Téma: Vyroba 3p vyhybky

Caute, som tu uplne novy a potreboval by som poradit ohladne navrhu a vyroby vyhybky pre 3p reproduktory. Neviem anglicky a je mi tazko sa zorientovat v meracich programnoch, preto by som potreboval relativne podrobne poradit co presne a ako mam urobit. Som ochotny sa dohodnut na financnej odmene za trpezlivost a namahu pri vysvetlovani. Nerozumiem tejto problematike ale rychlo sa ucim a chcem si urobit vyhybku tak ze aby som pochopil problematiku a sam si vedel neskor urcit co vlastne robim ked ju budem vyrabat. Snad som opisal o co mi vlastne ide dost zrozumitelne.

Na zaciatok uvediem kam som sa dostal so stavbou reproduktorov.
"Bednicky" mam hotove a osadene v nich reproduktory. Navrh ozvucnice bol robeny podla realne nameranych hodnot v programe Limp.
Pouzite menice Monacor:
SPH-300 KE  basy
SPH-135 KEP stredy
DT-350 NF vysky

Podla mne dostupnych informacii by som mal teraz urobit merania v programe ARTA, ten uz mam nainstalovany. Netusim ale vobec ako a co merat, co na to treba som tu na fore nasiel ale aj v tom som si nie isty. Prosim ctenych uzivatelov ktori tomu ozaj rozumeju a radu ako mam postupovat dalej.
Vopred dakujem

(upravil zuki 5. 12. 2017 22:21)

Re: Vyroba 3p vyhybky

Něco si nejdříve (nebo znova) počti...  např: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21061

A podobné z témat -> vyhybky, Sloupové reprobedny (3-pásma), atd...

Každopádně budeš potřebovat mikrofon (nejlépe kalibrovaný) nebo někoho kdo ti repra (v bedně) změří...

a pak můžeš simulovat vyhybku a pak ji složit a znova změřit celou bednu a provést úpravy...

Re: Vyroba 3p vyhybky

Chceš všechno vědět rychle... jak si to představuješ? Že existuje pár bodů, které je potřeba ti předat a rázem ti všechny věci zapadnou? Ani omylem! mad

První co potřebuješ je "zájem", vyvinul by jsi tak dostatek úsilí k tomu si většinu odpovědí na tvé otázky dohledat, ale postupně! Nechtěj všechno vědět naráz. Pak taky pozor na to, že zrovna věci kolem audia (mimo měření kupodivu) jsou o subjektivních pocitech a často prošpikované bullshitem -
to máš pro vylepšení angličtiny (kterou se taky nejde obstojně naučit rychle).

Re: Vyroba 3p vyhybky

Neviem co si mi chcel svojim prispevkom povedat ale kedze ta beriem ako cloveka co uz ma nieco za sebou tak ako ja odpisem ti takto a verim ze pochopis co pisem. Neber to prosim osobne nikoho sa nechcem dotknut ani nikoho urazit.
To ci chcem nieco rychle alebo nie je minimalne na diskusiu. Kazdy clovek je "urceny" (nadany) na nieco. Nemam vobec pocit menejcennosti vo ci vam co tomu naozaj rozumiete lebo aj ja vo "svojej" oblasti som minimalne tak vysoko ako Vy v tej svojej. A to ze si chcem nieco urobit take co bezne nerobim beriem ako vyzvu respektive cinnost ktora moze rozsirit moje vseobecne znalosti.
Ak by som si chcel vyrobit sarkana  neznamena ze chcem letiet na mesiac.
A to ci si mozem alebo nemozem dohladat veci. Suhlasim s tebou ze mozem.... to je ozaj fakt. ALE kedze nie som v tomto obore "doma" a je tu kopec nazorov ktore si navzajom odporuju nemam ani najmensiu sancu zistit ktory prispevok a vysvetlenie problemu je to sprane. Kedze nechcem byt hned od zaciatku "vyuky" ovplyvneny nespravnymi vysvetleniami preto som zvolil tuto formu konkretnej pomoci.
Je to akoby niekto male dieta naucil ze slnko je cervene a trava zlta len velmi tazko ho budes ucit ako to je spravne. lebo za urcitych okolnosti to tak je ale vo vseobecnosti to tak nie je. Uznaj ze precitat desattisice prispevkov je nie najjednoduchsie. Poziadal som tu aby mi niekto vysvetlil konkretnu vec.... a aj ty si venoval mojmu prispevku napr. 5 minut citanie a nasledne napisanie odpovede.... tych 5 minut keby si mi napisal .... kup si toto a toto alebo pohladaj tento a tento prispevok..... cas by si minul rovnaky a aj energiu  s jedinym rozdielom ... posunuli by sme sa dalej.... ja by som bol spokojny lebo mi niekto pomohol a ty by si mhol teoreticky mat dobry pocit s pomoci mi.
PS: asi pred 15 rokmi som bol moderator na uplne inom diskusnom webe (podotykam slovak na ceskom!) a snazil som sa vzdy kazdemu pomoct aj ked otazky boli snad uplne vzdy a vzdy rovnake....
Prajem ti pekny vecer este a prijemny zajtrajsi ale aj ostatne dni.

Re: Vyroba 3p vyhybky

TL;DR

Pakliže nejsi dostatečně "nadaný" a nehodláš tomu věnovat ani čas natož respektovat rady ostatních, pak ti nezbývá, než si na to někoho příslušně zaplatit. Nikdo zadarmo nic dělat a už vůbec na honem nebude.

(upravil pet007 7. 12. 2017 14:26)

Re: Vyroba 3p vyhybky

Jsou to vsechno uz pomerne drahy repraky, takze by to tomu chtelo dat umernou peci. Nicmene nejsem si uplne jistej, ze je dobrej napad davat do tripasma 12" a k nemu jako stred cca 5.3". Todle bude chtit delit dost nizko (+ SPH-300KE ma kolem 600Hz vetsi zkresleni na 3. harmonicky), cca tak 300-400Hz max. Dalsi veci pak budou difrakce, kvuli velky sirce cela. Spis bych se soustredil na max. nakej 10" (jako napr. Dayton DC-250). Min. bude asi nutne stred a vysku umistit mimo osu cela. Sfazovani taky asi nebude jednoduche i kvuli velkemu rozdilu v akustickych stredech basy-stredy - hodilo by se zapusteni stredaku + nakloneni cela.
Osobne bych ale do teto kombinace repro (i s ohledem na ty ceny menicu) nesel.
Kdyz bych kombinaci s 12" delal, asi jen aktivne delene (tak 150-200Hz), basak dat z boku bedny, celo uzsi a na nem nejakej 6.5" stredobas s vejskou ve WG. Tim zaroven ziskas uz i "konstantni smerovost", jinymi slovy, kdyz budes chodit po mistnosti zvuk se nebude tak moc menit, jako u offsetoveneho 3-pasma s obyc kalotou a sirokym celem.... (aka smerujici ci primo hrajici bedna).

Edit: neco pro inspiraci od Kocoura aneb jak to muze (a ma) vypadat :
- http://pkaudio.webnode.cz/lsm/
- http://pkaudio.webnode.cz/bbb/
- http://pkaudio.webnode.cz/lsm-ne/

Re: Vyroba 3p vyhybky

Pre Hazys
ak by si cital moju ziadost poriadne nenapisal by si taku reakciu aku si napisal..... je tam uvedene ze som ochotny sa dohodnut na financnej odmene.
Pet007 zatial dakujem iba som si stihol precitat a reakciu napisem vecer... urcite ta bude zaujimat co sme vcera s tymto co mam robili....  odbornik nie som ale uz teraz vidim ze vies co pises
tebe este raz dakujem a svoje slovo drzim ... cize uprimna pomoc bude odmenena.
zatial ahoj

(upravil spdSK 7. 12. 2017 19:40)

Re: Vyroba 3p vyhybky

K tomu ci do toho ist ci nie ... reproduktory su hotove (technicka cast) menice osadene atd. Povrchovka nie je ale to je zatial zamer preco nie.
Nieco by este zmenit islo ale velke technicke upravy uz .... neviem neviem.... vsetko sa da ale....

K tomu deleniu....
Vcera sme s jednym kamosom napojili vsetko na 3 zosilovace, procesor, prehravac atd. a pustali to v aktive. Presne ako pises najlepsie delenie basaku bolo medzi 350-400hz 18db/oct. Na ladenie sme pouzivali CD ktore sa pouzivaju na audio sutaziach. Kamarat vie o com toto vsetko je ale nevie mi pomoct s vyhybkou. Roky sa zucastnuje na sutaziach a nie jeden krat bol na stupnoch vitazov a min jeden krat co viem vyhral nejaku kategoriu.... Pisem to preto aby sme predysli otazkam ze sme robili nieco co sme netusili co a pustali si pesnicky z volkmanu....
Celkovy dojem kedze uz pocul hocico bol dobry... Z mojho pohladu to bolo dobre.... zvuk sa mi pacil a myslim ze o to ide. reproduktory su pre mna a v prvom rade sa to musi pacit mne a ze existuju aj lepsie riesenia o tom niet pochyb....
Idem si pozriet tie linky co si mi tam dal...

kedze ja som skor technicky typ ako ine vsimam si ako prve prevedenie.... ostatnemu moc nerozumiem....
Co sa Technickeho spracovania tyka je to velmi pekna praca a tvorca sa vyhral s detailami. Ozaj pekne.
Co sa zvuku tyka neviem ale podla opisu ten clovek pozna problematiku a vie co robi.

Re: Vyroba 3p vyhybky

spdSK napsal:

CD ktore sa pouzivaju na audio sutaziach

Čo to bolo zač? Nie sú to náhodou audio súťaže ktoré sa zameriavajú na špičkový akustický tlak v aute?

Re: Vyroba 3p vyhybky

nie..... toto robil niekedy ... cim väcsi randal tym lepsie potom sa zacal sustredit na kvalitu.