Téma: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Tak jsem tu zase s prosíkem...
Dostal jsem na opravu Lenovo ThinkPad T400.Detekován mrtvý HDD,což nebyl problém,nicméně majitel si vymyslel upgrade pamětí.Koukám do specifikace,maximum 8giga DDR3.Na Aukru jsem vzal Kingston Value 4GB DDR3 1600 CL11 1.35V SODIMM KVR16LS11/4,a nejedou...Může mi někdo vysvětlit kde jsem udělal chybu?

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Nema to original pameti na 1066 ? Kazdopadne, ani to neprojde postem, nedostanes se do biosu ? je mozny ze to chce jen rucne nastavit. Taky by mohl pomoct novejsi BIOS, pokud uz tam neni posledni. V krajnim pripade mas proste smulu a nepojedou,nekompatibilita. Dokud byl radic pameti u intelu mimo procak, celkem si pamatuju ze s tim byvaly problemy co do kompatibility.
https://ark.intel.com/products/35134/In … roller-Hub

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Po zapnutí si zapípá,nejspíš servisní hláška špatná RAM a hotovo.Ano,tuším že orig jsou snad těch 1066.Na bios jsem se koukal,ve vlastním není nic jen nějaký extended memory test,a bios s popisem podpory RAM taky ne.Je to k nasrání.Kdybych věděl že je prodám dál tak mi to nevadí,ale mít v tom osm kil svých...

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Srdcem ThinkPadu T400 je čipová sada Intel GM45.

Ze specifikací na webu intelu - čipová sada GM45 podporuje dvoukanálové řazení pamětí - DDR2 o frekvencích 667/800 MHz a DDR3 - 800/1066 MHz.
Rychlejší ne.Teda ty 1600 MHz nepojedou. Jestli jsou k dispozici dva volné sloty - kup 2x4GB 1066 MHz DDR3. Stávající - se ztrátou prodat.

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

A já si vždy myslel,že rychlejší pojedou i na pomalejší takt.Holt jsem s tím ještě nikdy problém neměl.Každopádně děkuji za vysvětlenou...

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

NO, ten ThinkPad měl datum uvedení před cca 10 lety.. Stálo by zato skouknout jakou verzi BIOS má. Případně nahrát novější - jestli je dostupná. Protože správně připomínáš - takt uváděn od výrobce je nejvyšší zaručený, nativní a měly by ty RAM běžet i na frekvenci nižší - opravdu to takhle bývalo.
Vrať zpátky puvodní modul, koukni na stránku výrobce do podpory, s jakým biosem a jakými novými (běžně se doplňuje po testech seznam podporovaných RAM) RAM byl otestován. Další věc, kterou zkus je s tím puvodním modulem dát do druhého slotu jeden ten 1600 MHz - měl by snížit sám svúj takt (jak jsi upozornil) na hodnotu taktu RAM v prvním slotu, teda ty 1066MHz. Jestli to pojede 2x1066, tak by teoreticky mělo jít rozběhat ty 1600 MHz na 1066, ale to tipuju hlavně cestou upgrade BIOSU - jestli to ThinkPad neumí nastavit při náběhu sám.

(upravil divnypocit 16. 4. 2018 20:37)

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Píšou max 4GB smile rychlostí to nebude, možná bios nový jestli si někde vyčetl, že to umí i 8GB. Tady jsou zas doporučené moduly s tvou rychlostí a 8Giga .. http://www.crucial.com/usa/en/compatibl … 400-series

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Bios v noťasu je stejného roku jako poslední vydaný na stránkách výrobce.Tudy cesta nepovede.Zkoušel jsem i jednu a jednu RAM,taky nic...

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Vzal jsi to za špatnej konec. Nejlepší je napřed ověřit, co v tom má být, pro Kingston třeba tady:
kingston memory finder a pak teprve nakupovat. Zrovna Lenovo, HP a Dell mají kolikrát nějaký nestandartnosti...
Těch T400 je řada typů, ale všecky mi nabízely DDR3 a pozor, na 1.5V, ale to by ty tvoje měly taky umět. S pomalejším taktem rychlejších pamětí v PC jsem nikdy problém neměl, vždycky bylo potřeba do prvního slotu dát ty pomalejší, aby si to systém správně detekoval a jelo to spolehlivě.

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

V dobách kdy byly u Intelu řadiče pamětí ještě mimo procesor v čipové sadě s tím právě býval problém skoro vždycky, dodnes si pamatuju jak člověk vracel paměti protože prostě nechodily, přitom u kámoše o stůl vedle na trochu jíném mobo v pohodě....list supported RAM byl tak krátký a v něm moduly u nás nedostupné, takže buď si člověk našel na netu nebožáky co to otestovali předemnou a bral paměti u kterých už někdo potvrdil funkčnost nebo prostě riskl a eventuelně vracel.

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Něco mě napadlo a vytáhl jsem RAMku ze svého noťasu.Je to Hynix 4G taky 1600.Vrazil ji do ThinkPadu.Po startu to chcíplo,po dalším startu to pamět vzalo.To bude nejspíš ten proces přizpůsobení taktu.Každopádně moje paměť v jeho funguje a ty co jsem koupil jedou v mém.Otázkou zůstává,jestli má smysl mít 8G RAM...Každopádně prodávající se ukázal jako velmi férový a byl ochoten vrátit peníze...

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Mít 8 giga má určitě smysl, já mám v T420s 16 giga a vypnutou virtuální pamět a sviští to jako vítr.

(upravil lacikamo 17. 4. 2018 20:19)

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Další věc, co smysl má - snad ještě víc jako 8 versus 16 GB RAM - SSD disk..
Jinak zdá se - našel jsi řešení smile

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Já taky doporučuju SSD, kdysi jsem provozoval "divnou" sestavu - intel atom D525, 8GB RAM a 128GB SSD. SSD stál v roce 2009 dvakrát tolik co zbytek PC. A všichni co to viděli v akci, si mysleli, že je to nějaký ostrý dvoujádro s minimálně dvěma servrovými disky v raid 0... a že to muselo stát aspoň 30kKč. Od té doby si PC bez SSD nedokážu představit.

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

8GB do takovýho NTB je naprosto nonsens. Bohatě stačí 4GB. SSD ano, to pomůže hodně.

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

NO ja mam v robote noťas HP ProBook asi G3 s i5 a SSD 256GB a parkarat sa mi už stalo že hlasi operating system not found.... stači vypnýť zapnúť a ide... no ktovie dokedy...inak to šľape hodne rýchlo i s 4Gb ram.

(upravil divnypocit 20. 4. 2018 20:38)

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Já koupil na občasné cestování toto https://www.zive.cz/clanky/lenovo-think … fault.aspx stálo to 4000kč je tam i3ka nějaké DDR3 4GB, USB3 a rychlejší SATA řadič a doma mi zbyl SSD tak je teď v ntb smile Na internet a video to stačí bohatě smile Dokonce jsme tam nacpali 4k video, které bylo na externím SSD a ono to hrálo taky smile Nejlepší je, že to má slušný displej tedy dobré pozorovací úhly a baterka i když je starší vydrží asi 4 hoďky v pohodě nějakého koukání na film apod smile Win ukazuje 6hodin a 30 min když se nic neděje.

Předtím jsem vlastnil toto https://www.eurotech.cz/dell-latitude-e … gIwmfD_BwE hrozné pozorovací uhly, baterka i když jsem koupil novou tak nic moc a navíc SSD nepomohlo, rychlost byla i SSD na urovni SATA 1 ...

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Když jste u té rychlosti...Teď Tu mám Asus eee 1201HA.Papírově dostatečný stroj,v reálu nestíhá videa na youtube.Nevíte co s tím?Sledování prostředků tvrdí že problém je v CPU neb běží při videích na 100%...

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

zkus na tom pustit z flash disku nějakou live distribuci linuxu (Ubuntu, Mint) možná v 32 bit verzi, a uvidíš, kde je chyba. Atom Z520 a 2GB RAM je pro win7 fakt spodní hranice, pokud to není čistá instalace a jede tam něco na pozadí, tak to asi fakt nestíhá...

Re: Notebook:Nekompatibilita pamětí

Atom Z520 byla bída už když ten ntb přišel na trh smile ty chceš na jednojádru 1,33ghz pouštět youtube? No zkus nějaký Ubuntu ale i tak to bude stát za prd.