Téma: Měřák kapacity

Potřebuju nějaký, aspoň základní měřák na kapacity.Mimo drahých jsem našel jen tohle, ale už je vyprodaný.Nevíte o nějakém?Díkyza postřehy.
https://www.gme.cz/meric-kapacity-prosk … 0-p722-398

Re: Měřák kapacity

Postavit si sám, časovač 555, KC508, KF507, kalibrační potenciometr, pár pasívních součástek...připojí se k libovolnému miliampérmetru, lineární stupnice, nastaví podle kondenzátoru známé kapacity. Práce na jednu hodinu...pravda, doba komerční spotřeby lidové domácí tvořivosti, bastlení nepřeje ale schémátko zašlu bude-li zájem.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Měřák kapacity

toto je vynikajuci RLC meter, podla ludi co si ho kupili a testovali, kvalitna konstrukcia a lacny

http://www.ebay.com/itm/DER-EE-DE-5000- … 3ce52ae5d1

Web

Re: Měřák kapacity

Teď jsem postavil jednoduchý orientační měřič kapacity s dvěma 555. Jde o profláknuté zapojení, které bylo mnohokrát publikováno, např. AR 90/3, 88/1, je i v knížce J. Hájek 2x Časovač 555 praktická zapojení atd. Udělal jsem ho s hodnotami součástek tak, aby pasoval na 100uA měřidlo, které mám v měřáku, který jsem ještě snad jako děcko stavěl a dnes málo využíval, tak jsem ho teď přebudoval na orientační měřič kapacit. Možná Maxell píše o stejném principu s tím, že první mutlivibrátor řeší tranzistory, ale nevím, neviděl jsem jeho schéma. Nijak moc jsem se s tím nepáral, vyvážení do nuly jsem nedělal, protože začínám rozsahem 1000 pF, odpory do přepínače rozsahů jsem neřešil přesně nastavenými členy odpory+odporové trimry, ale pevnými odpory se zlatým proužkem. Stavěl jsem totiž měřák orientační. Vždyť zatím ani zkalibrovaný ho nemám, nastavený ho mám jenom podle pár svitkových kondenzátorů a jednoho starého otočného ladicího v zavřené poloze - tomu by snad kapacita tak nějak mohla sedět. Mám čtyři rozsahy, protože zrovna takový přepínač jsem měl. První astabilní multivibrátor mám někde okolo 400 Hz při střídě okolo 99%, musel jsem si trochu pohrát se součástkami prvního astabilního multivibrátoru, v tom AR jim to kmitá někde na 6kHz a to je moc. Já mám postavený takový průřez třech publikací uvedených v úvodu příspěvku. Amplitudový omezovač mám třemi obyčejnými diodami v sérii v propustném směru, většinou tam dávají zenerky. Stejně poslední slovo má trimr před měřidlem.

Když si vzpomenu na doby, kdy jsem se ještě více stavěl nějaký ten zesilovač, i ekvalizér a vybíral svitkové kondenzátory na shodnost kapacit pomocí takového mého přípravku (multivibrátor a k němu postupně připojoval uchazeče svitkových kondenzátorů do korekcí a podle tónu uchometricky pároval), je tohleto nebe a dudy. Krásně jsou vidět odlišnosti v kapacitách i stejných sérií keramických kondenzátorů. Dají se určit sekce několikanásobných otočných ladicích kondenzátorů, protože ty malé kostky  z tranzistoráků a radiomagnetofonů jsou naprosté bludiště pohledem přes průsvitný kryt.

Dal by se udělat v podstatně dokonalejším provedení, přesně nastavit jednotlivé rozsahy, napájení stabilizovat atd. - asi tak nějak jako v tom AR 90/3.
Dokomce i v některých továrních multimetrech používají stejný princip (pomocí dvojité CMOS verze 7555).

To že se dá dnes za rozumný peníz koupit hotový jak RLC měřák nebo multimetr samozřejmě vím, ale tak jsem aspoň zase něco postavil.

Re: Měřák kapacity

já používám na orientqční rychlé měření Component Tester z ebaye, cena vč. poštovného cca 300 Kč. Ovšem není nad to, když si člověk něco takového postaví sám - jako jik

Re: Měřák kapacity

right13 napsal:

toto je vynikajuci RLC meter, podla ludi co si ho kupili a testovali, kvalitna konstrukcia a lacny

http://www.ebay.com/itm/DER-EE-DE-5000- … 3ce52ae5d1

mám hoa jsem spokojen big_smile je to kopie Agilentu

Web