Téma: Brum na KRK RP5 G3

Zdravím
Mám problém s mojimi novými KRK repro...pokusím se to napsat co nejvíce stručně

Při zapojení do PC (jak do zvukovky integrované tak dokoupené (Sound Blaster X-Fi Elite Pro)) je slyšet brum, který se po spuštění jakéhokoliv náročnějšího programu nebo při hýbání myší zesílí

Přepojování zásuvek, komplet rozebrání PC, překontrolování kabelů a odpojení všeho až na SSD disk s OS a procesoru nezabralo

Po zapojení sluchátek do 6,3 jack výstupu na RACKu od téhle zvukovky jde do sluchátek čistý zvuk, ovšem z repro stále leze onen měnící se brum....

Po zapojení repra např. do notebooku zapojeného klidně i do jiné zásuvky se brum neozývá.

Jediné možné řešení vidím v zapojení DI boxu mezi PC a repráky, např ART Z direct

Co myslíte??

(upravil horemic 4. 1. 2018 21:07)

Re: Brum na KRK RP5 G3

To je problém tzv. zemní smyčky.Dva monitory KRK připojené k 230V v ochranné třídě I.,to je "třížilově".PC stejně tak.Tyto tři komponenty jsou propojeny nesymetricky přes cinche na KRK,že?
Symetrické propojení by teoreticky mělo problém odstranit,ale realita bude záviset na vlastním provedení vstupních a výstupních obvodů propojovaných zařízení.DI box bude řešením také,tipuji s mírným ovlivněním zvuku oproti řešení se symetrickým propojením.Další mně známé řešení elektro normy nedoporučují:-)

Re: Brum na KRK RP5 G3

Symetrický kabel zemní smyčku nevyřeší... Vyřešit to může GroundLift, pokud na některém zařízení v řetězci je, případně už zmíněný DI-box.

Re: Brum na KRK RP5 G3

Děkuji moc za odpověď

Jinak přesně tak, nyní je mám nouzově napojené přes cinche..... pořídil jsem si na zkoušku i kabel který má na jednom konci 3.5jacka a na druhém 2x XLR, ovšem problém to nevyřešilo....

Pokud by jsme se bavili o tom symetrickém propojení, byla by nejspíše potřeba dokoupit další externi zvukovka do který by nejdříve běžel signál z PC a z ní až následně přes XLR nebo 6.3 jack výstupy a kabely do repra.... rozumím tomu správně?
Preferoval by jsem to více nežli DI box, jelikož se u něj i přes kladné recenze bojím té změny kvality zvuku....

Re: Brum na KRK RP5 G3

ondra.klofat napsal:

Symetrický kabel zemní smyčku nevyřeší... Vyřešit to může GroundLift, pokud na některém zařízení v řetězci je, případně už zmíněný DI-box.


A které řešení by bylo co se kvality zvuku týče lepší?

(upravil ondra.klofat 4. 1. 2018 22:25)

Re: Brum na KRK RP5 G3

Jelikož ani tvá zvukovka ani KRKy ground-lift nemají nezbývá jiné řešení než DI-Box. Čili z tvé zvukovky (která neumí ven jinak než nesymetricky) každý kanál do jednoho DI-Boxu, z něj symetricky do příslušné aktivky. Pokud bys zkusil externí zvukovku, může problém zmizet, ale také nemusí. Je prostě potřeba počítat s tím, že sem tam se občas nějaká zemní smyčka objevit může vždy.

Ještě je pak jedno řešení, které se mi v jednom konkrétním případě osvědčilo, ale nezaručuju, že je to 100% korektní řešení.. spíše nouzovka. Zemní smyčka se mi tvořila při zapojení kytarového procesoru zapojeném do komba. Z něj vedla linka do Mixu. Protože jsem v tu chvíli neměl k dispozici DI-Box, natáhl jsem linku i z procesoru přímo do mixu (tedy "okolo" zesilovače). Tedy vytvořil jsem jakoby další potenciální smyčku... Brum zmizel. V tvém případě by to mohlo být realizováno propojením stínění na paralelním výstupu se stíněním na vstupu zvukovky (bez zapojeného signálového vodiče)... ale říkám, je to trochu prasárna a určitě ne korektní řešení, které ani v tomto případě nemusí fungovat...

(upravil Viteks 4. 1. 2018 22:44)

Re: Brum na KRK RP5 G3

Super, díky moc za info

Ta tvoje druhá varianta zní nadmíru zajímavě, ale spíš to vidím na ten DIbox.

Konkrétně mám v merku ART DTI, aby jsem nemusel kupovat pro každý monitor zvlášť jeden box jak jsi mi psal... do input 1 pravý kanál,, do input 2 levý kanál