Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DIY stavba zesilovače

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 51]

(upravil wimshurst 5. 2. 2018 21:57)

Re: DIY stavba zesilovače

Aaa proto pisu, zkus tu zatracovanou cinu, za zlomek ceny toroidniho trafa.
Zesilovac D a korekce ku tomu odladene, budou fungovat za zlomek ceny.
Kdyz se placnes po kapse, tak za cca 30USD najdes i TDA 7498 2.1, ku tomu zdroj, aspon 12A kontinulanich a pokud mas vhodne menice, tak zboris barak.
Udelej si to jako soubezny diferentni projekt a zkus prepnout tu zatracovanou cinu z jednim PBTL pro basy a BTL pro R-L kanal.

Osobne si ale myslim, ze pokud v roce 2018 chces resit EZK moduly 2030, to si muzes klidne koupit cinsky odpad 2+1, postaveny na TDA 2030, neznameho puvodu /nebudou snad horsi jak pomsta soudruhu NDR A2030/, pripadne doladit.
https://www.banggood.com/TDA2030A-Subwo … rehouse=CN
Horsi jak EZK to nebude, ale je to prakticky hotove, potrebujes akorat trafo.
Ale ver nebo ne, na ten puvodni modul, co sem ti posilal link nahore, se to nechyta.
Je to mozna sumici sklamani za 7USD, ale rozhodne levnejsi, jako bastlenice vice modulu z nejistotou.

Re: DIY stavba zesilovače

Skeleton napsal:

... anebo třída AB např tady http://www.ezk.cz/e-shop/select.php ale nevím jakou stavebnici si vybrat

Asi tak, dal dotaz dostal odpověď. Nic za tím nehledejte.

Možností je zamosřejmě víc co stavět. Tazateli doporučuji k jeho ctěné pozornosti následující odkazy. Nechť si vybere co mu libo. smile
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 60#p166260 , https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 33#p168033 , http://zosilnovace.eu .

Re: DIY stavba zesilovače

Zdravím a prosím nekamenovat.

Ubastlil jsem zesilovač 2.2 využívaný 2.1 třída D za cca 1300 CZK - cena modulů z Číny. V provozu dva roky, nejslabší článek toroid, už jsem měnil tepelnou pojistku. Bez brumu a šumu, dělá to co má. Uvedeno pouze pro inspiraci smile


https://s10.postimg.cc/l0sfzpp39/Camera360_2015_10_16_111936.jpg

https://s10.postimg.cc/ldju5wf2t/Camera360_2015_10_16_111946.jpg

https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh … autifyAB=0

https://www.aliexpress.com/item/2-1-pre … 0.0.3EVz3R

Re: DIY stavba zesilovače

Ten kondenzátor nie je dobre pripojený. Stačí sa zamyslieť ako ho nepovesiť na seriový odpor a indukčnosť - kabel, ale ako ho dať rovno do cesty prúdu... Zaujímavé je že toto je uplný základ a prvá vec čo sa učí pri navrhovaní plošných spojov. Prekvapivo to nevie ani Macura, podla obrázku DPS čo som minule niekde videl...

Re: DIY stavba zesilovače

Jinak kdyby mel nekdo zajem, mam dva kousky, jako nove big_smile
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/MD2010_staveb.jpg

Re: DIY stavba zesilovače

Mechaniku, můžeš nějak osvětlit proč je to špatně? Díky

Re: DIY stavba zesilovače

Je to jasný, úbytek napětí na přívodu k ellytu... správně to má být tak, že z jedné strany je připojen usměrňovač k ellytu a druhejma drátama přímo z kondenzátoru vývod k zesilovači. Je dobrý to dodržet i na DPS.

Re: DIY stavba zesilovače

Chcel som ti to nakresliť ale kaed to vysvetlil tak dobre že myslím že netreba...

Re: DIY stavba zesilovače

pet007 ... To byl můj první zesilovač smile ,,když vezmeš , že stál můj celodenní plat ,,je to síla ,,než jsem šel na vojnu , tak jsem ho střelil za draho větnamcům na ubytovnu smile  a prej umí větnamci obchodovat smile

(upravil Skeleton 20. 5. 2018 18:39)

Re: DIY stavba zesilovače

Děkuji všem za příspěvky a hlavně rady, to mě taky hlavně donutilo, abych začal zkoumat, jak vlastně zesilovače fungují, takže si myslím, že už jsem něco málo pochytil.

Upravil jsem název tématu a přehodnotil svůj záměr na pořízení zesilovače.

Využítí zůstavá a to tedy zesilovač k PC, ale když jsem se teď přestěhoval, tak je PC ve větší místnosti a tím pádem by soustava se satelity sloužila i k poslechu, když jsem v místnosti ale ne zrovna u PC. Rozpočet jsem posunul na 9tis. Nechci mít doma bůhví jaké HIFI, ale rád si poslechnu svoje oblíbené písně v dobré kvalitě přednesu. Jestli jsm to nepsal v prvním příspěvku tak poslouchám žánry jako rock, podle nálady i vážná hudba, pop.

Repro jsem zvolil pasivní Magnat Monitor Supreme 202, měly by mít "trochu lepší basy" a dobrý přednes než ostatní v této cenové relaci, jen mě mate, že jsou jak 4 ohm tak 8 ohm. Oběma z níže uvedených zesilovačů by to nemělo dělat problémy jak z pohledu výkonu tak charakteristické impedance.

Teď to hlavní a to samotný zesilovač. Mám dva návrhy ohledně výběru stavebnic (na samotný návrh zapojení a dále DPS si opravdu ještě netroufnu):

První návrh je koupit 2xSPS50 (každý kanál zesílen zvlášť, čili teoreticky 50W RMS každý kanál), předzesilovač buď od zosilnovace.eu nebo RSD4132 (s tím, že by se udělaly úpravy, které jsou popsány zde na fóru), k tomu vzít toroid pro obě SP50. Otázkou pak ale je, jestli je možnost pak dostat +-15V na živení předzesilovače, nebo to řešit přídavným napájením.

Druhý návrh je koupit 1xSPV 100P215+ (se zdrojem na 15V), předzesilovač buď od zosilnovace.eu nebo RSD4132, k tomu zase vzít toroid. Četl jsem tady na fóru, že má SPV100 nějaké problémy co se týká návrhu DPS, je tomu ještě tak? Bude fungovat, když budu zesilovat oba kanály jedním koncovým zesilovačem?

Třetí ještě promýšlím a to někde sehnat zapojení hifi zesilovačů p. Dudka. Našel jsem zesilovač PA03.

Díky za Vaše rady

Re: DIY stavba zesilovače

Tak ty první dvě možnosti jsou out. Výnosný byznys Aldaxu byl ukončen, takže snad někde v bazaru.

(upravil reeb 20. 5. 2018 19:10)

Re: DIY stavba zesilovače

Skeleton napsal:

Třetí ještě promýšlím a to někde sehnat zapojení hifi zesilovačů p. Dudka. Našel jsem zesilovač PA03.

treba : https://www.mako.webz.cz/DPA.pdf

a pak vyslo v AR jestě DPA280,DPA1000, autozesilovače..

pripadne mrkni zde http://www.zosilnovace.eu/

Web

Re: DIY stavba zesilovače

Projektů je plnej internet, stačí si vybrat. Ony ty SPV byly stejně slabota, opajcovaná 30 let stará tesla, s tím bych se už ve 2018 nezabýval.

Re: DIY stavba zesilovače

Ano to mohu potvrdit, že SPS 50 byl zvukově nejhorší zesilovač jaký jsem měl. Na druhou stranu SPD 600 byl z ABček přibližně stejné cenové kategorie a výkonu ten nejlepší.

Re: DIY stavba zesilovače

SPD jsem v prackách neměl, tak nemohu posoudit. Je ale fakt, že z instantních stavebnic dostupných stylem eshop byl Aldax jediná slušná alternativa. Pokud nechce jít někdo čistě DIY cestou, už není co koupit, jedině snad EZK nebo něco v GESu či TIPě,což jsou vyhozené peníze.

(upravil mechanik 20. 5. 2018 19:45)

Re: DIY stavba zesilovače

Ono sa to prakticky vyselektovalo. Keď chce niekto šetriť kúpi si niečo od zosilnovace.eu a má to lacné na DPS fotocestou. Keď chce niekto niečo high endové kúpi si od CW. Ono drahá profi DPS na 30 rokov starom kráme osadenom BDčkami, to je trochu neštastná kombinácia. 18V/uS, THD 0,1%, milion lacných BD na 100W modul, to hovorí za všetko. Tie silnejšie moduly sa dobre hodili do SW, tam THD ani SR ani mizerné tepologie nevadia. No 800W koncák vhodný do SW radšej stiahli a 600W a 400W koncáky boli tušim dlhodobo nedostupné. Nie je sa potom čomu čudovať...

EDIT: ochrany a podobné moduly by si možno zaslúžili nejake lepšie funkcie a vyššiu spolahlivosť, teda použitie techniky 21. storočia, teda použitie mikrokontroleru...

Re: DIY stavba zesilovače

Tak to jste mě tedy moc nepotěšili s tím, že Aldax končí big_smile holt musím hledat tedy nějakou alternativu

Re: DIY stavba zesilovače

Měl bych dotaz na odborníky přes stavbu zesilovačů.
V devadesátých letech se nepoužívali toroidní transformátory a zesilovače měli presentovány excelentní parametry, například residual noise 35uV.
Dovedli to výrobci opravdu tak dobře udělat, nebo má toroid automaticky výrazně lepší výsledky ???? (jsou k dispozici nějaké porovnání ??)

Díly za odpověď

Re: DIY stavba zesilovače

Ja si myslým že ten toroid až na nižšiu hmotnosť nejakou extra výhodou nebol. Ak boli dobre urobené plecháče neboli ani hlučné ani rušíve, a keď to bolo na C jadre tak to nejako ani mpríliš vysoké nevychádzalo ani pri vyšších výkonoch nejaké 600-800VA vošlo aj do 2U racku. Všetko záležalo aj o nadymenzovaní trafa, to že keď sa k zosilňovaču napr.: 2*200W (napajanie cca sym. +/-50V po usmernení) dá 250VA trafo z odôvodnením , že je to toroid tak to nevadí je mylné. Samozrejem nevravím o eletronkových zosilňovačoch a vystupákoch, to je kapitola a alchýmia sama o sebe ...

Re: DIY stavba zesilovače

Trafům sice do hloubky nerozumím, ale zkušenost třebas se zesilovačem RTG M400 s toroidem 600 W mám docela příjemnou, kdy jsem z toho tahal (ale krátce, při zkoušení cca desítky sekund) výkon 2* 340 W sinus. To si vyžádá při třídě AB, nebo B příkon přes 1 kW, to přes tohle trafo muselo projít. Odvozuji z toho, že má toroid větší schopnost být krátkodobě přetížen, nic takového jsem u zesilovačů s EI trafy nezažil. Někde jsem o této schopnosti kdysi četl článek.
Protože se nechci strhnout při zvedání na stojan, tak jsem měnil v efektu (Breaker 2*ECL250/24) trafo EI 500W za toroid 500 W a hmotnost spadla z 22 kg na 16,5 kg, což je sakra znát. To mi za ty peníze stálo, léčení kýly by přišlo na víc  smile.

Příspěvky [21 až 40 z 51]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DIY stavba zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£