Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Problem s rezonanciou

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

(upravil DC20 5. 2. 2018 20:07)

Téma: Problem s rezonanciou

Ahoj,
na mojich domacich DIY reprosustavach mam problem s rezonanciou v okoli 125 Hz (a naopak okolo 93 Hz je mierny pokles). Bedne boli robene stylom "aby to dobre vyzeralo", takze ziadne prepocty kalkulacie a podobne.

Bedne maju objem cca 20l a su osadene:
- TVM ARN 5698
- Sound Dynamics Canada KO1D025PG2M http://www.bsacoustic.sk/vysokotonove-r … d025pg-2m/
zapojene na vyhybku http://www.bsacoustic.sk/vyhybky-hifi/cn-02-2-128/

Tlmenie je vatelinom Tercia 300, v kazdej bedni volne rozlozenym po celom objeme.

Vedel by mi niekto poradit, ako tuto rezonanciu potlacit alebo uplne eliminovat?

EDIT: Este dodam, ze material bedni je 16 mm drevotrieska.
EDIT2: Bedne su uzavrete.

Vdaka

Re: Problem s rezonanciou

To muze klidne delat spatne umistene tlumeni, nebo ty tenke ozvucnice.

Re: Problem s rezonanciou

a nebo místnost...

Re: Problem s rezonanciou

leda úpravou (výměnou) výhybky, dotlumením boxu ?
jak se ta rezonance projevuje ? nějak měřeno že zrovna na 125 Hz ?

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Problem s rezonanciou

Pust do tech beden zmineny kmitocet (generatoru je spousta  - od mobilu po online na WWW, REW...) a uslysis, co kde bude "hrat". Ja resil nedavno to same a dokonce i stejnou frekvenci a "hrala" mi na ni cela bedna - spatne vyztuhy.

(upravil mechanik 19. 2. 2018 18:45)

Re: Problem s rezonanciou

No pardon ale to je nejaka blbosť. Keď na to idem logicky tak 125Hz je kmitočet ktorý už bude vyzaravaný asi do priestoru a teda vlna reprobednu nevidí ako prekážku. Inak povedané počúvať uchom bočnú stenu či rezonuje keď hrá ten kmitočet reproduktor na prednej stene nemá príliš zmysel. Vyhodnocovať SPL uchom a kmitočet meniť generátorom je tiež silne nepresné, človek nemá žiadnu referenčnú hodnotu, zmysel má jedine premeranie mikrofonom s kalibráciou. Ja by som tipoval že váš problém bude skôr akustika miestnosti. Rezonovanie reprobedni by najlepšie mohlo byt poznať možno ešte tak hmatom.

EDIT: tiež to malé ARNko s prtavím magnetom, malou citlivostou a cievkou a plechovým košom, myslím si že nepotrebuje ktovie aké výstuhy. Ešte ma napadlo, iná možnosť je keď to rezonovanie znamená skreslenie, nejaky vyšší kmitočet než tých 125Hz od reproduktoru. To by mohlo byť zlým dotiahnutím reproduktoru alebo mizernou reprobednou čo má len šrouby bez lepidla, alebo ešte malé škáry cez ktoré fučí vzduch a robí to turbulencie. To by ale nebolo hučanie skôr nejake "drnčanie".

Re: Problem s rezonanciou

Ja pisu o tom, ze mne bedna pri tech 125Hz "hrala" to znamena ze drncela, vibrovala. Chces rict, ze tydle a jeste nizsi frekvence nemuzou bednu "rozvibrovat" ? To by se pak PA suby mohly rovnou davat do krabice od bot, proc se tahat s tezkejma krabicema plnejma vyztuh.

Re: Problem s rezonanciou

To som tým povedať nechcel. Chcel som povedať že keď drnčí pri 125Hz tak drnčí na vyššej frekvencií... Keby drnčala na zhodnej tak nie je možné pri tejto vlnovej dlžke lokalizovať z ktorého bodu to rezonuje. Chcel som len trochu urobiť poriadok v tom kde vlastne ten problém môže byť pre to že na takto zlý popis kde je vlastne problém a čo to robí sa nedá odpovedať a rozumne poradiť...

Re: Problem s rezonanciou

Na pokusy...používam:
http://www.szynalski.com/tone-generator/
A je iná sranda, ako miestnosť ovplyvňuje nízke kmitočty smile

Re: Problem s rezonanciou

Jo, po instalaci subu s LAB12 jsem to taky testoval - 40-48Hz deska stolu, 80-85Hz policová stěna, 95Hz drnčí asi něco v tiskárně...

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Problem s rezonanciou

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£