Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 27]

(upravil j_paseka 6. 9. 2013 16:52)

Téma: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Po nějaké době jsem se vrátil k rozpracovanému projektu zesilovače, který je pokud možno, věrnou kopií tesláckého zesilovače AZS224. Od návrhu desek po jejich zhotovení uplynuly dva roky, vcelku dlouhá doba, ale neměl jsem na starosti jen elektroniku smile . No letos jsem desky nechal u p. Kohouta vyrobit a pomalu započal s jejich osazováním.
Na fotkách (viz. odkaz - http://pasecka.rajce.idnes.cz/AZS224_fotky_ze_stavby ) je vidět, jak jsem se za posledních 14 dní pohnul z místa. Postupně budu přidávat další fotky a tak dokumentovat průběh stavby.

Návrhy desek bych si prozatím nechal pro sebe. Do doby, než bude tento projekt ve finální podobě a patřičně otestován. Schémata jsou na netu volně ke stažení.

Je to rozpracovaný projekt, takže toto vlákno může současně posloužit i pro případnou diskuzi.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

šikula Honzo, líbí se mi to

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Máš to opravdu hezké. Minulý týden jsem známému jednu dával dokupy. Až jsem slzel, jak dobře to hrálo. Pokud bys uvolnil časem desky, tak bych měl určitě zájem

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Děkuji vám oběma za pochvalu.

Na ten konec jsem sám zvědavý, je navržený jinak než originál. Ale snažil jsem se dodržet všechny zvyklosti návrhu, uvidíme teda.

Desky klidně uvolním, bude-li to ve finále fungovat i dlouhodobě. Každopádně data (dělal jsem to v Eaglu) si nechám ale pro sebe. Nechci aby se návrhy předělávaly, budou pouze tak, jak jsem je navrhl.
Desky by stály tolik, kolik bude stát výroba u p. Kohouta. Nemám zájem na tom vydělávat. Ostatně už samotný fakt, že to někdo bude chtít stavět a tak si vyrobit svou vlastní AZS-ku, mě těší.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Těší mi Váš zájem o 224, ale přečtěte si můj příspěvek 224"tuning". Pro dosažení optimálních parametrů je potřeba dodržet nejen rozložení spojů na desce, ale také napájecí přívody atd. Názor že tranzistor 3MHz v pozdře xxx nahražený za jiný typ a pouzdro je velmi velmi mylný, záleží totiž na "náhradních" kapacitách struktury tranzistoru.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

ludek.o: Nakonec nic menit nebudu, pouziju budice i vykonove tranzistory tak jak jsou uvedeny ve schematu. Pouze male tranzistory nahradim ekvivalenty v pouzdre TO-92.
S obrazcem desky bych to nevidel tak skepticky, ostatne jeden clen zde z fora to posatvil na vlastnich deska a funguje mu to.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

No doufám, že to problém nebude. Jenom poznamenám že kdysi (před více než 20 lety, kdy také vznikala 224) jsem navrhoval diskrétní náhradu za NE5534, s větší šíří pásma a SR (pro měřič odstupu a zkreslení) a tam např. vznikl problém náhradou kov pouzder např. KC507 za plastová, větší kapacity mimo krystal v plastu a už byl problém (doplním jen že ten obvod měl při zisku 40 dB mezní kmitočet nad 1 MHz pro pokles asi 1 dB). Podobně nastal problém v obdobné struktuře (pro větší rozkmit-30V výstup zkresloměru) náhradou BD139/140 za video tranzistory BF myslím 469/470. Střídavou stabilitu bez úprav rozhodila ve výkoňáku záměna budících tr za cca 30 W ve větším pouzdře (oba měli 3 MHz !!!). Na závěr jen nostalgickou vzpomínku: jako výborné co se týká výsledného zkreslení byli KD607/617 ale vybrané se střední betou, které měli lepší linearitu než tehdejší cca 100 W 3MHz zahraniční tranzistory. Na moderní rychlé výkonové tranzistory jsem se tehdy mohl jen smutně dívat do katalogů.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Honzo, jak to hraje?

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

mir.ku sklamu te, zatim nijak. Musel jsem tento projekt odlozit. Mam hodne rozdelanych veci pred dokoncenim. Ale dostavba je v planu, akorat nedokazu presne rici kdy.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

... je to škoda, měl jsem nutkání si to postavit ...

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

To budes moci i tak, jen to bude chvili trvat. Zatim mam osazenou cast predzesilovace s prepinanim vstupu a korekce. Predzesilovac, presto ze je osazen multiplexery  rady 40xx, na ktere tady plivou, nepravem, tak nesumi. I samotne korekce, ktere jsem testoval na mem zesiku (JPA100), take nesumi.
Takze ma to solidni zaklad aby z toho ve finale byl dobry zesik. Samozrejme, ze mam v planu tento projekt dokoncit, jen nedokazu rict kdy presne. Mam toho hodne na praci co jsem si navymyslel smile . Pres leto na tom budu zase delat, at se veci hnou smile .

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Zajímá mě, jestli se projekt někam posunul ?

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Projekt zatím "spí", přišli do toho nějaké věci a už jsem se k němu nevrátil. Nicméně návrhy desek pořád mám. Většina i funguje korekce, přepínač vstupů, ovládání a výstupní relé deska s přepínáním A-B kanálu.
Nicméně konec jsem netestoval a asi jej budu předělávat, obrazec tak jak jej mám se mi nelíbí. A půjde na extra desku, teď je na společné spolu s přepínačem. Udělám jej na samostatnou desku. S tím, že se pak desky vyskládají a upevní k zadnímu panelu, tak jak je tomu u orig. ASZ224. Kde je vše na jedné desce.
Ovšem nevím kdy se k tomu zase vrátím, mám teď rozpracováno dost věcí a chci je dát postupně dohromady. Ale tento projekt dokončit chci smile .

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Děkuji za informaci. Mám "problém", že z různých zesilovačů, které jsem si poslechl mi 224 zní nejlépe. Není to kdovíjaké suché přesné highend zařízení, ale muzikální příjemné na poslech.
Jenom to provedení mi nevyhovuje. Chtěl bych to trochu modernější. Dálkové ovládání, přepínání vstupu relátky, uvažoval jsem motorový ALPS potenciometr a vyřadit Loudness, kterou musím pokaždé vypínat. Taky gramo předzesilovač je bídný.
Zajímá mě především koncový stupeň. Předzesilovač bych řešil jinak. Jak moc se zde podepisuje předzesilovač na charakteru zvuku ?
Nerad bych to "vylepšil" na úkor zvukové signatury.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

NuClear235 napsal:

Jak moc se zde podepisuje předzesilovač na charakteru zvuku ?

Předzesilovač by tady neměl nijak ovlivňovat zvuk. Spíš korekce budou v tomto směru významější, nejsou vypínatelné. Ale co jsem je zkoušel, tak s potíky na středu se nijak zvlášť neprojevují i zdvih mají rozumný, nejsou agresivní.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Než se do toho pustím, chci se zeptat
neslyšel jste jiný zesilovač, který má podobný zvuk ?
Já slyšel Dudka a není to podobné.

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Tak to je jasné, každý zesilovač jiná topologie, jiný zvuk. Ale já jsem hluchý, mě to z ní všechno stejně dobře. Pro mě je směrodatnější brum a šum. Víc mě nezajímá smile .

(upravil reeb 21. 5. 2018 13:29)

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

NuClear235 napsal:

Já slyšel Dudka a není to podobné.

Kterého "Dudka" má asi 12 modelů.. Jinak AZS224 je taková domršená DPA topologie (Borbelyho rozkmit) nejpodobnějsí DPA220

https://i.postimg.cc/w7pXMxSr/2336873.jpg https://i.postimg.cc/fJfx9nsR/2336874.gif

osobne bych 224 nestavel..

Web

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Tak tohle je AZS224... Tak to bych raděj stavěl DPA 222 nebo 223, ověřená konstrukce, a nejsou tam divnosti, jako elektrolytyckej kondík mezi emitorama diferenciálního stupně. Kolektory VT609 a VT610 jsou asi spojený, nebo je to nějaká divnost co jsem nepochopil? Stejně jako zavádění vstupního signálu přes odporovej dělič a elektrolyt do invertujícího vstupu. Proč?

Re: Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

kaed napsal:

Tak to bych raděj stavěl DPA 222 nebo 223...

Jedině pokud člověk sežene desky nebo od někoho rozpracovaný zesilovač. Jinak to asi také nemá cenu. Desky už nejsou. Vím to, protože jsem před dvěma lety sháněl desky na DPA223, když mi jeden kanál na orig. desce od PD shořel. Skoro jsem nesehnal. A dělat vlastní návrh (desku) nemá smysl, když už, tak na něco zase "nového".

K zesilovači AZS224: Na ten kondík jsem také hleděl, jak je jeho funkce myšlena.

Příspěvky [1 až 20 z 27]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Stavba zesilovače, "věrné" kopie teslácké AZS224

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£