Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

I nepoužívanýmu kazeťáku stárne guma na kladkách. Potom i když ještě přímo nežere pásek, může ho trochu vychylovat. Z toho pak vzniká dojem, že každá kazeta hraje jinak, protože každá má jinej pásek, a každej se žvejká jinak. Starý kladky by se měly vždycky vyměnit.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Asi jo, ale problém jsem zaznamenal i u strojů, které byly nové, kdysi. Starý kladky - no jasně - budu muset pohledat, kde k nim přijít. Ještě jeden problém, průměr "osičky", a vlastně rozměry vůbec.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Na toulkách po bazarech jsem našel odkaz na pogumování kladek, třeba se může hodit. https://www.sbazar.cz/alex.x/detail/191 … evox-tesla

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Podle fotek nádherná přesná práce. 600 sice bude pro některé místní frflaly strašně moc, ale u strojů na kterých majitelům záleží je to rozhodně lepší volba než nějaká čína. Dík za tip !

(upravil orhore 26. 12. 2017 16:27)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Ta repase kladek mě zaujala, ale hlavně věta: "Garantuji kvalitu (naprostá přesnost obrábění i u miniaturních kladek)". Víte vůbec jak se upravuje guma obráběním na požadovanou velikost? Mám obavu, že sice ty kladky vydrží, ale vlastnosti to bude mít nevalné. Uznávám jen jeden způsob výroby - upečením kvalitního kaučuku. Na e-bay prodává uživatel mihokm, ale i další ze slovenska, kladky a řemínky (bohužel zatím jen kazeťáky), které vyrábí přímo z kvalitního kaučuku.

Výrobu nových kvalitních kladek pro kotoučové magnetofony je třeba hledat zde: http://www.terrysrubberrollers.com/

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Pečenej kaučuk se nemusí obrábět?
Občas si na soustruhu dělám obložení nebo manžety do kazeťáků a jde to celkem pěkně. Záleží čím se obrábí..

(upravil orhore 28. 12. 2017 11:52)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Vyrobí se za tepla pod tlakem či vstřikováním. Je nutné mít na to formy. Jak bys třeba chtěl vyrábět gumičky? Přítlačné kladky musí mít určitou tvrdost pryže. Pokud někdo chce vyrobit gumovou kladku soustružením, tak je jasné, že pryž musí být tvrdší. Ano, bude to vypadat skvěle, ale s nevyhovující vyšší tvrdostí.

http://strand.cz/dokumenty/pryz/

Mám ještě několik původních originálních kladek do různých mgf. Nakoupil jsem pak nové různé náhrady. Z hruba 5 výrobků nakoupených i u prestižních zahraničních prodejců se jen 1 blížila tvrdosti té původní. Všechno ostatní byl tvrdý hnus.

(upravil jik 8. 7. 2020 18:57)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

stiglitz napsal:

tomil2002: já asi do magnetofonu s reversem zasáhnout budu muset - protože je opravdu rozdíl při téže kazetě, která je přehrávaná v šachtě A a potom v šachtě B. Yamaha KX-W392. Vím přitom, že je to prakticky nový, no nový, nepoužívaný stroj, který jsem dostal darem, neměl naběháno prakticky nic.
Budu se opakovat - i když budeš mít bezvadně nastavený a seřízený stroj, použiješ kazetu, nahranou jinde, oficiální vydavatelství nevyjímaje, a nebude to hrát. Možná jo...

Stiglitz,
hele, vím že to teď bude reakce na 3 roky staré vlákno, taky se totiž teď začínám zajímat o starší věci a pročítám internet. Kdysi jsem tady na bazaru nabízel starý deck Aiwa s dolbyB i C, nikdo neprojevil zájem, tak jsem ho tenkrát prodal kámošovi s novými řemínky, protože ze starých se stala černá vazelína. Trochu si ho užil a pak odložil. Teď jsem jej od něho po trošce přemlouvání koupil zpět za stejnou cenu (měl jsem ji poznamenanou a i on si ji jakž takž pamatoval, místo hnacího řemínku opět skoro vazelína, naštěstí jsem doma stejný řemínek (podobný ?) měl. Teď třídím kazety, zkouším je nahrát kousek na kazeťáku s malou předmagnetizací a podle toho (dropouty) vyhazuji. Teď projíždím internet, kde by se daly nahrát dobové písničky (80´s) a na kazety nahrát. Jen tak pro radost a při relaxaci poslouchat. Mám také nějaký ten tuzexový radiomagnetofon, na decku bych jenom nahrával. Jsem nostalgik a blázen, to vím. To jenom na úvod.

Teď k věci:

U těch autoreverzních kazeťáků může být problém v rozhozené kolmosti hlavy. Otočná hlava je hodně namáhaná mechanicky a naštěstí štelovatelné dorazy tohle mohou vyřešit. Ty píšeš ale o mechanikách v šachtách A a B. Ale i to může být stejný problém. Kolmost hlavy vůči pásku neboli tzv. "azimuth". Pokud je špatná gumová kladka, to bude možná problém, protože se těžko pozná, zdali je to kladkou nebo vychýlenou osou (tónovou hřídelí). Na to jsou kazety se zrcátkem, někde bych ji měl mít, ale dá se pečlivější prací v sobotu odpoledne vyrobit doma, je to jednoduchá věc.

Edit: teď to po sobě čtu a s tou vychýlenou osou (tónovou hřídelí) to myslím tak, že relativně vůči ramínku s tou gumovou kladkou. Takže mám na mysli uložení celého ramínka nebo uložení hřídelky vlastní gumové kladky. Hřídelka (tónová) bude pravděpodobně uložená správně.

(upravil oneeeee 8. 7. 2020 19:30)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

jik
na uložto som   dal   niečo z rokov  70 až 90 ,  ale aj  najnovšie od rocku po metal .   snáď tam najdeš aj tie svoje .  80%  je tam flac .
https://ulozto.cz/file/ZkD6OHgZX4ZK/mp3 … co-ine-rar
https://ulozto.cz/file/MiTr7p9YzP82/mp3 … -ine-2-rar

dva kazeťáky už mám  skalibrované .  jeden  boombox som si spravil sám . ten hrá ako CD . samozrejme cez bedne .
https://i.postimg.cc/52XrRH7D/kaze-ky.jpg

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

jik, no, Yamahu 396 už nemám. Aktuálně mám Yamahu K700, a Onkyo Integra TA2250. Ať na jednom, nebo druhém nahraji kazetu a pro přehrávání je prohodím, neslyším rozdíl. Nebudu do toho v žádném případě zasahovat, ani za zlatý prase. Píšeš kazeta se zrcátkem. To mě zajímá! Fotečka by byla?

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

https://i.postimg.cc/Z5bjwNdF/zrkadlo.jpg

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

oneeeee, moc pěkná výbavička. Díky za odkazy, odpoledne se na to uloz.to podívám.
stiglitz, lepší fotečku, než jakou sem dal oneeeee, bych určitě neudělal. To je pěkná zrcátková kazeta a navíc přes celou páskovou dráhu. Ta moje takhle dlouhé zrcátko nemá. Vidím tam ruštinu... Ta moje kazeta pochází z Tesly Přelouč a také nese znaky ruční práce. Sériově se výlisky asi nevyráběly, zřejmě vždy se i v profesionální sféře odřezávaly a dobrušovaly ručně ze stávajících výlisků..

(upravil stiglitz 9. 7. 2020 11:30)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Hoši..! O víkendu spáchám! Díky moc, mám tu asi tisíc kazet, jako kandidáta vidím nějakou německou dechárnu. Z místního bazaru jsem jich dostal asi sto gratis. Díky, díky!!! Jenom ne úplně pobírám ty otvory dole: je to ne ideálně čitelné, ale Tape Guide, RH-Azimuth, RH Height, PH Height a PH-Azimuth, čtu to dobře? Tohle už je pro mě rozvinutější věda, já vždycky vzal deset kazet, kde jsem měl záznam za ideální, a nastavil průměr. Tohle je pro mě nové.

(upravil oneeeee 9. 7. 2020 14:23)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

chlapi .
to je kalibračná páska  na kontrolu a nastavenie kolmosti hlavy . na nič iné . moja nieje . je z internetu ale sem tam sa objaví aj na bazoši , aukro alebo ebay .
druhá kalibračná páska je    s tónom 400 Hz na nastavenie rýchlosti . aj tú si môžte spraviť .
tretia páska  , kalibračná  na nastavenie hlavy  - na výšky  .  tú som si spravil aj s 400 Hz klasická skladba   ariel  rainbow .
posledná štvrtá je s tónom 8000 Hz a viac . to už je ale pre tých  , čo vedia  čítať z výkresu  a vedia   kde čo vymeniť .
k tej kalibračnej páske 400 Hz na nastavenie rýchlosti posuvu  , je aj appka do mobilu .  pri nahrávaní mi ukazuje 400 Hz a pri prehrávaní 398,36 Hz  .  pri výmene remeňa to treba vždy nastaviť .  nastavujem  na 398,36 . alebo čo   najpresnejšie .
https://i.postimg.cc/bJ7TM0gd/Spectrum-Analyze.jpg
https://i.postimg.cc/mrhygp6t/IMG-20200709-150927.jpg
  zrkadlová paska je najlepšia  hrubšia  C60 a  mala by byť nová  a nie vyťahaná .

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Zrcadlová kazeta - už jsem jich našel na netu víc.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Navštívím pana sklenáře. On mě má rád. Jednou jsem si na něj vymyslel skleněnou desku na nastavování antiskatingu, a když jsem to dovalil dom, tak jsem ji dal na židli, a pak si na ní sedl. A upaloval jsem pro novou. Málem se tenkrát vyvrátil.

(upravil oneeeee 10. 7. 2020 21:33)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

no .  nič iné  nezostáva  .  kazetu  treba spraviť .
https://www.youtube.com/watch?v=40eIeTZ-yoE

(upravil jik 11. 7. 2020 11:17)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Tady jsem dnes vyfotil tu moji zrcátkovou kazetu, pochází z fabriky na výrobu českých kazeťáků.

https://postimg.cc/Js13SFsT

Jinak, přišel jsem na jednu věc, ze které jsem trochu v šoku. Určitě si pamatujete kazeťáky z vietnamských tržnic, např. AK21 a spoustu jiných odvozených. Určitě znáte spoustu low-coastových kazeťáků a věžiček, určitě víte, že dodnes se některé levné radiomagnetofony vyrábějí... A také budete vědět, že tyhle levné věci obsahovaly tutéž (asi nejrozšířenější) mechaniku. Mechanika byla jakoby ve dvou verzích - s palcem pro autostop pouze při play a kulisou pro full autostop. Obě byly naprosto zaměnitelné a Vietnamec měl v jednom kuse jednu, v dalším už tu druhou. Trochu jsem před časem zapátral na internetu a prý její základ byl (je) modifikovatelný pro různé potřeby jednotlivých výrobců finálního levného kazeťáku (vozík pro hlavy, vozík pro hlavu + magnet, možnost sestavit do dvojčete, spousta zbytečných otvorů pro osazení dle potřeb atd.). Určitě všichni víte, o čem píšu. Setkal jsem se s nimi v různé kvalitě (pěkné pevné robustnější plechové šasi, nebo naopak v měkké šasi z tenkého plechu, kde po škaredém pohledu se zdeformovala, setrvačníky kovové, setrvačníky plastové, o motorcích na různá napětí atd. atd). Ale pořád jedna a tatáž (tedy v těch dvou verzích autostopu).

Já jsem ji kvůli těm vietnamským levným tržišťovým kazeťáků vždy považoval za podřadnou.

A teď ten šok:

V tape decku Aiwa s dolby B, C, nastavitelnou předmagnetizací Bias, nahrávání Normal/CrO2/Metall, je právě tato mechanika. Ta ve verzi s full autostopem, mnoho dírek je osazeno závity, kde jsou přišroubovány přépínače typu pásku v kazetě, nahrávání je přepínáno elektronicky jedním kontaktem, vozík hlav je samozřejmě delší kvůli plnohodnotné mazací hlavě atd. Ale hlavně, když ji vezmete do ruky, působí pevným jakž takž precizním dojmem. Takže ji už neberu jako podřadnou, teda přesněji ono hodně záleží na na technologické kázni ve výrobě, volbě materiálů, přesnosti (chod tlačítek) a potom sedá vyrobit v kvalitativně rozdílných úrovních. Ale i tak tuhle mechaniku asi z nějakých předsudků moc rád nemám, mám rád takové ty "kovářské" robustní typy.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Tak šok, to je naprosto normální. Zajímavá je ale jiná věc. Co jsem se v čemkoli rýpal, jediné řemínky, které kdy vydržely do současnosti, jsou povětšinou v JVC, a pak v magnetofonech z tržnic. Všude jinde je z toho kaše.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Souhlasím. Také si vytěžené řemínky schovávám, ale bohužel jich je čím dál míň. Navíc zrovna ty potřebné rozměry nemám, např do Toshiby - do té mechaniky ovládané servem, vlastně stejné s těmi dederónskými kazeťáky, je shodná.

Ale ty levné mechaniky, o kterých píšu - když se nad tím člověk zamyslí při pohledu při držení v ruce, ona je to vlastně dost propracovaná mechanika. Nevím, proč se zrovna ona tak masivně rozšířila - od vietnamských prodejců od počátku devadesátých let po dnešek včetně těch tape decků, přes nějaké ty věžičky až po nejlevnější krámy, které dodnes hrají v dílnách, jsou součástí nejlevnějších bazarových předmětů atd. Kdysi, když jsem rozdělal kazeťák různých značkovějších firem, vždy tam na mě vykoukla nějaká osobitá mechanika dané firmy. Ale tenhle univerzál v té době, myslím, nikdy... Můj osobní závěr je, že co se týče dobrého úmyslu konstruktérů se záměrem ji kvalitně vyrábět, se to pak nějak licenčně nebo nevím jak, zvrhlo až k těm plastovým setrvačníkům, tenkým plechům atd.

A co tu zrcátkovou kazetu, máš ji vyrobenou? Možná než shánět nějaké tenké sklíčko u sklenáře, by stálo za pokus nějaký tenký podklad přelepený zrcadlouvou samolepicí fólií...