21 ...editoval mechanik (26. 12. 2017 22:59)

Re: Hifi byznys

Pardon ale ako to súvisí s tým čo písal Hazys? O rozhlase tu nebola tušim reč a čo sa týka CD tak kvalita je velmi rôzna. Komprimovaná bude hlavne komerčná hudba. Ja počúvam nové nahrávky ktoré nedosahujú ani plnú úroveň a keď áno tak je to v jednej alebo dvoch špičkách. Problém je väčšinou inde než v nejakom komprimovaní... Ale je lahké nadávať ako je CD na prd a na miesto kúpi kvalitného DACu vytiahnuť starý kazeták a tvrdiť aká je to bomba a na fore nadávať že všetko je skomprimované a nepočuvatelné.

Začnite počúvať trochu tažšie/menej komerčné žánre a ten problém nebude...   https://www.youtube.com/watch?v=fQfZFUWIbfs   (bohužial to video nemá kvalitný zvuk, na rozdiel od novo nahratých vecí na youtube)   Toto má rozsah že mám hned v limitácií 400W/4R koncák. Keď tú nahrávku človek nepozná tak ho špičky fakt zaskočia. Proste keď to z tichej pasáže ide na plnú úroveň tak je to zážitok a s takým analogom nedosažitelný. S málo citlivými reprobednami so 100W/4R koncákom to nejde doceniť. Ja by som u toho dostal do limitácie kludne 1kW koncák s reprobednami 87db/2.8V/1m.

Tiež nikto nespomenúl že trochu "prepálená" nahrávka môže znieť aj dobre občas. Proste keď to celý čas ide, ako taký metal... Občas je to zámer tvorcov.

Inak tá nahrávka hore vyšla aj ako vinyl. Ja by som ho radšej počuť ani nechcel. Vopchať sa do rozsahu analogu, to musí mať kompresiu dynamiky ako svina, bez ohladu na to či to má alebo nemá orezané špičky...

22

Mechanik: sleduji Tvé příspěvky, no dobrý, no. Můžu se zeptat, pokud to není moc dotěrné, kde na to všechno bereš čas? Myslím na stavění vlastních přístrojů, sledování novinek v oboru, samovzdělávání se a téměř neustálé "on line" zde na fóru? Všechna čest! Já "nežeru" jen hifi a nestačím toho spoustu, dny se zdají stále kratší...

23 ...editoval Otas (27. 12. 2017 11:58)

Jak je mi blaze, že jsem posledních 30 let v podstatě hifi nedělal a byl tlačen do profi smile.
Žádné potíže s levnými signálovými šňůrami za několik desetikorun nebo pár stovek (jen ty konektory, to je maso), žádné bádání nad speciálními kabely k reprobednám (mně stačí kabel typu "od míchačky na beton"). Odstup nad 90 dB je fajn, stačí.
Ale i zde jde vývoj kupředu. Jezdil jsem se zesilovačem (na disko) 2*100 W RMS, dnes jedu i s výkonem 6,6 kW - jen ale po změření  pochybuji, že RMS (a jsou to značkové věci) sad.
Fajn, alespoň to dostatečně slyším lol, na ORL hovoří doktorka o hluchotě (a bude ještě hůř). Kdybych dělal Hifi, tak už je to konečná, žádné krásné tiché pasáže si už nevychutnám (je mi líto stárnoucích hifistů). Nastavení nad 10 kHz mi supluje měřící mikrofon a zkušenost. A staří zvukaři live to někdy řeší ještě radikálněji (oříznou poslední oktávu - což kdysi přivádělo Huberta Mašína k záchvatům vzteku).

24

pepazdepa3, proste ma HiFi baví, tak som si podla toho ostatné veci zariadil big_smile

25

Když jsem zakládal toto vlákno, nevěděl jsem, jak ho pojmenovat. V té době jsem kupoval pár věcí, no a když jsem viděl ceny, tak jsem občas nevěřil svým očím. Dnes bych třeba volil jiný název.
Podstatné je, že se zde objeví lidé, kteří prostě jen napíšou svůj názor, i když třeba nesouvisí s předchozím článkem. Za vším hledej člověka, nevím kdo to řekl, ale je to pravda. To je to o čem jsem minule psal. Když má někdo těch krabiček okolo sebe příliš, tak je to spíše na škodu.  Vzpomínám si, že v Supraphonu vyšla nahrávka Deep Purple - Ochutnávka. Originál “Come Taste The Band”. Mám obě a to co udělal nějaký zvukař nebo technik při výrobě české desky je na zastřelení. Protože mám desky neohrané, je  ještě dnes slyšet ta ta plochárna Supraphonu. Otázka je proč, jestli nesměli kvalitu u licence nebo proč. Dnes ta samá fabrika lisuje do celého světa.
Každý názor může tomu druhému upřenit pohled na věc. Názorů "Mechanika" si vážím, má znalosti  teoretické i schopnost tvořit prakticky. Není však třeba hledat za vším nuly a jedničky nebo drát po kterém běží elektřina.
Uznávám klady i nedostatky jednotlivých technologií, ale snad to "HIFI" děláme pro svoji radost. Pokud vím, tak i na těch kazeťácích, které jsme okukovali v Tuzexu a byli jsme schopni za ně vysolit 1000 - 2000 TK,  bylo to DIN 45500 a High Fidelity. Stále  si ještě pustím kazetu, člověk poslouchá, naleje si sklenku dobrého pití a dívá se jak běhají ledky na indikátoru nebo ručky na budíku vybuzení a je mu dobře. Zažili jste někdo ten pocit, že Vás poslech určité muziky nebo skladby hodil zpět v čase a vybavili jste si něco z mládí. Já to mám spojené s poslechem Floydů. Za pár dní máme Silvestra a to už pár let pouštím 3SAT, zvuk přepnu do zesilovače a celý den a celou noc koukáme a posloucháme.
A do Nového roku Vám všem přeji vše nejlepší, ať nám ty aparáty hrajou a máme z toho radost.

26

Hmmm. Nic proti, ale všechno to hi-fi, nebo high-end, bez ohledu na cenu, zapojení, parametry X,Y,Z, a další a další X, Y, Z, je v podstatě jen a jen pouhé..... Líbí-Nelíbí. Nic víc. Asi tak.

27 ...editoval pepazdepa3 (29. 12. 2017 16:12)

hifijak: naprostý souhlas! Já už to například, myslím, doklepu s mými zesilovači Grundig SV2000, Unitra PW8010 a Philips FA 950+930 a dalšími krásnými stroji z muzea. Nějaké spínané zesilovače /mylně nazývané "digitální"/ mě opravdu, ale opravdu nezajímají. Zesilovače typu D byly vyvinuty HLAVNĚ proto, že jejich výroba je levná, výrobci nejsou lidumilové, potřebují vyrobit výrobek co nejlaciněji a prodat co nejdráže. To platí v každém oboru.