma: ozvucenie restaurcie s terasou

Ideme riesit ozvucenie podniku s dvomi zonami. Prva vnutorna bude dost blizko zosilovaca, tam planujem klasicke 8 ohmove reprobednicky 4 ks zapojene seriovo/paralelne teda s vyslednym odporom 8 ohm a tym zisku 6dB na SPL. To iste zvazujeme dat aj na terasu, no ku nim bude treba tahat kabel cca 40m. Preto sa chcem opytat na vase nazory, ci tam nebude lepsie uz pouzit  100V rozvod?

Re: ozvucenie restaurcie s terasou

Všetko záleži od výkonu aj od toho aký je rozmer terasy. Sú aj 16 ohm PA stropné aj skrinkové repro (neviem čo ti bude viac vyhovovať), čiže je možnosť zapojiť 4ks paralelne a netreba riešiť komplikovanejšie a menej výhodné sério-paralélne zapojenie. Pokiaľ je tých 40m dĺžka kábla medzi zosilom a posledným repro nevidel by som to tragicky ani pre nízkoimpedančný rozvod, všetko záleží od výkonu zosilňovača, j predpokladám že viac ako 100-150W na zónu potrebných nebude, ak použiješ kábel 2x2,5 tak to bude na tej dĺžke predstavovať stratu výkonu cca 16% ak 2x4 tak 10% čo sa mi zdá v pohode. Nizkoimpedančný rozvod je z hľadiska zvuku o čosi lepší. Výhodou 100V rozvodu je hlavne to, že ide kombinovať rôzne repra a pomocou odbočiek trafa nastaviť všade výkon podľa potreby. Má to výhodu najmä v členitých priestoroch s rôznou výškou stropu, rôznou vzdialenosťou repro od poslucháčov a pod. 100V rozvod čo sa týka nákladov vyjde pravdepodobne drahšie.

Re: ozvucenie restaurcie s terasou

djmayo napsal:

predpokladám že viac ako 100-150W na zónu potrebných nebude, ak použiješ kábel 2x2,5 tak to bude na tej dĺžke predstavovať stratu výkonu cca 16% ak 2x4 tak 10% čo sa mi zdá v pohode.

Iba že počítať kábel k HiFi nejde ako ku kosačke. Ono tu vôbec nejde o stratu výkonu ale DF zosilňovača a dopadu na zvuk a možno ešte o pár iných vecí...

Re: ozvucenie restaurcie s terasou

V hospodě spíš ten hluk obtěžuje, takže je vlastně jedno, co tam bude "chrčet" pokud to teda  není diskotéka, a to asi nebude...

Re: ozvucenie restaurcie s terasou

Keď sa ťa môžem opýtať čo bude na zvuk horšie 40m relatívne sliny kábel 2x4 alebo 100V rozvod ?

A vieš čo nech si kúpy poriadny reprokábel aby mal špičkový kryštálovo čistý zvuk, ten to vyrieši, určite sa dohodne, že mu na mieru spravia aj 40m verziu: http://www.zs-acoustics.com/chord-sarum … kabel.html

(upravil forgi 7. 6. 2018 11:29)

Re: ozvucenie restaurcie s terasou

je jasne ze do podniku sa nebavime o HIFi zvuku. Ved pri tej hladine hluku co tam je by to nemalo vobec zmysel. Ide o to, aby to bolo aspon zrozumitelne a nie uhucane ci inak skreslene.Tych 40m je taka hranica kde sa to este da urobit aj cez nizkoimpedancny rozvod, na vacsiu vzdialenost by som uz asi tahal 100V. Kedze cena je ako to uz byva limitujuci faktor, tak to tam natiahneme klasicky s tymi 8 Ohmovymi repro. Vykon zosilovaca je 250W/kanal, repro su 70W/92dBl a budu 4 na kanal serio/paralelnom zapojeni. To by malo bohate stacit. Vnutorny priestor je cca 12x16m a terasa je cca 20x10m