(upravil mechanik 26. 12. 2017 22:59)

Re: Hifi byznys

Pardon ale ako to súvisí s tým čo písal Hazys? O rozhlase tu nebola tušim reč a čo sa týka CD tak kvalita je velmi rôzna. Komprimovaná bude hlavne komerčná hudba. Ja počúvam nové nahrávky ktoré nedosahujú ani plnú úroveň a keď áno tak je to v jednej alebo dvoch špičkách. Problém je väčšinou inde než v nejakom komprimovaní... Ale je lahké nadávať ako je CD na prd a na miesto kúpi kvalitného DACu vytiahnuť starý kazeták a tvrdiť aká je to bomba a na fore nadávať že všetko je skomprimované a nepočuvatelné.

Začnite počúvať trochu tažšie/menej komerčné žánre a ten problém nebude...   https://www.youtube.com/watch?v=fQfZFUWIbfs   (bohužial to video nemá kvalitný zvuk, na rozdiel od novo nahratých vecí na youtube)   Toto má rozsah že mám hned v limitácií 400W/4R koncák. Keď tú nahrávku človek nepozná tak ho špičky fakt zaskočia. Proste keď to z tichej pasáže ide na plnú úroveň tak je to zážitok a s takým analogom nedosažitelný. S málo citlivými reprobednami so 100W/4R koncákom to nejde doceniť. Ja by som u toho dostal do limitácie kludne 1kW koncák s reprobednami 87db/2.8V/1m.

Tiež nikto nespomenúl že trochu "prepálená" nahrávka môže znieť aj dobre občas. Proste keď to celý čas ide, ako taký metal... Občas je to zámer tvorcov.

Inak tá nahrávka hore vyšla aj ako vinyl. Ja by som ho radšej počuť ani nechcel. Vopchať sa do rozsahu analogu, to musí mať kompresiu dynamiky ako svina, bez ohladu na to či to má alebo nemá orezané špičky...

Re: Hifi byznys

Mechanik: sleduji Tvé příspěvky, no dobrý, no. Můžu se zeptat, pokud to není moc dotěrné, kde na to všechno bereš čas? Myslím na stavění vlastních přístrojů, sledování novinek v oboru, samovzdělávání se a téměř neustálé "on line" zde na fóru? Všechna čest! Já "nežeru" jen hifi a nestačím toho spoustu, dny se zdají stále kratší...

(upravil Otas 27. 12. 2017 11:58)

Re: Hifi byznys

Jak je mi blaze, že jsem posledních 30 let v podstatě hifi nedělal a byl tlačen do profi smile.
Žádné potíže s levnými signálovými šňůrami za několik desetikorun nebo pár stovek (jen ty konektory, to je maso), žádné bádání nad speciálními kabely k reprobednám (mně stačí kabel typu "od míchačky na beton"). Odstup nad 90 dB je fajn, stačí.
Ale i zde jde vývoj kupředu. Jezdil jsem se zesilovačem (na disko) 2*100 W RMS, dnes jedu i s výkonem 6,6 kW - jen ale po změření  pochybuji, že RMS (a jsou to značkové věci) sad.
Fajn, alespoň to dostatečně slyším lol, na ORL hovoří doktorka o hluchotě (a bude ještě hůř). Kdybych dělal Hifi, tak už je to konečná, žádné krásné tiché pasáže si už nevychutnám (je mi líto stárnoucích hifistů). Nastavení nad 10 kHz mi supluje měřící mikrofon a zkušenost. A staří zvukaři live to někdy řeší ještě radikálněji (oříznou poslední oktávu - což kdysi přivádělo Huberta Mašína k záchvatům vzteku).

Re: Hifi byznys

pepazdepa3, proste ma HiFi baví, tak som si podla toho ostatné veci zariadil big_smile

Re: Hifi byznys

Když jsem zakládal toto vlákno, nevěděl jsem, jak ho pojmenovat. V té době jsem kupoval pár věcí, no a když jsem viděl ceny, tak jsem občas nevěřil svým očím. Dnes bych třeba volil jiný název.
Podstatné je, že se zde objeví lidé, kteří prostě jen napíšou svůj názor, i když třeba nesouvisí s předchozím článkem. Za vším hledej člověka, nevím kdo to řekl, ale je to pravda. To je to o čem jsem minule psal. Když má někdo těch krabiček okolo sebe příliš, tak je to spíše na škodu.  Vzpomínám si, že v Supraphonu vyšla nahrávka Deep Purple - Ochutnávka. Originál “Come Taste The Band”. Mám obě a to co udělal nějaký zvukař nebo technik při výrobě české desky je na zastřelení. Protože mám desky neohrané, je  ještě dnes slyšet ta ta plochárna Supraphonu. Otázka je proč, jestli nesměli kvalitu u licence nebo proč. Dnes ta samá fabrika lisuje do celého světa.
Každý názor může tomu druhému upřenit pohled na věc. Názorů "Mechanika" si vážím, má znalosti  teoretické i schopnost tvořit prakticky. Není však třeba hledat za vším nuly a jedničky nebo drát po kterém běží elektřina.
Uznávám klady i nedostatky jednotlivých technologií, ale snad to "HIFI" děláme pro svoji radost. Pokud vím, tak i na těch kazeťácích, které jsme okukovali v Tuzexu a byli jsme schopni za ně vysolit 1000 - 2000 TK,  bylo to DIN 45500 a High Fidelity. Stále  si ještě pustím kazetu, člověk poslouchá, naleje si sklenku dobrého pití a dívá se jak běhají ledky na indikátoru nebo ručky na budíku vybuzení a je mu dobře. Zažili jste někdo ten pocit, že Vás poslech určité muziky nebo skladby hodil zpět v čase a vybavili jste si něco z mládí. Já to mám spojené s poslechem Floydů. Za pár dní máme Silvestra a to už pár let pouštím 3SAT, zvuk přepnu do zesilovače a celý den a celou noc koukáme a posloucháme.
A do Nového roku Vám všem přeji vše nejlepší, ať nám ty aparáty hrajou a máme z toho radost.

Re: Hifi byznys

Hmmm. Nic proti, ale všechno to hi-fi, nebo high-end, bez ohledu na cenu, zapojení, parametry X,Y,Z, a další a další X, Y, Z, je v podstatě jen a jen pouhé..... Líbí-Nelíbí. Nic víc. Asi tak.

(upravil pepazdepa3 29. 12. 2017 16:12)

Re: Hifi byznys

hifijak: naprostý souhlas! Já už to například, myslím, doklepu s mými zesilovači Grundig SV2000, Unitra PW8010 a Philips FA 950+930 a dalšími krásnými stroji z muzea. Nějaké spínané zesilovače /mylně nazývané "digitální"/ mě opravdu, ale opravdu nezajímají. Zesilovače typu D byly vyvinuty HLAVNĚ proto, že jejich výroba je levná, výrobci nejsou lidumilové, potřebují vyrobit výrobek co nejlaciněji a prodat co nejdráže. To platí v každém oboru.

(upravil dawsoo 7. 7. 2021 19:03)

Re: Hifi byznys

Ahoj chlapi, já si osobně myslím že pravdu mají defakto všichni,hudba je o emocích je to prostě technicky nepopsatelný vjem který za pomocí smyslů sluchu a ciltivosti na vibrace na těle, vyhodnocuje vždy náš mozek a ten má každej uplně jinej... U techniků čehož jsem si všiml nejednou i u sebe v jednom období, se kurevsky často zapomíná na to hlavní a to na to že ta technika by měla být vždy jen tím zprostředkovatelem,nikdy ne tou hlavní věcí,jsou typy hifistů co mají aparát za neuvěřitelný prachy a jedou dokola jen pár nahrávek,kde pitvaj každou píčovinu a díky tomu nedokáží vnímat celek a jsou věčně nespokojení,pak vintážisti kteří potřebují nostalgii a sentiment dobových strojů na kterých nahrávky poslouchali a něco při tom v mládí třeba prožili.Pak jsou hi-tech freakové co musej mít vše nejnovější 4k 8k Hi res,USB directDSD apod... těch různých skupinek je mraky a je to tak dobře,pokud jsou lidi spokojení tak není žádnej důvod o tom pochybovat.

Souhlasim s tím že pokud člověk nejede okrajovky spešl,akustickou hudbu,klasiku a nebo jazz tak úzký hrdlo je bohužel spíš dneska v tý produkci 90% hudby je víceméně sračka jak technicky tak umělecky v maisntreamu...přitom možnosti jsou jako dřív nikdy nebyly,ale je to o lidech...  Proto asi ten návrat ke kořenům a recyklace starších nápadů slaví takovej úspěch už od 90. let.

Takže v podstatě pokud budu mluvit za sebe mám delší pauzu a díky tomu na to mam střízlivější pohled , mě hifi bavilo a baví ve 4 jsem jel kufříkovej gramec babičky s elektronkou a eliptickým ARE šírem,doma gramoradio vltava pak kroucení korekcema u Rigy a dalších strojů co měl fotr asi od 10-12 let kdy jsem stavěl svoje první bedny z lis papíru nebo překližky,první zesilovače s germániem ještě big_smile a zkoušel hejbat s různejma trimrama v magneťáku,teď mi bude pade takže skoro 35-40let se kolem toho motám, ale cílem byla hudba abych si ji co nejvíc užíval a dávalo mi to co v tom hledám, ne to šťourání se v tom,to byla jen nutnost k tomu abych se někam mohl posunout,když jsem se rozhodl že mě absolutně neuspokojí co si mohu dovolit zaplatit hotový v krámě. Takže jsem si spíš hrál a zkoušel opravdu asi všechno možný i nemožný... A dospěl jsem k tomuhle jednoduchýmu závěru.

Proto se nikdo a žádná konstrukční škola či tvůrce nikdy nemůže trefit do vkusu uplně všem,je to uplně jako se žrádlem chlastem ženskejma (je často kurevskej rozdíl mezi tím co je zdravý,pěkný a nebo dobrý že? big_smile  Když to člověka naplňuje a dělá radost tak je u prdele veškerá technika okolo. Tu má smysl řešit až teprve tehdy, když si člověk z důvodu nespokojenosti nebo finanční nedostupnosti chce posunout někam dál a velkou výhrou je pak když nalezne to co hledá a nemusí to být vůbec o penězích nebo o těch mezi odbornou veřejností uznávaných cestách a zařízeních.

Není co dodávat...

Re: Hifi byznys

No, byl tu zmíněn vinyl - jo, já jsem si taky koupil pár desek, a přivedlo mě k tomu, že na 2LP je k mání živáč IM - Live After Death, kde je nekonečná asi osmiminutová exhibice na basu Steve Harrise, jíž CD neobsahuje. Tam tu skladbu osekali, a dojebali. Tak jsem sháněl tohle dvoualbum, nejdřív Aukro, a když jsem viděl, co za to chtějí, za desku s poničeným obalem, a "vlasovými škrábanci" zkusil jsem najít normálně na netu nové. A našel, za necelé čtyři stovky na jednom obchodu, tak jsem si pak objednal taky Innocence Is No Excuse od Saxon, a další vinyly, no, je to raketa, asi jako za bolševika, jo a taky Accept, a tak, akorát že za komárů člověk vydělával osmnáct stovek. A ten vinyl - no jasně, ale ti výrobci ti k tomu nabídnou další píčovinky, jako závažíčko na střed, stroboskopický kotouček, kartáček na jehličku, nejrůznější přenosčičky, šablonečky, miniaturní vážičku na přítlaček ramínečka, karbonovej kartáčíček na samotný destičky, olejíček od pana Kuzmy, rukavičky, štětečky, zrcadlíčka na kolmost přenosčičky, další podobný šablonečky, pro movitý pračky LP, roztok do nich, a další potřebičky pro údržbičku. A to je ono, možná stejně jako když koupíš nový auto, a voni ti k tomu prodaj balík služeb a dílů.

(upravil dawsoo 7. 7. 2021 23:56)

Re: Hifi byznys

Hohoo ... Hifibižuterie je i pro digi a další big_smile Podložky pod hifi se sorbotanem,hifi pojistky,různý nesmyslnátory ala acoustic revive,podstavce pod kabely a kabelky, generátory s schumman frekvencí s referencí na věhlasná nahrávací studia,nalepovací miniaturní tzv antirezonanční puky vážící 15g co umí zcela zatlumit plochu velikosti dveří a nepočítaně dalších kulišáren  big_smile

největší hláška na kterou nedokážu zapomenout nevim už kdo jestli Dudek nebo někdo jinej byla, volně parafrázováno: "dosažení aparátový nirvány se pozná tak že když na aparátu pustíš floydy tak pravověrným stojí péro" big_smile

Není co dodávat...

Re: Hifi byznys

Jo. A když je měsíc v první čtvrti, nehraju, má to blbej vliv na zvuk. Jj...

Re: Hifi byznys

ha, protože nepoužíváš spešl repro kabel příkladem Audioquest Rocket 33 bulk
aspoň za 1090 Kč/m, kulatá dvojlinka ze starého vysavače přece hrát nemůže

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Hifi byznys

Rocket 33 je smetie, ked chcete postavene peeeero pod rocket 88 sa nelezie.
Vysavacovy kabel veru nehraje.

Re: Hifi byznys

Mám křížový dvojče, 4X2,5. Asi to hraje. A vysavačový kabel taky asi. Všelijaké pokusy jsem dělal. No. Bazíruje se na pozlacených konektorech, signálových kabelech za tisíce, reprokabelech, Neutrik, a podobný věci. A od laseru, magnetofonové hlavy a asi nejméně od přenosky je na dps směs cínu a olova, stovky spojů. Bídné cestičky, ale jak už to je mimo zesilovač, musí to mít průměr ostravský klobásy. A čistý stříbro, v teflonu! Ale jo, já to nezavrhuju, protože řekněme tři metry kabelu, jasně, nějaký odpor, indukčnost a podobně, jo, ale nevyšilujte.

Re: Hifi byznys

Moj prispevok bol sarkasticky…kable treba riesit prinzostavach v desiatkach tisic, kde uz skok z toho co mam na vyssi model je otazkou dalsich desiazok tisic a teda 2000€ kabel je prinosom v takomto rieseni.
Ja som tiez vela testoval a mam vlastny nazor na kable a naozaj odporucam na repro nad 5000€ skusit rocket 88 s DBS a aj hluchy bude pocut rozdiel.
Uprimne, porovnavanie kablov nie je vhodnou temou tohto fora.

Re: Hifi byznys

A však já vím.

Re: Hifi byznys

Ale uznavam, ze pre niektore znacky je audio len biznis a stavaju veci bez toho, aby pocuvali, resp. zavadzaju ludi zaujimavym konceptom elektroniky za tazke tisice a zvuk je nudny, dlhodobo nepocuvatelny a bez detailov.

Re: Hifi byznys

scoop napsal:

Moj prispevok bol sarkasticky…

no to sa rozumí, moj tiež

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Hifi byznys

Každá elektrotechnická meď je bezkyslíkatá o vysokej čistote - aj zvončekový drát. No proti gustu žiadny dišputát big_smile

(upravil hifijak 10. 7. 2021 20:56)

Re: Hifi byznys

Zdravím, když jsem psal svůj příspěvek v roce 2017, ani mě nenapadlo, že ještě dnes bude aktivní. Píši proto, že jsem si zde přečetl několik příspěvků. Dosažení aparatový nirvány, mě dostalo, dlouho jsem se tak nezasmál. Budu to dávat dál.
Na vánoce jsem mladým koupil AV receiver 5.2 DENON a na Aukru sestavu bedniček Sony s aktivním subwoferem. Byl jsem docela překvapen, jak to hraje. Mladí nejsou žádní hifisti a jsou spokojeni. Doma už jsem delší dobu a aparatuře sledoval, jako když tam je málo vyších středů a výšek. Říkal jsem dobře, už holt hluchneš, levé ucho zalehlé.Když jsem ale byl u nich, tak tam ten kov a sykavky byly. Navštívil jsem ORL, paní doktorka "profoukla", nevím. co to bylo, ale uši utěsněné a dávalo to jakoby rázy, rúzných tonů. Pak jsem byl ještě v komoře a výsledek: "Pane, na svůj věk slyšíte velice dobře, copak děláte?" Říkám od 18ti poslouchám a poslouchám muziku.
Takže jsem přišel domů a začal laborovat. Magnetofon a tuner propojen kabelem Ohlenbach (červený a modrý z roku asi 2000, cena okolp 500/m), CD s kabelem Link 200 a gramo SUPRA PHONO 2RCA-SC AUDIO Anniversary (www.supracables.cz). Ovšem ne za tu cenu, ale objednána metráž, konektory a chvilka práce doma. Bedny jsou propojeny Bi wire čtyřžilový kabel např. CSSS 4x2,5 (tzv. kabel k míchačce), propojený křížem. Ke každé bedně dva samostatné křížáky 2x 5mm. Mohu Vás ujistit, že to prostě hraje, kabely JAMO 2x4 mám v krabici na půdě. Vše zapojeno dost dlouho bez pohnutí.
A nyní co jsem zjistil a co je jinak. Vše jsem rozpojil a několikrát zapojil, vyzkoušel nějaké další RCA z krabice včetně tkaniček. U jednotlivých kabelú jsem změřil odpor a kapacitu, vše dosti podobné a nevybočující. Jak jsem tak zasouval a vyškubával, najednou právě ta tkanička na tuneru "zahrála". Jen ty Ohlenbachy pořád stejně. Pak jsem si k magneťáku a tuneru vyrobil kabely s minimální nutnou délkou z COAXIÁLU RG62A/U, GES 33,- Kč/m, pozlacené konektory a bác, najednou to hrálo jako nové. O tom kabelu jsem četl: koaxiální kabel 93 ohm., střed. vodič 0,6mm, PE / vzduch / PE, vnější prům. 6,15mm, PVC • se svou nízkou kapacitou (cca 42-44pF /m) je velmi vhodný jako signálový pro HiFi audioaplikace.
Takže závěr. Ohlenbachy jsou v krabici ( klidně je prodám, 3ks délka 0,5m), každopádně třeba 1x za půl roku rozpojit a znovu spojit. Zřejmě tam vzniká oxidace, zlato, nezlato. Je prý na ošetření konektorů nějaká vodička, ale už vidím tu cenu.
Takže nazdar a ať Vám to hraje. Při tom psaní mě tu duněli Elektrikáři. Teď by měl být vysmátý smajlík, ale hledat ho nebudu.