Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Autohifi » Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

(upravil joohny.hoo 18. 9. 2017 22:34)

Téma: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Zdarec lidi, už celkem dlouho se mi v garáži válí úplně nový sub Match 12W-D a mám velké nutkání na upgrade audia v autě. Dle návodu zde na foru jsem si zbastlil měřící přípravek na měření TS parametrů a dostal nějaké výsledky, které se celkem dost liší od uvedených v datasheetu měniče. Pohrávám si s myšlenkou, zda bylo moje měření dostatečně reprezentativní či nikoli. Rád bych se dobral co možná nejlepšího výsledku (v rámci možností) a podle toho pak navrhnul ozvučnici. Díky za náměty a postřehy.


Naměřené TS parametry:

https://s19.postimg.cc/i2c6uh0tr/1._m_en_18.9.2017.png


Datasheet výrobce:

Power handling RMS / max.    300 / 600 Watts
Impedance    2 x 2 Ohms
Voice coil diameter    50.8 mm
Voice coil winding height    24 mm
Max. linear excursion    +/- 8 mm
Cone area    515 cm²
Moving mass    134 g
DC resistance    2 x 1.6 Ohms
Resonance frequency    32 Hz
Mechanical Q factor    3.70
Electrical Q factor    0.46
Total Q factor    0.41
Equivalent air volume    66 L
Voice coil inductance    2.2 mH
Force factor    13.7 Tm
Efficiency 1 W / 1 m    90 dB
Outer diameter    317 mm / 12.48“
Cutout diameter    281 mm / 11.06“
Mounting depth    144 mm / 5.67“

(upravil kaed 18. 9. 2017 22:43)

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Nejsem si jistej, jestli v návodu nepíšou, že přidaná hmotnost má být podobná jako mms repro, ale jinak bych řekl, že úplně vedle nejsi, otázka je, jak přesně máš změřenej odpor 100 Ohm, jak přesně vážíš zátěž (předpokládám plastelínu), a jestli jsi ji měl rovnoměrně kolem cívky a dobře nalepenou. Stálo by to za změření s přidáním cca 100g hmotnosti a srovnání výsledku.
Další věc je, jak dlouho repro leží, jestli mu trochu nezatuhl závěs, zajímavý je nižší mms než co udává výrobce, tomu by odpovídala vyšší rezonanční frekvence... Zkusit do toho něco pustit, aby byl v pohybu a za pár dní přeměřit.

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Dalo by se toho napsat dost, ale zkrátím to takto: při simulaci bych raději zadal tebou naměřené fs, Q a Sd; závaží vůbec nepřidával a počítal s hodnotou Mms a Re v datasheetu, zbytek dopočítal.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 11:58)

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

smile

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Jak bude zase chvíle zkusím měření opakovat. Jako závaží jsem použil pytlík s vodou. Cena byla celkem rozhodující a hlavně jsem si ho poslechl v tovární ozvučnici a musím říct, že jsem byl velice překvapen přednesem, v porovnání s jinými měniči v dané cenové kategorii jsem neváhal (tím nechci říct, že to to nejlepší na světě, ale bas to mělo hezky pevnej bez hučení či dunění). Jinak je to Match MW 12W-D.
Celkem zvláštní je, že při měření se závažím se "břicho" na impedanční křivce (mezi 50-100Hz) dost měnilo dle toho, kde byl měnič umístěn (na stole, zemi, atd. chodil jsem po pokoji jak debil zkoušel co mi z toho vyleze). Prostě jsem nepřišel na to, jak se toho břicha zbavit. Zkusím příště závaží jiné (uplně nevím jaké zatím) nebo se tedy držet Mms výrobce a uvidím jak se to pak bude tvářit při simulaci. Jako poslední musím říct, že měnič je úplně novej (hrál asi 10 minut) a v poličce mi ležel cca 3 měsíce (na skladu buhvijakdlouho). Nemám moc zkušeností s měřením, ale nepředpokládám zásadní změnu parametrů po zahrání (když tak mě někdo vyveďte z omylu)

(upravil joohny.hoo 2. 11. 2017 0:21)

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Dle tonyho rad jsem (snad jsem dobře pochopil, co bylo míněno) zadal vzal jsem tedy FS, Q a Sd, zbytek dle dle data sheetu a prohnal simulací.

výsledek + data, která jsem zadal:

https://s1.postimg.cc/3his4aagjv/simulation_II.png https://s1.postimg.cc/2ifg5afhyj/Vstup.png

ze simulace se mi uzavřenka líbí asi nejvíc, ale otázkou je, jak to bude v reálných podmínkách daleko od teorie.
Bandpass jde výrazně níž, ale mám celkem strach že to bude dunět a nebasovat (zatím se mi bandpass nikdy moc nepovedlo udělat poslouchatelný bez dunění).

Poslední křivka je doporučení výrobce, které se mi nelíbí vůbec.

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Zkoušel jsi to už stavět? Jak to hraje?
A ještě by mě zajímalo, kolik tenhle reprák vůbec stál?

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

No jak se vezme, našel jsem doma nějakou starou uzavřenku cca 35l a zkusil jsem to do ní hodit. Výsledek hnus. Bedna letěla do kopřiv. Jsem teď na vážkách, zda to vůbec stavět. Dle simulace se mi ten band-pass líbí, ale nerad bych po večerech dva týdny bednu a byl zase zklamaný. V reálu jsem ten reprák slyšel hrát v originální bedně (Match 12E-D) a v místnosti to hrálo tak, že jsem si ho prostě musel koupit (byl s nějakou 65% slevou za cca 1200,- nebo tak něco). Ale po vložení do simulace se mi ten bassreflex vůbec nelíbí a vůbec netuším na kolik byla originál bedna laděná. Pokud se najde někdo zkušenější a přesvědčí mě o tom co stavět a co ne, nechám si poradit. Zatím leží v krabici nachystaný a už mě to nebaví se na něj jen dívat.

(upravil JeF111 5. 3. 2018 19:50)

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Aha, nojo to se někdy tak stane.. Šla aspoň frekvenčně níž podle simulace? Pokud byl jen horní hrb větší (hučení na 80Hz) tak to by mohlo jít doladit smile

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

A zkoušel jsi v tom Amplionu u vented kliknout na auto calc? co ti vylezlo? Podle oka to bude chtít o něco větší bednu než těch 30l,
ale nejsem si jist, s autocalc mám dobrou zkušenost, z T-S na první pohled nepoznám co a jak, ale tohle aspoň člověka pošle na správnou stranu, jestli objem ubrat nebo přidat... Pak je ještě otázka, jestli jsi naměřil správně a jestli třeba během výroby ten reprák nezměnili tak, že původní doporučení už není pravda...

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Jen to hučelo a moc nebasovalo. Zvukově utrpení v autě. Zkoušel jsem si hrát s dělící frekvencí a subsonikem, ale ať jsem s tím točil sebe líp/hůř, poslouchat se to nedalo. Měřící mikrofon bohužel nevlastním (to je zcela jiná kapitola).

TS a simulace jsou na obrázcích:

Mnou naměřené TS a simulace vented-autocalc

https://s10.postimg.cc/fm893egut/TS_moje.png https://s10.postimg.cc/u5fe4smud/Simulace_moje.png

TS co uvádí výrobce a zase simulace

https://s10.postimg.cc/8vrrtylz9/TS_orig.png https://s10.postimg.cc/xc9xoff05/Simulace_orig.png

Celkově simulace s TS par. výrobce ty simulace vypadají mnohem použitelněji. I ten bandpass vypadá dobře a nemusí mít +-70l bednu. Tak teď co s tím? Měřit znovu, lepe, jinak? Věřit výrobci? Bassreflex, bandpass? Vůbec nevím

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Noo bez pořádného měření se tady asi nepohneš... Elektret s preampem stojí pár kaček a holmimpulse je zadarmo smile
Taky nevím jestli auto je úplně dobrý prostor pro hodnocení zvuku čehokoliv?

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Tady spíš jde o T-S parametry, od toho se odvíjí návrh objemu a naladění BR. Bandpass jsem nikdy nedělal, tam vůbec netuším, ale asi to bude na paramtery repro ještě citlivější než BR.
Já naposledy měřil malej dayton ND91-4, bez rozehrání, a hodnoty byly dost jiný než v datasheetu, fs vyšší o 20Hz, Qes vyšší skoro o 0.1, Qms nižší skoro o 1 - takže pro BR horší reprák. A jak se dívám na měření fs po delší době, tak to s nějakým rozehráním moc dolů nešlo. Zkus to ještě jednou změřit, pokud je membrána lakovaná, neměla by být problémem plastelína jako závaží, někdo dokonce doporučoval zábavnej sliz... Doporučuju měření opakovat s několika hodnotama přidanýho závaží a pak vyhodnotit, co bude asi pravda. 
Pak bych teprve řešil to, že mi prodali jinej reprák, než tvrdí datasheet, a co potom s ním.

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

joohny.hoo napsal:

Jen to hučelo a moc nebasovalo. Zvukově utrpení v autě.

To je zvláštní, protože zrovna 35l box by v autě měl dobře fungovat. Po rozehrání a se správnou Re by to mohlo vypadat takhle, mikrofon bych určitě nesháněl.

https://s9.postimg.cc/5m6r4nfq3/4_-0_8_Ohm_fs_32_Hz.png https://s9.postimg.cc/59fcyln7f/b4_-0_8_Ohm_fs_32_Hz.png

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Že by se TS změnily po zahrání až tak významně? Každopádně mi to nedalo a vlezl jsem na půdu změřit bednu výsledek = 48l vnitřní objem :-/ a hlavně má v sobě pár malých děr od šroubků od původního měniče, které úplně nesedí. Takže teorie uravřenky také není uplně čistá. Může mi někdo vysvětlit jak funguje ten cabin gain? Sleduji spousty videí na youtube, se o nárůstu na nízkých kmitočtech v autě mluví celkem často, ale v amplionu (nebo jinde) nevím co zadat za Imax a Fcg resp. jak tyto hodnoty odhadnou/změřit.

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Tak významně... z velké měry jsi to ovlivnil špatným Re, tím se zvedla Qčka a ty jsou zvedlé i vyšším fs.

Dírky neřeš, sice budou šelestit, ale nic významného se neděje. Každopádně ve finálním stavu samozřejmě utěsnit.

Cabin gain funguje úplně jednoduše, změříš si nejdelší rozměr kabiny, čímž je většinou délka. U normálního auta to vychází +/- stejně, ale třeba takový Smart už není úplně normální auto žejo, tam to asi bude šířka. smile

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

On spíš chtěl vědět co to způsobí - to auto potom funguje jako druhá uzavřená ozvučnice, takže vznikne díky velůkýmu objemu tohle převýšení na spodku. Samozřejmě při tuningovejch válkách s otevřenejma pátejma dveřma to takhle nefunguje...

(upravil joohny.hoo 10. 3. 2018 11:00)

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Díky za malou osvětu cabin gainu (konkrétně se bavime octavii I liftback). Každopádně k tomu Re a celkově těm TS, kde jsem udělal chybu? Pořád v tom trochu tápu, kde vnikla chyba, vážně bych ocenil i co se týče toho měření TS jak tedy vhodně postupovat, případně na co si dal do budoucna dal pozor a případně neopakoval stejné chyby. Toto měření proběhlo dle návodu tady z fora se 100ohm odporem.

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

V tom článku ti uniklo:

Odpor cívky lze v běžných podmínkách pouze odhadnout z tvaru průběhu před rezonancí (bývá menší než hodnota na nejnižším měřeném kmitočtu)

ARTA v nové verzi ale myslím už umí Re dobře odhadnout, podobně jako REW.

Pokud jde o DSP, jistě to funguje skvěle, ale je k tomu potřeba i adekvátní obsluha. Konkrétně neporadím.

Re: Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

stala se chyba ten zbytek jsem psal někam uplně jinak big_smile každopádně díky zkusím to změřit znovu.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Autohifi » Měření TS subwooferu Match MW 12W-D

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£