Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Update zesilovače na D třídu

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 52]

Téma: Update zesilovače na D třídu

Ahoj,

vyhořel mi jeden kanál zesilovače a napadlo mě než bádat nad tím co vše vyhořelo tak staré koncáky ještě s KDčkami nahradit něčím v D třídě.
Trafo mi dává po usměrnění a stabilizaci +-50V nebo +-60V (odbočka na vinutí) na prázdno. Výkon trafa bude někde kolem 1300W. Chtěl bych poradit s výběrem modulu zesilovače  někde kolem 500W.
Při bádání jsem narazil třeba na toto:
https://www.ebay.com/itm/IRS2092S-Mono- … SwnVhaOjtc
Tedy trošku mě odrazuje aktivní chladič a také jsem se někde dočetl, že IRS2092S je poměrně zastaraly. Nadruhou stranu mu nebude dělat problém +-60V - nebudu muset odmotávat závity...
Doporučíte mi nějaký modul?

Re: Update zesilovače na D třídu

jestli tohle uhraje tech udavanych 380W/4R tak zkonzumuju vlastni klobouk big_smile

Re: Update zesilovače na D třídu

Zkus pohledat novejsi.
https://www.aliexpress.com/w/wholesale- … FreeShip=y

https://www.aliexpress.com/item/2x300W- … autifyAB=0

Jelikoz mam pulzni zdroje 48V, tak sem delal jeden PA z TAS5630. Osobne mi to prislo jako vykonove dostatecne.

Pokud tam mas trafo, kteremu veris, pouzij klidne modul tento.
https://www.aliexpress.com/item/IRS2092 … autifyAB=0

Ja osobne bych tomu dal sanci spis pro sub, ale to neni mysleno, ze je to spatne.

Ten PA modul se moc nehreje, chlazeni neni nutne delat extremne vetsi, ale aktivni chladic bych doma mit nechtel.

Re: Update zesilovače na D třídu

Iraud2000 ten výkon je brutální, škoda, že potřebuje ještě další napájení 5 až 12 V. 

Trafu věřím sám jsem ho před 20 lety motal:))) Ale to těžká kráva.

Ještě jaký si použil spínaný zdroj?

Re: Update zesilovače na D třídu

L15D by ti nevyhovoval ?
https://ru.aliexpress.com/item/L15D-IRS … 73467.html

Mám ho zrovna na prodej:

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21803

(upravil jakubadamcik 18. 2. 2018 21:24)

Re: Update zesilovače na D třídu

no já potřebuji dva moduly a hlavně nám napětí 45 V AC

Re: Update zesilovače na D třídu

Zdroj nesymetricky, sem pouzil artesyn 48V 25A / pro nortel cpc N0055622/
Protoze sem ho dostal, abych to do toho zuzitkoval.
Ja osobne nevim jak se to da donutit ku autonomnimu fungovani, dostal sem to jiz autonomne rozcvicene.
Zdroju mam dost, ale ja nejsem ten, co by je umel spovoznit. Neni to jen nejaky "bypass" na pinoutu.
Zdroje maji urceni pro paralelni rezim provozu.
Jak sem to meril v zatezi, tak to proslo do konecneho vyberu.
Urceni puvodni, pro ty zdroje artesyn, bylo napajeni systemu BTS.
Ale stejne se pouzivaji pro jine prum. aplikace.

Re: Update zesilovače na D třídu

Nechápu, jak může někdo nazvat déčko vylepšením, neznám nic horšího v zesilovačový branži.....

Re: Update zesilovače na D třídu

Bohužel mi to připadá jako výkřik zoufalce, pokud tu není jiné řešení.

Re: Update zesilovače na D třídu

Jen trochu OT, ale tohle jsem nedávno napsal kolegovi zvukaři, co zvažuje vylehčení svého PA změnou za déčka. :

No zrovna po včerejší zábavě, bych jako člověk co byl ten déčkovej průjem nucenej poslouchat , nejradši D zesilovače úplně zakázal. Vzal jsem si k sobě odposlech (RCF NX 10 sma) a hnal jsem přes to svoji basu a klávesy pro sebe. Hnal jsem basu rovnou do mixu bez komba.Na milion % se mi potvrdilo, že Déčko prostě nedokáže zahrát v jednu dobu víc zvuků, zvlášť když jsou daleko od sebe. Buď z toho hrála basa, nebo klávesy - ty byly ořezaný hodně na spodku, horní propust pro monitor 100Hz. Pořád jsem přidával jedno nebo druhý, až se na tom podiu u mě nedalo vydržet, ale stejně z toho nebylo nic slyšet. Nakonec jsem z toho pustil jen basu a klávesy si domýšlel a trochu poslouchal to co leze z venku. V podstatě jsem tuhle konfrontaci s Déčkem zažil takhle z blízka poprvý a už si radši vždycky to kombo zapojím. Je to hnus, kterej se hodí pro krmení lodních sirén, nebo třeba napájení střídavých motorů, ale se zvukem to nikdy nemělo mít nic společnýho.

Web

(upravil mechanik 22. 2. 2018 15:26)

Re: Update zesilovače na D třídu

Už zase je to tu sad Nie je Dčko ako Dčko, tak ako ABčko ako ABčko big_smile 

Otas napsal:

Dema Prodanců nám ale v poslední době skutečně ukázaly (přímým přepínáním na stejné kvalitní bedně), že zvukový rozdíl mez třídami AB, H a D moderních špičkových zesilovačů (zde Powersoft) je minimální, až nepostřehnutelný.

Ja by som teda bral radšej direct digital od lyngdorfu, aj keď to nie je klasické Dčko, ktorý som inak počul vo Viedni, kde som prepravil takmer 200kg moju celú zostavu s A a AB koncákmi a strávil tam pár hodín, než staré DPA222 na MJE350 a BDčkami na konci. Špičkové modely tranzistorov od SANYO/TOSHIBA/SANKEN sú uplne ale uplne zvukovo inde. Prekvapuje ma že za tie roky čo sa tu DIY venujete to došlo akurát dawsoovi a pár malo dalším ludom. Na koniec "speed" verzie DPA od opampa mali tiež úspech. To sa pri tom jednalo o bežné 150MHz vo VAS a obyčajné bipolary vychádzajúcez z 2SC520/2SA1943...

Dčka budú čím dalej tým lepšie a bude ich stále viac. Minimálne medzi drahým HiFi. O PA sa nezaujímam. Pre A a AB koncáky tu čoskoro zostanú len také "hnusy" od ON Semi že to nebude mať zmysel ani stavať.

Netvrdím že keby som ten lyngdorf mal doma tak by som na nom nenašiel chyby ale môžem rozhodne povedať že toto je totálne blbosť:

Na milion % se mi potvrdilo, že Déčko prostě nedokáže zahrát v jednu dobu víc zvuků, zvlášť když jsou daleko od sebe. Buď z toho hrála basa, nebo klávesy

Počul som z toho Dčka hrať hlas, bicie a rôzne iné zvuky a hralo to uplne normálne. Počúvalo nás to tam 5 ludí a vôbec nič také ako popisuješ hore nebolo...

Mohol by si napísať o aký typ Dčka sa jednalo? Keď si vypočujem transiwatt tiež to neznamená ža už viem ako hrá napríklad A400 od SP audio.

Re: Update zesilovače na D třídu

Já bych to řekl ještě jinak, Seasi : Někdo slyší, jinej ne a těch hluchejch je bohužel většina...koneckonců na minulý výstavě, kde nějakej hluchej majitel expozice se snažil vyloudit zvuk z mnohokrát ověřenejch BW Nautilů pomocí digitálů Classé....výslednej průser byl pak diskutován dlouho, jen někteří se nad ním s údivem pohoršovali...

(upravil mechanik 23. 2. 2018 1:26)

Re: Update zesilovače na D třídu

Ano, tie BW hrali príšerne, súhlasím, počul som ich, viem že tam boli Dčka. Malo to uplne plochý zvuk bez života, ako z umelej hmoty a bez basov. Ale asi nie je správne hádzať všetky Dčka do jedného vreca...

Re: Update zesilovače na D třídu

mechanik: K tomu co jsem napsal v přízpěvku 10, měl jsem tam tenhle monitor.

Web

Re: Update zesilovače na D třídu

Všechny déčka hrajou podobně, je to prostě blbej princip, Seasi....Naprosto se ztotožňuji s postřehem od Tubamusic a dám ti ještě jeden příklad : stojí-li na koncertě aparát z transmišnlajnů a podíváš-li se do zákulisí, zjistíš, že jsou tyhle systémy zdvojený i ztrojený. Příčina je taková, každá sestava hraje něco jinýho, jedna je na sólovej zpěv, druhá na zpěv doprovodonej a třetí je na nástroje - kdyby se to všech pustilo to samý, zvuk by se slil a totálně by ztratil srozumitelnost. Musí-li se tato finta dělat při živým hraní, tak si nemysli, že doma to bude jiný. A to je ta základní nectnost digitálu....

Re: Update zesilovače na D třídu

V PA se nevyznám a asi jsem úplně hluchej, ale proti D zesilovačům nemám vůbec nic. Je to prostě tak, že i dnes jsou příznivci parních strojů (elektronek), spalovacích motorů (AB zesilovače) a elektromobilů (zesilovače D, komplet digitální zpracování signálu - u videa už o tom dávno nikdo ani nediskutuje). A o tomhle můžeme polemizovat do konce věků. Je potřeba taky dost rozlišovat, ono fakt není D jako D, takový PAM 8610 oproti TPA3116 (je skoro ve všech autorádiíích, co nejsou z větnamské tržnice) je úplně jiná liga, a třeba všechny novější AV receivery mají signál zpracovanej kompletně digitálně, analogovej signál vzniká až na výstupní LC členu. A pokud u takovýhohle chipsetu TI udává nějaký parametry, tak to asi bude pravda, a co se nedá změřit jako technik odmítám akceptovat, protože jsem navíc ateista smile
Asi to není "hájend" ale pro dnešní populaci používající různý BT repráčky (PCM 48kbit/s) a podobný hnusy je to až zbytečně dobrý.

(upravil Nitram 23. 2. 2018 13:57)

Re: Update zesilovače na D třídu

tubamusic napsal:

Na milion % se mi potvrdilo, že Déčko prostě nedokáže zahrát v jednu dobu víc zvuků, zvlášť když jsou daleko od sebe. Buď z toho hrála basa, nebo klávesy

tohle je pravda ale jen castecne, skutecne se to stava ovsem pouze u skladeb psanych v 3/4 taktu hranych v D ci F mol :-P

BTW v tech milionech to budou spis ppm ne ? smile

Re: Update zesilovače na D třídu

Komu není shůry dáno, v apatice nekoupí...mě už nebaví hluchýmu ukazovat, jak a proč je hluchej, ale třeba jednou prozřeš...

(upravil mechanik 23. 2. 2018 15:26)

Re: Update zesilovače na D třídu

Musel by som mať ten lyngdorf doma ale za to doobedie čo som vo Videdni v HiFi študiu strávil musím povedať že som žiaden prúser nepozoroval. Z toho dôvodu si myslím že dosť ludí má skúsenosť s nejakymi prastarými Dčkami ktoré asi fakt boli mizerné a nepripustia si že by dnes mohli existovať aj lepšie. To je na koniec dobre poznať podla zaužívaného názoru na kvalitu zvuku telefonov. Pri tom sa dnes nájdu také čo majú ESS DAC, TI OZ, vlastné oscilátory pre audio a podobne, ale to už nikto vidieť nechce... Na miesto toho dosť ludí ešte počúva na MC902 a keď im to reže uši tak nadávajú ako je digitál mizerný.

Zaujímavé je že keď tubamusic tak dobre počuje že tento hnoj od ON Semi vo vlastných zosilňovačoch používa, to už nepočuje? To je zaujmavé...

kaed napsal:

TI udává nějaký parametry, tak to asi bude pravda, a co se nedá změřit jako technik odmítám akceptovat

Takže si myslíš že THD a nejaky noise floor ti plne povie ako bude zosilňovač hrať? Kto sa pri mne zastaví, jasne predvediem ako rozdielne môžu hrať veci s THD v destatisicinách... O digitále sa tiež tvrilo ako budú všetky CD prehrávače hrať rovnako a aha, ubehlo viac ako 30 rokov a stále nehrajú rovnako, prišlo sa na jitter, to že do I/V nie je dobré dávať šunky ako 5532. Dokonca najnovšie sa zistilo že medzi prenosom USB kabelov sú skotočne rozdiely a TI ponúka nejaky obvod ktorý to má riešiť. Minule som na to mal reklamu hned tu na AW. OZ vlastne merali tiež všetky okolo 0,00035% čo som skúšal. Rozdiely tam napriek tomu nejake sú. Myslím si že v súčasnosti nikto z meraní THD, spektrum... komponentu ako celku zvuk nepozná. Dobré je sa zamerať na fungovanie všetkých častí obvodu a všetkých stupnov, tým sa človek dostane dalej.

tubamusic, myslel som typ toho Dčka, nie reprobední

Re: Update zesilovače na D třídu

mechanik - není náhodou ta reprobedna NX 10-SMA aktivní, s integrovaným digitálním zesilovačem?

Příspěvky [1 až 20 z 52]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Update zesilovače na D třídu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£