(upravil rf 30. 1. 2012 18:37)

Re: Výroba a kreslení DPS

Taky to tak praktikuji (kalafuna rozpuštěná v lihu) a v pohodě.

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Výroba a kreslení DPS

mira
Tlačiť predlohu priamo na DPS bol taký môj „sen“. Jediný ako tak úspešný pokus som mal keď sa mi podarilo nakresliť predlohu pomocou súradnicového zapisovača (ale toto sa používalo +- bežne). Ale táto metóda je použiteľná len v dosť obmedzenej miere. Priznám sa, na priamu potlač laserom  som akosi „zabudol“. Možno pre to, že mi to podvedome prišlo až príliš komplikované. Dnes som sa na túto tému bavil s jedným priateľom, ktorý sa opravou laseroviek živí už cca 15 rokov. Nevedel mi síce na isto ani potvrdiť ani vyvrátiť či by to išlo, ale naznačil niekoľko podstatných problémov ktoré by sa museli vyriešiť , ale nad „vodivosťou média“ zostal aj tak otáznik.  Takže ja sám to moc ružovo nevidím.  Ale bolo by to super... hmm

Crashpc
Veci ktoré spomínaš už presahujú možnosti amatérskej výroby DPS, resp. ide to len pomerne prácnou a drahou cestou, takže môj názor je, že s stým ani neoplatí doma „srať“. Veď výroba holej dosky je už pre veľa ľudí príliš prácne...  Osobne mám názor, že dobre zvládnutá fotocesta je vrchol amatérskej výroby DPS.
Takže ostáva len tá rozpustená kalafuna hmm

Re: Výroba a kreslení DPS

Mno, pokud nemáte tak ubohou laserovku, jako mám já (stará minolta, zázrak že vůbec ještě tiskne), a můžete tisknout toner na papíry samolepícího typu, tak to bude asi nejjednodušší cesta.

A co se týče laku - samozřejmě kalafuna v lihu smile Já mám docela nasycenej roztok, takže dávám jenom kapku a přímo na desce rozředim isopropylalkoholem, ten taky schne docela fofrem.

Nepájivka by sice byla hezká, ale pro mě zbytečnej luxus (neefektivní). To bych spíš chtěl zjistit, jak by šly dělat prokovený díry..

Re: Výroba a kreslení DPS

tipi,mira: #37 opakuji, tisk z laserky přímo na cuprexit  pusťte z hlavy, je to nesmysl. Přímý tisk by šel na upravené inkoustovce, zkoušel jsem to
před nějakými 20 lety, ale nedařila se mi vhodná náplň -  1 plošňák = 1 tisková hlava - (ještě že jsem je nemusel platit smile ).
Pokud chcete jít touto cestou (=rovnou na  plošňák), tak jedině plotr. To mám dotaženo docela k dokonalosti.

Vrchol homemade je opravdu fotocesta, tisk na papíry a pak žehlička je taky možnost.

Re: Výroba a kreslení DPS

Kalafuny jsem se kdysi ve škole nalakoval dost, a nechci to ani vidět. To radši zamaskuju konektory a podobné citlivé věci, a stříknu to bezbarvym lakem sad
Nu, škoda smile

Re: Výroba a kreslení DPS

Je fakt, že na VF kalafuna použít nejde, tam se to považuje jako nečistota (nežádoucí kapacity, svodový proudy atp. a někdy dost nepředvídatelný chování) a navíc na sebe údajně váže vodu (nebo si to pletu s něčim jinym?). Ale stejně jí používám, bo je pájitená a na ty moje bastly je to rozumnej kompromis..

Re: Výroba a kreslení DPS

Se z vás po...šedesátý léta, nebo ještě dřív...co takhle letovací žebříčky a součástky do luftu ? Jestlipak se tohle učí Číňan ? Vy si holt ten úpadek zasloužíte....:lol:

Re: Výroba a kreslení DPS

A čo s tým chcel básnik povedať? To že ak na nejaký primitívne zapojenie nepoužijem 4 vrstvovú prekovenú dosku s nespájkovaciou maskou, tak som vlastne ľudoop? Pri všetkej úcte, ale niekedy mi už príde smiešny tento "hype" okolo toho, že to čo nám stačilo pre xy rokmi, tak to nám vôbec nemôže (a ako keby nesmie) stačiť teraz, nech je to akokoľvek vyhovujúce. Skrátka všetko čo bolo na daný účel xy rokov vyhovujúce a kvalitné je teraz zrazu samé "bláto", "shit", "odpad" a čo ja viem čo ešte... 
A toto podľa mňa nie je úpadok. Úpadok homemade ja práve v tom, že si objednám profesionálne vyrobené dosky (najlepšie osadené), podľa obrázkov do naskladám do profesionálnej skrinky a potom sa vytešujem aký som len diy king. Alebo mi dačo ušlo? Toto je ozajstný DIY?
Samozrejme, hovorím v rovine hobby - o ľuďoch, ktorý to robia pre vlastné potešenie. A samozrejme, dnes sa dá kúpiť hocičo, neporovnateľne kvalitnejšie a lacnejšie, než nejaká domáca výroba, ale o tomto hádam nie je, či áno? sad

Je napr. toto úpadok???

http://www.youtube.com/watch?v=gl-QMuUQ … =endscreen


Veď elektrónky sú už min 60 rokov "za horizontom" a ak niekto veľmi chce, tak si môže kúpiť takú hyper elektrónku, že by sa z toho nejeden po... wink

Re: Výroba a kreslení DPS

Úpadek by to byl, pokud by se takhle jednoduše vyrobené desky dělaly na kšeft. Když potřebuju něco vyzkoušet, tak to stačí a pak si nechám vyrobit něco hezčího. Ne každý je takový borec, že zapojení které vymyslí, či vyrobí, funguje bezvadně na první šup. Často je třeba něco i doladit. A v neposlední řadě, právě taková výroba na koleně mnohé více naplňuje. Člověk má radost, že i z toho hovna vyrobil slušně vypadající věc. Osazovat koupenou desku s nasypanýma součástkama by mě moc nebavilo.

Re: Výroba a kreslení DPS

Zdar!
Velmi pekný thread wink!
Rád bych sa aj ja podelil o skúsenosti, mne sa osvedčila tuhá priehľadná fólia na laserky "Rayfilm R1060".
Nieje práve najlacnejšia, ale IMHO najvhodnejšia.
Na 3tí krát sa mi podarilo preniesť viac ako 90% toneru na malý kuprextit (cca 3x5cm), zajtra upnem foto už vyleptanej DPS.
No keď som skúšal nažehlenie na väčšiu plochu tak to dopadlo katastrofou, niekde sa mi prenieslo veľmi málo tonera,
no na iných miestach sa to zase roztekalo po kuprextite...
Ako postupujete keď nažehlujete väčšie plochy?Dostal som nápad, skúsit zneužiť kolegovu laminovaciu mašinériu, tá ma konštantný posuv, prítlak a stálu teplotu,
len či sa tam vojde aj kuprextit...

Tipi - tvoj nápad s riedidlom ma inšpiroval, to musím vyskúšať.  wink

Inak klobúk dolu chalani, vaše výsledky stoja zato:-)!

Re: Výroba a kreslení DPS

lamino mašina má nízku teplotu na prenos toneru hmm

Web

Re: Výroba a kreslení DPS

Nechci zakládat nové téma na takovou blbost a navíc se to tu kdysi probíralo. Bohužel se mi to nepodařilo najít.

Poraďte mi, jak sundám běžnou zelenou masku z plošňáku? Zkoušel jsem běžný odstraňovač nátěrů, který podle nálepky rozpustí všechno včetně epoxydových laků a ono prd. Ani to s tí nehlo. Potřebuji pocínovat tenké spoje a mechanicky ani teplem to sundat nejde.

Re: Výroba a kreslení DPS

Pokud vím, tak nijak, už je to tam prostě na věky věků smile

Re: Výroba a kreslení DPS

... malé plochy odstraňuji mechanicky - skalpelem ...

Re: Výroba a kreslení DPS

Já to dálám stylem: Autocad - laserová tiskárna (dřív inkoust) na pauzák) - horské sluničko - lázně - vrtání - úprava na rozměr - čištění - pájení

Dělám s tím už vše, od blbostí po velké desky. Je to sice časově náročný, ale výsledek vždy stojí za to.

Re: Výroba a kreslení DPS

ja pouzivam to samy vcetne SW, ale s rozdilem ze tisknu inkoust na folii.. (laser bejva pruhlednej navic ho doma jaksi nemam..) s normalni folii na in-ject print a foto epsonem R300 v pohode 10mil cesty/20minl mezery.. spokojenost tez absolutni wink

Re: Výroba a kreslení DPS

Zdravím chlapi, písnu to sem, eventuelně vymažu. Potřebuju poradit, identifikovat nebo nasměrovat.  Koupil jsem v minulosti na "aukru" tento plošný spoj  https://www.uloz.to/!a89BXpKkI7pd/ps-od-bobobrod-jpg   

od p. "Bobobrod", založil jsem jej kupodivu do knížky a teď při úklidu v knihovně na mě vypal. Nevím, nevzpomenu si, k čemu jsem jej pořizoval? Nebudete někdo schopný identifikovat?  Eventuelně díky.

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Výroba a kreslení DPS

Pokud se nepletu, je to RIAA preamp. Zeptej se reeba, třeba bude vědět. Boborod byl zdejší člen a rebova rodina.

Re: Výroba a kreslení DPS

díky

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Výroba a kreslení DPS

Zdravím chlapi, hele taky jsem dřív pořád hledal nějaký nový techniky a způsoby, jak by to mohlo jít jednodušeji nebo levněji, ale už jsem na to asi starej big_smile Teď už si to radši nechám za pár korun vyrobit a nemám s tím žádnou starost, vetšinou mi vyhoví na lamirelu smile