Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Update zesilovače na D třídu

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 52 z 52]

Re: Update zesilovače na D třídu

Tady se hodně rozmáhá " blbing a dutohlaving "...

(upravil wimshurst 16. 5. 2018 18:03)

Re: Update zesilovače na D třídu

No ja sem taky pri experimentech odvaril nejake PA tr- D.
Ale vlastni blbosti, to neni analog.
TAm se da udelat omezovac, ale je to takove dost "drsne" reseni, na stridave vetvi, se zaradi tyristor z triggerem, za tyrisstor se musi udelat poradny odpor, nejlepe z kanthalu pasky, nebo nejakeho kusu E-I plechu, jako "stratistor".
Jeden takovy obvod sem nekomu daval a jelikoz doslo k nepochopeni funkce, dostal se tento stratistor az na stejnosmernou vetev a dlouho se nic nedelo, ale pak se jednou ten tyristor sepnul..
Ja tyto reseni nemam moc rad, ale funguji, dokazi ale zanest i hodne ruseni, zejmena pri nestabilni siti, kdy to obcas "broukne".

Daleko lepsi je radeji odvinout z trafa, nez to takto trapit.
Pouziti pulzniho zdroje, to je velmi polemicka zalezitost, ponevac ten se musi take otestovat a ne vsechno koupene je "plug in play", ale musi se to doladit, debugovat.

Mustkove zapojeni na nesymetricke napajeni mam daleko radsi, jednak z duvodu, ze existuji vykonne zdroje pulzni, vhodne po male uprave a dodelani filtrace, na tyto aplikace, dokonce i velmi vykonne artesyn a dalsi, kde pro 48V i 24V se daji radit paralelne a podobne kravinky.
U symetrickeho napajeni, jak vyse jest napsano, pumping, nebo reflexion power, muze byt pri nevhodne vysokem napeti smrtici faktor.

Pokud delas zatez, nevim proc, si nenamotas kus odporoveho kanthalu /staci i Fe/ dratu do spiraly a nedas si to na vetsi svorku /cokoladu/ a nestrcis do kbeliku z vodou. To nez uvaris, tech 10l vody, nejakou chvilku potrva, 4R a 8R spiralku, muzes udelat i z hrubsiho kanthalu, NiCr nebo podobneho, hodne inertniho matrose, on aj kdyz to das na desku a pripevnis na keramicke panaky do nidax listy, muze svitit na oranzovo, resistivita se nemeni, az do teploty, kolem 1000°C,  kde se ten material netrapi, ponevac to je do 1200°C vyhrivaci material.
V nouzi se da pouzit, jako odporovy material i svarovaci drat nerezovy do MIG/mag masiny. v uplne nouzi i Fe drat.

Re: Update zesilovače na D třídu

Podle svých zkušeností mohu jenom potvrdit, že zesilovače třídy D se podle zvuku dají rozdělit na mizerné a ještě horší. Zvukově mezi lepší bych řadil technologii HYPEX a top modely renomovaných značek s cenou nového malého auta. Ale i tam se najdou přístroje zvukově spíš odpovídající druhému případu. Je to podobné jako v začátcích tranzistorového věku, kdy byl zvuk zesilovačů osazených tranzistory označován jako chladný, "tranzistorový". Tak se snad taky Dčka časem polepší

(upravil mechanik 17. 5. 2018 22:06)

Re: Update zesilovače na D třídu

ko-pa, no a na čom tranzistorovom počúvaš ty? Pretože teraz je tu tiež niekto kto tvrdí že nejake TESLA AZS mu hrá najlepšie a nič iné nechce. Bubuxin tušim kdesi porovnával DPA a nejake Dčko a to Dčko si rozhodne zle neviedlo. No ako to konkretne bolo už neviem, na nejakom z troch fór sa to riešilo.

Re: Update zesilovače na D třídu

Je nutno si uvedomit, ze moduly od soudruhu z Ciny, je neco jako polotovar, DIY, proste nutno parametricky doladit.
Nutno nastudovat aspon 20min. katalogove listy pouzitych soucastek, promerit blokovaci a vazebni kondy, promerit jakost vystupni filtrace a pripadne prekopat.
Nebo pouzit pouze jednoduche moduly, ktere se nesponuji na maximalni maximum.
Porat zde vstupuje faktor bastleni a sebevzdelani /sebetryzneni/, bez toho levne udelat PA nejde.
Akorat kdyz to shori, je cena skody minimalni, ponevac cena modulu hotoveho, je mensi, jak vytahnout paty z baraku a jit koupit soucastky.
Nic to ale nemeni na tom, ze pokud to ma fungovat, je nutno premyslet.

Re: Update zesilovače na D třídu

Tak jsem snížil napájecí napěti a koncáky drží. Zmátlo mě to napájení napsané na desce. Ale protože potřebuji větší výkon, než mi dají tyto zesilovače na 49V. Tak chci koupit jiné konce.
Například:
https://www.aliexpress.com/item/F98-201 … 3c00HiVQ0W
Výhody má usměrňovací můstek
Nevýhoda je jen do 50V AC zdroj mi dává 45V AC – nevím zda se tak nedostanu do stejných problémů jako z předchozím modulem. Dle popisu nemá  tepelnou ochranu atd.

https://www.aliexpress.com/item/YJ-IRAU … 3c00HiVQ0W
V podstatě jako předchozí, ale mám napětí až 58 V AC – větší rezerva ale je dražší

https://www.aliexpress.com/item/IRAUD20 … autifyAB=0

Výhody  - napájení až 80V DC – větší rezerva zdroj 61 V DC, kupa ochran (tepelná, přepětí, …), zvládne dva ohmy
Nevýhody nemá usměr. můstek

A teď babo raď ))

Re: Update zesilovače na D třídu

Dobře se podívej, co na těch modulech je za mosfety, i ten poslední ve standartní verzi má IRFB23N20, což je dětská hra oproti IRFB4227, u tlumivek předpokládám to stejný. Kde jsou ty ochrany netuším, vypadá to všechno stejně, obyč modul s IRS2092.
Já osobně bych šel do TPA3255 a 50V spínaným zdrojem, ale jestli potřebuješ větší výkon, tak nemám žádnou zkušenost.

Re: Update zesilovače na D třídu

ahoj,
tak včera odešel i čtvrtý modul z pěti. Po předchozích zkušenostech a vašich radách jsem dal napájecí napětí na 2x49 v DC (odbočka na trafu) a cca po 10 hodinách provozu. Cítím zápach. V tu chvíli když odešel tak nebyla zapojená bedna. To už nebude chyba ve mě, ale asi blbá várka zesilovačů?
Jsem zvědav co zjistím až se podívám do krabice z blízka na modul. Dva odešli přepálením plošného spoje (slyšel jsem ránu) Jeden modul nefungoval už od samotného začátku a teď čtvrtý odešel bez rány (takže odešlo něco jiného než u předchozích dvou.....)



https://www.aliexpress.com/item/IRS2092 … 4c4dNvQrRl

Re: Update zesilovače na D třídu

Proč má asi reference design napájení jen +/- 35V ?
https://www.infineon.com/dgdl/iraudamp5 … 9ac4d42bf5

Re: Update zesilovače na D třídu

Rozumím ti, ale jsou tam jiné tranzistory.

(upravil mechanik 29. 5. 2018 8:48)

Re: Update zesilovače na D třídu

danhard, čím to je že Dčkam ide THD tak velmi hore pri cca posledných 3db? niekam k 10%. Dá sa s tým niečo robiť? Inak tie referenčné designy vyzerajú dobre. Už asi nebudem googliť rôzne DIY prasačiny...

infineon: "Always wear safety glasses when operating demo board" big_smile big_smile

Mne sa páči toto   https://www.infineon.com/dgdl/iraudamp9 … 9aee022bff

(upravil danhard 29. 5. 2018 14:29)

Re: Update zesilovače na D třídu

Ano jsou tam jiné tranzistory, podstatně rychlejší a s minimálními indukčnostmi.
Když vidím ty čínský bastly s TO220 na dlouhejch nohách, tak se mi chce blejt.
Asi jste nikdy neměřili, jak takovej bastl pěkně zvoní smile

ps. Taky k těm apnotes bych měl výhrady, třeba nesmyslně velkou plochu výstupu, která vyzařuje do okolí, přitom se výstupní indukčnost nezmění a není přitom zajímavá.

Příspěvky [41 až 52 z 52]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Update zesilovače na D třídu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£