Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Domácí subwoofer

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

1

Téma: Domácí subwoofer

Ahoj, už delší dobu jsem přemýšlel o stavbě subu a teď konečně přišel čas, kdy už to není jen u přemýšlení smile.
Něco o zamýšleném použití - 99% času bude doma v obýváku s tím, že tak z 80% muzika, 20% filmy.
Něco o motivu "proč" - letos jsem byl na koncertě (elektro), který byl, podle mě, špičkově nazvučený a zjistil jsem, že na nejhlubších frekvencích se ještě děje poměrně dost věcí, co doma vůbec nepostřehnu = snažil bych se sub natáhnout až ke 30Hz, kde bych to ořezal subsonicem.
Výběr repra - koukám po 12", případně 10". Hodně lidí staví sub s Lab 12, ale jsou to šílený lednice - radši bych něco decentnějšího = z toho mi vypadly repráky, co by měly "fungovat" v menších objemech = http://loudspeakerfreaks.com/document.a … S305-4.pdf http://www.prodance.cz/bms12s330l-8ohm.html http://loudspeakerfreaks.com/document.a … 5-185s.pdf a http://loudspeakerfreaks.com/document.a … m10-22.pdf

https://drive.google.com/file/d/0B6-j8Z … sp=sharing - to jsou zatim nástřely, co jsem vytvořil (basreflexy jsou zatím hodně orientační - někdy jsou kilometr dlouhý, to ještě musim zjistit, jak se navrhuje - ideálně štěrbinu). Jinak objem 64l proto, že je to docela hezká kostka o hraně 40cm (samozřejmě počítám, že mi věci vevnitř sežerou nějakej objem, takže trochu přidám).

Samozřejmě kdyby někoho z Vás napadl nějakej reprák, co by šel použít, tak sem s nim smile. Cenu bych viděl tak do těch 5tisíc za repro.

Zesilovač - to bych viděl na: http://www.zosilnovace.eu/JPA250TO3.htm + věci kolem, jako jsou propustě atd...

Co myslíte, má to budoucnost, nebo je snaha udělat tu krabici menší, jen takovym výstřelkem, co způsobí jen tunu komplikací a bude lepší a jednodušší si zvyknout na lednici? big_smile

No a jestli jste to dočetli až sem, tak děkuju za Váš čas.

2

Re: Domácí subwoofer

Začal bych u toho motivu... Pokud je tvým cílem subwoofer, který bude "kopat" do žeber, pak zapomeň na 10" a nejspíš i na 12" pokud neposloucháš v maličkém kumbále na smetáky. A ono celkově... dosáhnout doma efektu jaký dělají PA subwoofery je komplikované a ve výsledku i nežádoucí ("poslouchá" s tebou půlka ulice atd.) Většinou ani není potřeba to hnát za každou cenu co nejníž... většina toho, co nás na basech "baví" se děje kolem 50-70Hz (tím neříkám že by tam cokoliv pod, bylo zbytečné nebo postradatelné). Co do tvaru, velikosti objemu... vždy je lepší přizpůsobit to především potřebám repráku, než potřebám oka.

Elektroniku nehodnotím, nikdy jsem vlastní nestavěl, to nechám jiným. Malý objem může některým reproduktorům slušet, jiným ne. Jinak pokud se tedy budeš držet toho, že stavíš domácí Sub a né bourací nářadí, pak s LAB12 prakticky nejde nebýt spokojen... je na ní hromada projektů, takže ani nemusíš nic složitě vymýšlet.

3

Re: Domácí subwoofer

Kopání do žeber si nechám na akce, doma bych chtěl jen slušnej poslech - což pro mě znamená hezky definovanej, "nerozpatlanej" bas, co umí jít i dolu. A když už to budu stavit, tak aby se to neztratilo ani u filmů.
Jinak k tomu, co jsem vnímal na basech na té akci (teď přijde klasický popis zvuku, jako když sommeliéři cítí fialky a jižní stranu svahu) - neskutečný objem, hloubka - šlo to prostě neskutečně odspodu a musim říct, že takový bas jsem slyšel na akci prvně - hlasitost byla i odost menší, než co jsme zvyklí slyšet na festivalech, ale to naladění mě prostě uchvátilo. V basech jsem tam rozeznával věci, které normálně vůbec nevylezou a jsou tam někde schované... Přišlo mi, že ten zvuk tak hezky držel pohromadě, nic ostrého - špatně se to popisuje smile. Každopádně těžko říct, zda jde vůbec něčeho podobného v domácích podmínkách docílit...

4

Re: Domácí subwoofer

V tom případě neváhej a stavěj LAB12. Spousta lidí ti potvrdí že to určitě nebude krok vedle. Přímo tady na Audiowebu je jich několik, po celym internetu další kupy.

5

Re: Domácí subwoofer

Jojo, ty projekty sem viděl tady na fóru víceméně všechny, ale všechny měly jedno společný - obrovskou ozvučnici a reprák za 8 tisíc...
V simulaci to vychází moc pěkně, ale třeba v porovnání s Daytonem DCS305-4, což je reprák za 2,5 tisíce, to vypadá dost obdobně.
https://drive.google.com/file/d/0B6-j8Z … sp=sharing

6

Re: Domácí subwoofer

Tak přecijen je vidět, že ten Dayton končí dřív, nadruhou stranu sám zastávám to, že není potřeba za každou cenu honit každej hertz dolů. Nicméně "objem ničím nenahradíš" platí u subwooferu dvojnásob... Jsou repra míň náročná na objem, jsou repra víc náročná na objem. Druhá věc je, jestli nějaký malý detaily poznáš/oceníš,... pak by určitý kompromisy měly smysl wink

Ale k věci... ten Dayton neznám, takže nemůžu říct. Z gumových 12" se mi dost líbila Beyma 12BR70, ale ta je zrovna na objem dost náročná. Ostatně sám jsi v prvním příspěvku hodil několik repráků, tak proč ne... Akorát k těm simulacím... zkus pro každý reproduktor navrhnout bednu tak, aby byl průběh co "nejhezčí"... čili nedržet se striktně těch 64L a vyhrát si s laděním BR. Takhle to moc srovnávací hodnotu nemá, protože každý repro může chtít něco trochu jiného.

7

Re: Domácí subwoofer

No, tak zatim pilně simuluju, uvidíme, co z toho vypadne - když sem trochu rezignoval na ten objem, tak třeba ten Dayton v 90 litrech může jít až ke 30Hz hezky rovně (-0,8dB). Jinak, co rychlost vzduchu v nátrubku? To jsem se snažil najít něco na výpočet, ale nic moc... Hornresp po mě chtěl údaje o tom repráku, který ani v datasheetu nejsou big_smile.

8

Re: Domácí subwoofer

já dřív simuloval v LSPLabu a tam to přímo rychlost umělo počítat. Uvádí se že limitní jsou 3m/s tudíž vše nad je potencionálně problém. 90L už je na 12" moc, aby v tom ten reprák zas moc neplápolal.... bedna mu musí poskytovat taky určité tlumení. On sice v takto velkém objemu může jít hodně nízko, ale šance na jeho poškození překročením zatížitelnosti/překročením x-max bude výrazně vyšší.

9

Re: Domácí subwoofer

Něco podobného se stejným záměrem jsem nedávno stavěl, nekoukl ses náhodou? smile repro stál tuším kolem 6kkč, má i menšího 10" brášku který šel podobně hluboko (nebo snad i níž, navíc byl myslím levnější) a bedna mu stačila o dost menší, jen BR už by musel být štěrbinový, trubka by vyšla šíleně dlouhá. Ale kravál asi udělá menší...

Bohužel ještě neznám plný potenciál toho repra, živím to 125w zesilovačem nevalné kvality, který podle mě neuhlídá frekvence pod 30Hz, repro lítá jak splašené a frekvence 20Hz-30Hz nejsou moc slyšet, přestože podle simulace by to mělo jet od 25Hz s 3dB poklesem. Od 30Hz to ale tlačí naplno a dodneška mě překvapuje, jaké nízké frekvence se v hudbě vyskytují smile už se musím dokopat k lepšímu zesu...

10

Re: Domácí subwoofer

Hm, na repromanii někdo psal, že limitní je 16m/s s tim, že všechno pod 10 je v pohodě - no, budu muset ještě zapátrat smile.
Jinak co jsem tu koukal, tak LABinu v 90l si lidi dost pochvalujou - čim je to, že to ještě v takovém objemu dává? Tužší závěs, nebo těch 13mm výchylky?
Jory, tvůj projekt jsem samozřejmě viděl a musim říct, že moc hezký smile.
Každopádně cesta za subem bude ještě dlouhá, jak tak na to koukám - zatím mám jasnej aspoň ten zesilovač. A to bude tohle: http://www.zosilnovace.eu/JPA250TO3.htm to si myslim, že by mohlo ukočírovat výsledek mého snažení naprosto bez problémů (přece jen je to nadoma...)

11

Re: Domácí subwoofer

Eminence LAB12 se dá dobře pořídit tady:
http://www.danacoustic.sk/cakewalk.php?od=3
Ani jsem netušil, že existuje i 4Ω verze.
Jednu Lab12 s SPD400 provozuju doma a můžu doporučit, jde fakt nízko a přitom to není rozpatlaný.
Teď jsem si jednu objednal na sub do kanceláře (ať žije prokrastinace smile ), shodou okolností s tím zesilovačem z tvého odkazu.
Jen ten objem skříně vychází holt 90l smile

12

Re: Domácí subwoofer

Podívej se na 15" reproduktor Dayton DCS-385-4. Velice pěkně jde umístit v uzavřené ozvučnici a pokud hledáš opravdu dobré basy, tohle by mohla být pro tebe volba. Ani nepotřebuje kravský objem, stačí mu nějakých 55-60 litrů a mírně ekvalizovat na 30Hz +6dB. Pak jde od těch 30Hz rovně

13

Re: Domácí subwoofer

Ahojte,
koukám se na ten DAYTON : http://www.daytonaudio.com/index.php/dc … 4-ohm.html

Nyní jsem měl v originál SW TONSIL toro repro : http://www.tonsilproducent.pl/files/kar … 100_11.pdf - TONSIL. Ale rozpadl se závěs. Opravu jsem zvažoval, ale membrána nebo teda konec membrány na krerý by se lepil nový polypropylenový závěs, tak byl po očištění nějaký rozpeltaný. Jako by asfalt něco.. nešlo to očistit, tak jsem to zahodil a teď vádám mezi originálem zase TONSIL .. ) původní barianta stará tak 15 let měla 4 ohmy a aktuální vechny jejich repro mají 8Ohm.
A našel jsem repro DAYTON tady ve foru..
Nevypadá vůbec špatně.

SW je živený z Onkyo 608. Nebo se obrátit na úplně jinou značku samotného reproduktoru?
SW používám z 90% na muziku a 10% filmy. Mám záložní MAGNAT BETA SUB 20A a na to jak je malinký tak má prostě úplně jiný zvukový projev. Takový rázný jak na muziku tak i na filmy (velikost repro je pouze 20cm - repro umístěno směrem do podlahy.


https://preview.ibb.co/hohZgS/IMG_0624_resize.jpg

https://preview.ibb.co/ks7Oan/IMG_0625_resize.jpg
https://preview.ibb.co/cJQ9Fn/IMG_0626_resize.jpg
https://preview.ibb.co/hDALMS/IMG_0627_resize.jpg
https://preview.ibb.co/isWS1S/IMG_0631_resize.jpg
https://preview.ibb.co/eYS0MS/IMG_0639_resize.jpg

14

Re: Domácí subwoofer

Ahoj. totožný set,
http://www.skleptonsil.pl/oryginalny-uk … id417.html
Výměnu provede p.Fukala z Šenova , za pár korun. Sice osmička ale v  paneláku plně stačí.

15

Re: Domácí subwoofer

Ahoj, díky ale původní repro je už rozebraný na magnet smile

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Domácí subwoofer

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£