Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Chrapot zesilovače po jeho zapnutí

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: Chrapot zesilovače po jeho zapnutí

Ahoj chlapi. Poraďte prosím, čím by to mohlo být.
Jakmile se teplota přiblíží nule a autozesilovač u-Dimension EL-A54 je několik hodin bez ovládacího napětí, po zapnutí autorádiem zhruba minutu hudba "chraptí". Ten "chrapot" mi připomíná zvuk, když jsem v osmdesátých letech svůj první zesilovač s A2030V odpojil od zásuvky a začaly se vybíjet kondenzátory. Přijde mi, že čím je teplota nižší, "chrapot" je zpočátku silnější. Takže celý rok je pohoda, ale jakmile podzim přechází v zimu, tento neduh se objeví.

Re: Chrapot zesilovače po jeho zapnutí

Asi nějaké vyschlé kondíky.

Re: Chrapot zesilovače po jeho zapnutí

Ono podobné věci také dělá zkondenzovaná vlhkost, například když se pod paticí operáků vytvoří můstek mezi napájením a neinvertujícím vstupem.
Kombinace 4násobné operáky TL074, ochlazení a umělá mlha, to je dohromady metla, která mi dává zabrat u předzesilovače RTG M802, zpočátku mi to úplně rozhodí výstup až k napětí napájení. Až se to zahřeje (což vezme i 15 minut), nemá to problém. Špatné je, když jsme venku a prší.
Již trojnásobné rozebrání, očištění, vyprání v lihové lázni, nalakování atd. zatím znamenalo jen poloviční vítězství. Přijde ještě čtvrté sad, teď naštěstí už jen na levý kanál).

Re: Chrapot zesilovače po jeho zapnutí

Díky za odpovědi.
A ze Tvé zkušenosti: pokud by to byly kondíky, budou to spíš ty velké ve zdrojové části, nebo malé v samotné signálové cestě? I když pokud výrobce použil "šitky", použil je pravděpodobně v celém zapojení..
I té vlhkosti rozumím, ale v mém případě se mi to moc nezdá, jelikož by vysychala překvapivě rychle.

(upravil Rosak 30. 12. 2017 14:59)

Re: Chrapot zesilovače po jeho zapnutí

Dnes jsem v rychlosti rozloupl zesík, vyfotil desku a opsal hodnoty kondíků.
Kdybych chtěl ty kondíky měnit, kde a jaké typy/značky kupovat, abych se kvalitou nedostal pod stávající modely?
A má smysl předpokládat, že pokud vyměním i ty malý mrchy v signálových cestách, pomohu tím i zvuku?

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Chrapot zesilovače po jeho zapnutí

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£