Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DIY stavba zesilovače

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 51]

(upravil Skeleton 20. 5. 2018 15:42)

Téma: DIY stavba zesilovače

Ahoj,

rozhodl jsem se pro stavbu DIY zesilovače, nejspíše ve třídě AB(měl jsem na zkoušku soustavu Harman Kardon SoundstickIII, což je ve třídě D a štval mě neustálý šum, někdo ho neslyší já ano). Rád bastlím ale v audio sféře jsem začátečník. Pro stavbu zesíku jsem se rozhodl, když mi odešla aktivní 2.1 soustava od Creative cca před 2 měsíci. Od té doby jsem prohlížel jak toto fórum tak i ostatní stránky, kde jsou DIY projekty.

Nápad jsem měl  přibližně takový:

- Soustava 2.1 (5.1 soustavu bych vyloučil)
- Předzesilovač a výkonový zesilovač (výkon na kanál při 4Ohmech nedokážu odhadnout ale čím více tím lépe v závisloti na možnostech zdroje) - buď koupit stavebnici nebo navrhnout svůj vlastní (s návrhem nemám zkušenosti)
- Napájecí zdroj buď napájecí adaptér a nebo samotné trafo (nebo toroid)
- Modul pro FM rádio
- Modul pro Bluetooth
- Repro 4 Ohmy(v budoucnu 8 Ohmů)

Cenově bych se rád vešel do 3000,- (do výsledné ceny nepočítám case ale čistě "střeva"). Variantou je koupě zesíku z bazaru ale spíše bych rád šel cestou DIY stavby.

Předem děkuji za Vaše rady.

Re: DIY stavba zesilovače

Čau, taky jsem ve fázi kdy stavím 2.1 k PC. Stereo už ale mám a teď dodělávám SUB. Je to HK, který měl špatný koncák. Momentálně mám nakreslenou desku a budu někdy leptat. Je to 100W konec. Stereo je cca 2x50. Na domácí poslech myslím dostačující.
Pokud si nechceš navrhnout desku, vyleptat a osadit, tak se mrkni např. Zosilnovace.eu prodávají stavebnice a myslím že by ji i osadili. FM a BT moduly objednat z Číny a možná by ses do těch 3000 vlezl.
Nechci ti nic vnucovat, ale zrovna jsem přidal do bazaru modul stereo konce,ochran repro a trafo na stereo. Dodělat jen výhybku 2.1 a konec pro SUB. Ty moduly FM a BT s tím nemám zkušenost takže neporadím.
Nebo něco postavit s IO lm3886,tda7293. Z Číny se dají objednat stavebnice 2.1 s těmi IO. Ale taky jsem je ještě neslyšel. Možná poradí ještě někdo jiny.

Re: DIY stavba zesilovače

Zesilovače z číny bych asi vynechal, netvrdím že se v nich vyznám ale mají při vyšší hlasitosti dost velké zkreslení, aspoň toto jsem četl. Koukal jsem na stavebnice zde a osadil bych si je sám. Jedná se mi o to, které vybrat aby to splnilo mé požadavky.

Re: DIY stavba zesilovače

Ja jsem nikdy nestavěl stavebnice koupené v GME ani nikde jinde. Dělal jsem pár free projektu co jsou tady, nebo jak jsem psal výše. Zosilnovace.eu. Vždy jsem si upravil desku tak jak jsem potřeboval. Tady je ten co jsem dnes přidal do bazaru https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19492
Jestli by jsi vybíral s TDA tak raději 7293. Pak jsou na netu moduly LaMa MKII s LM3886. Ten jsem taky stavěl a hrál pěkně.

Re: DIY stavba zesilovače

Ja bych se nabal cinskych modulu ve tride D, zejmena pro aplikace ku PC 2.1.
Sum je standardni u HK, at je to medusa a jine, je to chyba predzesilovacu, korekci a celkove koncepce.
Pokud mohu doporucit, tak postav cokoliv, co se ti libi. Moznosti je nespocetne mnoho.

Ale soubezne se stavbou, si dej na prkno /nebo do vyhrezlyho setopboxu/ treba takovyto modul a ku tomu nejaky zdroj..
https://www.banggood.com/DC12-24V-TPA31 … rehouse=CN
https://www.banggood.com/TPA3116-2_1-50 … rehouse=CN
https://www.banggood.com/4A-To-6A-24V-S … rehouse=CN

Vzdy, kdyz se ti /ne/bude zdat bastlenice vlastni lepsi, muzes to porovnavat. Bedynky si muzes lehce prehazovat a zkouset.
Ten modul a zdroj, ti muze slouzit jako zaloha, nebo nouzovka, pokud jej nepouzijes do celeho projektu.
Cena je jen zlomek toho, co te bude stat toroidni trafo.
Pokud by si to chtel tahnout na maximalni maximum, co daji ty koncove stupne v cinskych modulech, potrebujes silnejsi zdroj, nebo radit zdroje co sem uvedl paralelne. Na domaci poslech postacuje doplnit baterii kondenzatoru, mezi zdroj a modul PA

Re: DIY stavba zesilovače

Nekolikrat jsem to sem jiz daval, asi je to zbytecny znova, nicmene zkusim to. Ja jsem delal stereo modul s LM4780 (2xLM3886) po vzoru PA3 od P. Dudka. Je to ale v SMD (pochopitelne foliove kondy jsou Wima), ochrany repro pres uP1234 a rozmer DPS 100x100. Moduly maji symetricky/nesymetricky vstup, lze je zapojovat do mostu, paralell. Takze ze dvou modulu lze udelat 2x60 + 1x100W na 8R, pri snizeni napajeni i pro 4R. Mam jeste tusim 4x DPS castecne osazene (chybi vyvodove soucastky, rele ochran jsou). Za takovou DPS bych chtel 250,- (DPS je profi oboustrana s maskou, potiskem atd).
Delal jsem i FM modul s obvodem Si7435, ale ten se ovlada pres I2C, pripadne pres seriak na tom mem modulu. Zkratka bez programovani to nepouzijes.

Re: DIY stavba zesilovače

Díky všem za příspěvky, zvážil jsem všechna pro a proti, čína nevychází špatně (lépe než jsem myslel). Ale přeci jenom bych koupil radši stavebnici u nás tzn zde http://www.ezk.cz/e-shop/select.php , poradil by někdo co by se dalo považovat za adekvátní volbu k mým požadavkům? Děkuji

(upravil pet007 4. 2. 2018 19:11)

Re: DIY stavba zesilovače

A ty uz mas rozmysleno, jak to bude mechanicky poskladano? Ja jen ze nejaka Modushop krabice te vyjde nejmene tak na 1000-1500, s chladicema jeste drazsi. Takze do celkovych 3000 toho prilis nezbyva a spis to smeruje na nejake plastove uni krabicky. Ja sam mam totiz rozpracovany projekt preampu a i konce (JPA100Sub) a vim, co to obnasi...

(upravil Skeleton 4. 2. 2018 22:33)

Re: DIY stavba zesilovače

hliníkových pasivů mám dost když se rušily zásoby ve firmě a case bych použil starou od UPSky(relativně silný plech a rozměry 45x35cm) 3000,- Kč beru jako strop pro samotná "střeva" , uvítal bych nejspíše zesík (jak výkonový tak předzesík) formou stavebnice

přichází v úvahu D třída z číny anebo třída AB např tady http://www.ezk.cz/e-shop/select.php ale nevím jakou stavebnici si vybrat

Re: DIY stavba zesilovače

Ještě by mě zajímalo jaké máš s tím úmysly. Bude to jen k PC na doma, nebo to bude sloužit i na něco jiného?

Re: DIY stavba zesilovače

bizzon83 napsal:

Ještě by mě zajímalo jaké máš s tím úmysly. Bude to jen k PC na doma, nebo to bude sloužit i na něco jiného?

Bude to sloužit hlavně k PC. V budoucnu bych zesilovač využil ve své bastlící dílně.

Re: DIY stavba zesilovače

Pokud z EZK tak ber stavebnice s obvodem TDA2005 nebo TDA2030. Korekce kup RSD4132, zde na stránkách je návod jak je upravit.
S těmi integráči mám zkušenost, jsou to dobré IO.
Jinak jako dílenský zesilovač mám postaven s TDA1875. Najdi si na internetu LaDa2075. Ale není to stavebnice desky by sis musel vyrobit sám nebo zadat do výroby. Ale hraje slušně.

Re: DIY stavba zesilovače

Asi nikdo neporadí jestli D, nebo AB. To si budeš muset vybrat ty. Já s Dčkem nemám žádné zkušenosti.  V jiném vlákně kde se řeší levný D zesilovač z EBAYe jsem se ptal po 100W Dčkovém zesu, ale stejně skončím u tranzistorového 100W pro SUB. Teď jsem doleptal desku, ale nevím kdy se dostanu k pájení.
Nejjednodušší bude asi z číny objednat 2.1 50+50+100W zes a nějaký spínaný zdroj a hodit to do krabice. Celé by to mohlo vyjít do těch 3000 i s pěknou krabici. Viděl jsem tady v bazaru i Dčkový 300W zes pro SUB za pár kaček.
Jaké máš repro?

Re: DIY stavba zesilovače

Za mejch mladejch let jsme se snažili stavět pořádný věci, protože ty na trhu nebyly. Dnes jediným kritériem cena, přičemž to vypadá, že máte platy pořád stejný, jako za bolševika a tak pořád toužíte po tehdejších cenách. Nějak vám nedochází, že dnes je průměrnej plat oproti tý době přibližně desetinásobnej a tak už nastala doba, abyste sáhli po tý skutečný kvalitě, nemyslíte ?

Re: DIY stavba zesilovače

Ano, přesně tak. Ale moje zkušenost je taková, že ...... za svoje prachy toho chci co nejvíc  a hlavně "top" s pořádnou slevou.
V "Koutku pro začátečníky" je od Ondry Plachého celkem dost tipů, co stavět, aby to mělo hlavu a patu. Ale když holt někdo nutně musí mít "Déčko" z číny .... ať ho asi má.

Re: DIY stavba zesilovače

Sice jsem psal že bude nejjednodušší to Dčko, ale taky nejsem fanda a ani nemám žádné zkušenosti s tímto zesilovačem.
Osobně bych byl pro nějaké JPA50x2 + JPA100 SUB. Popřípadě podobné, kterých je spousta. Takto to mám v plánu já. Jen to nejsou JPA.

Re: DIY stavba zesilovače

TDA2005 ci 2030 v roce 2018 od EZK, to je jako nakej vtip?

Re: DIY stavba zesilovače

Asi tak. Upřímně absolutně nechápu, že to ten Krčmář pořád nabízí. A asi na to má pořád odbyt, což je snad ještě horší. Šváby, co byly sračka už když já byl na střední, se o 25 let později pořád prodávají jako stavebnice.

Re: DIY stavba zesilovače

Stydět byste se měli všichni a ne Krčmář...Ten je obchodník a je mu jedno, co dovalí prachy....kdežto vy byste mu měli říct" Jdi už s těma sračkama do hajzlu..."...ale škoda slov, volební výsledky o stavu týhle společnosti napovídají mnohé....

Re: DIY stavba zesilovače

Tim ze blbci reknes, ze je blbec z tebe lepsiho cloveka neudela.

Příspěvky [1 až 20 z 51]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DIY stavba zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£