Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 23]

Téma: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Předělávám byt a chtěl bych ve zdi vést cca 10m audio signálového kabelu od PC k TV stolku kde bude zesilovač a dvoupásma. Budu se snažit kabel oddělit od 230V vedení, ale na cca dvou metrech se mi to asi nepovede. Nevím jaký použít vhodný kabel? Docela mě zaujal typ v odkazu níže, ale je to střílení od boku,... budu rád za rady... Díky.

https://imusicdata.cz/sc-320-0101-onyx- … gLftfD_BwE

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

No nevím, jde o jednonásobné stínění a píší, že má 90%, podle mně nic moc. Chtělo by to asi vícenásobně stíněný kabel, snad něco takového: http://www.auto-audio.cz/produkt/DLS-LC2-PRO.html
Je určitě víc takových podobných druhů.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Natahl bych ho

https://www.google.cz/search?hl=cs-CZ&a … er-suggest

Treba RG59..

Web

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Když už kovovou trubku, tak potom pospojovat a na jednom konci dobře uzemnit. Ale na tohle bych se vybodl, spíš je potřeba řešit kapacitu kabelu, a signál posílat symetrický, z pořádnýho budiče nejlépe PA, (něco jako tohle: DRV135 a samozřejmě jako symetrický signál zpracovat, s linkou zakončenou 600Ohm odporem. Spíš než dvojitý stínění bych řešil minimální plochu smyčky signálu.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

PVC husí krk, kabel třeba Tasker T40, nebo RG59. A jestli máš jen 2-kanálový systém, vedl bych S/PDIF signál z PC koaxem a k zesilovači DAC.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Husí krk bych tam rád vložil, ale je to bytovka s tenkýma příčkama... na kolik takový DAC vyjde, abych se dostal kvalitou alespoň vyrovnal kvalitě vedení klasickou analogovou cestou? Koukal jsem totiž, že dají koupit i za pár korun třeba z Číny... je nějaká výhoda vedení S/PDIF koaxem oproti USB? Když by si chtěla třeba přítelka připojit noťas, tam by s koaxem nepochodila, i to byl důvod proč jsem původně zamýšlel vedení klasickou analogovou cestou.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

1.) proč by nešel připojit NB k USB zvukovce s S/PDIF výstupem? Naprostá většina DAC i zapár drobnejch funguje líp, než integrovaná zvukovka v PC, nedejbože NB

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

To je pravda, to by šlo, asi to skutečne bude nejlepší řešení... i do budoucna, kdybych chtěl nějakou kvalitnější aparaturu.

Zde na foru někdo posílal DAC z ebaye, ve finále je to jen o trochu dražší, než kdybych tahal nějakou drahou dvoulinku a zároveň do toho budu moct natáhnout zvuk z TV přes optiku.
https://www.ebay.com/itm/SMSL-Sanskrit- … 754641751?

Koaxiální kabel můžu použít klasický, co budu objednávat na rozvody TV?
https://www.elima.cz/obchod/2305113000- … 11439.html

Umlouvám se, jestli se ptám jak trotl, ale do dnešního dne jsem vždy vše řešil jen analogem.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Koax má vhodné elektrické parametry, ale mechanicky není vhodný na častou manipulaci. Tasker T40 nebo RG59 Flex je na tom z hlediska mechanických vlastností mnohem lépe.
SMSL Sanskrit je dobrý, nemá dálkové ovládání a přepínání vstupů se provádí zmáčknutím tlačítka na předním panelu. Dělá se i s bluetooth vstupem (můžeš ji použít jako externí zvukovku k notebooku nebo tabletu). Počítej s tím, že kromě ceny prodejci zaplatíš za celní odbavení: Kč 99 ,- za uskladnění v celním skladu, asi Kč 700,- za DPH a jestli si necháš balíček celně odbavit Českou poštou tak další 2 až 3 stovky za tuto službu. Jednoduchý, docela slušně hrající DAC s AK4396 si můžeš složit, celkem vyjde i s krabičkou do 15 stovek.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

V noci jsem moc nespal a přemejšlel nad řešením v bytě... big_smile Na rady zde udělám tedy určitě koax, jako přípojku bych použil nějakou podobnou zásuvku/konektor jako je tento:
https://www.ebay.com/itm/RCA-AV-Wall-Fa … 880155178?
https://www.ebay.com/itm/10PCS-RCA-Fema … 194224024?

Je pak asi jedno jestli použiju splétaný nebo pevný koax, že?

S DACem si to ještě promyslím, byl bych rád, kdyby měl jak přepínače vstupů, tak i předzesilovač. Uvidím jestli bych ho zkusil sám sestavit nebo už koupim hotový. Díky za tip na neosazenou PCB, použil bych to jako jednu z komponent, kdybych skládal sám.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

apollo.coax 75 ohm nebude mít splétanou vnitřní žílu,ale jen singl drát.Nic se nezkazí ani použitím feritového válečku na každý konec takovéhoto delšího kabelu.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Nechci být moc rejpal. Pokud vím, souběh čehokoli s line 230V je zakázán normou. Mám dojem, že nejblíže to může být 20-30cm, křížení asi 3cm...
Pokud někdo zná po 5 panákách whisky, 2 panákách 12ročního rumu  a pár skleničkách vína (což mám teď já) přesnější údaje, nechť je sem uvede...
Co brání tomu, dát to do malé lišty (NF) nad podlahu, případně se dělají i rohové (přesněji okrajové podélné nad podlahou) lišty s kabelovým prostorem (nevím jak to mám nazvat přesněji). Takhle riskuje bordel v NF od ledniček, motorů v okolí atd... případně totál průser v NF při úderu blesku v okolí...

Pokud už bych byl takový mamlasos a dal společně k sobě NF a 230VAC, tak aspoň jedno dám do něčeho s dvojím stíněním... ale moc rozumné to není...

(upravil Pech. 30. 12. 2017 0:47)

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

měljsme podobný problém a použil jsem koaxiál, který měl měděné jádro jako lanko a i plné stínění z mědi... drahý byl jak prase ale ono se těžko vybírá aby to šlo vůbec pájet...

Kdybych si tak vzpoměl na označení a kde jsem to kupoval....

Já tam teda nemám takřka vůbec souběh s 230V silovým, ale zase s UTP a HDMi....

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Takjsem to odlištoval a našel... je to kabel EKH155, nic lepšího jsem nevymyslel... plné stínění, slušné průřezy, ohebnost, pájitelnost....

Jen je dost drahý....

tady je https://www.kupsito.sk/i/5316704968/K%C … ilm_EKH155

pak je ještě rg213 - ten je sice lepší na průřezy, ale nemá folii a toho jsem se při soubehu s UTP prostě bál...

(upravil Hippo007 31. 12. 2017 8:25)

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Apollo, na vnitřní pevné uložení ti stačí koax, na který jsi dával odkaz. U EKH155 nebude po čase dělat dobrotu kontakt měděného stínění s hliníkovou napařenou vrstvou stínící PE folie.
Zásuvku do zdi máš vybranou pěknou, ale z hlediska impedančního přizpůsobení by byla lepší s F konektorem a vně navazující kabel mít také 75 Ohm koax. Tím by se zmenšil počet odrazů na vedení při změnách impedance vedení na 2 (na CINCH konektoru u zvukovky a u DACu).

Zuki, nějaké takové požadavky ČSN si taky vybavuji, ale mám dojem, že tam byla nějaká úleva pro kratší délku souběhu. Nemůžu si to nyní ověřit, mám u sebe jen ČSN 33 2000-5-52 z roku 1998 (dnes je platná její 2. edice z roku 2012), kde se pro souběh silového a telefonního/rozhlasového vedení požaduje při souběhu do 5m vzdálenost 3cm a ČSN 33 2000-4-444 z roku 2011, kde se nepožaduje oddělení mezi kabeláží při souběhu kabeláže informační technologie a silového napájení tvořeného jednofázovými obvody s proudem do 20A.

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Ty vzdálenosti budou nějak takhle, zajímavý je se na to podívat ze strany normy pro strukturovanou kabeláž, tam je to podle třídy UTP různý. Odpovídá tomu i klasickej podparapetní žlab, kde je přepážka, a nahoře UTP, dole 230V, tj víceméně jenom oddělený 3mm plastu.

(upravil zuki 31. 12. 2017 16:46)

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

No jo, jenže datové vedení (internet a i telefon, apod. ) počítají s poměrně značným indukovaným napětím... bývají tam bleskojistky ( nebo něco podobného na potlačení přepětí) apod... klasika "NF audio" to mít nebude...

V nouzi aspoň ty 3mm a dal bych to raději do 2x stíněného kabelu... nebo tu ohebnou rouru, stínící punčochu atd.. a jeden konec přizemnil na "vhodné" straně. A počítal bych s občasným přeslechem od nejbližšího neodrušeného motoru apod...

PS: Pamatuji blesk v okolí a 3km modemů na telefonních linkách (celá trasa podél silnice a okolí) a kus ústředny šel do kytek...  Ale stává se to jen občas smile a je to téměř nepravděpodobné... Ale i mému tchánovi na chatě blesk z okolí vyndal a rozmotal trafo od wifi modemu... (přišlo to po zakopaných drátech od 15m vzdáleného zvonku u branky)... Taky záleží na "stupni rizika zástavby" a zda má někdo v okolí svodič přepětí na síti... Já od té doby dal k audiu ( včetně TV a svodu z antény a dříve i telefonu) aspoň "psa" s přepěťovkou a od té doby OK....

PS2: Teď jsem si vzpomněl na absolvování jedné "50-sátky", kde komisař sděloval, že ho vždycky dostane, když chodí na případy, kdy "selže" přepěťovka u fabrik apod. A skoro vždy mají pěkně vyvázané kabely (spolu, nebo na jednom řebříčku pěkně u sebe) od vstupu a výstupu přepěťovky... A stačí prý jen pár metrů...

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Zuki, ochrana před bleskem je něco jiného. To by i 30 cm při souběhu bylo málo. Tam jsou potřeba minimálně 2m. Ale to už je jiný příběh, než který se tu řeší.

(upravil zuki 1. 1. 2018 1:38)

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Jo, to jo, já jen aby věděl, že hrozí rušení a i jiné nepříjemnosti... když se to takhle pěkně zavazbí k sobě... Vybrat si nějaké řešení musí sám...

Re: Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Pechu, ten tvůj kabel je dost šit, bez urážky. Hliníková folie a měděná punčocha díravá jak prase.
Myslím že jste typicky od jednoduchého dotazu tazatele odpochodovali k řešení blesků a dalších šíleností, přitom ve výsledku bych to i já doma klidně natáhl úplně klidně tím onyxem co sem dal apollo hned na začátku. Paradoxně nejlíp to bude fungovat, když se bude ten kabel jen tak válet na zemi, ale pokud je to na linkové úrovni z PC zvukovky, možná bych jen na konci kabelu vpravil do cinchů k zesilovači odpůrky na snížení zatěžovací impedance a problém nebude.
To bych se daleko víc obával zemní smyčky s anténou, když si čtu, že to chce jako spoj mezi PC a zesilovač u TV....

Příspěvky [1 až 20 z 23]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Jaký audio signálový kabel do zdi se souběžným vedením s 230V?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£