Téma: Bassreflex obecně

Jen na úvod. Na stará kolena mne "chytly" bedny, zesiky, zvuk, apod. Takový pokročilý začátečník.
Bassreflex je naladěn na určitý kmitočet, který leží těsně pod schopností reprobedny vyzářit svůj nejspodnější kmitočet v nějakém útlumu dB.
Má naladění bassreflexu nějakou "šířku pásma", nebo strmost? . Nebo jinak: Odstraněním BR díry se reprobedna dole úplně rozladí, nebo se z ní stane pouze uzavřená se schopností jít jen tak nízko, jak to dovolí její fyzický objem? Na prodávaných regálovkách vidím prakticky stejné rozměry, cca.
Díky.

Re: Bassreflex obecně

Odstránenie BR urobí z toho uzatvorenú reprobednu, keď sa utesní dobre...

(upravil marcin 10. 2. 2018 23:46)

Re: Bassreflex obecně

sporilek napsal:

Bassreflex je naladěn na určitý kmitočet, který leží těsně pod schopností reprobedny vyzářit svůj nejspodnější kmitočet v nějakém útlumu dB.

Nie, bassreflex môže byť naladený pre ten istý reproduktor na rôzny kmitočet. BR v reprobedni je naladený vždy na presný kmitočet (neznamená že správne), BR je rezonátor, ktorého frekvencia je daná jeho rozmermi a objemom bedne. Frekvencia ladenia BR neleží pod schopnosťou reprobedne vyžiariť najspodnejší kmitočet v tolerancii. Naopak, BR určuje spodný kmitočet.

sporilek napsal:

Má naladění bassreflexu nějakou "šířku pásma", nebo strmost? . Nebo jinak: Odstraněním BR díry se reprobedna dole úplně rozladí, nebo se z ní stane pouze uzavřená

Áno má, BR má strmosť 12dB/oct. Odstránením BR sa bedňa úplne nerozladí, len sa zmení jej rezonančná frekvencia. Stane sa z nej uzavretá ozvučnica.

Príklad bassreflexu:
https://s26.postimg.cc/szuag9p3p/example.png

Re: Bassreflex obecně

Na konkrétnych dvojpásmovkách občas upchávam BR molitanovými loptičkami.
Klesne nepríjemné dunenie nemenovaného rádia čo počúva manželka no mierne sa zmení charakter celého zvuku.

Re: Bassreflex obecně

Tak jo. Plynulý graf zřejmě chápu. Je tedy možné nechat křivku bez bassreflexu padat a udělat v ještě nižších kmitočtech pouze bassreflexový hrb?
No a že se ucpáním BR změní charakter zvuku znám u svých regálovek, proto jsem usoudil (a vyzkoušel), že další krok  už výhradně sloupky pro větší objem přirozených basů s možností ten spodek úpně vyřadit ucpáním.
Mýlím se, když řeknu, že i kdyby stály regály 30 000 a výš, ale byly objemově středněmalé, že ty fyzikální rozměry bedny žádné super repáky nenaženou?

Re: Bassreflex obecně

Neviem sa vyjadriť či áno alebo nie, zrejme to závisí od konkrétneho prípadu.
Mám (vďaka niekomu fajn) dvojpásma 24x26x100 centimetrov kde sú dva stredobasy a medzi nimi výškáč v hornej polke a hraje to spod 27 Hz, od nejakých 3540 už bez poklesu (...subjektívne).
Desaťročia som žil v presvedčení že čím väčšie repro na spodné basy a ono nie.

(upravil mechanik 21. 2. 2018 21:40)

Re: Bassreflex obecně

Tá posledná veta, to je tažká otázka. Môžem napísať moje skúsenosti za posledných 11 rokov smile Takže napríklad raidho XT-2 (12 000e až 16 000e), tipujem že je tam 2x 15cm reproduktor. Reprobedna je nízka, úzka a vzadu má len pár cm... takže objem je skutočne malý. Dalej nahrávka, velmi známa skladba Metallica - Nothing Else Matters. Takže na tejto skladbe som tie raidho pri basoch nevedel rozoznať od 10" v objeme okolo 80l ladenom na 25Hz. Pri tom sa nepočúvalo práve potichu. V roku 2007, ked som mal 13, som si tiež postavil tento projekt   http://www.zaphaudio.com/audio-speaker17.html   . Stále som k tomu chcel sub a doma boli len 2x ARN312 vo velkom objeme. Raz sa stalo že sme to testovali akože so "subwooferom" a bomba zvuk, potom sme zistili že tie ARN vôbec neboli zapojené, proste tie ARN aj keď sú 12" sú mizerné a tie reprobedne rozhodne sub nepotrebovali. Alebo keď sme na výstve v Prahe v lete 2017 počúvali regálové 2 pásmo KEF, jemu rozhodne nič nechýbalo. Stálo inak tušim okolo 280 000kč.

Je to asi tak, nie je problém nájsť nahrávku kde bude skutočne špičkové regálové 2 pásmo alebo malé stlpové 2-3 pásmo mať subjektívne plnohodnotný zvuk na basoch. Predajcovia majú takéto nahrávky určite vytipované a pre to je výsledok často proste super. Je ale fakt že dosť často nemáš možnosť to isté počuť hneď na velkom 3 pásme. Bohužial také velké 3 pásmo napríklad s 10" v 80L môže často priniesť viac škody než úžitku. Je možné že už budeš musieť riešiť akustiku pre to že občas to môže proste nepekne hučať a výsledok bude horší než pri regálovom 2 pásme. Pri tom regálovom 2 pásme ale asi nezažiješ skutočný tlak na hrudi a basy ktoré budeš proste cítiť celým telom. Ani velkú dynamiku na nižších stredoch. Ale keď počúvaš potichu tak sa tieto rozdiely dosť strácajú a môže to výjsť zase pri dosť nahrávkach na rovnako.

Mal som doma hromadu reproduktorov aj PA 10", 12", 15" a 18". Posedný bol BC 18SW115 vtedy za 450e s príkonom asi 1700W. Ladil som ho takmer v 200L na 25Hz a ekvalizoval. O väčších reproduktoroch alebo velkých SW sa dá povedať že je ten zvuk tvrdší, pevnejší, výraznejší, hutnejší. Dosť ludí by mohlo povedať že im to nevyhovauje, že je to prebasované, že to hučí. Každopadne taká búrka pri plnom výkone kedy ten 18" dosahoval Xmax p-p 28mm mala svoje, ten tlak ból ohromný... Ale zase pri tichom počúvaní a ragále čo ide od 35Hz je možné že by to bolo zhruba nerozoznatelné. SUB by hral trochu hrubšie a pevnejší, možno trochu hučal, zatial čo 2 pásmo by bolo na basoch viac mäkké ale rozhodne by nehučalo.

Sám neviem čo dnes stavať. Mám pochopenie pre obe koncepcie. Každopadne masovo sa HiFi skôr uberá malými "našlapanými" reprobednami než opačne. V HiFi studiách kde som ból neboli žiadne velké reprobedne pre to že sa predávali malé projekty. Väčšina ludí protrebuje dať do obyváku niečo malé a na velké reprobedne pozerajú s hrúzou. Nie len slovensko, česko ale aj rakúsko. Stačí sa pozrieť na schopný ani nie 6", reproduktor s citlivostou okolo 85db/2,8V/1m, magnetom že to ledva vojde do budky a velkým príkonom cca 100W, kmitačkou 39mm. Ale za taký by som počítal aspoň 100-150e/kus. Zosilňovače sú dnes uplne bežne okolo 300W a často Dčka.

Re: Bassreflex obecně

tatko Tom
24x26x100 už si pro sebe považuju za plnohodnotný a dostatečný rozměr. Já mám regálovky 23x30x60 a bas už má tělo, na rozdíl od polovičních. Až postavím sloupy 20x30x100, dám vědět, jak to dopadlo. Tak za měsíc, dva.

mechanik
Tohle je fakt, když na ně máš : Každopadne masovo sa HiFi skôr uberá malými "našlapanými" reprobednami .

Re: Bassreflex obecně

Basák o malém průměru z fyzikálních důvodů nemůže na nízkých kmitočtech mít dostatečně velký akustický výkon. Např. 6" reproduktor pro dosažení stejného akustického výkonu na stejném nízkém kmitočtu by musel mít výchylku cca 4 krát větší než 12" reproduktor.

(upravil mechanik 28. 2. 2018 19:50)

Re: Bassreflex obecně

PB, to je jasné, ale:
A: väčšina ludí nepotrebuje práve SPL 120db, takže taký 12" sa bežne dosť "fláka"
B: dnes sa robia našlapané basáky s Xmax p-p kludne 22mm, velkou cievkou ako ešte nedávno mali 12"
C: minimálne v špičkách to dobre vykryje výkonný koncák, čo je v prípade Dčok kludne 350W/4R v integrovanom zosilňovači s prevodníkom kludne v 1U s váhou maximálne jednotky kg.
D: nemusí to chodiť práve od 20Hz tým sa dosiahne praktickejší pomer medzi objemom a SPL

sporilek, presne tak, sú drahé

(upravil tatko Tom 28. 2. 2018 20:38)

Re: Bassreflex obecně

Tak já Ti tedy nevím, Karle...
50 rokov som žil v presvedčení, že čím väčší priemer membrány basáku - tým skôr uhraje najspodnejšie basy.
Mal som za tie roky doma "kadečo" - teraz mám niečo...s dvoma stredobasmi s 12-centimetrovou membránou s pomerne malou výchylkou a jejda - ono to uhraje spodok (kdesi spod 30Hz) lepšie, než čokoľvek z toho prv.
Podotýkam - nerozumiem sa teórii a súvislostiam no počujem smile

Re: Bassreflex obecně

Fyziku nikdo neobelstí, ani se nepokouší - pokud není plocha membrány, musí být o to větší výchylka, pro dosažení stejného akustického tlaku. prostě ten objem vzduchu, co se musí pro danou hlasitost rozhýbat, je pořád stejnej, a je na konstruktérovi, jak toho dosáhne. Proto existuje třeba ND91-4, s průměrem membrány cca 7cm, a výchylkou +-5mm, kterej uhraje basy ve 2l BR podobně jako 20cm ARN6604 ve 30l uzavřence, akorát se musí nakrmit minimálně 4x větším výkonem pro stejnou hlasitost. Potom nějakej 6" musí zvládnout 300W aby hrál stejně hlasitě jako "obyč" 50W 12" při daným kmitočtu astejné hlasitosti, která navzdory takovýmu příkonu není nějak extrémní. Ale to už se tady probíralo mockrát dokola.

(upravil PB 1. 3. 2018 8:46)

Re: Bassreflex obecně

S velikostí výchylky roste i zkreslení, viz např. Dopplerův efekt, nelinearity závěsu, magnetického pole, deformace membrány, atd. K věrné reprodukci patří i dosáhnutí podobné hlasitosti jako originál, což u malých repráčků často nejde.

(upravil mechanik 1. 3. 2018 11:19)

Re: Bassreflex obecně

Tak s tým nesúhlasím. Dopplerov efekt bude logicky najväčší pri 2 pásme, teda širokáči vlastne. Postaviť malé 3 pásmo nie je problém. Napríklad TMWW s 3x6". Nelinearity závesu, magnetické pole, deformácia membrány to je príliš individualne a nedá sa to takto zovšeobecniť... To sú tie dôvody pre čo sú niektoré reproduktory lacné a iné drahé. Je kludne možné že nejaka pumpa bude mať daleko linearnejší pohon než niečo s mizernou výchylkou. Stačí pozrieť merania klippel tu od antonia a napríklad dayton ultimax. Nelinearita závesu, to je hlavne niekde okolo 1kHz a možno vyššie. Je to dobre meratelné už pri 1W takže s Xmax to príliš nesúvisí skôr s konštrukciou závesu a to je zase individualne a platí že drahšie reproduktory to majú slušne urobené. Rezonancia membrány. Myslím že skôr bude rezonovať ten 12" než 6-7" pre to že má membránu väčšiu a sila sa prenáša z formeru a ten väčší napríklad oproti 7" ani nemusí byť... Membrána tak isto rezonuje hlavne vysoko. Záleží od materialu, hrúbky, presného tvaru a dalších vecí. Taký hliník bude takto nízko bezproblémový piest a rezonancie kovu sú dostatočne vysoko aby to išlo odfiltrovať. Mám takúto koncepciu v hlave a už aj presne viem aké reproduktory by som tam použil...

To je asi tak vývoj reproduktorov za posledné viac ako 10 ročie. To je tiež dôvod pre čo TESLA/TVM budú vždy krámy. Pre to že tam nikto tieto veci neriešil. Tiež to chce pri tých vyšších výchylkách riešiť prúdenie vzduchu a často sa rieši aj odvod tepla rovno z cievky. Keď nad tým rozmýšlam taká ARN312 bola fakt hrozná sračka a tromfne to dnes daleko menší reproduktor ktorý bude vo všetkom uplne inde.

Re: Bassreflex obecně

A jéje, zase to schytala TESLA... výroba musela být ekonomická a vyrábělo se to, co jsme my, chudáci, mohli zaplatit + tehdejší nároky v ohradě byly jiné. Chytří lidi v oboru byli, kvalitní věci se - pro svůj účel - do jisté doby dělaly, u jiných to už nebylo tak jednoduché. V žádném případě bych nepaušalizoval.

(upravil mechanik 5. 3. 2018 15:37)

Re: Bassreflex obecně

Keby to predávali drahšie tak by si to nekúpil už asi vôbec nikto. To myslíš vážne? Slovo marketing rozhodne nepoznali, to je fakt. Mna napadá len že ten 8" širokáč mohli predávať drahšie a zaradiť sa medzi rôzne tie šialenosti... Pre to že ten zastal s vývojom fakt kdesi v 60s a širokáče sú jediný segment kde sa dá takýto vintage draho predávať. Sám si pred rokmi písal aká bola ARN312 sračka s "blatovou" membránou a tak mizernou linearitou pohonu že je to vidieť pri väčšej výchylke okom. ARV104 nikto nechcel ani pred 20 rokmi pre to že už tušim polský tonsil bol uplne inde. Neviem k čomu je dobré to zastávanie tesly. Skús to zmerať aspoň pri vyššom príkone než 1W. Tiež by som chcel vidieť také meranie na klippel... Pochopitelne tie tenké papierové membrány nebudú mať v meraní THD nejaky prudký nárasť...

(upravil Benazi 5. 3. 2018 16:23)

Re: Bassreflex obecně

312 potřebovala silný kvalitní zesák,co já vím každý hrál na kdeco, pak si každý stěžoval,kámo drtil čtyřky 250 watt koncem a bylo to drcení  hrudi.Tyto bedny potřebovaly velkou místnost,co se týče spodku nenašel bys tak lehce nic.Druhá věc je že origo valachy měl málo kdo,takže nějaké polemizace kolem basáku jsou zbytečné.

(upravil mechanik 5. 3. 2018 19:21)

Re: Bassreflex obecně

Rukou som dotlačil membránu tak že cievka cvakla o dno v magnetickej medzere... Nešlo to ani rozumne naladiť v BR. Simulacie som sem dával nedávno. Bola to len velká obluda... Čo sú to originál valachy? Každopadne sa nebudem hádať. Názor som už napísal. Prešlo mi rukami dosť kvalitných a teda aj drahých basákov aby som vedel ako to má alebo môže vyzerať. Keď to niekto považuje za dobrý basák tak mu závidím, aspoň ušetrí.

EDIT: keď som potom mal možnosť počuť BW 802D s rotelmi tak mi vždy išla spadnúť "sánka" big_smile Tie tušim 8" mali tak pevný a hlboký zvuk že to nešlo pochopiť. Dnes to mám s tymi BW opačne...

(upravil Benazi 5. 3. 2018 19:45)

Re: Bassreflex obecně

uvědom si že to je dvacet let zpět, v tú dobu za ty peníze bylo kulový.Nikdy se netlačí rukou do membrány,to udělá jen hovado,
tady máš porovnání s mc farlow stejná cena 1000 kč.
https://s14.postimg.cc/gp2cnvwj5/tonsaulen_600024.jpg
Nikdo nic nechválí,ale zas tak  nadávat  se mi nelíbí,ještě s pohledu laika, to snad ne.

Re: Bassreflex obecně

mechanik napsal:

Neviem k čomu je dobré to zastávanie tesly.

Je potřeba si uvědomit, co tehdá výrobce potřeboval a co ne. Potřeboval citlivost a nepotřeboval spodek s velkou výchylkou. Evidentně v té době nebylo jednoduché udělat pevnost kónusu podle představ (čím větší, tím horší), takže srovnávej co můžeš a tehdejším reprákům dej to, co potřebují, fakt to nedělali pitomci.

- to, co jsem napsal o 312, je pravda, ale byl to kus blbě skladovaný, s prověšenou membránou, to je potřeba vzít v potaz (doplněno). 860x/312 nebyly úplně nepoužitelné, byla to stará škola se svýma mouchama.

- 104 jsem sice kdysi měl, ale už si je nepamatuju, navíc jako naprostá většina jsem jim dal tehdá výhybku, která byla univerzální a na takovýchto hodnotili asi všichni. Ke 104kám bych se dokázal vyjádřit až po tom, když bych si několik kusů ideálně z různých období změřil. Každopádně po tom, co jsem viděl, tak podobně jako DT-300 měly asi pravidelný problém s vystředěním.

- kdyby jsi byl trochu všímavější došlo by ti, že při nijak malé hlasitosti neměřím, konkrétně to je nějakých 90 dB/m, což je dobře vypovídající

- klippel tě nemusí zajímat do doby, kdy tomu nedáváš kotel a třeba by Tesly překvapily u Cms, ale nečekej po tom SS Illuminator


mechanik napsal:

Rukou som dotlačil membránu tak že cievka cvakla o dno v magnetickej medzere...

...viz Benazi smile