Téma: LCF & distortion meter

Cca před dvouma rokama jsem začal vymejšlet takovej víceúčelovej měřáček na měření cívek a kondenzátorů. Postupně jsem to obohatil i o čítač a měřeření harmonickýho zkreslení. Chtěl bych se zeptat, jestli někoho napadá ještě nějaká zajímavá funkcionalita, která by se tam dala dodat.

Popisky jsem nechal v angličtině. Snad to nebude rušivé.

http://lcf-meter.com/img/head.jpg

Re: LCF & distortion meter

Předpokládám, že měření napětí (i DC)už tam máš, když už to umí tolik, co tři krabičky od číňana. K 328 testeru si kámoš dodělával ještě měření ZD, STEP -UP + proudovej zdroj 1mA, to vše připojený ke vstupu měření napětí. Ale to je o měření polovodičů, na to asi zacíleno nemáš (charakterograf atp)

Re: LCF & distortion meter

Pekny modulek..:) L a C meris pri jake frekvenci?

Web

Re: LCF & distortion meter

reeb: no vzhledem k tomu, že to umí měřit i RC sítě, tak od nějakejch 100Hz do 1MHz (plynule). čistě teoreticky to umí měřit už od 1Hz (tolik umí DDS), ale nějak jsem neviděl praktický využití. Akorát na vybraných frekvencích to má ještě dolní propust (kvůli měření zkreslení).

Třeba tohle jsem zkoušel na 470uH + 10nF paralelně:

http://lcf-meter.com/img/figure_1.png

Re: LCF & distortion meter

kaed: no tohle má primárně měřit AC charakteristiky v NF pásmu. Jinak když mi ukážeš čínskou krabičku, která měří od 100mF do 0,1 pF (včetně měření ESR a ztrátovýho činitele) a indukčnosti od nějakejch 100nH do 100H (včetně měření ESR a jakosti), tak ti rád uvěřím že ti stačí jako náhrada čínská krabička wink Pochopitelně neříkám, že si s ní nevystačíš....
čínskou krabičku čítač, kterej měří do 1GHz a periody a posuny fáze s rozlišením 10ns bude asi jednodušší sehnat.
No a v neposlední řadě to zkreslení. Sice to není tak advanced (řekněme, že na tom jde změřit zkreslení 0,1% na 1,2,5,10 a 20kHz včetně výpisu harmonickejch), ale stejně je to další krabička. Koukal jsem a ty čínský jsou docela velký a neukazujou harmonický wink

Re: LCF & distortion meter

ne, na zkreslení nemám čínskou krabičku, ale zvukovku... Jasně, určitě tvůj výrobek neshazuju. Asi sem za to měl dát smajlíka. A asi používáš lepší AD/DA než je periferie atmega 328, na čemž jedou ty čínský krabičky - ostatně 328 tester má původ u nějakýho německýho radiomamatéra. A na měření posunu fáze nic takovýho nemám, jedině osciloskop.

Re: LCF & distortion meter

Pekné, pekné smile Bude viac info? Plošňáky? smile

Re: LCF & distortion meter

no zatím jsou moje intence spíše takové, že to chci dát na startovač.

Re: LCF & distortion meter

Tak jsem to dal na Startovač.
Budu vděčen, jestli někdo z vás třeba zná někoho, kdo by mohl mít zájem věc podpořit, jestli mu tuto informaci poskytne.

Předem Díky!

(upravil mechanik 4. 12. 2017 17:31)

Re: LCF & distortion meter

Pekné, nech sa darí. Ono to vlastne nejde dať na taký kick starter? Či to funguje len pre USA? Ja sa obávam že pri nás tieto veci fungujú daleko v menšom a horšie. Na Kick starter sa vyberú peniaze na každú blbosť čo je niečim zaujímavá. Škoda že taký merací prístroj za ktorým je daleko viac práce asi vela ludí nedocení. Zatial čo na blbú priesvitnú reprobednu z plexiskla bez tlmiaceho materialu a hádam so širokáčmi s vyzbierali v prepočte na česká tušim miliony. Aj rôzne mp3 prehrávače a USB DACy dobre bežia, tiež to bude menej pracné, a taká podpora DSD asi tiež nebude uplná hračka.

Keď sa to bude dať kúpiť v krabici v profi prevedení do 200e tak by som o tom časom sám uvažoval. THD merať viem ale na iné veci výbavu nemám. Indukčnosti zmeriam v arte ale kondenzátory to zmeria len okrem elektrolytov a len nižšie kapacity.

Česká firma s digitalnou hračkou trochu iného typu je generátor sigenol. Ten som si kúpil aj je velmi dobrý.

Re: LCF & distortion meter

Kikstarter je nejblíž pro Němec. Takže u nás smůla (pokud člověk nemá někoho v Německu). No 200éček, to by mi skoro nedalo ani na ty díly :-/

mechanik napsal:

Pekné, nech sa darí. Ono to vlastne nejde dať na taký kick starter? ... Keď sa to bude dať kúpiť v krabici v profi prevedení do 200e tak by som o tom časom sám uvažoval. THD merať viem ale na iné veci výbavu nemám. Indukčnosti zmeriam v arte ale kondenzátory to zmeria len okrem elektrolytov a len nižšie kapacity.

Česká firma s digitalnou hračkou trochu iného typu je generátor sigenol. Ten som si kúpil aj je velmi dobrý.

(upravil reeb 4. 12. 2017 19:34)

Re: LCF & distortion meter

Pokud to nebude vyrobené od firmy a certifikované je to prodejné obtížně, pro amatéry bastlíře bude cena vysoká a firmy často zvolí raděj něco od renomovaného výrobce se zárukou, servisem, kalibrací..

Mechanik: na měření R,L,C,Z, ESR atd... třeba něco takového (z druhé ruky)

https://www.tme.eu/cz/details/u1733c/mu … jHEALw_wcB

měří při 5 frekvencích..

Web

Re: LCF & distortion meter

no zase nic s tak pestrou funkcionalitou asi neseženou. RLC můstků, který zmřeřej cívky a kondenzátory je spousta a ten keysight mi přijde předraženej. stejně bude uvnitř asi obvyklej čipset.

Re: LCF & distortion meter

Tak na aukru byl za tusim 6-7tis..

Web

(upravil majkls 4. 12. 2017 20:15)

Re: LCF & distortion meter

tak ne. maj v tom poctivou elektroniku. Ale neni to 4drát, což je pro menší impedance slabší.. https://www.youtube.com/watch?v=Mp0n-Gu0aKk.

A rozsah maj psanejch 20mF, takže těch 33mF, co jsem zkoušel měřit na tom svým, bych na tomhle od keysight nezměřil.

(upravil mechanik 4. 12. 2017 21:06)

Re: LCF & distortion meter

majkls, aha, tak pardon, nevedel som že komponenty sú až tak drahé.

reeb, po niečom takom som pozeral ale keď všetko sú to nie uplne lacné veci a ja tej techniky a všetkého potrebujem hrozne vela... Tiež by som chcel napríklad uhlovú elektrickú pílu alebo poriadne vybaviť technikou striekaciu komoru big_smile Prakticky viem na čo budem v najbližších rokoch šetriť...

Re: LCF & distortion meter

Dobrý RCL meter je DER EE DE-5000, voči Agilentu je za hubičku.

(upravil danhard 5. 12. 2017 16:59)

Re: LCF & distortion meter

Mám HM8118 a měří docela dobře, jen je to zbytečně velká krabice smile
BM559 fungovala taky dobře, ale musely se tam přehazovat kabely, tak už jsem jí pustil do světa.
U kondenzátorů mě zajímá třeba napěťová závislost, hlavně u X7R smile

Re: LCF & distortion meter

no tak na měření závislosti kapacity jsou 2 možnosti.
A) dát 2 kondenzátory do série a na střed přivést přes velký odpor napětí.
B) změřit na přístroji THD a spočítat závislost z vyšších harmonických. To má drobné omezení v tom, že je potřeba aby měl kondenzátor větší impedanci, aby neklesalo napětí na výstupu příliš a taky napětí generátoru není tak vysoké nějaké 1,5V na obě polarity od 0.

Obě varianty jsou možné a každá má svou výhodu. Obě lze LCF metrem provést smile

(upravil danhard 5. 12. 2017 18:58)

Re: LCF & distortion meter

Ty dva kondy v serii je dobrý nápad, to se dá bez problémů aplikovat, polarizační odpor může být dost veliký.
U sycení indukčností to až tak jednoduše nejde smile