Téma: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Dobrý den,
koupil jsem tento výborný a jednoduchý předzesilovač a bohužel jsem ho zapnul ve špatném pořadí. Ano nemá výstupní relé a manuál jsem neměl, tedy nepřečetl doporučované pořadí zapínání. ¨
Po zapnutí se samozřejmě ozval lupanec a pak jsem si při poslechu všiml šumu. Tedy, ne jen malý šum, ale velký, když je slyšet ze 4m. Vyzkoušel jsem všechny kombinace zapojení, ale prostě šumí tento preamp a před tím nešuměl. Hudba pod šumem hraje normálně.
Také jsem vytáhl operáky v DIL8 a výsledek stejný - šum v obou kanálech. Stejné operační zesilovače TL071, ale v SMD jsou v další sekci. Ty ale jen tak nevytáhnu/neotestuji.
Napadá Vás někoho ze zkušených co to může šumět? Ty SMD operáky, něco ze zdroje, nebo něco pasivního jako konenzátory? Předpokládám, že došlo při zapnutí k nějakému proudovému nárazu a něco se částečně nebo uplně odpálilo.
Vím, že je ideální osciloskop, ale ten nemám a levné digitální např. do 12MHz s mizernou vstupní citlivostí se mi kupovat na tyto případy nechce.

Přikládám foto a budu rád, když někdo poradí co by to mohlo býti?
Děkuji moc!

http://necone.gotdns.com:8080/share.cgi/SPLvolume2_open_big.jpg?ssid=0ha9NhT&fid=0ha9NhT&open=normal&ep=

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Moc bych preampu neubližoval. Spíše si myslím, že chyba bude někde mezi přístrojem a židlí.

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Ano, to je pravda a děkuji za první odpověď. Problém je, že jsem vše ověřil a každopádně to nevysvětluje stav - funguje - špatné zapnutí s lupancem a nějakou kakofonii středních i vyšších tónů - vypnutí - zapnutí - šum.

Budu se snažit si to opravit sám, ale potřebuji nějaké nástřely, kde hledat, či co měnit.

Pokud by jste měli i nějaký tip na levny osciloskop, kterým by šel změřit ten šum, tak jej uvítám.

Díky všem za pár řádků smile

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Radku....počkaj a já ti na to mrknu big_smile

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Díky Petře. Myslel jsem, že tak "jednoduchý" stoj zvládnu sám big_smile Rád tvořím i opravuji. Ale zároveň i s mými znalostmi je mi jasné, že to bez škopku nejde. Nebo to je pokus omyl.
Stejně by mě zajímalo čím to bylo... A kde bude chyba. Po další úvaze bych tipoval i zdrojové stabilizátory.

Každopádně dáme vědět čím to bylo a také klidně můžete psát nějaké nápady smile

(upravil DJ_Rix 1. 1. 2018 21:53)

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Radku zkus trochu více popsat mechanismus jak došlo k poruše - Zapl jsem koncák, pak DAC, teprve potom SPL atd...
Popiš jak to máš zapojeno a propojeno..
Když vyřadíš SPL a dáš výstup z DACu rovnou do koncáku tak to nešumí ?
Samotný SPL zapojený do koncáku už šumí ?
Předtím než jsi to "špatně" zapl to fungovalo dobře ?

Můžeš změřit voltmetrem napájení ( u těch hybridů je to označeno na DPS + a - , někde najdi GND - třeba na XLR konektoru) a taky DC offsety na výstupech XLR - i když se obávám že to mají odděleno elyty.

EDIT: Totiž, pokud by jsi to měl propojeno s DACem a došlo k tomu tak, že jsi zapl nejdřív DAC a až potom SPL, je dost pravděpodobné že to mohly schytat operáky ve vstupech. CW dac má na výstupu určitě servo, které má velmi dlouhou časovou konstantu, pokud výstup neodpojují relátkem, dostane se na výstup na krátký čas velké DC napětí (cca 15V) které by normálně operáky v SPL zvládly, ale za předpokladu že mají napájení. V tom SPL je to ojebáno na kost a nejsou tam ve vstupech ochranné diody, teoreticky by pak mohly býr vstupy těch operáků na hybridech nakoplé.

(upravil necone 1. 1. 2018 22:10)

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

OK.
Zapojení mám DAC -->XLR --> PREAMP --> XLR --> koncák Parasound.

Před tím to fungovalo dobře a i znělo to dobře. I když né tak jak napřímo. Důvody proč preamp jsou ještě další (poslech potichu a domácí kino).

Zapl jsem DAC a pak koncák. Pustím muziku a zjistím, že nic nehraje. "Ahaaa" nemám zapnutý ten nový preamp. Sáhnu dozadu a málem jsem pral trenky big_smile Panicky jsem to zase vypnul. Po té jsem vše vypnul a zapnul správně. Preamp, DAC, koncák. Hraji a ihned jsem si všiml, že to šumí. Prvně jsem si myslel, že jsem odpálil něco na konci.

Tak jsem vše odpojil a zapojil jak jsem to měl dříve. tedy DAC přímo ke koncáku. A ejhle hraje to bez šumu. Oddychl jsem si.

Pak jsem zapojil jen preamp bez žádného vstupu. Pak konce a šumí to i v této konfiguraci. Ještě má preamp HW implementován MUTE, který ale nemá vliv. Šumí stále.

Pro vyloučení prvního stupně jsem zkusil vytáhnout vstupní operáky (TL071). A šum pořád stejný.

Na napájení a DC offset se podívám:)

Edit: CW už nemám, pořídil jsem peckovní Gustard X20:

https://www.head-fi.org/threads/gustard-x20-dac.780385/

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Jak víš že jsou ty 071 vstupní ? Pak to budou fakt nakoplý operáky na těch keramickejch destičkách. Nemáš fotku té hlavní DPS zespodu ?

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

S tím DC napětím na vstupu jsem si to taky myslel a proto i ten test s těmi vyjmutými operáky. Jen nevím jestli je to vstup nebo výstup. ještě jsem se nekoukal na cesty na tišťáku.

Ale ten DAC nebyl vypínán, ale každopádně hrál a na výstup něco DAC posílal.

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Mrkni jak je to zapojeno a dej vědět. Co je na těch keramickejch destičkách ?

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Fotky zespodu nemám, nafotím zítra. Taky mě to zajímá ze zvědavosti. Teoreticky by měl být lupanec, ale ne odpálení, že?

(upravil necone 1. 1. 2018 22:20)

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Na tech keramických deštičkách jsou dva operáky. Jeden je taky TL071 a druhý TL072, tedy dvou kánál, v SMD.

(upravil DJ_Rix 1. 1. 2018 22:19)

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Lupanec je jasnej, když zapneš ten SPL, trvá chvíli než se ustálí DC poměry, proto ta rána. To že to odešlo může být ale klidně tím, že ti hrál DAC a byl vyplej SPL, ony ty operáky to napětí do vstupu moc nesnesou obzvlášť když jsou bez napájení sad

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Vypadá to tak. Zítra se kouknu na tu desku a dám vědět, jestli ty DIL8 jsou vstupy, nebo výstupy. A zkusím proměřit to napájení. Jak základ tak zkusím i tu stejnosměrnou složku na výstupu.

Každopádně děkuji a jen alespoň zde popřeji do nového roku hodně zdraví a ať to hraje, a bez nehod big_smile

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Jestli jsou tam fakt ty operaky 071 a 072 /které mají citlivý jfet vstup/ tak bude některý nakopnutý.. Petr ti po může zrovna otunit smile

Web

(upravil necone 1. 1. 2018 23:39)

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Třeba smile mimochodem, při hledání informací ohledně toho vstupu/výstup jsem narazil na forum, kde nějaký borec úspěšně měnil operáky právě v té patici. TL071 za TLE2071, které mají větší rozsah, což je nepodstatné, ale jsou rychlejší (slew rate). Jeho postřehy s TL071 jsou podobné mým, když jsem poprvé zkoušel tento Preamp.  Není špatný, naopak je výborný, přesto mu něco chybí. Za mne lepší předo-zadní rozlišení.

Chtěl jsem je také vyzkoušet, ale až to bude funkční.

https://forum.allaboutcircuits.com/thre … ost-557806

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

TL071 je levná sračka tak do spotřebky..uvazuj neco jako opa134, OPA1611 ap.

Web

(upravil necone 2. 1. 2018 21:53)

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Ahoj,
tak jsem to kuchnul a je to tak, že vstupy i výstupy jdou do té keramické deštičky. Tam kde je SMD verze 071 i 072.
Jak je zapojená deštička nevím, není to vidět. Zajímala by mě i ta konstrukce. Proč to nenapájeli přímo na tišťák? Je to z důvodu lepší rezistence proti VFR rušení?

Ty standardní operáky v DIP patici jsou ve schmematu někde před/za potenciometrem a mezi tou deštičkou s vstupními a výstupními 07x.

Ještě změřím to napájení a SS složku na výstupu, ale vypadá to, že ta vstupní SMD 071 nebo 072 bude hyn. Takže odpájet deštičku, ucvakat SMD čip a naletovat nový. Stejný nebo nějakou tu TLE2071, což je lepší upgradnutá 071? nebo zkusit něco jiného? Já bych si troufnul jen na 2071 smile a jinak to asi nechám na Petra? Na foru ještě někdo zvažoval LME49710, ale jen s proměřením chování na škopku.

EDIT:
Tak na výstupu je ta dvoukanálová 072 a na vstupu 071

Ještě přikládám obrázek:
http://necone.gotdns.com:8080/share.cgi/SPLvolume2_open_bottom_big_IN_OUT.jpg?ssid=0z5x95K&fid=0z5x95K&open=normal&ep=

(upravil mechanik 2. 1. 2018 23:00)

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Úprimne je to celé strašne zlé. Či už TL072 alebo návrh tej dosky... Snažil by som sa za každú cenu tú krabičku z cesty signálu vyhodiť, potom to bude hrať iste daleko lepšie.

Ja by som doporučil LM49710. Hrajú slušne a niesu náročné.

Keď tým elektrolytom vedla potenciometra dobre rozumiem tak by si tam mal dať polypropylenové kondenzátory.

Ešte jedna rada. Keď to používaš len z dôvodu že ide regulaovať hlasitosť tak tá bude fungovať dobre aj so samotným napríklad diamond bufferom. Nemusí tam byť nutne obvod so ziskom a OZ.

Re: SPL Volume 2 a šum po zapnutí s lupancem

Radku to zapojení na keramické destičce se dá za pár chvil obkreslit s multimetrem v ruce. Jestli chceš, můžu se na to mrknout jako celek, změřit to přes zvukovku  a vyměnit ti ty operáky.
Ty operáky co tam jsou budou zásadně určovat celkový zvukový projev té krabičky, to už by bylo menší zlo to všechno vyházet a nechat to jako pasivní regulátor s potenciometrem než tohle....
Výrobce tvrdí cosi o laserem dotrimovaném rezistoru na té destičce, možná to fakt dělá, na fotkách to vypadá že v rohu té destičky je fakt jeden odpůrek který se trimuje, celé se to dělá zřejmě z důvodu CMMR , kdy je potřeba vyvážit obě větve operáku, i tak ale šetřili, protože to už podle počtu použitých operáků je to nejjednodušší řešení symetriky - jeden operák na vstup, dvojitý na výstup.

Pokud jsi byl se zvukem spokojený jen vyměň ty operáky a neřeš smile