Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Nezařaditelné » Kondenzátory C0G

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Kondenzátory C0G

Mám menší dilema.

Potřebuji do audio zařízení kondenzátory s dialektrikem C0G (resp. NP0) v provedení SMD 1206. Jak ale ověřit, jestli mě prodejce nevzal na hůl, a neposlal mi místo toho obyčejné levné blokovací (např. X7R). Potisk to nemá, změřit se to nedá, a projeví se to až po osazení a zprovoznění celého zařízení, a to je jaksi pozdě.
Dá se to nějak otestovat před osazením?

Re: Kondenzátory C0G

Jedine seriozni prodejce (Farnel, DigiKey, Mouser...)

Re: Kondenzátory C0G

Změřit se to samozřejmě dá.

Re: Kondenzátory C0G

Kapacita se změřit dá. Nejjednodušeji to ověřit zahřátím o 50°C a měřením změny kapacity. Kapacita u COG se má zmenšit o 0,1% a u X7R o 5%.

Re: Kondenzátory C0G

nedávno jsem tohle testoval, a nejhorší je X5R. měřil jsem závislost na teplotě a na DC napětí - pokud to má být prokazatelnáý rychle a jednoduše, doporučuju ohřátí na 80°C. Ale C0G budou jenom do 1000pF, větší kapacity jsou obvykle X7R, X5R, pokud to nejsou nějaký extra velký smd jako 1825, 2225.
Pro testování závislosti kapacity na napětí stačí spojit dva kondenzátory do série a pak na konce připojit odpory 100k a na střed taky, připojit DC napětí a pak měřit změnu kapacity. u X5R je to při 0.8 jmen. napětí na čtvrtinu původní hodnoty,  u X7R na cca polovinu...
Takže kondenzátor 1M/25V X5R při 20V a 80°C má méně než 0.1uF - a pak se konstruktéři diví...
U C0G (NP0) bys normálním měřákem neměl v podstatě nic naměřit, tj beze změny kapacity při teplotě i napětí - doporučuju kombinovat, hned víš co to je za krám.
No a poslední kontrolní otázka: mám kondenzátor X5R 47M/16V a kondenzátor X7R 22M/25V. Který bude mít větší kapacitu při 15V/80°C a kolik to zhruba bude?

Re: Kondenzátory C0G

Horsie este su Y dielektrika. A C0G/NP0 su aj nad 1nF, prave 1206 apod. Bezne som pouzival 4n7 1206 C0G.

Re: Kondenzátory C0G

C0G mám i 47n 1206.

(upravil mechanik 4. 12. 2017 15:32)

Re: Kondenzátory C0G

Zatial asi všetky NPO čo som doma mal mali svetlosivé púzdro. Zatial čo X7R a X5R sú hnedé. Bežne kupujem hlavne vishay, murata, samsung v TME, distrelec, mouser.

kaed, COG v 1206 sa robí aj 100N, používal som ich asi 3 roky späť.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Kondenzátory C0G

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£