Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Update zesilovače na D třídu

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 52]

Re: Update zesilovače na D třídu

Aha, sakra. Každopadne to nie je ani komponent... Fakt si nemyslím že sa dajú robiť závery o Dčkach podla nejakeho PA aktivu.

Nitram, HiFi nie je ako keď sa rozladí klavír big_smile myslím že takto k záveru nedojdeš... Ono znie dosť logicky že problémy sa najviac ukážu pri nahrávkach kde je vela nástrojov a mnoho frekvencií ktoré niesu až tak rozdielne. V dosť zdrojoch sa píše že ucho je velmi citlivé na rozdiely v časovej oblasti, viac než frekvenčnej... To bude asi dôvod pre čo sa klasickými meraniami ktovie k čomu nedojde.

Re: Update zesilovače na D třídu

to je nas tu v takom pripade hluchych za tatru wink , vcetne prestiznych magazinov ktory mali tak velku drzost ze tie hnusne, upatlane, nic nehrajuce fuj fuj predrazene krabice zmerali a cuduj sa svete po zisteni ze su tak isto hlychy ako poleno vcetne jejich APecok ovesali s nimi weby s doporucenim v sekcii produkty roku.
Aby toho nebolo malo vsetky tie srajdy posleze nahadzali do jedneho pytla spolu s class A a AB aby zbylych neveriacich zmiatli do krve a nemohli sa tak vyhovarat ze su zaujaty pesimisti s predsudkama ktorych uz nebavi hazat spinu na elektronkace pac tie uz su predsa zpet v sekcii hajend no nie?


je class D spasa ludstva? ani nahodou a predpokladam ze v to snad ani nikto nedufal (mozno az na toho chudaka s Nautilama) nicmenej je to plnohodnotna nahrada ostatnych tried pokial clovek zostane v urcitych meziach, necaka ze si to bude rozumiet s elektrostatmi a podobne zlozitou (zatazou) zostavou, ze tomu pada linearita na 20khz o 0.5-1db a ze tomu rastie THD so zatazou...  a ze si na plne odladenu verziu ktora bude schopna prepinat v rozmezi Mhz aby tie vystupne filtre nemuseli byt tak strme a mosfety dost rychle bez problemoveho dead timu budeme musiet este nejaky piatok pockat...
ty movitejsi mozu siahnut uz dnes po zakazkovom Technicsu za zhruba 350 litrov s eGaN-Fet a 1.5Mhz prepinacom 


jakubadamcik - pokial ti ide len o vykon je to asi jedno ktoru verziu v tejto cenovej vezmes, kazdopadne moc kvalitnej muziky by som od toho necakal a v pripade tych ebay dosiek ani dlhotrvajuci rezim, pokial chces nieco poriadne priplat si par chechtakov a kup nieco z prevereneho zdroja napr. Sure Electronics a podobne...
priklad viz http://store3.sure-electronics.com/2-x- … pact-t-amp

(upravil kazzatel 23. 2. 2018 21:17)

Re: Update zesilovače na D třídu

" Psali to v novinách, tak to musí bejt přece pravda... " Znám hodně kritiků, i majitelů periodik a nutno říct, že je mezi nima stejný procento hlušců, jako v kterémkoliv vzorku obyvatelstva, ba možná i víc, neboť ti se tím živí...a jejikož teď právě frčí digitál, tak si přece nebudou řezat větev pod zadkem... smile

Re: Update zesilovače na D třídu

takze uz podla teba nemame verit ani nezavislym meraniam ktore mimochodom vo vecsine pripadov odpovedaju meraniam od vyrobcov? pocul si niekedy nejaky hypex based zosik? alebo budeme aj nadalej hadzat vsetky class D zosiky do jedneho pytla? mame tu snad porovnavat PA moduly za par stovak ktorych hlavnym cielom je dodat brutalny vykon s malou spotrebou a za maly peniaz s rieseniami pouzivajuce nove technologie za desiatky az stovky tisic? mimochodom nerozumiem co ma class D spolocne s digitalom...

(upravil Kuky 23. 2. 2018 21:52)

Re: Update zesilovače na D třídu

mechanik - s cim (bedne a zdroj) ste pocuvali toho Lyngdorfa? predpokladam ze sa ten nazor trochu zmenil od doby co si ho pocul posledne wink

edit: ked tak daj vediet do sz nech to tu Jakubovi neprasime smile

(upravil mechanik 23. 2. 2018 22:03)

Re: Update zesilovače na D třídu

Meranie THD? To o zvuku vela nepovie. Keď nie je práve v percentách... Zaujímavé je tiež že reproduktory skreslujú o niekolko desatinných miest viac. Že skreslujú len nízkymi harmonickými je tiež blbosť, 2,3,4,5 harmonická môžu byť na dosť podobnej úrovni. Tým sa nehádam že Dčka sú zlé ale že z merania THD sa ktovie čo nepozná.

Ako zdroj sme často používali môj PC s Lynx L22 a S/PDIF out. Reprobedne boli nejake drahšie BWčka, okolo 12 alebo 14 tisíc eur, už neviem presne. Ja BW príliš rád nemám ale nehrali vôbec zle...

Ako to mysíš že sa názor zmenil? Ja netvrdím že to Dčko bolo to najlepšie čo som počul len že to rozhodne nebol prúser ako sa tu píše. Dalej tvrdím že tie MJE350 a mnoho vecí od ON Semi je počutelne jasný prúser. Takže si myslím že AB koncák osadený tým by to Dčko možno aj prehralo. Ja ich nepoužívam.

Re: Update zesilovače na D třídu

ked pisem merania tak myslim komplet sadu wink
napr. https://www.stereophile.com/content/bel … asurements

Re: Update zesilovače na D třídu

Hypex by som rád počul. Viem že ho na slovanete skúšalo dosť ludí takže nejaky velký prúser to nebude, inak by sa to vedelo a už by si to nikto nekúpil.

Tiež už musím spočítať to trafo na spínaný zdroj... Som zvedavý čo to urobí so spektrom klasického AB koncáku. Každopadne keď to pôjde dobre odrušiť a odtieniť tak by to bola super náhrada toroidu. Velké toroidy majú mnoho nevýhod. Sú tažké, drahé, radi vrčia, kapacita primár/sekundár je už tak velká že zem môže slušne kopať keď je tých transformátorov v HiFi viac. Spínaní zdoj bude mať kapacitu zanedbatelnú, tvrdosť zdroja bude vysoká, rozmery a váha malé, cena určite nie vyššia.

Re: Update zesilovače na D třídu

si to mozno pletiem s niecim inym, som myslel ze si ho pocul teraz niekde na vystave a pred tym u niekoho ineho

Re: Update zesilovače na D třídu

CLASS D pro středobas.

Pomozte mi prosím vyřešit dilema.

Mám tu dvojpásmové biamp bedýnky:
- Fane Sovereign 8-225
- Selenium D220Ti

Driver s hornou honí 2x TDA7293 v můstku, Fane středobas LME49810 s třemi páry 2SC5200/2SA1943. Zdroj společný +/-40V. No a ten konec pro spodek odešel.

Otázka: Má cenu to opravovat, nebo ho nahradit déčkem (asi TDA8954). Mám strach abych tím nezprznil zvuk. Ten analog s LMEčkem hrál fakt dobře.

Poraďte, class D, nebo ponechat analog.

Re: Update zesilovače na D třídu

Proc by to nemelo vyznam?
Kdyz uz budes davat "nejaky" modul, tak takovy, ktery ma i odpojovaci obvod, proti lupancum jiz zabudovany. D zesilovace na symetricke napajeci napeti, neni li to napajeno z pulzniho zdroje, ale z trafa, sou na to trochu nachylne, zejmena ty 8954.

kuprikladu..
https://www.gearbest.com/other-consumer … 22192.html
TAdy tento modul mi prosel rukama a dokonce mel i kvalitni condy, avsak byl z jineho zdroje, resp. jinde koupeny.
Premyslej taky nad moznosti nejake limitace, ponevac to muze skoncit nikoliv smrti zesilovace, ale smrti toho repraku.
Za 16 euro, to muzes zkusit, vyjde te to mene, jako vylet a namaha na shaneni trandaku.

Re: Update zesilovače na D třídu

tak nakonec jsem zvolil
https://www.aliexpress.com/item/IRS2092 … 4c4dTdzqOF

No z 5 kusu zesilovače byl jeden nefunkční hned od začátku. Další dva vyhořely po 30 minutách testování. Každý jsem testoval zvlášť. Paradoxne nevyhořeli při plném zatížení ale při zatížení 10%.

No a poslední dva moduly jsem radši okamžitě vymontoval, aby nezpůsobily škodu ještě někde jinde. Napájení jsem měl 2x60v DC - transformátor.

Tedy k diskuzi zda D třída hraje dobře nebo ne se nemohu vyjádřit:)   a místo toho se jdu hádat s číňanem o náhradu.

Má opravdu někdo vyzkoušený modul D zesilovače objednaný z aliexpresu? Reálné ho provozuje? Může doporučit?

V hledáčku mám tento modul
https://www.aliexpress.com/item/L30D-Di … 264.bRoAmg

Ale bojím se aby to nebylo zase fiasko....

Re: Update zesilovače na D třídu

jakubadamcik napsal:

Má opravdu někdo vyzkoušený modul D zesilovače objednaný z aliexpresu? Reálné ho provozuje? Může doporučit?

ja som pouzil tento modul:
https://www.aliexpress.com/item/Hot-sel … autifyAB=0

mam ho v dvoch aktivnych bedniach co som robil https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 12#p343412
a funguju bez problemov vyse roka. napajam to spinanym zdrojom 24V/5A

Re: Update zesilovače na D třídu

Jakube a neprepisknul si nahodou napajeci napeti v peaku?
To neni prdel, sponovat ty moduly na maximalni mozne maximum napajeciho napeti.

Re: Update zesilovače na D třídu

s tím napětím si to nemyslím.

Zdroj naprázdno dá +- 61,3 V.  To při 240V AC ze sítě. Na modulu je napsáno +-65V.  Pří zatížení modulu cca 5A napětí napájecí napětí kleslo někam k +- 60V.

Těch 3,7 V na prázdno je podle mě dostatečná rezerva.

(upravil kaed 16. 5. 2018 13:37)

Re: Update zesilovače na D třídu

není. Něco si přečti o teorii D zesilovačů, to , co odvařilo tranzistory se jmenuje "pumping" a je to to, že díky indukčnosti reproduktoru se vrací v určitým případě část energie do napájení. Proti tomuhle jevu je odolný můstkový zapojení, tam co jedna větev můstku "pumpuje", to druhá "požírá" . Prostě není to ve stylu "nakrm opici a na nic nesahej" , pokud chceš používat tyhle "nemůstkový" zesilovače, tak by zdroj měl mít aktivní omezení napětí, tj něco, co při zvýšení napětí nad nějakou mez odvede energii do nějakýho srážecího odporu, jinak se to bude opakovat.
TPA3116 je sice výkonově o řád slabší, ale je v můstku, i u mě mnoho kusů funguje bez problému několik let.

(upravil jakubadamcik 16. 5. 2018 16:04)

Re: Update zesilovače na D třídu

- rozumím

To by možná vysvětlovalo proč tedy odešel jeden modu - odešel zapojený na reproduktor  byť na výkonu cca 10%
Druhý modul odešel zapojen na cca 13 ohmové zátěži vytvořené žehličkou, rychlovarnou konvicí, sedvičovačem atd... tam přeci žádná cívka kde by se brala indukce není? Nebo se pletu? Navíc vydržel zátěž 6A a odešel na zátěži 0,5 A.
Třetí modul se šíleně hřeje a to jsem na něj vůbec nic nezapojoval tedy bez zátěže. - zmetek z výroby

Tedy v případě že by to byl "pumping" jaké mám možnosti?
1.    Podívat se po mustkovém zesilovači
Nebo
2.    vytvořit požírač napětí - jak? zenerova dioda a odpor nevím zda bude stačit?
nebo
3. nebo když mám zdroj +-60V tak použit jiný nemůstkový zesilovač, který bude mít vyšší dovolené napětí například +-80V a rezerva 20V bude dostačující?

Dík moc za radu.

Ještě info nebouchli tranzistory nebo jiné součástky ale odpařila se měď z tištěného spoje

Re: Update zesilovače na D třídu

Já taky vidím co je napsáno na modulu, ale parametry uvedené na stránkách jsou uvedeny k napětí +- 55V. Velikost napájecího napětí vidím jako problém.

(upravil zuki 16. 5. 2018 16:50)

Re: Update zesilovače na D třídu

V odkazu na modul je uvedeno :
Technical parameters: ... Voltage range: +-55V (George mě předběhnul, než jsem to dopsal...)

240VAC neznamená že tam nemůže být občas  i 253V (+10%)... Bylo i přechodné období 230V +8% -10%, ale to dávno skončilo (mám ten dojem). V práci dělám už cca 20 let vše na 256V (minimálně 196V-256V nebo lépe -> aby byla rezerva, když se to prodá třeba do Ruska apod... smile )...

A aby to bylo spolehlivé, tak se vyplatí věci navrhovat na cca 70-80% maxima (když je nejhůř na 90% - ale to už je "na hraně" a mělo by to jet např. ze stabilizovaného zdroje apod...).

Také se mohou v síti objevit i krátkodobé napěťové špičky o podstatně větším napětí... Proto se u choulostivých zařízení používají např. varistory. Já používám 275V. Ty s menším napětím se (dle sdělení z EZU) občas dost hřejí. Proč asi?!? Mě by ani nenapadlo tam dávat menší...

(upravil jakubadamcik 16. 5. 2018 17:16)

Re: Update zesilovače na D třídu

takže mám tu dvě možné příčiny vysoké napájecí napětí a "pumping". Tedy když použiji tento modul

https://www.aliexpress.com/item/L30D-Di … 262.hSpJU5

tak nebudu muset upravovat zdroj, protože vydrží až 80 V a já mám 61 V. Tedy pokryje případné přepětí v síti.

Zbývá "pumping" má cenu ho řešit nebo ne?

Neběl by být "pumping" řešen v rámci modulu? A nevzniká např i v jiných třídách zesilovačů?

Příspěvky [21 až 40 z 52]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Update zesilovače na D třídu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£