Téma: Nastavení zesílení

Zdravím,
    prosím o radu. Už delší dobu provozuju zesilovač podobný tomuto: 

http://zosilnovace.eu/UNI50.htm

Maká to dobře, není s tím problém. Ale občas mám potřebu většího zesílení (malá citlivost). Tenhle konkrétní má 450 mV, typuju, že bych potřeboval tak 250 mV, jinak mi to z telefonu nedá plný výkon.

Napadají mě dvě varianty, která je rozumější?

1, Pokusit se změnou odporů R4/R5 změnit zesílení.
2, Osadit malý předzesilovač s OZ.

Druhý dotaz:

Na zesílení muziky kolem baráku používám modul osazený PAM8403 nápájený z li ion. Mám s ním podobný problém a to je malá citlivost.
Z li ion mi asi žádný předzesilovač s OZ pracovat nebude (3,7 V).
Napadá mě použít nějaký malý trafátko, na zesílení signálu z telefonu do modulu.
Nevíte, z čeho by se to trafátko dalo vzít?

Dík

(upravil wimshurst 21. 12. 2017 9:08)

Re: Nastavení zesílení

Ohledem toho PAM84O3, ti poradim asi toliko..
Na napajeni pouzij modul menice pro powerbanku, ktery zaroven obsahuje i nabijeci obvod.
Stoji to od 0,8USD, do 2,5USD
Zvysenim napeti napajeciho, na 5-5,5V dostanes "vyssi vykon" a take clanek optimalne bude vytizeny a v pripade ze "zapomenes" neni problem ze by se vybil pod napeti, ktere muze znamenat smrt clanku.
Pokud potrebujes zvysit buzeni,  pouzij 2 ks malych modulu DC DC, ktere muzes presvedcit klidne na konverzi z 5V na treba 2x 14V a muzes bez nejmensiho problemu pouzit kvalitni korekce, se symetrickym napajenim.
Pak je ale take otazka, proc radeji nepouzit konverzi i pro napajeni koncoveho PA, treba PAM8610, ktery dokaze daleko vic.
Na druhe strane, take zalezi, jake menice ku tomu PA modulu pouzivas.
Pokud pouzijes kuprikladu citlive menice, treba SP205/4, tak ten relativne maly vykon, musi stacit.

https://www.aliexpress.com/item/5V1A-2A … eLevelAB=5

https://www.aliexpress.com/item/DC-DC-2 … eLevelAB=5


Pokud by si potreboval na to napajeni predzesilovace, nebo korekci udelat jenom pomocne zaporne symetricke napeti, tak staci na tu tlumivku menice, namotat par zavitu tenkym dratem a pripojit pres diodu a filtracni kondik, vytvoris tak jakoby transformator.
Par miliamperu to vinuti da a pro napajeni OZ, to postaci uplne.
Napeti je relativne stabilni, stoupa a klesa, podle nastaveni velikosti referencniho napeti na vystupu. Pocet zavitu, bude rozhodovat o tom, kolik bude mit vystupne napeti.

Nebudu se rozepisovat o tom, ze existuji i kvalitni DC DC menice symetricke, to pro tento ucel nema vyznam.
Pokud nechces experimentovat, pouzij menice dva, nema to ani vysoky klidovy odber.

Jinak se cela konverze symetrickeho napeti, da udelat i na tom modulu pro powerbanku, ale musel by si nahradit tlumivku zdroje puvodni, za maly toroid, kde by si udelal krome hlavniho vinuti i symetricke vinuti pomocne /parazitni/ a takto z jedineho DCDC modulu muzes napajet cely prenosny PA pri oddelenem plovoucim symetrickem zdroji, pro korekce, nebo predzesilovac.

Nezapomen na dostatecne velke kapacity blokovaci a filtracni, jak pro PA, tak i na vstupech a vystupech zdroje.
Moznosti dnes sou neomezene, bastleni je mozne, provadet i na modulech.

Re: Nastavení zesílení

To wimshurst:
Dik za rady, ale navrhované poněkud ztrácí kouzlo toho PAM84O3, krerý je v jednoduchosti a ceně. Nepotřebuju vyšší výkon, ten ani nevyužiju, protože PAM84O3 ani pořádně nevybudim.
Mam to celé i s repro v celkem malé krabičce a ty mi radíš repro o průměru 200 mm, i když určitě s lepší citlivostí. Kdybych tam měl mít takové repráky, udělal bych to všechno uplně jinak.....

Re: Nastavení zesílení

Pokud potrebujes zvysit buzeni,  pouzij 2 ks malych modulu DC DC, ktere muzes presvedcit klidne na konverzi z 5V na treba 2x 14V a muzes bez nejmensiho problemu pouzit kvalitni korekce, se symetrickym napajenim.

A k čemu ti tam bude ta přebuditelnost na těch tvých 10V~ signálu?

(upravil pzwak 21. 12. 2017 12:39)

Re: Nastavení zesílení

No za dob ušatých čepic se zesílení 6dB signálu s rozkmitem 250mV řešilo jedním NPN tranzistorem, čtyřmi odpory a dvěmi oddělovacími kondíky... Myslím, že OZ je poněkud zbytečný smile Pokud to chceš malé, můžeš to spáchat i SMD. Napájení 3.7V je naprosto v pohodě, jelo by to i ze 3V.

EDIT: takto můžeš řešit oba problémy.

Web

Re: Nastavení zesílení

Trochu off topic: jsou ty PAM8610 použitelný - srovnatelný s TPA, (nemyslím výkonově) a nebo je to podobný chrastítko jako PAM8403?

(upravil wimshurst 21. 12. 2017 15:49)

Re: Nastavení zesílení

Off topic, je to pouzitelny.
Musi se ale osetrit, pokud to neni na modulu udelano dobre, odruseni vystupu, ma li se to pouzit, jako zesilovac nikoli vestaveny.
Dulezite je, aby zdroj byl tvrdy a mel malou impedanci.
Nesmi zanaset ruseni, pokud pracuje ten 8610 do maxima vykonu, zdroje spinane, pokud nejsou dobre ofiltrovane, mohou v peaku delat kliksy a vznika podivne skresleni. Skratka zdroj by mel mit vykonovou rezervu, ten zesilovac ma velmi malou vnitrni impedanci vykonoveho hradla. Ale je to stejne, jako u vsech PA ve tride D.
Sam ho pouzivam v luncheonmeat pixle, kde mam vestaveny i sitovy zdroj, jako "nouzovy zesilovac".
http://img23.rajce.idnes.cz/d2301/13/13806/13806857_317a6684706a410fe7dee5a462ca0bc5/images/PICT0002.jpg

Re: Nastavení zesílení

To dej prosímtě do "fotografie vašich DYI zesilovačů" smile

Re: Nastavení zesílení

To tam je uz davno. big_smile

Re: Nastavení zesílení

pzwak napsal:

No za dob ušatých čepic se zesílení 6dB signálu s rozkmitem 250mV řešilo jedním NPN tranzistorem, čtyřmi odpory a dvěmi oddělovacími kondíky... Myslím, že OZ je poněkud zbytečný smile Pokud to chceš malé, můžeš to spáchat i SMD. Napájení 3.7V je naprosto v pohodě, jelo by to i ze 3V.

EDIT: takto můžeš řešit oba problémy.


Hned jsem to ráno vyzkoušel, netušil jsem, že to může makat na 3V. Zjistil jsem, že je to háklivý na změnu nap. napětí, jak klesá napětí ze 4,1 V na 3,7V, tak se to rozjede, Zkusim jednoduše stabilizovat. Přiznám se, že jsem vynechal odpor mezi emitorem a zemí, doufaje, že to bude mít větší rozkmit, zkusím ho osadit. Dokud to nebudu mít vychytaný nelze to zkoušet na tom PAM, všechno to píská, kmitá, ale zatím nehoří.....

Re: Nastavení zesílení

A co kalkulačka, máš? Při malých zesíleních (u tebe cca 3x) je zesílení obyč BC239 o dva řády vyšší než požadované, takže ho lze považovat za dokonalý zesilovač. Návrh pak může proběhnout úplně jednoduše: Zvolím proud kolektorem třeba 2mA (skoro moc na tohle) , napětí na kolektorovém odporu polovina napájecího, pro co nejvyšší rozkmit, odpor v kolektoru je 1.8/0.002=900 Ohm, v řadě je 890 nebo dáme obligátní 1k, tak to bude 1.8mA...
pro zesílení 3x vychází odpor v emitoru jako 1/3 odporu kolektoru, tj 270 nebo 330 ohm. Dobrý je, dát na oba kanály stejnou hodnotu...
No a zbejvá vypočíst odpory do báze, proud děličem třeba 0.1mA (zanedbáme proud báze, pro tranzistor s h21 víc než 100 to bude méně než 0.02mA) a pro odpor mezi - a bází vychází napětí na Ube+0.002A*330Ohm =0.65V+0.66V=1.31V, pro 0.1mA vychází odpor 13k, dáme 12k, a odpor mezi bází a + bude (3.8V-1.31V)/0.1mA=25k, mělo by to bez problému fungovat jak s 22k, tak s 27k odporem, tím si doladíš napětí mezi kolektorem a - na polovinu napájecího. Za domácí úkol si spočti, jak se posune prac bod od 3 V do 4.2V, postav, a změř. Nezapomeň na kondenzátory na vstupu a výstupu.
Konec opakování 2. ročníku učiliště.

Re: Nastavení zesílení

ok, dik za konzultaci. Hlavni chyba byla asi v neosazeni odporu v emitoru. Proud jsem mel cca 1mA. Zitra to vyzkousim a zmerim posun pracovniho bodu, bo to vypocitat neumim.

Re: Nastavení zesílení

Ja jeste doplnim, da se to i z tranzistorem, sum nebude az tak velky problem, tato aplikace nebude HiFi.

Co se tyce rozptylu napeti, to muze byt problem, ale pokud pouzijes na napajeni modul do powerbanky, budes mit jednak vyssi napeti  pro ten zesilovac, stabilni napeti od plneho nabiti, az po uplne minimum, co dovoluje elektronika a nezabijes ten clanek podvybitim, take mozna uz nebude problem z buzenim, protoze ta ucinnost toho svabu a take zesileni, je o to vyssi, jak stoupa napajeci napeti. Optimum je 5V. Pokud ti ve spickach klesa napeti pod 3V, tak to nema ani 400mW do 8R
Druha vec, kterou ziskas jako bonus, je moznost jednak nabijeni clanku primo v pixle, ale take pokud mas clanku vic, aspon dva, ze budes mit i jakousi powerbanku v te pixle.

Re: Nastavení zesílení

to kaed:   Tak že pane učiteli, funguje mi to, děkuji. Změřená změna napětí na kolektoru je cca 20 mV, při změně napájení z 3,8 V na 4,1 V, což je krása. Hlasitost trochu vzrostla, než se dostavila limitace, předpokládám že za to může už PAM. Tvůj příspěvek se musím vytisknout a nabouchat na zeď, to se ještě bude hodit.

to wimshurst: u akumulátoru už je ten obvůdek, co ho chrání před explozí a vybitím pod mez, mam tam paralelně dvě 18650, vydrží to hrát půl roku. Mam to k práci kolem baráku, nechci prudit sousedy. S tou power bankou na 5 V je to další pískátko navíc, ale třeba k tomu jednou dojde......

Re: Nastavení zesílení

kaed to popsal za mně, mě se nechtělo rozepisovat, vycházel jsem z toho, že chce zesílení 2x a malou spotřebu, takže odpory kolektor / emitor 2k2/1k, dělič báze 220k/100k a jelo to jak z praku smile Jo, základy obvodů s tranzistory už jsou starověk skoro jako lampy smile

Web

Re: Nastavení zesílení

Děkuji za pochvalu, na učitelství mě lákali, ale já bych ty ignoranty ( a asi jsme nebyli lepší) asi mlátil po hlavě, což prej se nesmí. Tak snad aspoť to bude fungovat. Bad úpravou napájecí části na 5v se drobek zamysli, vyřešíš si dva problémy jednou ranou, ochranu aku a vyšší výkon. třeba tohle, za 2USD by tomu jistě prospělo, zároveň něco jako indikace stavu aku, nabíjení přes USB a ještě jako bonus to můžeš využít jako powerbanku.