Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » Nast. biasu viac do triedy A pre MOSFET Kenwood KA 5050R

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [4]

(upravil ravenman 2. 2. 2018 12:03)

Téma: Nast. biasu viac do triedy A pre MOSFET Kenwood KA 5050R

Zdravím, kúpil som zaujímavý MOSFET zosilňovač Kenwood KA5050 s Toshiba mos-fet tranzistormi 2SK1529/ 2SJ200 , servisný manuál uvádza nastavenie biasu na 10mV (jeden pár tranzistorov),  má síce výborný zvuk ,v istých akustických pasážach sa mi zdá že to má ešte rezervy a mohlo by to byť lepšie , preto sa pýtam - bolo by možné nastaviť bias na 28mV bez zmeny súčiastok a tým pádom zvačšiť región  pracovnej triedy A  kým neprejde do B ? . Myšlienka ma napadla preto, lebo  najvyšší model KA 7050 je v podstate ten istý stroj ,má tie isté ale novšie tranzistory 2SK1530 /2SJ201 a tam je bias stanovený na 28mV .   Chladiče rovnaké a  vcelku robusné napájanie.  Viem, že je ťažko určit bez osciloskopu  a znalosti tepelnej vodivosti chladiča optimálnu hodnotu biasu, ale myslím dá sa to rozumne zvýšiť  o dať pozor aby teplota chladiča nepresiahla 50- 60 C . , prípadne zo skúseností navrhnite vhodné vyššie nastavenie biasu - úbytku napati.

Pre dalšie zlepšenie zvuku som vymenil relé za nové a chystám sa vymeniť aj OPAMP v pedzosilnovači z pôvodného JRC 4565 na Philips NE5532/ Signetics 5532 , verím že to bude dokonalé.

Servisný manuál tu

https://elektrotanya.com/kenwood_ka-505 … nload.html

Ďakujem.

(upravil mechanik 2. 2. 2018 15:07)

Re: Nast. biasu viac do triedy A pre MOSFET Kenwood KA 5050R

Jediný poriadny chladič v staršej "komercií" som videl kedysi v mojom DENONe PMA-920... Proste kludový prúd nastavuj s ohladom na chladenie. Vzhladom k tomu aké tenké páprdky tam dávali, to bude dosť málo. 50-60°C je dosť, ja som sa nikdy neodvážil cez 47°C na chladiči blízko tranzistorov. Ono na kovovej základni tranzistoru bude viac a na samotnom čipe ešte viac. Tiež neviem ako dimenzovali koncové tranzistory ale s teplotou klesá ich zataženie. Pri 70°C už to asi ktovie čo nebude.

Tie originál pôvodné 5532 som sice nepočul, mám doma tušim len single verziu, no ani to už asi nikdy počúvať nebudem... Ďaj tam aspoň LM4562/49720. Aj tak to ale nebude nejaky "high end".

Tieto staré koncáky sú zaujímavé tým osadením. Sú tam často dual JFETy 2SK389? Teraz neviem, píšem z hlavy. Alebo sú tam bežne 2SK170. Super býva aj pozícia VAS a budičov a často aj iné. Býva to na tak dobrých tranzistoroch ktorú proste v nových strojoch niesu a nemôžu byť.

Na druhej strane pre použitie FETov na výstupe to má dosť ubohý kludový prúd, ani nechcem vedieť aké to má THD. Dalej tieto staršie veci majú často preplácanú topologiu s príliš vela stupnami a zbytočne vysokým ziskom. Keď sú pred koncovým stupnom nejake OZ tak by bolo lepšie pustiť to tam rovno z nejakeho bufferu a všetky ich vynechať. V tej dobe boli tak mizerné že to kvalitu celého zosilňovača degraduje. V prípade že je ich tam milion to nezachráni ani náhrada lepšími.

Manual som nepozeral.

(upravil ravenman 2. 2. 2018 16:06)

Re: Nast. biasu viac do triedy A pre MOSFET Kenwood KA 5050R

Vo všetkom máš pravdu, pozri ten servisák v linke,  mám aj highend mašiny (Bryston 4BSST, Luxman 550 pure cl.A),  tak mám s čím porovnať, pozri ten SM, ten Kenwood zas taká spotrebka nebude v tomto modelovom rade, aspoň teda nehrá špatne .  Múdre články píšu že aspoň 100- 150 mA na pár by malo byť minimum ak to dovolí chladič a napájanie samozrejme , ked pozrie datašíť tých koncákov, tak by to malo byť v pohode nie ?

(upravil ravenman 13. 3. 2018 16:15)

Re: Nast. biasu viac do triedy A pre MOSFET Kenwood KA 5050R

Nastavil som 100m A, chladič to stíha a teplota nepresahje na púzdre mosfetov 65 stupňov, posun v reprodukcií je enormný v celom pásme !! , začal hrať rozhodne neutrálnejšie , kontrolovane bez tej ostrosti a blatovosti pri spodnom pásme. Ach tá komercia .

Příspěvky [4]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Nast. biasu viac do triedy A pre MOSFET Kenwood KA 5050R

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£