Téma: Generátor růžového šumu

generátor růžového šumu - osvědčené schéma? Přípandně i s plošňáčkem? Prý je to dobré na tinitus, tak to chci na tatíkovi vyzkoušet.

(upravil Hippo007 26. 2. 2018 23:07)

Re: Generátor růžového šumu

Takhle by to pro začátek nestačilo?

Kdyby sis chtěl postavit vlastní generátor, jsou návody v AR 3/2000, AR 3/2006 nebo Stavebnice a konstrukce A Radio 1/2001.

(upravil danhard 26. 2. 2018 23:46)

Re: Generátor růžového šumu

Dělal jsem to jako generátor psedonáhodného čísla (digitální část) a analogovej filtr s frekvenční závislostí.
Cca před 40-ti lety.
A pak jsem se stejnejma MH74164 a 41256 DRAM dělal na podobném principu digitální echo.

Re: Generátor růžového šumu

Hippo: tatíkovi je 80 a s počítačem se učit fakt nehodlá smile takže to musí být "krabička" - za ty odkazy na amára dík, mrknu na to

Danhard: to stě akou rečou hovorili, Kefalín? smile

Re: Generátor růžového šumu

tady to máš i s analyzátorem

APx525

Re: Generátor růžového šumu

Nevím jestli je dobré používat tatíka jako objekt pro pokusy. Tinitus je jedno z těch onemocnění, které má nejmíň 458 příčin. Jestli byl na příslušných vyšetřeních a skončil u foniatra s výsledkem "zbývá jen maskovat šumem" tak snad. Ale současně by asi doporučil přístroj, který neškodí.
Protože maskování tinitu nevhodným spektrem, nevhodnou intenzitou a po nevhodnou dobu může potíže snadno naopak zhoršit.
Poslouchání šumu pomáhá jen v těch případech, kdy člověka přechodně stresuje nežádoucí zvuk, jinak ani ne. O něco lepší je reálný zvuk jako zvuky příboje, lesa, peřejí atd. Na to existujou spousty terapeutických nahrávek na CD. Z těch by se dalo něco použít a zacyklit nějakým mp3 přehrávačem a tak. Jinak jak píše danhard, buď generovat digitálně, nebo nějakým šumícím aktivním prvkem a k tomu filtry a generátory obálky, ale to bude vždycky umělé. Před xx lety byl v AR seriál na stavbu přístroje s názvem "Akustický šum uklidní a přivolá spánek" nebo tak nějak.

Re: Generátor růžového šumu

Hotový by nemohl být? Zase tak dramatická částka to není. http://www.pselectronic.cz/k5503-053-k4 … -sumu.html

Re: Generátor růžového šumu

Hodne zlý nápad...testovať deduška big_smile
A vážne - mne osobne silnejšia alebo dlhšia expozícia sluchu frekvenciami NAD hranicu, ktorú počujem tinitus výrazne zhorší.

Re: Generátor růžového šumu

tak je to na doporučení od doktora a má se to nastavit na sotva slyšitelnou hlasitost - takže obavy z poškození sluchu doufám netřeba mít

microlan: dobré, ale trochu rozměrné wink

zdenek00: jo, přesně to jsem potřeboval!

Díky všem za snahu a ochotu poradit

Re: Generátor růžového šumu

Pomoct by to snad nějak mohlo, jde pravděpodobně o to, že reálným dodáváním skutečného šumu se člověk za nějakou delší nebo kratší dobu podvědomě naučí jej přestat vnímat.