41

Re: Dýhování

Ty fleky na těch kulatých místech neřeš. Záleží, jak to bylo  ze stromu řezaný. Ale ty teďka fleky ti po napouštění olejem, nebo lakování právě vykreslí kresbu dřeva.

Web

42

1 fotka vyda za hodne slov: http://rayer.g6.cz/1tmp/dyha4.jpg
Takle kropenaty to ani s puvodnym opryskanym lakem nebylo, ani sem nic takovyho nevidel na jinych radiich s oblymi hranami...

Web

43

Jo, s tím se u pažeb taky potkávám- všimni si, že ve středu každýho fleku je taková jakoby mikro-trhlinka. To jsou řezem přerušený žíly toho dřeva, a právě těma se mořidlo vsákne hluboko a udělá kolem tý žíly tmavší flek. Neuděláš s tím vůbec nic- už je to tam vsáklý dost hluboko, a to dřevo kolem víc nenapustíš. Jedině ještě počkat, často je to o dost tmavší jen proto, že je to vsáklý hodně hluboko, a není to v tom místě ještě vyschlý. Pak už se s tím musíš prostě smířit- je to nehomogenní přírodní materiál a ne plast, takže se s tím musí počítat. Profíci na tohle dřevo vybírají tak, aby nebylo řezaný takto nevhodně, ale na to my plebs nemáme. Já byl taky vždycky šťastnej, že jsem vůbnec sehnal nějaký dlouhý poleno na pažbu za nekřesťanský prachy, a vybírat jsem si taky nemohl, takže jsem občas skončil podobně. Ale po napuštění tungovým olejem, vytvrzení a voskování to zase tak špatně nevypadá. Nejhůř to vždycky vypadá po namoření, pak už je to jen lepší.

Web

44

Já těch přířezů na pažby měl několik. Nechal jsem si z nich udělat prkýnka ke grilovacím pochoutkám. Nebylo tak těžké se k nim dostat.

45

Jo, asi to bude nasakly hloubs, pac ani po tom prebrouseni se mi to nedarilo zcela zhomogenizovat. Jen me napadlo to nekolikrat namocit lihem a pretirat, aby se to barvivo z moridla dostalo z tech mist vetsi koncentrace do nizsich, jesi tam funguje neco jako difuze. Prip. to este parkrat pretrit, aby to bylo cele tmavsi-fleky uz asi neztmavnou, okoli treba ano. Pak se uvidi, jak to finalne dopadne po laku...

Web

46

george napsal:

Já těch přířezů na pažby měl několik. Nechal jsem si z nich udělat prkýnka ke grilovacím pochoutkám. Nebylo tak těžké se k nim dostat.

Není přířez jako přířez- já potřeboval 150cm na celopažby, a ty jsou kriticky nedostatkový, a když už někdo má, tak toho zneužije nasazením astronomický ceny.

Web

47

kriticky nedostatkový, a když už někdo má, tak toho zneužije nasazením astronomický ceny.

To je přece prastaré ekonomické pravidlo, není potřeba používat tady slovo "zneužije". Dřevo ovocných stromů roste dlouho, musí se pomalu sušit, stromů obecně ubývá a naopak ochota lidí být trpěliví a věnovat se v téhle době řemeslům a manuálním pracem klesá. Každý by chtěl všechno hned a nejradši za čínskou cenu, viz zdejší "groupbuje".
Přitom v těch přířezech není cesta ke zdrojům úplně uzavřená jako u nemovitostí nebo Picassových originálů, kterých už prostě víc nebude. Můžeš se trpělivě plahočit krajinou a hledat a přemlouvat dědky, ať ti dovolí pokácet a pořezat pokroucený klacky.. Většina těch rychlých a "čínských" lidí se ti ale bude smát.
Já třeba nedokážu vysvětlit známým, majitelům zahrad, že je děsná škoda když štípou svoje třešně hrušně a ořechy na palivový dříví (a dokonce to spalujou mokrý) a když rvu ze země ořechový pařezy na kořenici, připadám si jak šašek.