Téma: Baltska briza

Nevite nekdo, v cem je ta baltska briza lepsi nez normalni DTD deska? Jsou pak ve finale velke rozdily ve zvuku? Predem dekuji

Re: Baltska briza

Dřevotříska je hrozná srágora. Na zvuk takovýhle věci nemaj vliv. Nesmí se udělat základní chyba v konstrukci (moc tenký stěny, absence výztuh)

Re: Baltska briza

Tak co jsem stačil za chvilku vyguglit je to že překližka z balt.břízy se používá na PA bedny,v čem je baltská lepší než obyč nevím,ale překližka se na PA požívá z důvodu větší pevnosti,která je výhodou při častým stěhování.DTD jsou slisovaný piliny,čili je to křehčí materiál,kterej na doma vyhoví.Napadá mě že by balt.překližka mohla být při stejný pevnosti lehčí než normální,což by se u PA ocenilo,ale rád se nechám poučit smile

Re: Baltska briza

Jo používá se na PA kvůli pevnosti a váze a používá se mnohovrstvá tzv.: multiplex (u 18mm je to nějakých 13 vrstev) DTD si myslim že je tak akorád k prdu i na doma - strašně snadno se odlamuje (no sprostě srágora jak napsal Frank), jedině na nějaký low-cost projekty...

Re: Baltska briza

ako je to s cenou, multiplex vs. mdf a opracovanim materialu?

Re: Baltska briza

MDF se velmi dobře opracovává, IMO ze všech deskových materiálů nejlépe, ale je dost těžká,  takže smysl dává hlavně využití doma nebo ve stabilně instalovaných PA. Ceny si vygoogli, ohledně překližky/multiplexu se dá něco vyhledat na prodance fóru.

Re: Baltska briza

Březový multiplex 498 Kč/m2
MDF 196 Kč/m2

(ceny: nabytekservis.cz, jinde jsou +/- podobný)

Re: Baltska briza

hot.shot: ad nabytekservis.cz - ty jsi tam neco kupoval...?

Re: Baltska briza

Jo březovej multiplex, doma ho ještě nemám, čekám až mi to naformátujou...

Re: Baltska briza

Oživím s dovolením starší téma... řeším dilema, neb mne začal trochu tlačit čas a dodání multiplexu se ukázalo v mém okolí jako poměrně komplikované big_smile 15" basovky jsem původně plánoval z 18mm multiplexu, jak velký průšvih by mohlo být použití klasické 18mm truhlářské březové překližky (tedy pouze 9 vrstev). Má někdo porovnání... případně důvod proč určitě použít multiplex?

Re: Baltska briza

Keby niekoho zaujímali akustické vlastnosti tak MDF a preglejka na tom boli takmer uplne zhodne a čo som tak zistoval, napríklad hliník je zlý a zvoní o obrovský kus dlhšie než MDF a preglejka.

(upravil kovac.pavol1 25. 4. 2018 13:19)

Re: Baltska briza

Pokiaľ to majú byť PA suby na časté prenášanie a použitie vonku, tak jednoznačne brezový multiplex s vodovzdorným lepením. Na 15" a 18" suby úplne postačuje 15mm multiplex. Brezový multiplex je hlavne odolný voči vlhkosti a nárazom pri prenášaní apod. kým MDF a klasická preglejka nie je. Pokiaľ teda nie sú požadované spomínané vlastnosti tak je možné použiť aj bežnú brezovú preglejku. Vyhnúť sa topoľovej preglejke.