(upravil raptor150 11. 1. 2018 20:54)

Téma: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Taky přikládám jeden můj výtvor - celé to bylo zhotovené v paneláku a spíše se jednalo o hokus pokus z mé hlavy a teda musím říct že já sám sem velice mile překvapen. Rock a Metal na tom zní fakt parádně. Inspirací byly Magnat Mig-Ribbon 6 - a když je porovnám na zesilovači Pioneer A-656 ze stejným nastavením, tak ty Magnaty maj na můj vkus moc agresivní výšky, kdežto u mého výtvoru to hraje (jsem překvapen) vyváženě a navíc je slyšet každý činel což dodává taktéž lepší pocit se zvuku.

Měniče :
Monacor SPH-315 - basák
Visaton MR 130 - střeďák
Monacor DTM-104/8 - výškáč

Rozpočet :
2200 - Výhybky
7000 - Měniče
700 - Kabely, terminály a Br
1000 - Materiál

Výhybka - 8 Ω, 700 – 4 500 Hz, 12 / 18 dB
Materiál - OSB 19mm bez vytlumení ! 120L Box
Váha - cca 25 kg jeden reprobedna i s osazením.
Br - 80 průměr, 110 délka, ladění 40Hz - -3dB 37Hz

Specifikace :
100W RMS/200W krátkodobý špičkový výkon, 8 Ω, 37Hz - 20kHz, cca 93dB.

Nastavení : -11dB filtr na 40 Hz (byt 15m2 doslova ničí ultrazvukové vlny 12" Monacoru)
+ 6,7dB peak na 75 Hz - výraznější bas kytary (1,5333 Oct)
- 2dB peak na 175 Hz (vzniká hučení kvůli nízkému DF zesilovače) (1,7001 Oct)
+ 2dB filtr na 2 kHz (potlačení strun kytary a celkového lepšího pocitu poslechu)

Vyzkoušeno na zesilovačích :
Pioneer A-656
GoldStar GSA 9320

Reproboxy jsou občas brané na akce, ještě je budu potahovat aby nedošlo ke zničení OSB.
Ať vypadá jak vypadá, všechno byl zbytkový materiál který byl využit, ovšem jak říkám, ten zvuk mě opravdu mile překvapil.
V bytě kvůli vyšší citlivosti do nich pouštím max cca 2x20W.
OSB se neprohýbají a rezonance není skoro vůbec žádná při téhle hlasitosti. Uvidíme až je vemu na slavnost a pustím do nich 2x70W.

https://s14.postimg.cc/4z361kn9t/IMG_20180111_200920.jpg

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Podle mě vyhozených 11 tisíc,sorry. Bez asi milionu věcí co se měly při návrhu a výrobě těch beden udělat to nemá naprosto smysl sad

(upravil ondra.klofat 11. 1. 2018 21:12)

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Ultrazvuk je obecně nad 20kHz, zřejmě jsi myslel infrazvuk.... který je běžně brán cca pod 20Hz.

Docela mě překvapuje ta docela výrazná ekvalizace na 75Hz... přestože by tam ten 12" neměl nijak zaostávat. Slyšel jsem tohle SPH v malém subwooferu (cca 50-60L) a nepřišlo mi, že by mu něco výrazně chybělo. Tlumení uvnitř bych asi dal...

Jsou uvnitř nějaké prvky na vyztužení (krom komory pro střeďák)? Při rozměru stěn by to asi chtělo... obzvláště u OSB, která nebude mít kdovíjakou pevnost.

Ale jinak bráno jako hokuspokus, budiž wink detaily se časem doladí, když to bude mít koberec tak to i bude vypadat trochu lépe. Osobně bych asi dal bassreflex na druhé bedně zrcadlově, ale to je jen moje designová úchylka big_smile

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

K těm výhybkám jsi došel jak, to je nějakej hotovej projekt? a na jakej kmitočet je naladěnej BR?

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Jak napsal DJ_Rix, tohle byly peníze vyhozené ven oknem. Tady je víceméně bohužel všechno špatně...výběr měničů, jejich umístění, ozvučnice, výhybky. Nechci bejt drzej a hnusnej, ale tohle bych toleroval tak 15 let zpátky...v roce 2018 to už sem asi nepatří.

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Výhybky jsem kupoval jako hotový projekt od Dexonu.
https://s14.postimg.cc/so11fz5oh/25182210_1995144617184019_7015661975920249042_o.jpg

Zhruba chování repro v boxu :
https://s14.postimg.cc/4ka9rq581/Monacor_SPH-315.png

A co se týče peněz, cena je zhruba za materiál a ostatní věci, já měl výšky,střeďáky, materiál je zbytkový, akorát jsem dokupoval 2 basáky a to jsem ještě na to měl slevu.

ondra.klofat : Jo chybička se vloudila, ale ostatní určitě pochopí, no vyztuž je udělaná zevnitř na spodu uprostřed a uvrchu. A zhruba podle chování měniče jde poznat podle grafu že na těch 75 Hz je úbytek, proto ta ekvalizace aby se graf vyrovnal přímé rovině. Mám rád když celé pásmo je zhruba tak nějak stejně křivkově... Jediné co občas potlačuji navrch jsou bas kytary.

(upravil ondra.klofat 12. 1. 2018 8:44)

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Předpokládal jsem, že je to nějaká odladěná sestava, nebo, že ti někdo alespoň navrhl vyhýbku, když ne odladil. S nějakým univerzálem a více či méně náhodným osazením je to samozřejmě jak psal TLU úplně špatně.

Píšeš nahoře, že máš BR laděný na 40Hz, ale v simulaci ho máš 26Hz, to je hrozně nízko a špatně, vždyť sám píšeš, že řežeš pryč vše pod 40Hz... Simulaci máš pro 25% tlumení, a pak žádné tlumení nepřidáš... oproti ostatnímu je to menší chyba, ale nepřesnost ti to taky způsobí. V grafu úbytek na 75Hz nevidím, je tam plynulý pokles od 100 do cca 40Hz, to ti s EQ na 75dB +6dB udělá jen obří hrb navíc, který tam nyní třeba není (toto je simulace a ne měření, takže kdoví jak to je v reálu). Rovinu ti to 100% neudělá.... stejně jako 100% nemáš " po EQ celé pásmo stejně křivkově" ať už to znamená co chce. Stejně tak baskytary navrch nepotlačuješ... možná tak potlačuješ část pásma ve kterém hrají, EQ není live mix.

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

To jsou ty bedny co jsi dával i na av manii? Škoda, že jsi sem nepřišel než si postavil ty bedny ....

Web

(upravil raptor150 24. 4. 2018 0:01)

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

https://www.youtube.com/watch?v=2orIL4N … e=youtu.be

Akorát že je to přes telefon a youtube také nějaký ořez má, ve skutečnosti to hraje úplně jinak. Je to přibližně jak to vypadá.

(upravil mechanik 24. 4. 2018 0:49)

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Týmto videom si nejaky rešpekt na odbornom audio fore nezískaš, práve na opak. Tam je zle hádam všetko. Či už kombinovanie 3 typov reprobední alebo to debilné rozloženie sterea do kríza, natlačenie v rohu pri stene a tak dalej... Ale hlavne že si spokojný. Ale väčšina ludí by takto blbla možno vo veku 15 rokov...

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

"podívejte se, jak mi to hraje, akorát to hraje úplně jinak" big_smile už sám princip těchto videí je naprosto nesmyslný... proč by někdo chtěl poslouchat, jak hrají tvoje repráky nahrané telefonem přes jeho repráky/sluchátka/cokoliv? A "jak to přibližně vypadá" je, jak nastínil mechanik, v tomto případě skoro lepší nevidět.

Chápu že psychoakustika je silná mrcha big_smile Ubránit se skutečnosti, že víc beden neznamená víc muziky, není zpočátku lehké... prošla si tím asi většina lidí co se tomu zkouší nějak věnovat.

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Zvuk jak položený telefón na dne veľkého hrnca.
Nepochválil ti to nikto posledne, nepochváli ani teraz, smola....

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Teď nevím, jestli je to nějaká recese, nebo se jedná o pubertálního frikulína, nebo skutečného blbce... :-/

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Já to radši ani nepouštěl... big_smile
Ty gumový blbosti se mi na tom líbí nejvíc.

(upravil jik 25. 4. 2018 17:28)

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

Raptor150, připojuji se svým názorem k výše uvedeným příspěvkům od antonio, TheLastUnicorn, clarion, ondra.klofat, mechanik atd..

Chápu Tvé nadšení, že to hraje dobře heavy-metal a že to občas nosíš na akce. Ale zkus si přes to pustit pustit doma třeba v neděli odpoledne v klídku i jinou muziku (jazz, folk, nebo cokoli jiného - a hlavně ten heavy metal a hard rock totiž člověk musí slyšet ve všech souvislostech...).

Ale opravdu nejde na fórum audiotechniky dávat zvukové ukázky nahrané doma telefonem a bohužel většinou ani sebelepším nahrávacím zařízením. Proto nevím jak to hraje, neslyšel jsem to.

Edit:

Musím editovat, ačkoliv jsem nechtěl:

Všimnul jsem si ještě kombinace: "Vyšší citlivost", proto "příkon maximálně 2x20W" a "panelák". Tohle je podezřelá kombinace. Nevím, co
na tuto kombinaci říkají v bytě Tvé uši a taky sousedé... smile

Re: Panelákový 3 pásmové DIY - Monacor SPH-315

ono už jen ta hodnota 94dB sama o sobě... kde se vzala, co to má znamenat? Podobně jako oněch 2x30W... Tohle šermování číslama, která se vzala kdoví odkud a jsou dost vytržena z kontextu také žádný pozitivní dojem neudělají.