(upravil Vasi 31. 12. 2017 15:40)

Téma: LCD princip řízení

Ahoj,
potřebuji vyrobit bezdrátový teploměr do udírny smile
Jelikož bych chtěl, aby to mělo co nejmenší spotřebu, tak bych chtěl namísto LED segmentovky použít LCD segmentovku.
Nicméně s LCD jsem ještě nepracoval, tak se chci zeptat, jak je to s řízením segmentů?
Je potřeba je napájet AC napětím, aby se nezničily?
Nebo stačí třeba jen střídavě napájet a uzemňovat?
Asi existují i nějaké uP s řadičem pro LCD, ale mě by zajímalo, jak je ovládat přímo z uP.

Konkrétně mám v plánu použít tento LCD:
https://www.tme.eu/cz/details/de123-rs- … 3-rs-2075/

Web

Re: LCD princip řízení

Pokud se nepletu, tak se to budí fázově posunutým signálem (z DC se udělá AC). DC složka to pomalu ničí...

Mám dojem, že tam šly (občas někdo dal) dát do cesty i kondy. Pokud by to bylo AC se střídou 1:1 (z děličky, stejných hradel nebo procesoru), tak bych se toho moc nebál... Taky snad nějaký ks mám, dokonce jsem nedávno uvažoval nad nějakou "minutkou" do kuchyně. Ty mechanické se čas od času poroučí do věčných lovišť nebo občas nezazvoní sad

Ale naposledy jsem s tím dělal asi před 30rokama...

Re: LCD princip řízení

pokud nemusí být ten displej velkej, tak displej z N5110 prodává číňan za pár peněz, a odběry to má taky minimální. Knihovna pro arduino included - ale pokud to je low power, tak snad jedině samotnej 328 procesor na 1Mhz s využitím sleep.

(upravil StavJi 31. 12. 2017 21:52)

Re: LCD princip řízení

Co máš v planu použít za MCU? Řídí se to tak, že na common pinu generuješ obdelník a pak na segmenty posíláš posloupnous 0 1 nebo 1 0 podle toho jestli chceš, aby svitil nebo ne. Koukni třeba tu

Pokud nepoužiješ MCU co ma tyto LCD jako periferii, tak MCU nepřepneš to nějakeho powersave modu.

Doporučil bych nějaky STM kit s MCU co tyto displeje umí. Pak můžeš koupit stejný procesor a dát jej na vlastní DPS (STM kity mají všechny programator a debuger v sobě a ten je možné použít na jakýkoli jiny STM MCU)

Re: LCD princip řízení

Děkuji za rady. Jelikož bych to potřeboval co nejdřív sestavit, tak pro jednoduchost udělám vysílací stranu zatím bez displeje, jen s nějakým malým uP.
A pro příjem provizorně použiju elektroniku s LCD a PICkou s řadičem, která původně byla určená na jinou věc.
To řízení generováním obdélníku a pak posílání posloupností nejspíše pak použiju.
Jinak většinou používám AVR, výjimečně PIC.

Web

Re: LCD princip řízení

Přimlouval bych se pro AVR...(DRAGON, ATMEL-ICE). Na PICy nejsem zařízen.
Možná bych se pak nechal taky inspirovat pro nějaké využití toho LCD.
Ale tipuji, že pokud to zbastlíš s PICem, tak už to tak zůstane smile