Téma: Lak na MDF

Cau panove,potreboval bych poradit jak nalakovat MDFku...Mam z ni udelane bedny a moje rve ze to neni dodelane a je to hnusne a ze to pujde z domu...ak to musim nejak nalakovat.Jenze...Mam jeste dve co jsem si delal uz driv amyslim ze jsem je strikal sprejem jenze ono to strasne moc saje a nevypada to dobre.Moje predstava by byla asi cerna nebo bila v lesku...

Re: Lak na MDF

mě bylo řečeno v obchodě barvy/laky natřít to napřed obyčejnou zřeďěnou barvou na dřevo a až se to napije/zaschne, tak stříknout čím potřebuješ

Web

Re: Lak na MDF

Mam z ni udelane bedny a moje rve ze to neni dodelane a je to hnusne a ze to pujde z domu...


Hmmm to mi něco připomíná, to jsem někde slyšel. Kdepak to bylo, kdo to řekl?  Jo jo, už vím. - To znám sám,  tak jsem jednou šel sám a ................   bedny zůstaly, mě hledaly. Bohužel našly Nebo bohudík? Čert ví.

Zkus to, třeba uspěješ a ušetříš si práci.

RF

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Lak na MDF

... hezký, ale jaký lak má teda použít ? ... big_smile

Re: Lak na MDF

No, jak psáno výše, čím potřebuješ. Když jsem desky vzorkově upravoval - tupoval - šmrncnul jsem to vodouředitelným lakem. jednou jsem na to použil i acetónový lak pa dřevěné podlahy - lesklý. Podklad - MDF deska - dub rustical.

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Lak na MDF

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 88#p193988

Re: Lak na MDF

Diky panove..Kdyby jeste nekdo mel nejaky napad nebo osobni zkusenost, napiste...Uz jsem uvazoval i samolepici tapetu smile

Re: Lak na MDF

Před nedávnem jsem si nechal naformátovat surovou MDF,vyšly z toho dva páry beden.Chtěl jsem si vyzkoušet dýhování,tak jsem první pár odýhoval suchým způsobem typu Dokken-nažehlování.Zjistil jsem,že to sice jde,ale je s tím dost práce a výsledek(u mně) není tak dobrý jak bych si představoval.Proto jsem na druhý pár zvolil samolepící tapetu.Výsledek byl obdobný,ale za skoro poloviční cenu a pětinu práce.
Je mi jasné,že se pár lidí nad tapetou ušklíbne,ale mně to zas tak nevadí.Nemám ruce na provedení dokonalé práce(co se týče truhlařiny),ale naštěstí nepotřebuju dokonalý výsledek.
A tapeta má ještě jednu výhodu.Pokud se přeci jen po čase rozhodnu pro lepší úpravu,stačí tapetu lehce nahřát a strhnout...

(upravil Zorg 19. 8. 2012 8:19)

Re: Lak na MDF

Já surovou MDF po odmaštění benzínem rovnou stříknul akrylátovým sprejem černá polomat, hodně vrstev a brousit 1500-2000 šmirglem. Nevypadá to nic moc (rozuměj ne profi, ale zas na uvedený postup je to super), ale mě to zatím stačí. Lepené je to na pokos a přední zkosení je vidět ta spára, i když jsem tam hodně brousil. Ale co už, na zvuk to nemá vplyv, tak to neřeším big_smile

Re: Lak na MDF

Anti: a hodis nejake foto???

Re: Lak na MDF

odmastit benzínem je jako uhasit zapalovačem. pěknej oxymoron. benzínem nic neodmaštuj, akorát to umastíš smile Jediný věci, který lze spolehlivě použít jsou aceton a odmašťovač. A jen ten druhej zajistí, že se to opravdu nezvedne.

Web

(upravil Anti 20. 8. 2012 12:16)

Re: Lak na MDF

https://i.postimg.cc/gxbvsMgG/2091879.jpg

Jak je vidět,problematické jsou hrany.Zkusím je asi přelakovat.

Re: Lak na MDF

No, toto téma je už hodně diskutované, ale myslím, že určitě znáte postup dýhování Chemoprénem, nebo obyčejným disperzním lepidlem pomocí svěrek. Obojí drží velmi dobře.....

Re: Lak na MDF

Aj tapeta vie byť celkom pekná si myslím...

http://img177.imageshack.us/img177/1933/dsc04241z.jpg
http://img503.imageshack.us/img503/3641/dsc04239.jpg
http://img98.imageshack.us/img98/3109/dsc04245u.jpg

Web

Re: Lak na MDF

Samozřejmě, se vším lze dosáhnout uspokojivého výsledku - záleží jen na tom, co koho uspokojí.... smile

Re: Lak na MDF

přesně tak smile

Web

Re: Lak na MDF

Jen bacha, stříkací tmel a plnič jsou dvě odlišné věci. Stříkací tmel není potřeba použít .-)

Web

Re: Lak na MDF

Zdravím.
Měl bych dotaz.
Hledám někoho, kdo by mě mohl poradit se stavebnicí od Visatonu MONITOR MKIII.

Hlavní problém ale vězí v tom, že jsem se doposud nesetkal s někým, a ani místní prodejci netuší, kdo by věděl v jaké povrchové
úpravě je středová horna M300 z materiálu MDF. Celý set je cca v cenovce 85000,- bez beden.

Rád bych to nechal lakovat, ale půjde to vůbec? Jsou to poměrně členité dutiny, neznámé povrchové úpravy...

Výrobce udává, že povrch je připraven na sprejovou barvu....hmm

Každopádně bych potřeboval od nějakého nadšence info co dál.

Děkuji za případnou odpověď. Nyk

(upravil wimshurst 7. 4. 2018 12:49)

Re: Lak na MDF

Nejsem nadsenec, ale poradim asi toliko..
Celkem na jisto napisu, ze se da lakovat cokoli. I mastna krajeci deska drevena.
Cim komplikovanejsi tvary ma lakovana vec, tim komplikovanejsi je priprava povrchu a komplikovanejsi je i strikani izolacni vrstvy, plnice, vrchniho nastriku a treba nakonec kryciho laku.
Ve spray se da nalakovat cokoli, na kvalitu povrchu stejne, jako se strikaci pistoli.
Ale ve spray, si to preplatis nekolikanasobne, ponevac platis za obal, plneny nejakou hnaci smesi a musis umet strikat a lakovat na urovni profika, vyuzivat grify a moznosti, ktere umoznuje strikaci methoda ze spraye. Tedy pouzivat ruzne trysky, dutinove nastavce podobne, jako umoznuje strikaci technologie na stlaceny vzduch, nebo strikani pomoci vysokotlakove technologie. Musis si spoustu pripravku i vyrobit, umet si pomoci trysky prodlouzit, znat co ktera tryska dela, myslet na to, ze prodluzovak trysky, po preruseni strikani ukapne, atd.
Stejne tak se pred a  pri strikani horny, neobejdes, bez vyroby pripravku v podobe drevenych, nebo plastovych nastavcu, na brouseni.
V pripade ze to budes delat rucne, bude to trvat velmi dlouhy cas, ktery tomu budes muset venovat.
Ony komplikovane tvary, musis po izolacnim nastriku, stejne tak po nastriku plnice, ale i pri lakovani na dyhu, prebrusovat.
Musis si vyrobit tedy z ruznych drivek, preklizek, nebo tramecku, pripravky na brouseni. ktere vejdou do vsech mist, kde se bude provadet nastrik. Obvykle se to jeste musi obalit nejakym filcem, nebo mirelonem, aby smirkovy papir, pripadne brousici, nebo lestici pasta, mela na cem drzet a smirek pruzit.
Idelani je, mit vybracni brusku, nebo zdroj pohybu kmitaveho, abys nemel toliko mozoli, nemusel si stim suchat rucne. Na tuto brusku, si upnes pripravky, co si vyrobis, kterymi se dostanes do tech dutin a zakouti. Nekdy pomuze rotacni pohyb, nekdy potrebujes pohyb kmitavy.

Obavam se, ze ale muj popis prace, spis odradi, nez by si se do toho pustil sam.
Za praci nekoho, kdo to umi, si ale asi krute zaplatis, ta prace totiz bude narocna na cas.

Prakticky, na velikou radost sousedu, se to da delat i doma v panelaku, nevadi li jim bezici kompresor, ventilace, bruska a prerusovane syceni pistole, pripadne sterchani a michani pixle ze sprayem, eventualne smrad rozpoustedel atd..
Mistnost, kde to budes provaet, se da upravit na tento ucel..  Staci ti vrstva kartonu na zem, folie, zipsovaci pruchod nalepovaci na dvere, vykonny ventilator tlakovy z fluval filtrem v kartonove krabici a hadice ven oknem, nebo pres balkon..
Takova igelitova kulisarna, vypada v byte celkem autenticky a evokuje karantenu viru ebola, nebo pitvu mimozemstana.
Nezapomen take na dobre svetlo, idealne nekolikatrubicove docasne osvetleni. Co po tme a v seru neuvidis, pak po dokonceni v byte bude za denniho svetla, vypadat odflaknute.
Take mysli na to, ze potrebujes nejake polohovaci podstavce, na upnuti pri brouseni, nebo polohovani pri lakovani. Idelani je mit nasroubovane uchyty na nepohhledovou cast /dno/ treba ze zidle kancelarske spodek, ktery ma aretovatelna kolecka. nebo si ku tomu vyrobit pripravek na uchyceni, prenaseni a polohovani.
Bez toho se pak velmi spatne manipuluje z temi bednami a cim sou vetsi a tezsi, tim je to vice problematicke.

Pokud to budes delat poprve, mnohe se naucis. Pokud si nejsi uplne jisty svym fortelem, zkus to jinak.

Vem si nejakou polici, nebo drevenou kravinu, kterou si sesroubujes z podobneho matrose /MDF/ co se podoba tvarem, aspon fragmetalne, co chces, nebo budes lakovat a projdi si vsechny procesy na necisto a zkousej to do doby, nez se ti vysledek bude zdat jako pripustny. Zejmena ta vyskova horna, je asi nejkomplikovanejsi tvar.
Bude to stat zlomek toho, co odstraneni a vybrouseni, nanosu neceho, na necem, co stalo osumdesat klacku a vypada to, jako kdyz si deti maluji na zahrade dreveny domecek vodovkami.
https://www.drevocolor.cz/pracovni-post … kovani-mdf