1

Téma: papíry pro čb foto

Z úplně jinýho soudku, po dlouhé době jsem chtěl zas něco udělat ve fotokomoře a tak jsem hledal na webu eshop, kde by mi prodali fotopapíry Agfa Brovira Speed kvalitní tradiční oblíbené.
A zjišťuju, že kromě bazaru s historickým datem výroby nikde nic.
Ono už Agfa nedělá čb materiály?

2

Re: papíry pro čb foto

Agfa????? Jak dlouho jsi byl hibernován? rofl
Ilford, Foma, Adox. A včil mudruj.

Web

3

Re: papíry pro čb foto

sagitarius napsal:

Agfa????? Jak dlouho jsi byl hibernován? rofl
Ilford, Foma, Adox. A včil mudruj.

Agfu jsem kupoval u Pazdery nebo u Škody, ve Vodičkově ul, snad nějak 2002,3,4? nebylo to ani snad dražší než Foma. Foma totiž nebalila velké formáty po 50 a 100 ks, takže tam člověk platil za obal.
No jo, asi jsem zapomněl, že když jde doprdele všechno a svět se v čínskou prdel obrací, že i Agfa. Koukám, že jejich web už připomíná ťamanskou tržnici.
Ilford má na mě moc exotický ceny.
Forte hungáros už taky není?
A taky koukám, že Foma už asi nemá firemní prodejny, Praha, Brno.

4

Re: papíry pro čb foto

No jo, jde o to, že Agfa už není Agfa, stejně jako Minolta už taky není Minolta, Aspoň že te Ilford se ještě drží- ten měl materiál vždycky na vysoký úrovni.
Ono se to taky všechno odvíjí od poptávky- a upřímně- kolik lidí zůstalo u ČB.

Web

5 ...editoval Crifodo (7. 12. 2017 22:48)

Re: papíry pro čb foto

Ilford je jistě kvalitní, ale ceny odpovídají západoevropským příjmům, ne českým.
Foma to, zdá se mi, nějak moc nezvládá po obchodní stránce.
Kolik lidí fotí na čb, to je otázka. Určitě už prakticky nikdo z potřeby, snad kromě vysokých nároků ve speciálních odvětvích, ale ti stejně nekupujou snímkové filmy a papíry.
Ale znám dost lidí kteří to dělají jako hobby/umění, ono totiž těžko něco obstojí na zdi po léta v plným slunci jako chemická čb fotografie.
A dost překvapeně objevujou čb proces v temný komoře někteří mladí, jako "vintage" technologii.
ČB foto klasiku taky předepisuje zákon o archivnictví. Nějaký procento snímkových filmů se docela pořád prodává, ale evidentně jich část pak zpracují digitální minilaby v procesu barevných fotek vyvážených na neutrální odstín, což je ekonomicky mírně řečeno pošetilost.
takhle by se člověk mohl ptát, kolik lidí zůstalo o veteránů na dvoutakt s karburátorem, kolik na elektronkách, kolik na historických palných zbraních na černý prach, kolik u vinylu...

6

Re: papíry pro čb foto

Ale já tomu rozumím, hobby je hobby, ale mluvil jsem spíš o poptávce, která by se výrobcům vyplatila. A ČB proces výrobcům dnes už moc zisku nepřinese.
Jó, taky mám rád ČB, jen toho času se nějak nedostává. A navíc mám už nějak záda citlivá na tmu- po noci strávený v temný komoře se týden nemůžu hýbat smile

Web

7

Re: papíry pro čb foto

sagitarius: ... a v leže se fotky blbě dělají, to znám... smile taky už jsem dlouho papír do vývojky nesmočil, v poslední době už dělám na mokro čb jenom svitek 120 a pak skenuju.

Web

8 ...editoval sagitarius (14. 12. 2017 22:58)

Re: papíry pro čb foto

Jéje, teď koukám, že jsi z Havířova. Tam jsem si kdysi hrál na krtka 3/4 km hluboko! A tam na rohu v Prioru jsem si koupil svýho prvního socialistickýho Nikona- Zenit-TTL tongue
Jó, to byly časy, kdy jsem měl ještě měkká játra a tvrdý pyj- dnes to mám naopak.

Web

9

Re: papíry pro čb foto

kdysi slavná značka Agfa existuje, tu jsem v Albertu narazil na CD-R a v OKAY na kazety VHS nevím sice jak fotomateriál...

10

Re: papíry pro čb foto

sagiatrius: no vidíš, na šachtě jsem taky pár let dělal, i když na povrchu. Pro změnu v Brně jsem byl pět roků na škole, krásná doba to byla, tam jsem koupil svůj dlouho nejmilejší objektiv Flektogon 20/2.8, stál tolik, co táta vydělal za celý měsíc a sehnal jsem ho jen po známosti sad

Web

11

Re: papíry pro čb foto

maxell napsal:

kdysi slavná značka Agfa existuje, tu jsem v Albertu narazil na CD-R a v OKAY na kazety VHS nevím sice jak fotomateriál...

Vždyť to píšu o kousek výš, že jsem na webu Agfa našel nabídku médií a blbostí pro pecky do uší... jenže jsem sháněl fotopapíry. |Značka existuje ledaskde, ale taky ti nepomůže při shánění potenciometru Tesla to že tahle značka prodává v emerice uata na lithiový baterie. Existuje i značka ETA nebo Narex, jenže...

zpátky k papírům, docela by mě zajímalo s jakým pocitem prodávají tu Agfu na ebay, když na těch obálkách musí být jasně značená expirace prošlá před 10 lety. Pro sběratele?

12

Re: papíry pro čb foto

S pocitem naděje na zisk, jinak by je museli vyhodit. Agfa papíry budeš asi muset oželet a přejít na Foma. Jaký formát sháníš?

Web

13

Re: papíry pro čb foto

Pánové vy tady budete tak dlouho fotografovat, že půjdu a vyklidím fotokomoru!  Bohužel do ní jen vstoupím, dál už je to takový mezisklad elekro.
Mohu nabídnout EX. VII 1998 tvrdý FOMA ještě nerozbalený.

14

Re: papíry pro čb foto

Vláďo, ty budou už asi hodně flekaté sad

Web

15

Re: papíry pro čb foto

Archivní víno se taky nepije, to jen tak leží v polici. Co se tak dívám, nejstarší nepoužitý papíry mám Foma Brom s expirací únor 1972, to snad ani ještě nebyl Husák na Hradě. Z filmů asi nějaký Ektachrom Kodak možná z 60. let.
Čb filmy po expiraci vydrží docela dlouho bez závoje a když už, dá se to vykompenzovat, je to defacto jen "stejnosměrný offset" ale papíry chytají hnusně závoj na okrajích a ztratí citlivost i gradaci.
k tvému dotazu, dělal jsem nejvíc 24x30, sem tam něco většího, sem tam menšího. Ono to Foma dodnes má v sortimentu a občas něco ve slevě, většinou ty "praktické" položky jako 10m role v měkké gradaci.
Nemůžu si pomoct ale tyhle RC papíry mi pořád připadají spíš jak igelitová taška než jako papír. Ten polyetylén je na tom sice praktický ale nesympatický.

16

Re: papíry pro čb foto

Jo, souhlas, napínaný baryt je i mému oku lahodnější. ČB filmy vydrží, i když staré svitkové Fomy měly ve zvyku si prokopírovat značky z papirové podložky na film. Jinak používám s oblibou staré prošlé Ilfordy (EXP. 2000 a starší), jenže mi už vyschnul zdroj sad Papíry mám Foma i 50x60, ale všechno je to už příliš prošlé a naprd. Jen jsem líný udělat radikální řez a povyhazovat to.

Web

17

Re: papíry pro čb foto

Petře to mám také Ilford Pan EX 2001 jsou ještě originál v igelitu po deseti kusech. Taky mi to doma zabírá místo. Držím vše jen tak z nostalgie. Taky opatruji první AF zrcadlovku Minoltu 7000. Fotil jsem s ni dřív než byla vystavena na Interkameře. Ale to už je asi sto let. Vše tu skladuji aby se jednou mladí mohly kouknout jak to dříve bylo s fotografií.
Pánové  dobré světlo.

18 ...editoval Jupi (15. 12. 2017 22:33)

Re: papíry pro čb foto

Crifodo napsal:

Co se tak dívám, nejstarší nepoužitý papíry mám Foma Brom s expirací únor 1972, to snad ani ještě nebyl Husák na Hradě.

Som sa uprimne zasmial / podivil. Tie papiere zjave expirovali pár týždňov pred mojím narodením. Takže sú staršie ako ja. By ma zaujímalo, nakoľko by boli použiteľné.

19

Re: papíry pro čb foto

v práci jsem nedávno vyštrachal 20 let starý Fomy a ta želatina už začíná ztrácet svoje vlastnosti - po vyleštění se v ní sem-tam dělaj drobné prasklinky. Zřejmě hodně záleží na způsobu skladování - teplota, vlhkost ...