Téma: Jak je to s příjmem FM na receiverech?

Ahoj všem,
jak je to s příjmem FM na moderních receiverech? Jde mi o to, že ve dvou domech, na dvou Onkyých po připojení do klasické FM zásuvky ve zdi chytneme jen pár stanic a to ještě v mizerný kvalitě. Teď jsem vytáhnul antení kabel ze zdi a ono to pořád hrálo. Takže je jedno, jestli je to na střešní anténě nebo ne. Vedle máme starý tranzistorák a něj chytnem cokoliv. Co máme udělat, abychom na receiverech za 35000,- mohli poslouchat rádio? Podotýkám, že já mám čerstvě po rekonstrukci a rozvody komplet nové, včetně antény.

(upravil miro 29. 11. 2017 20:12)

Re: Jak je to s příjmem FM na receiverech?

A máš skutečně osazenou anténu FM s příslušným a nastaveným zesilovačem? Pokud si v dnešní době zákazník vyloženě nepřeje FM příjem, většinou se neosazuje.

Re: Jak je to s příjmem FM na receiverech?

Připojit do anténní zdířky tuneru něco přes metr drátu. A nebo si dát na balkón anténu, jak psáno výše, zásuvky na rozvodu sice jsou, ale dál už nic.

(upravil wimshurst 29. 11. 2017 22:25)

Re: Jak je to s příjmem FM na receiverech?

Pokud mate v baraku po rekonstrukci rozvody, mate osazene kvalitni anteny TV a kvalitni zesilovac, eventualne i konvertory, pro dobry odstup kanaloveho odliseni, /u DVBT nekdy dulezitejsi, jako u analogu/  opravdu i nastavene propusti, filtry atd, obvykle kvalitni zesilovac, ktery ma vystup pro kabelovou distribuci, ma obvykle i modul pro VKV FM a nektere opravdu kvalitni, maji i dobry filtr vyrezu pasma VKV.
Pak staci kdyz technik si da trochu prace z nastavenim, osadi dokonce i FM antenu, ktera nema predzesilovac, ktery se rozkmita od prehulene lokalni stanice a pripadne doosadi i vyrezovy filtr, pro potlaceni one lokalni stanice a vse muze fungovat.
Ale pokud si v baraku jediny, kdo si chce pripojit tuner do dirky STA, tak si to bud nechas udelat /dodelat/za vlastni, na radost ostatnich, nebo pouzij radeji vlastni antenu a nemusis nechavat dodelat neco, co dnes neni uz bezne.
Pokud mas nekde v okoli silny lokalni vysilac, nekupuj antenu, ktera ma vestaveny zesilovac, nebot muze mit vice problemu z kmitanim, jako obyc. pasivni.
V dnesni dobe, ale prijem dalkovy, je temer nemozny, takze obvykle staci kus dratu, kolem 70cm do zdirky, nebo dipol, jaky se dodava ku tunerum a o prijem je postarano i bez aktivni STA.

Re: Jak je to s příjmem FM na receiverech?

zásuvka STA v bytě málokdy dodává signál FM ve vyšším pásmu VKV (88-108 MHz) situaci řeší individ anténa
buďto všesměrový dipól-kruháč nebo výkonnější směrová Yagi

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Jak je to s příjmem FM na receiverech?

Pri troche šťastia aj kus drátu smile

(upravil Jupi 30. 11. 2017 17:48)

Re: Jak je to s příjmem FM na receiverech?

Bývam v rodinnom dome asi 20 km od vysielača Kamzík (poblíž BA). Používam kruhový dipól bez zosiňovača. Mám tam dokonca rozbočovať a pripojené 2 tunery. Dipól mám na stožiari asi  1m nad strechou, dĺžka kábla ku prijímaču je 10-15 metrov. Príjem je OK. Chytám SK, CZ, AT aj HU stanice, odhadom dohromady asi 25-30 (duplicitné stanice nerátam).