Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Právě jsem myslel, jestli třeba v šeru ten displej nesvítí moc. U toho LCD to je jednoduchý, stačí fototoodpor nebo fotodioda na analogovej vstup arduina a kousek prográmku, aby to při malým osvětlení svítilo míň
To, co popisuješ s komunikací arduina, vypadá na nejhorší virus co znám: WINDOWS. Od doby co používám linux, se mi to nestalo. Jak by podle tebe ten encodér měl vypadat? Tak jak vypadá ten co máš na fotce je skoro v každým autorádiu, v kde čem. Otázka je, jestli je třeba víc druhů vnitřku, já si jich jednou koupil na eliexpresu do hrsti za pár korun a nestěžujusi, za mě dobrý.

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Obávám se, že ten virus tu bude spíš uživatel.

(upravil mechanik 2. 9. 2017 19:45)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Skúšal som to v tme teraz ale fakt to neoslnuje. VFD boli v tomto neprijemne. Vidím dobre ale takmer v tme to hrozne oslňovalo... V dnešnej dobre všade hrozne oslnujú kontrolky, dávajú tam LED s príliš vysokou svietivostou.

Ide o to, že ked tam dám ten pekný velký hliníkový "gombík" a bude sa to hegať do všetkých strán tak sa to nebude prijemne pri ovládaní. Ten alps je lepší, ten nemá tlačítko. Trochu sa dá posúvať dopredu a dozadu, no to mi až tak nevadí. Potom ešte pri otáčaní než to "precvakne" tak má trochu "vôlu". To už mi vadí viac. Potreboval by som nejaky masívnejší s tuhším chodom, ktorý nehegá.

Hazys, píš prosím k veci. Tiež o radu typu arduino je sračka nestojím.

(upravil mechanik 3. 9. 2017 23:47)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

https://s26.postimg.cc/h4xcg0oqx/library.png

https://s26.postimg.cc/q184jyfd5/library2.png

a sakra, nahral som si zlú knihovnu a teraz už nejde nahrať tá správna, vypisuje to že už existuje. Skúsil som ju núdzovo zmazať rovno z Cčka, ked som nevidel žiaden iný spôsob. Čakal som že po znovu spustení už tam nebude ale stále je tam big_smile Má niekto prosím skúsenosť ako ju zmazať?

To je ako naschvál, pridanie na pár klikov rovno zo zip ale odobrať, proste nikde. Možno autor nerozmýšlal...

EDIT: už to asi mám C:\Users\ xyz \Documents\Arduino\libraries

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Na všecho jsou na internetu návody, a spousta jich je i několikrát je to ale až 4 tá odpověď, kdo by tolik četl...
a nebo tady
Nefunkční knihovna je základní problém, ještě nedávno se taková nabízela pro i2c displej. Spousta mejch známejch to nedala.
Dobrá metoda je dávat si knihovny do adresářů k projektu, místo na disku jistě nebude problém, ale když děláš s různým HW, tak kolikrát potřebuješ jiný knihovny kvůli rozdílům HW (Arduino, ATTINY, ESP8266, STM32),  ale každýho věc.

(upravil mechanik 3. 3. 2018 20:17)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Tak aby to nevyzeralo že nič nerobím big_smile S tým modrým toroidom talema. To je skušobná doska s ATmega328 kde budem "ladiť" kód.


https://s14.postimg.cc/u9fzn4fwh/20180131_223446_-_kopie.jpg


Plná verzia potom bude cez celý predný panel komponentu a bude tam maximum SMD súčiastok a velká ATmega ATMEGA1280. Malo by to vedieť skutočne hromadu vecí vrátane konfigurovania fukcií, tzv. "software mode" AD1955, v dual mono... Ten sice ešte nemám nakreslený, len PCM1794, ale volné piny a prípojku tam každopádne dám už teraz.

Každopadne OLED a ovládacie tlačítka s enkoderom musím zrkadlovo otočiť. Vypínač vychádza sice pod zdroj a práve primárnu časť trafa a 230V ale už mám riešenie, zdroj dám na dalšiu dosku cez distančné stlpiky takže do pôvodnej dosky pôjde pekne umiestniť tlačítko pre vypínač.

Ako je vidieť 6 kontaktov konektoru s fázou cez relé bude slúžiť na pripojenie 6 zdrojov pre rôzny digitál a analog v dual mono... big_smile

https://s13.postimg.cc/6hat5obxz/u_PC-_FB2.png

(upravil kaed 3. 3. 2018 20:30)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Na ladění kódu stačí vrabčí hnízdo a napájecí adaptér od mobilu, ono se kolikrát zjistí, že to musí být vydrátovaný úplně jinak, pokud plánuješ DO, tak IR přijímač by měl být na pinu, kde je hw přerušení, jinak budeš řešit mrak dalších problémů., podobně je lepší, když je na hw přerušení i ten enkodér, procesor může být jinak v nějakým sleep stavu, což sníží případný rušení... Jo a atmega 328 je dostupná i v DIP, s tou se líp bastlí, ale nevypadá to tak cool smile Když už "velkou" atmegu, tak 2560, cena není moc rozdílná, ale ta paměť může chybět, pokud k tomu hodláš připojit SPI síťovku a vytvářet nějaký grafický webový rozhraní smile  ostatně nevidím na té desce nic, co by byl problém pro tu 328, pokud trochu rozumně využiješ porty.
P.S.: nevím, jestli je dobrej nápad mít výstupy trafa spojený natvrdo paralelně, a taky proč dělat 5V z  20V lineárním stabilizátorem. Ale jak kdo chce.

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Hmm, viac sa k tomu už napísať asi ani nedalo smile Dík za rady/kritiku. Každopadne to nie je hotové. Dosť toho ešte zmením...

To trafo tam nebude 15V, uvažujem nad 2x7V. Proste púzdro pre 2x7V talemu som nakreslené nemal... Vlastne ani neviem či ho budem kresliť, možno to premenujem na 700xxK a 15V na SEC1 a SEC2... Tie výstupy paralelne myslím že už niekde mám takto riešené. Dalšia možnosť je nevyužiť 1/2 výkonu trafa pre to že o verzií s jedným sekundárom neviem.

Nechcel som tam dávať milion I2C prevodníkov aby som šetril piny. Dalšie obvody, dalšie spoje, väčšia doska, dalšie blokovanie napájania a všetko. K čomu keď stačí použiť o pár eur drahšiu ATmegu. Tiež pre mna ako programátora amatéra/ začiatočníka je to prehladnejšie. S tým OLED a I2C neviem kde bol problém ale občas tam na moment skočil nejaky segment čo nemal... Mal som dojem že tie prechody niesu tko by mohli byť. Buď je to blbou knižnicou alebo tým I2C a nejakym spozdením z neho, možno, neviem. Povedal som si pre čo I2C nevynechať rovno aj tam. Odskúšané to ešte nemám.

Tie piny s prerušením to je dobrá poznámka, myslím na to, aj keď som trochu pozabudol, musím to prerobiť.

Tiež by som tam rád dorobil konektor na preprogramovanie, to je asi ten istý cez ktorý sa nahrá bootloader. Ako to arduino označuje ICSP? Zatial o tom takmer nič neviem. Každopadne pri potrebe preprogramovať to by som nechcel vyberať celý IO. Tiež mám dojem že by sa roztiekli všetky konektory okolo. Možno kaptonová páska, ale sú dosť drahé, ešte žiadnu nemám, má napríklad GES. Ale myslím že by to neuchránila.

Sa divím že si nespomenul rezistorové polia, musím pozrieť.

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

ICSP konektor, jasně, a když už tam je bootloader, tak stačí uart 0 a k němu převodník USB/serial za1.5USD. Přes ICSP potřebuješ programátor nebo aspoň druhý arduino, přímo z PC to tam nenaláduješ, ale je to asi lepší řešení. Samozřejmě pokud se tyhle piny používají i na něco jinýho (třeba síťová karta W5100/W5500, sd karta a pod) tak je potřeba programátor dycky odpojit, jinak ty periferie nepojedou, naopak na uart0 můžeš mít nastavenej nějakej ladící výpis, přip ovládání  a přes terminál sledovat, co se vlastně děje a neděje.

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

To paralelní zapojení sekundárů je u Talemy bez problémů, také to používám. Je to popsáno i v datasheetu.

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

tommyk dík za potvrdenie. Asi som ten datasheet nikdy nepozrel podrobne.

(upravil mechanik 7. 3. 2018 22:29)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Tak som tam dorobil konektor na ISP. Ale krížia sa tam spoje z IO do konektoru cez seba, tiež som dorobil napájanie. Neznášam digitál s SMD na 2 vrstve, to je vždy prasačina... Prakticky nejde dodržať správne zásady návrhu a to to že by pod dátovými vodičmi mala byť neroztrhaná zem a možno tiež že by sa nemali krížiť. Tie prekovy v napájaní su tiež horzné, roztrhávajú zem pod IO. Naštastei ten vodič cez to je len reset...

Ale čo som videl na LutaDACu tak to bol tiež na 2 vrstve logicky dosť kompromis, ja by som sa na to vykašlal...

Dve vrstvy sú dobré na THT kde má nožička súčiastky prekov vlastne už v základe v sebe a kde nie je problém pod odporom SMA204 a SMA207 tahať rovno niekolko vodičov.

https://s10.postimg.cc/xuyj835sp/2layer-digital.png

Iba že na DAC si kludne 4 vrstvu dám keď má DPS cca 10x10cm, iba že platiť 4 vrstvu na DPS cez celý panel 43cm kde sú uchyté ovládacie prvky nechcem, to by som sa nedoplatil...

Aký je názor ostatných? Tiež prasačíte digitál na 2 vrstvách? dík

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Asi to moc prožíváš, mám několik zařízení s procesorem na jednovrstvé desce a fungují bez zaváhání. Tohle není nějakej procesor s taktem na 2GHz...

(upravil mechanik 8. 3. 2018 0:04)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Jj, toto som potreboval počuť, dík... Ale nemám z toho najlepší... smile Hmm a bude ešte horšie. Práve som pozrel "interupt pins" pre ATmega2560, je to: PD0, PD1, PD2, PD3, PE4, PE5. Neviem čo z toho vylezie až to zapojím big_smile .Aspoň že je ich dosť.

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Teória je jedna vec, prax druhá. Aká je veľkosť vŕtanai tých prekovov? Zdajú sa mi nejaké malé, hlavne na napájaní a GND.

(upravil mechanik 8. 3. 2018 9:02)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Vnútorný teda vrtanie 0.3mm, vonkajší teda okružie 0,6mm. Teraz vidím že na DACe som mal 0,4mm a 0,7mm ale napájanie malo vlastnú vrstvu bez prekovov... Keď tak dám na napájanie väčšie, to je fakt asi málo. Na GND sú vždy paralelne ale dám tam aspoň 0,4mm...

zatial to mám takto:

https://s10.postimg.cc/lpwatvezd/riadenie-_BRD.png

Tie sivé čiary po obvode to je velkosť predného panelu, tie k vypínačom, to sú orientačné kóty. Zdroj na lavej strane pôjde cez stlpiky na dalšiu DPS ktorá bude nad tým. To z dôvodu že potrebujem dať do oblasti sietového a konektorov napájania tlačítko na vypínač. Aj keď, možno by to išlo... Neviete niekto aká má byť správne vzdialenosť medzi spojmi a 230V podla normy? 

Inak tlačítka by mali mať malé hliníkové sústružené gombíky. Kúpil som si nejake predlžené tlačítka ale nebude to držať vycentrované v strede diery panelu, tie tlačítka sú proste kalsické lacné ako uplne všade a na nejaky hliníkový gombík to nie je robené... Skúsim pozrieť niečo kvalitnejšie. Aj doma mám, má to väčší zdvih, asi 0,5-1mm a pekný mäkký chod bez cvakania... Len je to 90°...

Tiež neviem ako s encoderom. Na tie klasické nemôžem prichytiť cca 30mm hliníkovú gulatinu... Tie klasické vrátane ALPSu majú hneď niekolko problémov čo mi vadia. Tak to že než precvaknú tak sa to dosť hegá. Dalej to precvakávanie nie je dostatočne pevné aby to malo dobrých chod s tažkým gombíkom. Radšej by som volil nejaky čo necvaká, tým by sa vyriešili hneď dve veci. Tiež sa hegá dopredu a dozadu, ale to už je len blbosť. Ten s vypínačom je potom prakticky nepoužitelný, to je rozhegané do všetkých smerov a poriadne. Musí sa robiť niečo poriadne, taký "antivandal" encoder smile Tie čo mám na TEKu tiež neviem že by sa hegali...

(upravil Jupi 8. 3. 2018 11:45)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Pekna práca. Zaujíma ma, ako vyriešiš hmatníky tlačidiel. Mám rozrobený preamp s tlačidlovým prepínačom vstupov (otočný prepínač sa mi vôbec nepáči) a najväčší problém mám s hmatníkmy tlačidiel. Nechcel som dať niekam sústružiť.
Už som pozeral tlačidlá na prepisovacích perách, ale dnes sú zväčša kónické, plastové a zafarbené na strieborno. Zatiaľ preamp leží a čaká na mechaniku. sad

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Tohle byl dycky problém. něco se dá koupit na ali, nebo ebay, ale nemusí to být zrovna pravý ořechový k danýmu design stylu. knoflíky na otočný ovladače se dají koupit pěkný jak stříbrný tak černý za pár USD, ale u tlačítka ten výběr není.

(upravil mechanik 8. 3. 2018 18:08)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

Čo sa týka výroby krabíc, tento krát plánujem kontaktovať hromadu firiem a riešiť to formou vzoriek ktoré pošlú. Pre to že viac krát som zistil že aspoň v tomto bývajú ochotní...

Strávil som mnoho času hladaním. Na koniec mám skúsenosti asi s 3 firmami kde som si dával robiť mechaniku. Ale ja si myslím že v CR a SR niesu proste firmy čo chápu ako má vyzerať hliník do interieru, niesu ochotné riešiť všetky detaily ktoré okolo toho človek potrebuje, nemajú s tým skúsensoti a niesu na to ani poriadne vybavení. Pre to že ich práca je hrubá, asi bežne robia len nejake profily do priemyslu kde je to jedno. Bohužial tomu je dizajn elektroniky firiem ktoré sa HiFi zaoberajú v CR a SR podriadený. Proste za vela nestojí. Často sa hovorí ako to zvukovo tromfne drahé zahraničné zariadenia ale bohužial dizajn je silne pozadu... Maximálne sa dá tak urobiť mark levinson kde vyniknú hliníkové bloky ako sa robil v 80s alebo 90s, každopadne velmi dávno... Z toho dôvodu plánujem tiež kontaktovať nemecko, rakúsko a skúsim aj čínu. Ale zatial je to v štádiu úvah.

Mal som nádherné gombíky, pre seba a môjho otca, vlastne nejake ešte mám. Boli od člena fora Fox_25. Ale robil ich jeho otec ktorý má už dosť rokov a tiež nejake zdravotné problémy... Na tie gombíky som čakal hádam rok...

https://s10.postimg.cc/ysa0dq83d/20180308_150313_1.jpg

(realne ešte krajšie, tá čierna sa až leskne, ten gombík je ako vyleštený. Trubička je z distrelec alebo tme, už neviem, ale je za velmi dobrú cenu.)

Bohužial dosť som toho zmenil a prešiel na menšie gombíky a klasické tlačítka takže to budem musieť riešiť znovu. Pred rokom som kontaktoval niekoho mimo fora. Potreboval som 16 nožičiek a boli tam tiež nejake extra malé gombíky pre nový dizajn mojich predných panelov. Bohužial, dopadlo to prúserom. Nožičky boli sústružené hádam z rovnako hrubého materialu ako samotná noha takže sa sústružila odhadom tak desatina mm. Výsledok je ten že sú tam rôzne pozdlžne ryhy. Gombíky potom majú akúsi špičku v strede... Blbé je že sa ju ten človek snažil tušim zabrúsiť šmirglom v ruke takže sú ešte aj poškrabané. Takže je to hrúza. Pri tom to bolo dosť drahé. Ale gombíky by som neriešil.Niekto schopný so sustruhom sa určite nájde.

Keď sa "naseriem" tak si ten blbý sústruh kúpim sám big_smile Už som pozeral ceny a tie menšie tušim boli okolo 700e už celkom slušné.

Ešte taká "perlička". Firmy v CR a SR sú na takej úrovni že vám bez toho aby dali vedieť začnú zabrusovať hrany. Pri chladičoch tzv. "odihlovanie" čo je katastrofa a pri paneloch sú schopní na to ísť ručne, hádam pilníkom big_smile Je to des big_smile . Kto má nápad aké firmy "preveriť" nech dá vedieť, kludne do SZ a až si tam dám vyrobiť vzorky koncom leta tak ho kontaktujem s dlhým popisom a fotkami výsledku. Mna by zaujímalo či sú firmy schopné napríklad po frézovaní rovnej plochy celý povrch vybrúsiť tak aby nič nebolo vidieť. Alebo urobiť kvalitné kartáčovanie panelu. Pre to že v praxi to vyzerá tak že nájete firmu ktorá vie takmer všetko - dodať material, urobiť všetky vrtania, rezanie, frézovanie, gravírovanie s farebnou výplnou, externe dokonca písmo vypálené laserom s výberom fontu a rôzne farby eloxu... Ale! Nedokážu vám odstrániť ryhy po frézovaní celej hliníkovej dosky od dodavatela... Nezakryje to ani kartáčovanie, možno pieskovanie... Druhá možnosť je kúpiť profil ktorý ja spracovaný medodou valcovania, ten tento problém nemá ale zase nemá ostré hrany a je prehnutý...

Vdaka týmto skúsenostiam a drahým chybám som sa naučil aké nedokonalosti má ktorá metoda opracovávania a hromadu iných vecí takže minimálne pri dalšej výrobe budem presne vedieť na čo si dať pozor a celkovo ako na to.

Nemá zmysel čakať že niekde pôjde kúpiť gombíky ako potrebujete. Je pár eshopov v USA a tak rôzne s drahými kovovými gombíkmi ale nebude to ucelená rada na mieru ako potrebujete pre vlastný komponent. Podla mna je sústruženie jediná možnosť.

EDIT: možno niečo takéto   https://uk.rs-online.com/web/p/optical- … s/2632873/   čo myslíte? tie optické tiež "cvakajú"?

(upravil Jupi 8. 3. 2018 21:38)

Re: 8 bit binarka a pripojenie displeja

mechanik napsal:

EDIT: možno niečo takéto   https://uk.rs-online.com/web/p/optical- … s/2632873/   čo myslíte? tie optické tiež "cvakajú"?

Ak máš na mysli, či pri otáčaní v nich ťuká, tak áno. Optický enkodér Bourns mám v preampe a cvaká pri otáčaní. Aj pri jeho stlačení (PUSH).