Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Zdravím všechny příznivce elektronek  ....
Po nějaké době jsem se vrátil zase k lampám a chtěl bych znát Váš názor / názory ...
Před několika lety jsem zbastlil ekvivalent AZS 021, výstupáky byly problém, tehdy postačily z 9WN XXX z TV přijímačů,
v té době nebylo na trhu snad vůbec nic, jediný, kdo se tehdy pokoušel vyrábět výstupáky byla Blatná a o tom víme své ...
Tehdy mě napadlo oslovit ZVS Dubnica, v domění, že když odtamtud kdysi ty trafa pocházely, tak budou vědět, co dělají,
ale  chyba lávky, vyrobili mi jakési hybridní trafa která se rozměrem přibližovala spíše síťovému trafu pro 500W tranzistorák v A třídě smile

Po nějakém tom roce se objevily trafa Indel TGL 5/001 a já propadl euforii, že jsou konečně trafa za slušné peníze a určitě budou dobrá!
Po zjištění, že se jedná spíše  o tragédii ( primární indukčnost snad jen 4-5H ) jsem byl zase na začátku ...
Když jsem nedávno narazil na stránky toroidy.pl, tak bych tomu chtěl dát znova šanci, parametry vypadají slušně a podle všeho jsou i pravdivé, dle "recenzí" na zahraničních diskuzích ...
Abych se dostal k tomu, o co mi mi vlastně jde ...
Jaké schéma pro tyto trafa zvolit ? Co si myslíte například o zapojení RH84, ať už původní, nebo Revision 2, kde je  vzapojení LM317a zenerka, nebo radši zvolit klasiku, namísto těchto "vylepšení" ?
Pořád nějak nemám jasno na téma negativní zpětná vazba, popřípadě, použít vůbec nějakou ?
Budu rád za Vaše postřehy ! smile

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Na toroidy.pl pokukujem davnejsie aj ja. Osobne by som zacal jednoduchou klasikou, overil trafa v porovnani s tym co uz mam, a od toho sa odpichol dalej. Planujem to pre 6L50 zosik.

(upravil riki610 7. 2. 2018 16:51)

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

ja odporucam http://www.r-type.org/articles/art-003h.htm
pre mna je to top SE zosik s el84

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Tady mám konečně na rychlo zprovozněný lampáčik  ,kde jsem použil toroidy na zakázku vyrobený, z toroidy .pl.
https://s14.postimg.cc/3kl2knmep/tube10.jpg

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Benazi nehodíš do vlákna o 6S33 nějaký popis jak to máš řešeno a zapojeno ?
Dík

(upravil mechanik 7. 2. 2018 19:28)

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Benazi, to vyzerá konečne na poriadny lampáč! Pekné! Tiež som sa trochu zorientoval a asi by som časom skúsil KT88 v push pull 8 kusov na stereo a výkon 2x80W. Už som si navrhol dizajn krabice. Bolo by to dual mono a komplet na toroidoch a všetky by som skryl do krabice, trčali by len lampy. Asi by som išiel do ultra linear. Nechcem skreslujúci lampáč smiešneho výkonu splácaný zo zvyškou zo smetiaku.

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

pomocka na cca zistenie apartury na ozvucenie miestnosti
http://myhometheater.homestead.com/splcalculator.html
u mna v miestnosti 4x2,4 uplne staci 3W na 89db  Tesla 1PF 06888 tj cca do 89 db hluk,vcera som skusal OB s ARO 932 , ARO667, Fostex T90A  (cca 98 db)
  dlhodobo sa neda pocuvat asi na pol hlasitosti, bez pocutelneho skreslenia v tej miestosti hluk cca 101 db.
https://photos.google.com/share/AF1QipO … &hl=sk
vyber typu zosilnovaca a repro zavisi od druhu hudby, ja napriklad pocuvam vacsinou akusticke nastroje pre mna vyhovuje elektronkovy zosinovac SE.
Co sa tyka kvality suciastok s tam suhlasim plati to vo vseobecnosti.
Benazi, ake su tie toroidy.pl ? Porovnaval si ich z niecim inym ?

(upravil mechanik 8. 2. 2018 18:23)

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

riki610, pardon ale ja by som tu tie fotky radšej ani neukazoval. Takto riešené OB pod stolom má asi dosť nedefinované parametre. Bude to skôr podivne ladená horna a množstvom rezonancií. Stredák takto položený na stole bude mať šialenné odrazy. Potom tažko povedať či to má citlivosť 98, 88 alebo 108 db, asi to bude dosť frekvenčne závislé... Tie výškače položené každý na inom predmete a v inej výške volne na stole daleko za stredákmi to tiež nie je vôbec dobre. Na koniec mám dojem že OB je dobré s lámpáčmi mizerného výkonu v jednotkách W hlavne z toho dôvodu že po pripojení na normálne reprobedne to len hučí keď že to takmer nemá DF. OB dole zase tak strmo klesá že to s lampáčom môže dosiahnuť skutočne špecifický zvuk. Nechcel by som na tom počuť normálnu dnešnú nahrávku elektronickej hudby... Sám som pohánal citlivý 15" PA SUB 30W zosilňovačom, istý čas a bola to hrozná blbosť.

Všetky tieto veci majú len svoj špecifický zvuk a pri 10% nahrávok to znie skutočne úžasne ale pri zvyšných 90% je to zase takmer nepočuvatelné. Hovorím z vlastnej skúsenosti tak z pred 10 rokov keď som skúšal rôzne blbosti... Časom človek zistí že keď chce napríklad poriadny sub tak najlepšia cesta je aj tak 10-12" nízko ladený v BR a krmený poriadnym 400W koncákom.

To neplatí o kvalitne urobenom elektronkáči normálneho výkonu ale to sa dá povedať možno o 5% konštrukcií.

Dodnes si pamätám akú som mal radosť pri počúvaní ARZ 689 mono v papierovej reprobedni. Pri pár nahrávkach hlasu to malo tú pravú deformáciu zvuku že to hralo skutočne ako keby realne. Človek mal potom sklony si nahovárať ako bežné konštrukcie nehrajú a ako všetko ide zlým smerom. Horšie je že ono sa dá na ten skreslený zvuk aj zvyknúť a považovať ho za normálny. Ale to pozná hocikto kto napríklad týždeň počúval 3 pásmo bez stredákov alebo výškačov...

Tiež nerozumiem tomu ako 102db urobí hluku že to uplne stačí a viac by nešlo zniesť. Asi to musí fakt velmi hučať alebo kvíliť že to hlasnejšie nie je prijemne. Mne keď príde nejaka návšteva tak počúvame často na doraz čo je 123db a reakcia tak 90% ludí je že obdivujú ako kvalitné HiFi dokáže hrať nahlas, čisto, dynamicky a vôbec ich z toho nebolia uši, pár ludí ludí by chcelo ešte aj trochu pridať... Iba že to chce riešiť kvalitne celý retazec. Od jitteru, DAC čipu, OZ, kvalitných kondenzátorov vo filtroch cez zdroje, zosilňovače až po kvalitné väčšie 3 pásmo. To proste lacné nie je a nebude...

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Mechanik mierne si uletel od povodneho vlakna, vo vacsine toho co si napisal sa da suhlasit ale vlakono je o EL84 ke.  Ako som ale pisal na 3 w zosilnovaci pocuvam hudbu na 89db citlivom 1PF 06888 v 4,2 x 2,4 miestosti s dervenym stropom s vybornou akustikou. Nemam za potreby pocuvat hudbu hlasno skor kvalitne, a to mi uplne vyhovuje tato zostava. Postavil som zopar asi 5 zapjeni v SE s koncom EL84, pri kazdom z nich mi nieco chybalo, tak ako pises niektora hudba sa vobec nedala pocuvat, dalej neverovnana frekvencna charakteristika, chybali basy. Pri mullarde 3-3 ja to uplne inac, jednak hra hlasnejsie ale, ku koncu je uz  pocutelne skreslenie, ma vyrovnanu frekvencnu charakteristiku. Pritomto zapojeni aj zatracovane Indely nie su zle skor naopak, porovnaval som ich s 3x drahsimi Hammondmi a nie je az taky pocutelny rozdiel, mozno na inej reprosustave sa to prejavi. Testoval som EL84 ky od roznych vyrobcov ja pocutelny rozdiel al nie az tak markantny, pri inych zapojeniach bol tento faktor dost vyznamny. Celkom zaujive citanie a schemy mullardu, ak to niekoho zaujima.
http://www.sowter.co.uk/pdf/Mullard-Cir … ifiers.pdf

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Zdravím, já teda vůbec netušim, kdes ty odkazy vyhrabal, ale to je lahůdkový počteníčko, sice mi to notnou chvíli trvalo, než jsem se skrz to celé prokousal, ale dobře se to čte, moc hezký a děkuju, jen kdyby takových odkazů bylo víc, občas ty příspěvky sem jsou o ničem a člověk to jen projede a tim to hasne, ale tohle je po delší době něco rozumného ke čtení

Web

(upravil PB 14. 2. 2018 16:22)

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

wishmasterX napsal:

Pořád nějak nemám jasno na téma negativní zpětná vazba, popřípadě, použít vůbec nějakou ?
Budu rád za Vaše postřehy ! smile


Mají tam i trafa s vinutím pro lokální zpětnou katodovou vazbu(CFB):

https://sklep.toroidy.pl/en_US/p/-TTG-C … h-pull/660

To vypadá docela lákavě.

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

riki610:neporovnával s ničím,chtěl jsem je jen vyzkoušet ,udělané jsou tedy poctivě.

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Benazi, jsou na těch toroidech vzduchové mezery ?

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

tie toroidy nebudu vobec zle
https://www.dropbox.com/s/dczum5om8d5rb … 2.pdf?dl=0

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

riki610: v tom článku jsem nenašel nic o tom jaký tam jsou transformátory.

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

riki610
to je pravda, ze sa to nepise, ja mam poznatok ze sa pouzivaju prave transformatory od toroidy.pl, bratia jeden vyraba zosiky fezz audio a druhy je jeden z majitelov v toroidy.pl. tak prave ten z fezz audia mi poradil tieto trafa asi 3-4 roky dozadu.
vyrabaju ich aj vo velmi peknom kvovom prevedeni
https://sklep.toroidy.pl/userdata/gfx/d290ae5d55c0910981481ff5a869266e.jpg

(upravil PB 16. 2. 2018 15:34)

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

danhard napsal:

Benazi, jsou na těch toroidech vzduchové mezery ?

Sent: Friday, February 16, 2018 7:41 AM
To: zamowienia@toroidy.pl
Subject: E-mail od klienta : air gap in SE transformers. IP: 193.85.12.98

Is there an air gap in your SE transformers?


Hi.

Of course - SE trannies have an airgap.


Best Regards / Serdecznie pozdrawiam,
Tomasz Lachowski

Odpověděli obratem.

Re: Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

ja misto EL84 doporucuju rusky 6P15P,zvukove lahudkovy lampy,stale jeste sehnatelny za rozumny peniz...porovnaval jsem i s EL83,EL803,CV4055...ta ruska potvora se mi  libila nejvic...

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Single Ended EL84 + TTG-EL84PSE

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£