Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 49]

Téma: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Zdravím, mám otazku ohledně tohoto HDAM + Diamond Buffer zapojení v class A, které mě navrhnul známý, sice mě doporučoval to zkonstruovat jako smd (prý mě to jináč bude asi oscillovat, tedy po mém nahlášení problému mě tvrdí že je to tím...) ale nedalo mě to a postavil jsem to z diskrétních součástek na malém PCB s co nejkratšími cestami... prostě jsem cchtěl vědět jak to hraje, než to začnu zmenšovat...Ale od začátku bojuji s nestabilitou, která se projevuje chrastěním a velmi zvýšeným napětím na výstupu, měl jsem za to že se to rozkmitává v diamond bufferu s ohledem na původní tranzistory FZT a jejich vysoké hfe, po výměně za BD137/138 (MJE243/253) tedy nižší hfe a jejich vyšší vstupní kapacitě se zdálo že to funguje a nestabilita je pryč.. ale po cca týdnu! testování se z ničeho objevilo opět vysoké výstupní dc napětí a následné projevy praskání zase něco jako HF oscillace, ale jen na jednom kanálu (před tím se mě zdá že blbnuly oba s FZT tranzistory, ale už si ani nepamatuji)......DC ofssetem to není, jeden kanál (který se jeví jako OK, ale mám pocit že i on blbnul v minulosti) má stabilní cca 2mV na výstupu a druhý (ten nyní neustále problematický) cca kolem 20mV, od pondělí to šlapalo OK ale včera zas z ničeho nic se na výstupu objevily 4V! jak kdyby se to celé rozjelo po "zahřátí" (ono to jako nehřeje...výstupem teče cca do 10mA)... (mám nyní na výstupu do zesáku pro jistotu vražený elit 47uf) , desku jsem proměřoval a došel k tomuto zjištění/jedinému podstatnému rozdílu v obou kanálech při proměřování :
napájím to +/- 9V zdrojem s LT3042 (tady problém není že byl nevyfiltrovaný...),
"dobrý kanál" napětí na kolektoru Q2B - 0V - OK, napětí Ube na výstupních tranzistorech +/- 0.62 až 0.64V, výstupní proud cca do 10mA skrz BD/MJE.
problematický kanál (pokud to začne blbnout, jináč se to jeví stejně jako OK kanál výše) napětí na kolektoru Q2B vůči zem - 7-8V !! toto se pak dostane na výstup do diamond bufferu... může být zde zakopaný pes, je pravda že nemám nikde spárované tranzistory BC546B/556B ani ve wilson mirror obvodě ... ale to by nemělo způsobit tento napětový skok... prosím o radu, díky moc
plánuji vyměnit ty BC před diamond částí... jináč tento buffer krmím výstupem z DAC ES9038q2m, zde mám stabilních cca 0.8V na výstupech... místo FET LSK170C na vstupu mám dual 2SK389 (zkoušel jsem ze začátku 2x 2SK170 ale bylo to ještě horší při prvotních testech, po výměně za dual se to jevilo taky jako OK, ale zas jen nějakou dobu a pak to zas začlo blbnout..a následně jsem pak začal laborovat s tranďáky na výstupu...ale jak vidím problém bude asi jen v differenční vstupní části...)
https://s7.postimg.cc/w35hu1l4r/HDAM_buffer.jpg

(upravil kazzatel 4. 4. 2018 10:00)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

C5 má příliš vysokou hodnotu, měla by bejt maximálně 10x menší, tj. max. 220p. Stabilitu zlepší i kompenzace z rozkmitovýho stupně do minus vstupu ( paralelně k C5 )...

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

kazzatel
Hoj díky, tak 10x menší C5 a C6 a 10x větší R14 a R19, stejně je to zvláštní, týden to jede pak se to rozjede, vyměním dnes a dám echo..
ještě dotaz ohledně bias na výstupních tranzistorech, pokud by to tedy jelo stabilně po těch úpravách , nyní dosahuji jen cca kolem 8mA ale mělo by tam být pro MJE kolem 20mA, zvýšení napájení (můžu jít na 12V i na 15V) by mě rozhodilo vstup, nějaký nápad jak případně navýšit bias ... díky

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

C6 asi nech, to je dolní propust proti vnikání vf do zesilovače, to by na stabilitu nemělo mít vliv.
Spíš si nejsem jist, jestli je úplně správně C1, a podle kazzatele by se měla přidat kapacita mezi místo označená R2(1) a ESS P.
Ale tohle chce odpojit C6, připojit generátor obdélníku a laborovat s kondíkama při kontrole na osciloskopu, realita a simulace kolikrát moc nesedí na sebe.

Co bych ještě řešil, tak teplotní stabilitu, třeba na modulu PA04 (k DPA222) jsou tranzistory Q8 a Q12 (Q7 a Q11) shodný a tepelně svázaný, kdo ví, co se tam ještě odehrává, že ti tak ujede to DC.

(upravil kaed 4. 4. 2018 11:07)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

bias: asi nejlépe zvýšením proudu z proudových zdrojů u bufferu, tj snížit R2 a R3
jo, a do proudovejch zdrojů bych místo dvou diod dal jeden LM385, pravděpodobně má menší šum než 1n4148 neznámého původu...

(upravil Vit Podešva 4. 4. 2018 11:44)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

kaed
Hoj jj C6 vlastně tam je to jedno... počkám ještě na kazatele jak to rozhřeší smile s tou kompenzací... , bias snížením R4 a R3, vrazím tam trimry... ale to musím první vyřešit tu nestabilitu...každopádně snížím tedy C5 na 220pf

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

trimry v žádným případě nedoporučuju, spíš bastlit odpory shora k původním paralelně. trimr není určenej na takový proudy a navíc nějakej vaklkontakt a je všecko v háji.

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Ukaz fotku bastlu..jinak diamond bufer je nachylny na nestabilitu..

Web

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

No je to zkušebním PCB, vše na spodku propájané, prakticky jediný kabelový propoj je tam na zpětnou vazbu stíněným kabelem a asi dvě drátové propojky, kde to jinak nešlo...dále tam trčí R4 a R3, ale to jsem se pokoušel ladit bias dokud to jelo...
https://s7.postimg.cc/gwh2jn957/Bastl.jpg

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Zakompenzovat se to dá i jinak, třeba koďany mezi CB vstupních transistorů v bufferu ( cca několik pF ) aj....jinak C5 nemusí bejt zrovna 220p, to jsem napsal proto, abych poukázal na potenciální příčinu nestability....

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

kaed napsal:

bias: asi nejlépe zvýšením proudu z proudových zdrojů u bufferu, tj snížit R2 a R3
jo, a do proudovejch zdrojů bych místo dvou diod dal jeden LM385, pravděpodobně má menší šum než 1n4148 neznámého původu...

Proč by měl šumět jednoduchej přechod víc, než složitej regulátor ?
Používej aspoň mozek, když nevíš, jak to šumí.

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Někdy šumí přechod docela dost, jako třeba u zenerky... Nebo to není jeden přechod ? smile

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

To tedy není stejnej přechod, jak tě to mohlo napadnout, to víš takové hovno ?

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Už když jsem to psal, tak jsem si takovouhle odpověď představoval....nezklamal jsi mě.... smile

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Za to Ty jsi mě zklamal.

Běžně šumí ty integrované reference o 30-40 dB více, než PN přechod 1N4148 v propustém směru. 

Takže si ty Vaše knížecí rady strčte za klobouk !

(upravil Vit Podešva 5. 4. 2018 6:22)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Tak včera jsem vyměnil zpětnovazební C5 za 220pF a zatím to drží (ono se to jevilo jako Ok i před tím a pak to zničeho nic začlo "kmitat" a DC bodel na výstupu), ale mám takový pocit, doufám že ne subjektivní, že zvuk je klidnější, pokud to není mámení mé mysli, tak to není tak agresivní... prostě musím víc zesilovat zesák a ono "nic" jako zvuk je poklidnější, je možné z praktického pohledu, pokud je rozkmitaný zesák, tak to má znatelný vliv na přednes... ? DC offest se drží kolem 20mV na jednom kanálu a druhý dokonce jen kolem 5mV, bias na výstupních tranzistorech mám nyní kolem 16-17mA ale vyměnil jsem 2SC2238/2SA968 (on ten přednes byl klidnější i s MJE) ale je možné že ty Toshiby jsou ještě klidnější, popřípadě i navýšení Bias na 17mA oproti nějakých 7mA u MJE je znát... ještě na výstupu před RCA ponechám pár dní kondík 47uF (Elma SIlmic II) pro sichr aby se tam něco zas nevpálilo....

Ještě dotaz pro kazatele, zpětnovazební rezistor mám ponechat na původních 820ohm pokud mám nyní tu kapacitu na 220pF? díky...

(upravil danhard 5. 4. 2018 7:50)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Vstup EESP ještě někam vede ? Jestli je tam kapacita do země (výstupní kapacita DAC), tak to vede k nestabilitě zpětné vazby. Zkus vložit do obou vstupů 100R odpory.
A je možné, že se rozkmitává přímo diamond buffer, tam bych zkusil přemístit C1 před odpor R2.

(upravil Vit Podešva 5. 4. 2018 8:42)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Vstup EESp / Výstup z DAC ES9038q2m vede přímo z chipu, v cestě, či na zem není "nic" , myslíš 100R přímo za DAC tedy nejblíž jak je to možné, nebo 100R přímo před vstupem do obvodu, tam je na odizolování před dif. párem 33R, o té možnosti C1 před R2 jsem již uvažoval, tedy viděl jsem to zapojené v obou dvou variantách...

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Tam je 33R na vstupech differáku, ne na vstupu zesilovače.
Nevím jestli je výstup převodníku proudový, ale vstup tohoto bazmeku rozhodně symetrický není ?

(upravil Vit Podešva 5. 4. 2018 12:04)

Re: HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

no ono přeci záleží jak se přizpůsobí výstup za DAC a ten rozhodne jestli budeš pracovat do proudového módu či napěťového...ale vstup toho "bazmeku" symetrický není
PS: myslím tím případ u ESS90xx

Příspěvky [1 až 20 z 49]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » HDAM + Diamond buffer - problém se stabilitou

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£