Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Oprava RCF 3001a

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

(upravil radar 19. 4. 2018 15:30)

Téma: Oprava RCF 3001a

Zdravím Pánové.

Mám doma reprobedny RCF 3001a a cca před 10-ti lety schytaly pár ran od zvukové karty, kdy v PC vyhořel zdroj (odešla disketovka a čtečka paměťových karet, zbytek se tvářil jakože funkční, ovšem cca do 1 roku vše odešlo taktéž)

Jedna reprobedna hraje bez problémů, na druhé jsem posléze zjistil, že vyhořel koncový stupeň a výškové repro - LM3886T a membrána vyměněna, reprobedna hrála dál.
Cca před dvěma roky na té samé bedně začala "poprskávat" středobasová sekce. Když byla bedna zapnutá bez vst. signálu, tak po určité době (ohřátí) začala slabě prskat, když byl přiveden signál, tento se ztrácel. Projevovalo se to zcela nahodile - příčinou byl jeden z budících tranzistorů (PMBTA92), ten jsem vyměnil. (po 2 letech se mě podařilo najít na webu schemata od zesilovačů pro ART 312 a ART315, jejíž zapojení a hodnoty součástek, je stejné i pro 4Pro 3001a)

A teď k problému:
1. Je slyšet z obou kanálů, jak výškového tak basového, brum (odhadem mezi 100 a 150 Hz) - ne nijak velký, ale "zdravá" bedna je potichu
2. výšková sekce chytá VF - příjem rádia, i při nastavení nulové hlasitosti na reprobedně, při odpojení sign. kabelu se tento příjem sníží, ale nezmizí
3. oba budící tranzistory ve středobasové sekci se silně zahřívají, Uce=33V, I=8mA, přičem pro tranzistory PMBTA 42 a 92 je max. ztrátový výkon stanoven na 250mW (budí koncové tranzistory SAP16)

Všechny tranzistory a diody se dle multimetru tváří provozuschopně
Bohužel nejsem majitelem osciloskopu

Za případné tipy a rady předem děkuji

radar

Koncové stupně
Výhybka
Propojení + zdroj

Re: Oprava RCF 3001a

radio príjem zvykli robiť aj vadne kondenzátory, síce to bol nejaký teslacky zosil čo som oporavoval, ale opo výmene keramických kondov a tych plastovych "hovňakov" to zmizlo. Brum na 100Hz zvyknú robiť aj filtračné kondenzátory, má to klasické trafo to by mohol byť daktorý chytený, 10rokov je už pomerne dlhá doba plánovaná životnosť kondíkov je u výrobcov plánovaná tak na 5-7 rokov.

(upravil radar 21. 4. 2018 15:53)

Re: Oprava RCF 3001a

Díky za odpověď, kondenzátory mě napadly také, zkusím tedy vyměnit ty filtrační v napájení a C73,C74 a C76 okolo LM3886T (neb právě ten kdysi vyhořel)

Jen by mě zajímalo, za hodnotou 10nF u C73 je uvedeno CER - znamená to libovolný keramický kondenzátor? (google nezná)
U C74 je uvedeno X7R, což je typ dielektrika (před 15-ti lety jsme se tohle označení na škole opravdu neučili, natož o nějakém ESR a pod. takže když člověk hledí do katalogů, tak se kolikrát jen nechápavě drbe na hlavě)

Re: Oprava RCF 3001a

Asi špatná škola, ESR je jenom jinak podanej tangens delta, což je ztrátovej činitel kondenzátoru, z kterýho lze ESR vypočítat. Před 30-ti lety se X7R, X5R jmenovalo dielektrikum typu III, ale je to to stejný, dielektrikum keramickýho kondenzátoru bylo stejný bez ohledu na železnou oponu...

Re: Oprava RCF 3001a

kaed - co znamená NP0 (C0G), X5R a X7R, Z5U a Y5V mi google vyhodil a trochu jsem se v tom zorientoval, i na ten tg delta jsem při porovnávání různých kondenzátorů v katalogových listech přišel, mě by ovšem zajímalo, co znamená ta zkratka CER ve schematu u jednoho z těch kondenzátorů, neb google tohle nenašel

Re: Oprava RCF 3001a

C73, jestli dobře vidím ve schématu, tak je ve zpětné vazbě a zvyšuje zesílení na vyšších kmitočtech. Takže z principu NP0, a nebo svitek.

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Oprava RCF 3001a

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£